Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas ma pean haiguslehel olnud päevad tagasi tegema?06.09.2014

Olin haiguslehel 1.-3. september, millest vaid 1. oli mul tööpäev 12 tundi. Tööandja ütles, et pean need tunnid tagasi tegema. Kas tal on õigus seda nõuda? Töötan täiskohaga ning graafikus on kirjas, et kuu normtunnid on 180.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Iga haiguspäeva eest E-R vähenes Teie tööajanorm 8 tunni võrra, seda sõltumata graafikujärgsetest tööpäevadest. Seega peaks Teie tööajanorm olema 3 x 8 = 24 tunni võrra väiksem.
Eraldi küsitavusi tekitab Teie väide 180-st normtunnist septembrikuus, sest septembri tööajanorm on 176 tundi, millest tuleks maha arvata haiguslehega kaetud 24 tundi. Oma küsimuses ei ole Te märkinud, kas Teile kohaldatakse summeeritud tööaja arvestuset ja mis on arvestusperioodi pikkuseks.
Selleks, et täpsemalt vastata, oleks vaja teada Teie summeeritud tööaja arvestusperioodi pikkust ja arvestusperioodi eelmistel kuudel töötatud tunde, siis saaks kommenteerida Teie poolt mainitud 180 tundi septembris.
Mõistlikke töösuhteid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja saab lõpetada minuga töösuhte, kui ma viibin haiguslehel?06.09.2014

Tere,
Olen olnud peale selgroo operatsiooni haiguslehel 4 kuud ja olude sunnil pean olema ka edasi.
Eile anti mulle tööjuurest leht, millel oli teade, et nad lõpetavad minuga töösuhte paragrahvi alusel milleks on töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu. Töölepingu lõppemise ajaks oleks siis 4.10.2014.
Siit ka küsimus: Kas neil on õigust lõpetada minuga töösuhe, kui ma viibin haiguslehel?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Haiguslehel viibimine ei ole töölepingu ülesütlemisel takistuseks, kui see toimus seaduses ettenähtud alusel. Eeldusel, et olete töötanud tööandja juures alla 5 aasta, on tööandja järginud ka seaduses ettenähtud etteteatamise tähtaega ning käitunud igati korrektselt. Kui Teie tööleping on lõpetatud TLS § 88 lg 1 p 1 alusel, siis saate Töötukassast taotleda töötuskindlustushüvitist.
Head tervenemist ja uue töökoha leidmist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas saab samaaegselt pidada osaühingut ja töötada täiskohaga?05.09.2014

Tere,
Kui teen oma OÜ ja rendin mõni päev nädalas töökohta, siis kas ma saan ka samal ajal täiskohaga tööl käia? Nendel päevadel mil ma salongis kohta ei rendi.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Töötamine kahes töökohas ei ole keelatud. Veel vähem on keelatud omada ja juhtida osaühingut ning teha tööd töölepingu alusel kuskil mujal.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas kehtib töölepingu punkt, et mida pikema staažiga töötaja, seda pikemalt peab töölt lahjumisest ette teavitama?03.09.2014

TLS sätestab töölepingu korralisel lõpetamisel töötajapoolse etteteatamistähtaja 1 kuu. Tööandja soovib panna töölepingusse punkti, kus seob töötajapoolse etteteatamisaja töötatud ajaga nii, et mida staažikam töötaja, seda pikem aeg. Pikema staažiga töötajatel ületab see seaduses sätestatud 1 kuud. Kui kirjutan alla (ei soovi tülli minna), kas see nõue on mulle siduv või mitte (kuna läheb vastuollu seadusega)?
Tänan ette!

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Sarnane juhtum, kus tööandja soovis seadusega kehtestatud töötajapoolset etteteatamise miinimumtähtaega 30 päeva pikemaks venitada, käis minul endal isiklikult 2012.a töövaidluskomisjonist läbi ja tööandja ei saanud õigust. Töötaja võib, aga ei pea oma töölt lahkumisest pikemalt, kui 30 kalendripäeva ette teatama, seetõttu ei ole kokkulepe pikemast etteteatamise tähtajast töötajale siduv.
TLS § 2 määrab, et seaduses sätestatust töötaja kahjuks kõrvalekalduv kokkulepe on tühine.

Vaikides tühisele lepingutingimusele alla kirjutamise asemel soovitaksin siiski tööandjaga rääkida selle lepingutingimuse tühisusest, sest tihtipeale ei tunne tööandjad ise seadust vajalikul määral ja nad toimivad valesti üksnes teadmatusest.
Head suhtlemist ja mõistlikku tööandjat soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Mida teha, kui tööandja nõuab tööülesande täitmist milleks mul teadmisi ja oskusi ei ole?30.08.2014

Kas tööandja saab minult kui tööliselt nõuda, et ma koostaks "Põlevmaterjali ladustamine ehitises" plaani ja joonistaksin jooned ka veel maha. Mingeid tuleohutuse koolitusi ma läbinud ei ole (küll aga tutvunud tööandja omadega).
Kui pole vastavaid teadmisi, ei saa ju mina ka plaani koostada.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Üldine reegel on see, et töötajalt ei saa nõuda töö tegemist, milleks töötajal puuduvad pädevus ja kvalifikatsioon.
Teie küsimusele täpsemalt vastamiseks oleks vaja teada, millega ettevõte tegeleb, mis põhjusel ja kus tekib vajadus ladustada põlevmaterjali, mis tüüpi see on (kas kehtivad erinõuded?), tutvuda Teie töölepingu ja tööandja poolt läbitud juhendamistega, et hinnata, milline peaks olema Teilt eeldatav pädevus ja töökohustused.
Lugupidamisega:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja peab tasu maksma, kui graafikujärgsel päeval ei saa remondi tõttu tööd teha?30.08.2014

Tere!
Kui tööandja teatab paar päeva ette, et hoones, kus töökoht asub ei saa remondi/ümberehituse tõttu 1-2 päeva tööle tulla, siis kas selle aja eest peab ta maksma keskmist töötasu, kui sellel ajal oli mul graafikujärgne töö?
Kas graafikuvälised koristustööd tööandja nõudmisel kuuluvad tasustamisele? Töö ise ei seisne koristamises.
Lugupidamisega

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
TLS § 35 määrab, et tööandja peab töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu juhul, kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei ole andnud tööd või ei ole teinud töö tegemiseks vajalikku toimingut.

Kuna töötate graafiku alusel, siis tööandja poolt asendustöö nõudmine nn graafikuvälisel ajal tähendab minu hinnangul sisuliselt graafiku muudatust. Töölepingus on kokku lepitud Teie tööajanorm ja tööandjal on kohustus tagada Teile kokkulepitud mahus töö. Kui ta seda ei tee, alles siis tekib keskmise tasu maksmise kohustus.
Teie küsimusest loen välja, et kooskõlas TLS § 35 on tööandja teinud töö tegemiseks vajalikud toimingud, et anda teile kokkulepitud mahus tööd, koostades muudetud graafiku ja pakkudes Teile asendustööd, mille tegemist võimaldavad Teie oskused ja kvalifikatsioon. Asendustöö tegemisel peab tööandja maksma Teile töölepingus kokkulepitud tasu ka juhul, kui tehtav töö muudel asjaoludel oleks madalamalt tasustatud.

Täpsemaks vastamiseks oleks vaja tutvuda Teie töölepinguga, et hinnata, kas graafikumuudatus tehti Teile teatavaks lepingus toodud tingimustel ja on määratletud Teie töökohustused. Reeglina ei saa tekkida olukorda, kus töötajale makstakse korraga samas mahus töö tegemata jätmise ja seejärel töö tegemise eest.
Heast usust lähtuvat vastastikku lojaalsust soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja on kohustatud autojuhile maksma komandeeringu tasu, kui ta läheb välisriiki?29.08.2014

Kas tööandja on kohustatud autojuhile maksma komandeeringu tasu, kui ta läheb välisriiki? Kui tööandja on kohustatud maksma komandeeringu tasu, siis kui suur on see summa, mida ta peaks ametlikult maksma?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

TLS § 21 lg 1 kohaselt võib tööandja lähetada töötaja tööülesannete täitmiseks väljaspoole töölepinguga ettenähtud töö tegemise kohta, mis on poolte vahel kokku lepitud või tuleb kokkuleppe puudumisel TLS §-st 20. Töölähetuses oldud aja eest tuleb lisaks töötasule hüvitada lähetusega seonduvad kulud ning maksta välislähetuse korral päevaraha.

TLS § 40 lg 3 kohaselt sätestab välislähetuse korral makstava päevaraha korra ning tingimused Vabariigi Valitsus oma määrusega. Vabariigi Valitsuse määruse § 3 sätestab välislähetuse päevaraha alammäära, milleks on 22,37 eurot päevas. Siiski tuleb silmas pidada, et määrus kehtestab üksnes päevaraha alammäära ning pooled võivad leppida kokku ka suuremas päevarahas. Päevaraha suuruse arvestamisel peaks esmajärjekorras lähtuma sellest, et päevaraha kataks töötaja igapäevakulud lähetusel.

TLS § 40 lg 4 kohaselt on võimalik töölähetusega kaasnevate kulude hüvitamist nõuda mõistliku aja jooksul enne töölähetuse algust.

Lähtuvalt TLS § 21 lg 1 sõnastusest omab määravat tähtsust siiski see, kuidas on määratud Teie töölepingus töö tegemise koht. Juhul, kui Teie töölepingus on määratud töö tegemise kohaks Eesti ning nüüd olete kohustatud tööülesande täitmiseks sõitma väljaspoole Eestit, siis saab käsitleda seda välislähetusena TLS § 21 lg 1 mõttes. Kui aga Teie töölepingus on töö tegemise kohaks märgitud Euroopa, kuna Teie tööülesandeks on läbida pikki vahemaid Euroopa piirides, siis ei saa Eestist välja sõitmist pidada töölähetuseks TLS § 21 lg 1 mõttes. Sellisel juhul on vastavas töötegemise piirkonnas viibimisega tekkivad kulud töötajale makstava palga osa.
Seega tuginedes eelnevale, oleneb tööandja kohustus maksta päevaraha, Teie töölepingust sätestatust.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Mida teha, kui töölepinguga juhatuse liige soovib oma töökoormust vähendada 0,5-le?27.08.2014

Tere,
Tegemist väikeettevõttega, kus hetkel on registreeritud töölepingu alusel juhatuse liige. Juhatuse liige soovib oma töökoormust vähendada 0,5-le. Mida peab selleks tegema?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!
Esmalt täpsustan, et juhatuse liige võib samas äriühingus, kus ta täidab juhatuse liikme kohustusi, töötada ka töölepingu alusel ainult sel juhul, kui töölepingu alusel tehtav töö ei kujuta endast juhatuse liikme kohustuste täitmist. Vastasel juhul sõlmitakse juhatuse liikmega juhatuse liikme leping. Antud juhul ei ole Teie küsimusest jälgitav, kas juhatuse liige täidab lisaks juhatuse liikme kohustustele ka muid kohustusi töölepingu alusel või on siiski tegemist vaid juhatuse liikme kohustuste täitmisega.
Kuna juhatusel liikme leping on sõlmitud käsunduslepinguna, mida reguleerib VÕS mitte TLS, siis otsest kohustuslikku vorminõuet sellele määratud ei ole. Lepingu muudatuse võib sõlmida ka suuliselt, kuigi soovitatav on seda siiski teha kirjalikult kokkulepitu tõendamiseks.
Tegema peaks lepingu lisana muudatuse, kus kajastuks soovitud muudatus käsundisisus. Kindlasti peaks lepingu muutmisel järgima, et ei mindaks vastuollu äriühingu põhikirjaga (nt juhul kui juhatuse liikme kohustused peaksid juba mingil moel seal kirjeldatud olema).

