Korteriomandiõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas arvestada igale korterile küttekulu, kui ühes korteris on radiaatorid omavoliliselt eemaldatud?13.09.2013

Elan 12 korteriga korterelamus, kus korteriühistu on moodustamata. Üldkoosolekul on valitud elanike esindaja (nn majavanem). Ühes kolmanda korruse korteris on omavoliliselt eemaldatud radiaatorid. Kuidas jagada küttekulu korterite vahel? Siiani on radiaatoriteta korterile arvestatud kulu 10% pinna pealt, kusjuures selleks ei ole alust, st üldkoosoleku ega ka muud ametlikku kokkulepet. Kuidas oleks õiglane toimida? Kas korteriühistu kohta käivat seadust saaks rakendada ka tavalise korterelamu kohta või kuidas?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, küttekulu näol on tegu kaasomandi majandamiskuluga, mis tuleb korteriomandiseaduse paragrahv 13 lg 1 kohaselt jagada KÕIKIDE korterite vahel lähtudes kaasomandi (korteri üldpinna) eseme suurusest.
Eeltoodud põhimõte kehtib nii omavoliliselt kui kokkuleppe alusel eemaldatud radiaatorite puhul. Ainsaks võimaluseks jagada küttekulusid õigusnormist erinevalt on kõikide korteriomanike nõusoleku olemasolu.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas mul on õigus keelduda maksmast summasid, mis ei ole korterikulud?10.09.2013

Ostsin aasta tagasi korteri uues majas, kus on 50% äripinnad ja 50% korterid. Korteriühistut ei ole. Halduriks on maja omaniku poolt määratud inimene. Halduri kasutada on ligi 100m2 kontor. Selle kontori ülalpidamiskulud on jagatud korteriomanikele, summa (40-45€) on iga kuu erinev. Lepingut minuga sõlmitud ei ole. Olen püüdnud haldurilt selgitusi saada mida see summa sisaldab ja millist tulu ma korteri omanikuna sellest saan, siiani vastuseid ei ole saanud.
Teine küsimus on valvurid? Korterisse sisse kolides selgus, et majas on ööpäevaringne valve st. valvelauas, omaette ruumis istub valvur 24 tundi. Ka need valvamise kulud on jagatud minu üüriarvele. Korterit ostes ei selgitatud mulle sellist valvamise süsteemi ega ole ka keegi minuga lepingut sõlminud ega nõusolekut küsinud.
Kas mul on õigus keelduda maksmast teenustest ja kuludest mida ma ei soovi kasutada ja milledest ma mingit vilja ei saa?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, alustaksin esmalt üldiste põhimõtete selgitamisega.
- Juhul, kui kinnisasi on jaotatud korteriomanditeks, siis valitsevad kinnisasja ja sellel asuvat hoonet korteriomanikud ühiselt korteriomandiseaduse alusel.

- Korteriomanik kohustub korteriomanike poolt ühiselt langetatud otsustele alluma eelkõige kui:
1. korteriomanike üldkoosolekul otsustatud küsimuse lahendamine on korteriomanike pädevuses;
2. küsimuse võis lahendada korteriomandiseaduse või korteriomanike kokkuleppe alusel häälteenamusega;
3. otsus on vastu võetud ettenähtud häälteenamusega;
4. otsus ei ole tehinguna tühine ega ole seda ka korteriomandiseaduse (KOS) § 15 lg 4 alusel kehtetuks tunnistatud.

- Üldraamistiku sellest, milliste küsimuste lahendamine on korteriomanike pädevuses annab KOS § 15 lg 6 toodud loetelu, mis ei ole siiski ammendav.

- Kõik ühise tegutsemisega seotud kulud tuleb KOS § 13 kohaselt jagada korteriomanike vahel lähtudes korteriomandi kaasomandiosa suurusest.

