Politsei

Küsimus: Kas alaealised saavad politseile avaldusi esitada ise või läbi oma vanemate või eestkostjate kaudu?12.05.2015

Kui vana peab olema isik, kelle avaldusi politseis menetlema hakatakse? Kas avalduste esitamisele on üldsegi püstitatud ealisi piiranguid? Kas alaealised saavad avaldusi esitada ise või läbi oma vanemate või eestkostjate kaudu?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Avaldaja vanusele ei pane seadus piiri, kuna süüteo ohvriks võivad sattuda kõik ning kõigil on õigus avaldus politseile ise teha. Enamasti politsei uurib, kas lapsevanem on juhtunust teadlik, kuna igasugune ohvriks sattumine tähendab seda, et inimene vajab oma lähedaste tuge, seda eriti, kui räägime lastest. Ja põhjuseid on teisigi, kuid tõesti, on ka olukordi, kus laps ei saagi avalduse tegemisest eelnevalt lapsevanemale rääkida, kui ta teeb seda näiteks lastevanemate endi kohta (koduvägivald). Erisused tulevad pärast avalduse esitamist. Näiteks seoses isiku ülekuulamisega.