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas tööandja saab tagasi nõuda osa makstud koondamishüvitisest, kuna sain ka töötukassast osa koondamisraha?27.08.2014

Töötasin samas firmas üle 10 aasta ja nüüd mind koondati päeva pealt ja maksti koondamishüvitisena 6 kuu palk. Palgalehel on juhtaja allkiri ja raha on minu kontole üle kantud. Nüüd väidab endine tööandja, et tegi vea ja kuna töötukassa maksis mulle pärast töötuna arvele võtmist ka 2 kuu palga, siis nemad ei oleks pidanud maksma 6 kuu palka ja soovivad nüüd 2 kuu palga minult tagasi saada, kuna mina justkui sain siis sama hüvitise kahest kohast. Kas sellise põhjenduse alusel on võimalik minule palgalehel arvestatud ja välja makstud hüvitist osaliselt kohtu kaudu tagasi nõuda?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

TLS § 100 sätestab, et töölepingu ülesütlemise korral peab tööandja töötajale maksma ühe kuu keskmise töötasu ulatuses hüvitist ning tulenevalt TKindlS §-st 142 üle kümne aasta kestnud töösuhte puhul hüvitatakse Töötukassa poolt kindlustushüvitist kahe kuu keskmise töötasu ulatuses.

Seadus iseenesest ei keela suurema hüvitise määramist tööandja poolt (siinkohal on ilmselt tööandjale tähtis maksustamise aspekt). Ilmselt seda ekslikult väljamakstud hüvitist oleks ehk piisavalt põhjendades võimalik tööandjal tagasi nõuda, kuigi sellise tööandjapoolse nõude läbiminek on väga kaheldav, kuna esiteks deklareeritakse kõik väljaminekud ning seda enam on töötajal olemas on ka oluline tõend – allkirjaga kinnitatud palgaleht.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas minu leping lõpeb asendatava lapsehoolduspuhkuse lõpetamise avalduse esitamise hetkel või päeval, mil ta tööle naaseb?26.08.2014

Olen lapsehoolduspuhkusel oleva töötaja asendaja, sain teada, et antud isik lõpetab lapsehoolduspuhkuse ja võtab kohe otsa tavalise puhkuse. Tekkis küsimus, millal lõppeb minu tähtajaline tööleping - kas päeval, mis ta esitas avalduse, et soovib lapsehoolduspuhkuse lõpetada või päeval, mil füüsiliselt tööle naaseb ehk siis naaseb põhipuhkuselt? Info on minu jaoks väga oluline, kuna pean ide jääma rasedus- ja sünnituspuhkusele enne, kui minu leping lõpeb. Millal peaks tööandja teatama minu lepingu lõppemisest? Kui minu leping lõpeb lhp lõpetamise kuupäevaga, kuid soovitakse, et asendaksin edasi ka põhipuhkuse ajal, kuidas see vormistada?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Vastavalt TLS § 80 lg 1 lõpeb enamasti tähtajaline tööleping tähtaja saabumisel, mis on siis lepingus sisalduval kindlal kuupäeval. Teisel juhul lubab TLS § 9 lg 2 sõlmida ajutiselt äraoleva töötaja asendamise ajaks tähtajalise töölepingu, mis lõpetab siis töösuhte asendajaga asendatava tööle naasmisel. Seega kui Teil oli oma tööandjaga kuupäevaliselt töötamise kokkulepe, siis lõpeb Teie töösuhe kuupäeva saabumisel. Kui aga asendatava tööle saabumisega, siis lõpeb Teie töösuhe peale asendatava põhipuhkuselt tööle naasmisega (tulenevalt TLS § 69 lg 7 p-dest 1 ja 2 on asendataval õigus nõuda talle sobival ajal põhipuhkust). Samuti ei sätesta TLS § 62 lg 2 kindlat etteteatamistähtaega, seega kui töölepingus puudub selgesõnaline kokkulepe etteteatamisest, ei lasu ka asendataval või tööandjal teavitamiskohustus lapsehoolduspuhkusele jäämisest või katkestamist.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee