Tööõigus
Küsimus: Kas tööandjal on õigus mind üle viia teise osakonda, kus on füüsiline koormus mis mulle tervise tõttu ei sobi?29.09.2016
Meie osakonnas on tööl 12 inimest. Töö on kabinetis 8-17.00. Ei nõua füüsilist tööd. Teise osakonda tahetakse üle viia paar inimest. Teine osakond on graafikujärgne töö, ka öisel ajal, nõuab aeg-ajalt ja füüsilist pingutust. Mul on 5 aastat kroonilise haigusena diagnoositud koormusastma (astmahoog võib vallanduda füüsilisel koormusel). Kõik need aastad on töötervishoiu arst kirjutanud, et sobin töötama oma ametikohal. Kas tööandjal on õigus mind üle viia teise osakonda, kus on füüsiline koormus, mis mulle ei sobi, väitega, et kui ma sinna ei lähe, siis mind koondatakse? Samas olen oma osakonnas kõige parema haridusega, pikema staažiga ja töökogemustega. Kas tööandjal on õigus saata just mind ja siis mind koondada, kui samas on tal valida teisi kellel tervislikke piiranguid ei ole.
Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Kui tööandja soovib töökorraldust muuta (nt tavatööajalt summeeritud tööajale), tuleb selles osas töötaja(te)ga kokkuleppele jõuda. Kui kokkulepet ei saavutata, tuleb tööd anda ja tööd teha vastavalt kehtivatele kokkulepetele.
Kui töötaja leiab, et tööandjapoolne ettepanek töölepingu tingimuste muutmiseks ei ole talle vastuvõetav, siis on töötajal õigus antud ettepanekust keelduda (soovitatavalt kirjalikult). Täiendavalt tasub tööandja tähelepanu juhtida töötaja terviseseisundile.
Kui töötaja keeldub kokkulepitud tingimuste muutmisest ja kui tööandja on veendunud, et pole võimalik töölepingus kokkulepitud tingimustel edasi tööd jätkata (nt põhjuseks on töö lõppemine või töö ümberkorraldamine või töömahu vähenemine) tekib koondamissituatsioon ja töölepingu ülesütlemine toimub töölepingu seaduse § 89 lg 1 või lg 2 alusel.
Koondamise korral tuleb töötajale pakkuda enne töölepingu ülesütlemist muud vaba töökohta. Töötajale töö säilitamiseks peab tööandja vajadusel korraldama täiendõppe või muutma töötingimusi, kui muudatused ei põhjusta talle ebaproportsionaalselt suuri kulusid. Lisaks peab tööandja arvestama koondamisel võrdse kohtlemise põhimõtteid. Seejuures tasub silmas pidada, et kui töötajale pakutav vaba koht ei sobi, ei pea ta lahkuma töölt omal soovil, vaid koondamine toimub vastavalt seaduses ette nähtud etteteatamistähtaegadele ja hüvitise maksmisega.
Olukorras, kus töötajale oleks võimalik säilitada tema senine töö, võib koondamine olla tühine.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus