Politsei

Küsimus: Kes saab karistada ülevaatuseta sõitmise eest, kas piiratud juhtimisõigusega juht või kehtivate lubadega kõrvalistuja?27.11.2014

Kui autot juhib isik, kellel on piiratud juhtimisõigus. Kõrval istub inimene, kellel on kehtivad load 2 aastat.
Kellele vormistatakse süütegu ja milline on maksimaalne karistus sellise teguviisi eest (ilma ülevaatuseta sõitmine)?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastavalt liiklusseaduse § 207 ja § 208 on võimalik karistada mõlemat eeldusel, et kõrval istuv isik on sõiduki omanik. Juhile on maksimaalseks karistuseks rahatrahv kuni 200€. Omanikule, kes Teid seda sõidukit juhtima lubas on maksimaalseks karistuseks võimalik määrata rahatrahv kuni 400€. Kui kõrvalistuja ei ole sõiduki omanik või vastutav kasutaja siis tema karistada ei saa.

§ 207. Tehnonõuetele vastavuse kontrolli mitteläbinud mootorsõiduki või trammi juhtimine
Tehnonõuetele vastavuse kontrolli mitteläbinud mootorsõiduki või trammi juhtimise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 50 trahviühikut.

§ 208. Tehnonõuetele vastavuse kontrolli mitteläbinud mootorsõidukit või trammi juhtima lubamine

(1) Tehnonõuetele vastavuse kontrolli mitteläbinud mootorsõidukit või trammi juhtima lubamise eest sõiduki omaniku, valdaja, tehnonõuetele vastavuse või käitamise eest vastutava isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut.

(2) Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, –
karistatakse rahatrahviga kuni 3200 eurot.