Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas mul on õigus lapsepuhkuselt varem tagasi tulla, kuigi hetkel arvan ja ütlesin ka tööandjale 3 aastat kodus olekuks?06.10.2016

Tere!
Ütlesin täna tööandjale, et ootan last. Tööandja soovis kohe teada, kui kaua plaanin kodus olla, kuna asendaja võetakse tööle tähtajalise töölepinguga. Kui hetkel arvan, et olen 3 aastat kodus, aga reaalselt tahan varem tagasi tulla, kas mul on see õigus?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Kui töötaja jääb lapsehoolduspuhkusele, peab ta tööandjale tegema kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (e-kiri, kiri) avalduse vähemalt 14 kalendripäeva ette. Töötaja ei pea ilmtingimata kasutama lapsehoolduspuhkust lapse kolmeaastaseks saamiseni - kui töötaja soovib lapsehoolduspuhkuse vahepeal katkestada, võib ta seda 14 kalendripäevase etteteatamisega teha.

Antud juhul kui lapsehoolduspuhkusele jääva töötaja asemele võetakse teine töötaja tähtajaliselt tööle, tasub töösuhte lõpp siduda kuupäeva asemel sündmusega. Ehk näiteks: Töötaja asub tööle töötaja X asendamise ajaks. Töösuhe lõppeb töötaja X tööle naasmisel.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas saan vaidlustada katseajal töölepingu lõpetamise, kuna väidetava mitterahuldava tulemuse järel lasti mul nädalaid töötada?06.10.2016

Töötan klienditeeninduses katseajal, eelnevalt 3-nädalane töökoolitus samas ettevõttes. Kuna kõned klientidega on salvestatud, siis on mulle äkitselt antud lõpetamisteatis, et mulle öeldakse tööleping üles, kuna kaks nädalat varem 20.sept. olid kõnede kvaliteedi tulemused olnud mitterahuldavad. Nüüd alles 03.okt. nad teavitasid mind ning ütlevad mulle töölepingu üles 17.okt. Kuna nad on soovinud, et jätkaksin töötamist veel nädalaid tiheda graafikuga peale mitterahuldavate kõnede kuulamist, kas mul oleks võimalik seda töökohas veel vaidlustada. Kõnede kvaliteet on nüüd mitu nädalat hiljem paranenud, sest mul on olnud võimalik veel juurde õppida ja harjutada kõnedele vastamist?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Ennekõike tasub Teil rääkida tööandjaga, seda just selleks, et selgitada, et Teie oskused ja teadmised on paranenud. Poolte kokkuleppel saab tööandja ülesütlemisavalduse ka tagasi võtta ning töösuhe saab jätkuda.

Töölepingu ülesütlemist katseajal reguleerib töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 86. Katseajal ülesütlemisel peab kumbki pool TLS § 96 alusel töölepingu lõppemisest ette teatama vähemalt 15 kalendripäeva. Tööandja peab töölepingu ülesütlemisel katseajal aga järgima, et see ei oleks vastuolus katseaja eesmärgiga (TLS § 86 lõige 4).

Katseaja eesmärgiks TLS § 6 lõike 1 alusel on anda tööandjale võimalus hinnata töötaja tervise, teadmiste, oskuste, võimete ja isikuomaduste vastavust tasemele, mis on nõutav töö tegemisel.

Seega peab tööandja ülesütlemisavalduses põhjendama, miks ta leiab, et Te katseaja eesmärki ei täitnud.

Kui leiate, et töösuhte ülesütlemine on tühine, siis on Teil võimalus see 30 kalendripäeva jooksul ülesütlemisavalduse saamisest töövaidlusorganis vaidlustada. Sellisel juhul peate töövaidlusorganis välja tooma omapoolsed argumendid/tõendid, miks Te leiate, et tegelikult pole töösuhte lõppemine põhjendatud kuna Teie teadmised ja oskused on oluliselt paranenud. Hinnangu sellele, kas ülesütlemine on õiguspärane või mitte, saab anda üksnes töövaidlusorgan.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas töötaja tohib käia tööl seni kuni tööleping on korrektselt ja kirjalikult lõpetatud?06.10.2016

Tere!
Kui tööandja ei ole lepingut töötajaga kirjalikult lõpetanud, siis kas tal on õigus töötajat tööst eemal hoida või tohib töötaja olenemata tööandja arvamusest või tahtmisest nii kaua tööl käia kuni lahkumisavalduse kättesaamiseni? (Ja tegelikult peaks ju lahkumisavalduse/koodamisteate vms kätte saama juba 15-30 päeva varem, olenevalt juba staažist).
Suured tänud :)

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Tööandja saab töösuhte üles öelda üksnes erakorraliselt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (e-kiri, kiri, SMS jne). Suuline ülesütlemine on tühine.

Kui tööandja on töötajale suuliselt öelnud, et ära tööle tule, siis see ei tähenda, et töösuhe lõppeks. Kui pooled töösuhet kokkuleppel ei lõpeta ehk töötaja ei ole nõus töösuhte lõpetamisega poolte kokkuleppel, siis on töösuhe kehtiv ning töötaja peab tööl käima ja tööd nõudma.

Kui tööandja soovib töösuhte üles öelda, siis ta saab seda teha üksnes erakorraliselt - katseajal katseaja eesmärgi mittetäitmise tõttu, töötaja isikust tulenevatel põhjustel (isikulised ja käitumisega seotud põhjused) või majanduslikel põhjustel. Ülesütlemise põhjust tuleb avalduses põhistada.

Üldjuhul peab tööandja lähtuma etteteatamistähtaegadest - olenevalt tööstaažist 15, 30, 60 või 90 kalendripäeva. Ainult isikust tulenevatel põhjustel (nt oluline kohustuste rikkumine) võib tööandja jätta etteteatamistähtaja järgimata, kuid ka siis tuleb seda põhjendada.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas summeeritud tööaja korral peab töölepingus olema ka ületundide tasustamine sätestatud?06.10.2016

Kui lepingus on fikseeritud kuupalk ja tekivad ületunnid sumeeritud tööajaga (12 tunnine vahetus 2 tööl 2 vaba), kas tööandja on kohustatud maksma ületundide eest või on see vajalik lepingusse lisada? Ja kas on vajalik ka lepingusse lisada periood mille jooksul seda arvestatakse.

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Kõigepealt selgitan, et kui töötaja ja tööandja lepivad kokku summeeritud tööaja kohaldamises, peab tööandja töötajale teatavaks tegema ka tööajakava teatavaks tegemise tingimused ja arvestusperioodi pikkuse.

Summeeritud tööaja rakendamisel loetakse üle- ja alatunde arvestusperioodi lõpus. See tähendab, et kui töötaja ja tööandja on kokku leppinud kuupalgas, peab tööandja maksma töötajale kuupalka kokkulepitud ulatuses, olenemata töötatud tundidest. Kui arvestusperioodi lõpuks selgub, et töötajal on tekkinud ületunde, siis tuleb need vastavalt seadusele hüvitada.

Töölepingu seadus eeldab, et ületunnid hüvitatakse tasulise vaba ajaga, kuid pooled võivad kokku leppida, et ületunnid hüvitatakse rahas 1,5-kordselt.

Seega, kui saate kuupalka, siis makstakse Teile igakuiselt kokkulepitud töötasu, olenemata töötatud tundidest (summeerimisel võib tööaeg kõikuda). Kui arvestusperioodi lõpuks selgub, et tekkis ületunde ning olete kokku leppinud, et ületunnid hüvitatakse rahas, peab tööandja ületunnid hüvitama 1,5-kordselt.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas tööandja tohib panna tööle 4 ööks järjest?05.10.2016

Kas tööandja tohib panna tööle 4 ööks järjest (töötan 12-vahetustega)?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Küsimusele vastamisel on oluline öötöötaja mõiste väljatoomine, kuna öötöötajana käsitletav isik ei tohi teha tööd rohkem kui töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 50 lõiked 1 ja 2 seda lubavad. Öötöötaja on töötaja, kes töötab ööajal, st ajavahemikus kell 22.00 kuni 06.00, kas vähemalt kolm tundi oma igapäevasest tööajast või vähemalt kolmandiku oma iga-aastasest tööajast (TLS § 50 lõige 1).

Eeldades, et kvalifitseerute öötöötajaks seaduse mõistes, saame rääkida ka Teie, kui öötöötaja tööajaga seonduvatest piirangutest. TLS § 50 lõige 1 annab lisaks öötöötaja mõistele ka öötöötaja tööaja üldise piirangu ehk üldreegli, mille kohaselt ei või öötöötaja töötada keskmiselt rohkem kui kaheksa tundi 24-tunnise ajavahemiku jooksul seitsmepäevase arvestusperioodi kohta. TLS § 50 lõike 3 kohaselt tuleb öötöötaja keskmise tööaja arvutamisel seitsmepäevasest arvestusperioodist välja arvata 24-tunnine periood (7 päeva – 1 päev = 6 päeva). Öötöötaja saab ülaltoodust lähtuvalt töötada seitsmepäevase arvestusperioodi jooksul maksimaalselt 48 tundi (keskmiselt kaheksa tundi päevas kuue päeva jooksul).

Seadusega kehtestatud erireegel TLS § 50 lõikele 1 tuleneb sama paragrahvi lõikest 2. Öötöötaja, kelle tervist mõjutab töökeskkonna ohutegur või töö iseloom, ei tohi töötada rohkem kui kaheksa tundi 24-tunnise ajavahemiku jooksul. Tööaeg on rangemalt reguleeritud just nende töötajate puhul, kelle töö kätkeb selliseid ohutegureid või on sellise iseloomuga, millega kaasneb eriline oht ja mõju öötöötaja tervisele. Ohutegurid, mille esinemisel on öötöötajal keelatud töötada rohkem kui 8 tundi ööpäevas, sõltuvad erinevatest asjaoludest, mida tuleb hinnata kogumis igal konkreetsel juhul eraldi.

Nimetatud TLS § 50 lõike 2 puhul on tegemist absoluutpiiranguga, mistõttu ei oma tähendust, kas konkreetse nädala töövahetused langevad öisele või päevasele ajale. Töötundide arv 24 tunni kohta ei tohi mingil juhul ületada kaheksat tundi. Esialgse hinnangu, kas öötöötaja töö kätkeb erilisi ohutegureid, mis keelavad kaheksast tunnist pikemad vahetused, annab tööandja. Töö- ja puhkeaja järelevalve käigus annab vastava hinnangu Tööinspektsioon.

Lisaks peab TLS § 51 lõike 1 kohaselt 24-tunnise ajavahemiku jooksul jääma töötajale vähemalt 11 tunni ulatuses järjestikust puhkeaega. Ehk siis kahe töövahetus vahele peab jääma vähemalt 11 tundi puhkeaega. Seega eeldab Teie neljal järjestikusel ööl tööle rakendamine kõigi eespool nimetatud tingimuste täitmist tööandja poolt.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas on lubatud teha 16-tunniseid tööpäevi?04.10.2016

Tere
Üks tööandja pakub aegajalt ametlikku lühiajalist tööd. Pakkuda on nii õhtu- kui hommikupoole 8-tunnised vahetused. Kuna töötajaid vajatakse sageli ainult paariks päevaks korraga, siis sooviksin ise teha iga päev mõlemad vahetused ehk 16 tundi päevas. Tööandja ütleb, et tema lubaks, aga kuna seadus ei luba, siis ei saa. Tuttav töötab ühes suures supermarketis ja seal on 16 tunnised vahetused lubatud arstitõendiga. Kui tööle võetakse ainult kaheks päevaks, kas siis poleks võimalik töötada 16 tundi järjest? Kas aitaks arstitõend? Või keelabki seadus igasuguse töö üle 12 tunni järjest?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 51 lõike 1 kohaselt peab 24-tunnise ajavahemiku jooksul jääma töötajale vähemalt 11 tunni ulatuses järjestikust puhkeaega. Sellest tulenevalt võib täistööajaga töötaja teha kokkuleppel tööandjaga maksimaalselt 5 tundi ületunnitööd (täistööaeg 8 tundi + 5 tundi ületunnitööd), ehk siis töötaja töövahetus võib kesta kokku kuni 13 tundi. Summeeritud tööaja korral ei või aga töövahetuse pikkus koos ületunnitööga ületada kokku 13 tundi.

Seega ei saa tööandja üldjuhul kohaldada töötajatele 13 tunnist pikemaid töövahetusi, kuna selline tööandja käitumine oleks ebaseaduslik. Isegi, kui töötaja annaks nõusoleku pikema töövahetusega töötamiseks, oleks see seadusest (TLS § 2) tulenevalt õigustühine. Pikema töövahetuse tegemiseks ei anna alust arstitõend. Oluline ei ole ka töötajaga sõlmitud töölepingu pikkus.

Pikemat töövahetust võib seadusest tuleneva erandina kohaldada, ehk igapäevase puhkeaja piirangu võib jätta kohaldamata, ainult tervishoiu- ja hoolekandetöötajate suhtes, tingimusel, et pikem töötamine on nende tervisele ohutu (TLS § 51 lõige 4). Selliste töötajate puhul hindab tööandja töökeskkonna riskianalüüsi alusel, kas puhkeaja piirangu järgimata jätmine taoliste pikemate töövahetuste kohaldamisel võib kahjustada töötaja tervist ja ohutust.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas graafikuväliselt töötelefoniga kodus valves olemine riiklikul pühal on tööaeg?04.10.2016

Kas tööandjal on õigus nõuda, et riiklikul pühal olen töötelefoniga kodus valves, võtan vastu klientide kõned ja vajadusel tegelen probleemidega? Graafiku järgi on tegemist töövabade päevadega. Kas ja kuidas need tasustatakse?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töösuhtes kohaldatava valveaja mõiste ja piirangud sätestab töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 48. Valveaeg on aeg, mil töötaja ei ole kohustatud täitma tööülesandeid, aga on kohustatud olema kokkulepitud tingimustel valmis tööandja korralduse alusel tööülesandeid täitma asuma (TLS § 48 lõige 1). Valveaeg ei ole ei töö- ega puhkeaeg. Valveaega saab rakendada ainult siis, kui töölepingu pooled on selles kokku leppinud, ehk siis tööandja peab riiklikul pühal valveaja kohaldamiseks saama Teie nõusoleku.

Valveaja rakendamisel peab tööandja tagama töötajale igapäevase ja iganädalase puhkeaja vastavalt TLS § 51 ja § 52 sätestatule. Valveaja kohaldamise kokkulepe, millega töötajale ei ole tagatud igapäevase ja iganädalase puhkeaja kasutamise võimalus, on tühine (TLS § 48 lõige 2).

Kompensatsiooniks selle eest, et valveajal ei saa töötaja täiel määral puhkamisele keskenduda vaid peab olema vajadusel valmis koheselt tööülesandeid täitma, on tööandjal kohustus maksta nn valveaja tasu, mis ei või olla väiksem kui 1/10 kokkulepitud töötasust (TLS § 48 lõige 1). Niipea kui töötaja asub tööülesandeid täitma, loetakse see aeg TLS § 48 lõike 3 alusel tööajaks (töötaja allub tööandja juhtimisele ja kontrollile) ning selle eest peab tööandja maksma töötajale töölepingus kokku lepitud töötasu.

Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus (ka valveaja kohaldamise ja valvetasu osas) lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, on töötajal õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks kohtusse või töövaidluskomisjoni. Töövaidluskomisjoni avalduse näidis ja selgitused selle koostamiseks on olemas Tööinspektsiooni veebilehel: http://www.ti.ee.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas klientide juures käimisel tekkivad pikad isegi 16-tunnised tööpäevad saab lugeda töölähetusteks?03.10.2016

Tere!
Palun abi mõnede tööga seotud olukordade selgitamiseks. Töötan seadmeid ja tehnikat müüvas ettevõttes, müüdud seadmed tuleb ka kliendile paigaldada. Vastavalt kokkuleppele on tööaeg 8:30 kuni 17:00 ja ettevõtte kontor asub Tallinnas. Paigalduse kohad on erinevates Eesti linnades ja asulates. Tööandja nõuab töö alustamist paigalduskohas kell 8:30 ja ei loe tööajaks paigalduskohta jõudmise aega ja samuti paigalduskohast Tallinna jõudmise aega põhjendades seda töö iseloomuga. Viimase kahe kuu näitel on tekkinud 16, 17 tunniseid tööpäevi, paigalduskohtadega näiteks Kärdla, Põlva Kuressaare, Narva. Kas sellised paigaldused võib lugeda töölähetusteks, kas need peab vormistama kirjalikult ja kas on ette nähtud lähetustasu? Lisan ka tööandja ja minu vahel sõlmitud lepingu osa. Kuidas mõista lepingu 3. punkti - Töötasu arvestatakse ajatöö alusel summeeritult kolme kuu kaupa. Mida tähendab kaudse konkureerimise mõiste? Lepingus mainitud kehtestatud reegleid töökorraldusele ja töökorralduse reegleid ilmselt kirjalikult ei ole olemas.

Teid vastuse eest ette tänades,

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere

Üldjuhul ei loeta tööle mineku ja töölt tuleku aega tööajaks nendel töötajatel, kellel on olemas töölepinguga määratud ja tööandja poolt võimaldatud töö tegemise koht kontoris või mõnes muus tööruumist, kuid kes vahel suunduvad otse kliendi juurest koju või kodust kliendi juurde. Sel juhul algab tööaja arvestus töökohale jõudmise või tööülesannete täitmise hetkest ning lõppeb tööülesannete täitmise lõpetamise hetkega.

Siiski on teatud erandid, kus tööajana saab vaadelda ka tööülesannete täitmisega seotud tööle minekut ja töölt tulekut. Alati ei ole asi aga selles, kas konkreetset aega saab käsitleda tööajana või mitte, vaid hinnang tuleb anda lähtudes sellest, kas konkreetsel ajal tegutses tööaja tööandja huvides või mitte ning kas ja kuidas see on seotud pooltevaheliste kokkulepetega.

Seega antud juhul tuleb eelkõige lepingusse vaadata - sh seda, mis on määratletud töökohana.

Juhul, kui objekt asub väljaspool töölepingus märgitud töö tegemise asukohta, siis on tegemist töölähetusega ja tööandjal tekib kohustus tasuda lähetusega seotud kulud, eelkõige sõidukulud. Päevaraha riigisisese lähetuse korral ei maksta.

Kui sõitmist on palju ning päevad venivad pikaks, tuleks sellest tööandjale teada anda. Ka liikuva töö puhul peab tööandja silmas pidama, et töötaja saaks puhata.

Töötasu on töölepingu seaduse kohaselt töö eest makstav tasu, milles on kokku lepitud ja mis peab sisalduma töölepingu kirjalikus dokumendis. Töölepingu pooled võivad kokku leppida töö tasustamises ajaühiku (nt tunnitasu, kuutasu) või töösoorituse alusel.

Summeeritud tööaega rakendatakse juhul, kui töötaja tööaeg jaguneb töösuhte iseloomust või töökorralduse eripärast tulenevalt arvestusperioodi jooksul ebavõrdselt. Kolme kuu tingimus tähendab seda, et töötaja tööaega arvestatakse kolme kuu lõikes - nii võib mõni kuu olla rohkem töötunde, kui teisel - oluline on see, et kolmanda kuu lõpuks oleks tagatud kokkulepitud tööaeg.

Ka summeerimise puhul kehtib reegel, et tööandja ei või maksta vähem, kui töötasu alammäär. Seega olenemata sellest, kui palju töötunde kuulõikes tuleb, peab alammäär olema tagatud.

Konkurentsipiirangu kokkuleppe alusel ei tohi töötaja töötada tööandja konkurentide juures ega tegutseda tööandjaga samal majandus- või kutsetegevuse alal. Konkurentsipiirangu kokkuleppega võib seega piirata töötaja töötamist konkurendi juures töölepingu või muu võlaõigusliku lepingu (näiteks käsundus-, töövõtuleping) alusel või tegutsemist samal majandus- ja kutsetegevuse alal, näiteks tegutsemine ettevõtjana. Kui konkurentsipiirangu kokkulepe ei ole kooskõlas töölepingu seaduses sätestatud tingimustega (näiteks ei ole ajaliselt ja ruumiliselt piiritletud), ei saa tööandja kokkuleppele tugineda ehk tegemist on sellisel juhul tühise kokkuleppega. Tühisel kokkuleppel ei ole algusest peale õiguslikke tagajärgi ja seda ei pea täitma.

Mis puudutab töökorralduse reegleid, siis juhul, kui need on olemas, on tööandjal kohustus need töötajale esitada. Seega küsige tööandjalt töökorralduse reegleid näha - on võimalik, et seal on kirjas olulisi töösuhte tingimusi.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas tööandjal on õigus mind üle viia teise osakonda, kus on füüsiline koormus mis mulle tervise tõttu ei sobi?29.09.2016

Meie osakonnas on tööl 12 inimest. Töö on kabinetis 8-17.00. Ei nõua füüsilist tööd. Teise osakonda tahetakse üle viia paar inimest. Teine osakond on graafikujärgne töö, ka öisel ajal, nõuab aeg-ajalt ja füüsilist pingutust. Mul on 5 aastat kroonilise haigusena diagnoositud koormusastma (astmahoog võib vallanduda füüsilisel koormusel). Kõik need aastad on töötervishoiu arst kirjutanud, et sobin töötama oma ametikohal. Kas tööandjal on õigus mind üle viia teise osakonda, kus on füüsiline koormus, mis mulle ei sobi, väitega, et kui ma sinna ei lähe, siis mind koondatakse? Samas olen oma osakonnas kõige parema haridusega, pikema staažiga ja töökogemustega. Kas tööandjal on õigus saata just mind ja siis mind koondada, kui samas on tal valida teisi kellel tervislikke piiranguid ei ole.

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Kui tööandja soovib töökorraldust muuta (nt tavatööajalt summeeritud tööajale), tuleb selles osas töötaja(te)ga kokkuleppele jõuda. Kui kokkulepet ei saavutata, tuleb tööd anda ja tööd teha vastavalt kehtivatele kokkulepetele.

Kui töötaja leiab, et tööandjapoolne ettepanek töölepingu tingimuste muutmiseks ei ole talle vastuvõetav, siis on töötajal õigus antud ettepanekust keelduda (soovitatavalt kirjalikult). Täiendavalt tasub tööandja tähelepanu juhtida töötaja terviseseisundile.

Kui töötaja keeldub kokkulepitud tingimuste muutmisest ja kui tööandja on veendunud, et pole võimalik töölepingus kokkulepitud tingimustel edasi tööd jätkata (nt põhjuseks on töö lõppemine või töö ümberkorraldamine või töömahu vähenemine) tekib koondamissituatsioon ja töölepingu ülesütlemine toimub töölepingu seaduse § 89 lg 1 või lg 2 alusel.

Koondamise korral tuleb töötajale pakkuda enne töölepingu ülesütlemist muud vaba töökohta. Töötajale töö säilitamiseks peab tööandja vajadusel korraldama täiendõppe või muutma töötingimusi, kui muudatused ei põhjusta talle ebaproportsionaalselt suuri kulusid. Lisaks peab tööandja arvestama koondamisel võrdse kohtlemise põhimõtteid. Seejuures tasub silmas pidada, et kui töötajale pakutav vaba koht ei sobi, ei pea ta lahkuma töölt omal soovil, vaid koondamine toimub vastavalt seaduses ette nähtud etteteatamistähtaegadele ja hüvitise maksmisega.

Olukorras, kus töötajale oleks võimalik säilitada tema senine töö, võib koondamine olla tühine.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas tööandja saab nõuda enammakstud puhkuseraha tagastamist brutosumma ulatuses, pean siis ju ka maksud kinni maksma?29.09.2016

Lõpetasin tööandjaga töölepingu ja tööandja maksis välja lõpparve. Lõpparvel on raamatupidaja ekslikult arvestanud puhkamata puhkusejäägi suurema ja sellest tulenevalt olen saanud lõpparve suurema. Olen nõus, et pean enammakstud summa tagastama. Tööandja küsib minult tagasi brutosummat, aga olen saanud ju netosumma ja maksud nendelt on arvestanud tööandja ning ka loodetavasti tasunud. Eraisik ei saa ju makse korrigeerida. Kas see lähenemine on õige?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Kui tööandja on ekslikult kandnud töötajale enam, kui töötaja on välja teeninud, on töötajal kohustus enammakstud summa tagasi maksta. Töötaja maksab summa tagasi netos. Enammakstud maksude osa saab tööandja teha taotluse Maksu- ja Tolliametile.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).