Politsei

Küsimus: Kas 17-aastane võib sõlmida auto ostu-müügi lepingu?18.12.2014

Tekkis küsimus, et kas 17-aastane (alaealine) isik võib kirjutada alla näiteks auto ostu-müügilepingule ilma, et tema vanemad oleks mingit luba andnud ega asjast üldse midagi teaks ja kui ei või, siis kuidas see vanema nõusoleku andmine täpselt käib sellisel juhul?
Ja kui see leping ikkagi koostada ilma vanemate nõusolekuta, kas see leping siis kehtib või mitte?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kuna see on rohkem ARKi teema, täpsustasin vastuse nende kaudu üle:
Piiratud teovõimega isiku mitmepoolset tehingut reguleerib Tsiviilseadustiku üldosa seadus (TsÜS) § 11.

Piiratud teovõimega isiku poolt seadusliku esindaja eelneva nõusolekuta tehtud mitmepoolne tehing on tühine, välja arvatud, kui seaduslik esindaja tehingu hiljem heaks kiidab. Kui isik on muutunud pärast tehingu tegemist teovõimeliseks, võib ta tehingu ise heaks kiita.

Tehingu heakskiit peab olema vähemalt lihtkirjalikus vormis.

E-teeninduses piiratud teovõimega isikud toiminguid teha ei saa.