Politsei

Küsimus: Kas ongi aastane veto juhilubade eksamile minekuks, kui sain helkuri mittekandmise eest trahvi?10.02.2015

Ma sain eile trahvi helkuri mitte kandmise eest. Et kas ma reaalselt ei saagi sellepärast nüüd aasta otsa ARK-i juhiloa eksamile minna?
Kuigi mul oli saadud trahv eelmise aasta alguses, mille ma pikendusega maksin ära augustiks, et kas see karistus paneb siis uue aasta sellele olemasolevale karistusele otsa?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Antud valdkond on liiklusseaduses reguleeritud järgnevalt:
LS § 106. Auto ja mootorratta juhtimisõiguse andmine

(1) Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
1) varem ei ole olnud auto või mootorratta juhtimisõigust või
2) on mootorratta või traktori juhtimisõigus ja kes soovib omandada täiendavalt auto juhtimisõigust ning
3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või
4) ei ole karistatust karistusseadustiku 23. peatükis sätestatud liiklussüüteo eest või
5) ei ole korduvalt karistatud käesoleva seaduse 15. peatükis sätestatud väärtegude eest, välja arvatud käesoleva lõike punktis 3 nimetatud rikkumised.

Helkuri mittekandmine on aga

LS § 259. Jalakäija, tasakaaluliikuri juhi, jalgratturi, pisimopeedijuhi, loomveoki juhi või sõitja poolt liiklusnõuete muu rikkumine

(1) Jalakäija, tasakaaluliikuri juhi, jalgratturi, pisimopeedijuhi, loomveoki juhi või sõitja poolt liiklusnõuete muu rikkumise eest, kui puudub käesoleva seaduse §-s 226, 234, 236, 237, 239 või 241 sätestatud väärteokoosseis, –
karistatakse rahatrahviga kuni kümme trahviühikut.

Seega kui Teie ainus karistus liiklusnõete rikkumise eest on helkuri mitte kandmine, siis ei saa see takituseks juhtimisõiguse omandamisel.