Vastused esitatud küsimustele:
Kas kohustute tasuma valveteenuse eest? Valveteenust KOS § 15 lg 6 toodud loetelus ei nimetata, mistõttu tuleks eeldada, et selle näol ei ole tegu kuluga, mille kandmine on korteriomanikule kohustuslik.

Kas kohustute tasuma halduri kasutuses oleva pinna eest? Sõltub pinna omandisuhtest. Kui pind on eraldi korteriomand, siis peab selle eest tasuma vastava korteriomandi omanik, kui aga pind on korteriomanike kaasomandis, siis peab proportsionaalse kulu selle pinna kuludest kandma iga korteriomanik KOS § 13 lg 1 sätestatud alusel.

Kas on õigus keelduda maksmast teenuste eest, mida ei kasutata või millest vilja ei saada? Kui teenused väljuvad KOS § 15 lg 6 sätestatud raamidest, siis on korteriomanikul õigus keelduda vastava teenuse eest tasu maksmisest.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui korteriühistu koosoleku hääletusprotsess tundub olevat ebaõige?09.09.2013

Tere. Korteriühistu üldkoosolekul märgati, et lahtise hääletuse käigus osa liikmeid hääletasid mitu korda, et saavutada ühistu esimehe poolt pandud küsimusele häälteenamus. Tehti ettepanek korraldada kirjalik hääletamine registreerimislehtedel. Esimehe ettepanek sai vähem hääli. Keegi kirjaliku hääletamise vastu ei esitanud vastuväiteid, neid ei olnud ka protokollis. Protokollis oli esimees ja sekretär aga kirjutanud, et kirjaliku hääletuse tulemused loetakse õigustühiseks, kuna enne kirjaliku hääletuse algust ei toimunud hääletusviisi kohta hääletust. Seda ei toimunud ka koosoleku alguses! Nii saavutas esimees võidu. Rahvas ei ole rahul ja nõuab uue koosoleku kokkukutsumist. Esimees ja tema kaaslased juhatuses keelduvad. 8 liiget juhatuses on 4+4 seisus. Kas protokolli muutmine on õiguspärane? Mida edasi teha õigluse nimel? Tänan.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, alustades vastamist uue koosoleku kokkukutsumisest, tuleb kõigepealt märkida, et juhul, kui juhatuse liikme esindusõigusele ei ole sätestatud piirangut, siis saab korteriühistu üldkoosoleku kokku kutsuda ka ühe juhatuse liikme otsusega. Lisaks on korteriühistu juhatus kohustatud üldkoosoleku kokku kutsuma, kui seda nõuab vähemalt 1/10 korteriomanikest.
Kõnealuse üldkoosoleku protokolli punkti osas on Teil samuti õigus pöörduda kohtusse palvega tühistada otsusepunkt ning tunnistada kirjalik hääletus kehtivaks ning sellel hääletatud otsus vastu võetuks. Korteriühistuseaduse paragrahv 13 lg 3 kohaselt tuleb kohtusse pöörduda 3 kuu jooksul alates otsusest teadasaamisest.
Lõpetuseks on oluline märkida, et juhul, kui korteriühistu üldkoosoleku kokkukutsumise korda ei rikutud, siis on kirjeldatud korteriühistu üldkoosoleku otsus hetkel kehtiv, ning juhul, kui te sellega ei nõustu, siis tuleb Teil oma õiguste kaitseks astuda aktiivseid samme, kas siis uue üldkoosoleku kokkukutsumiseks või kohtusse pöördumise kaudu.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas KÜ juhatuse liige võib esitada KÜ-le arveid tema poolt osutatud õigusabikulude eest?09.09.2013

Tere!
Ühistu juhatuse liige on juristiharidusega ja on lisaks KÜ-le ka õigusbüroo (ainus) juhatuse liige. Nüüd juba kolmandat aastat on KÜ osalenud kohtuprotsessis kolme kroonilise võlgniku vastu. Kas on seaduslik, et juhatuse liige kasseerib oma õigusbüroo nime alt KÜ-lt raha õigusabikulude osutamise eest või on KÜ esindamine nagunii tema kohustus KÜ juhatuse liikme ja seega seadusliku esindajana? Mida saaksime meie, KÜ liikmed sellise rahakantimise takistamiseks ette võtta? KÜ-s on 24 korterit. Kui üldkoosolekul keeldume aastaaruannet kinnitamast, kas siis peab juhatuse liige summad tagasi maksma või peame nüüd juhatuse vastu kohtusse minema?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu ja õigusbüroo on eraldiseisvad juriidilised isikud, kes kumbki tegutseb oma pädevuse piires - korteriühistu valitseb korteriomandeid ja õigusbüroo osutab õigusabiteenust. Asjaolu, et mõlema isiku juhatuses on sama isik, siin midagi ei muuda - nii nagu ei saa ehitusfirma ja korteriühistu juhatuses üheaegselt olevalt isikult nõuda tasuta ehitustööde tegemist korteriühistule, ei saa ka juristilt nõuda, et ta osutaks korteriühistu juhatuse liikmena korteriühistule õigusabiteenust tasuta.
Juhul, kui õigusabikulud on põhjendatud, siis ei anna ka aastaaruande kinnitamata jätmine või kohtussepöördumine kuigi suurt lootust makstud õigusabiteenuse eest raha tagasisaamiseks.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas soojapakkuja saab küsida lisaraha kortermaja üldpinna eest, kui seal ei ole küttekehi?08.09.2013

Tere.
Elan 12 korteriga majas ja olen korteri omanik. Juba aastaid nõuab OÜ meilt lisaraha maja üldsoojuse eest, vaatamata soojakütte arvetele. Oman isiklikku soojamõõturit omas korteris ja selle järgi ka maksan. Koridoridest ja keldritest on kõikjalt küttekehad välja lõigatud. Mille eest me siis topelt maksame? Palun aidake meid, me pole abi kusagilt saanud.
Ja korjasime majaelanikega oma isiklikku raha ustele ning usaldasime OÜ, lubades uksed ette panna, siiani neid pole.
Kas OÜ on kohustatud meie isikliku raha tagastama.
Teid ette tänades mures majaelanikud

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomanikud on kohustatud tasuma kogu korterelamus kulunud soojusenergia eest. Vastav kulu tuleb korteriomanike vahel jaotada korterite suurusest lähtudes, sõltumata sellest kas kõik korterid kasutavad keskkütet või mitte.
Teiega sarnastes kortermajades on sageli ette tulnud, et otse korteriomanikele soojusenergiat müüvad ettevõtjad ei jaga küttekulu vastavalt eelkirjeldatud põhimõttele vaid üksnes nende korterite vahel, kes ei ole oma korterist keskkütet välja lülitanud. Selline käitumine on ebaseaduslik. Minu nõuandeks Teie olukorras on kulude jagamise õigsust kontrollida.

Uste jaoks kogutud raha tagastamiseks peavad korteriomanikud üldkoosoleku otsuse kaudu esitama vastava nõude OÜ-le

Lugupidamisega,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kellelt peaks korteriühistu nõudma võlgnevuse tasumist kui korteriomanik on viidud hooldushaiglasse?08.09.2013

Tere.
Selline mure. Millised õigused ja võimalused on korteriühistul, kui üks korteri omanik viidi vanadusest ja tervislikust seisundist tingituna hooldushaiglasse ning sellest tulenevalt on tekkinud võlgnevus KÜ ees?
Korteri omanikul on küll olemas pärija, kes lubas arveid tasuma hakata hetkest, mil hakkab kehtima pärimis õigus ehk pärast omaniku surma. Aga selleks hetkeks võib ju võlgnevus kasvada vägagi suureks. Kas KÜ peaks pöörduma valla sots.töötaja poole, kelle kaudu ta hooldushaiglasse saateti ja nõudma tema kaudu arvete tasumist?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, tavalahenduseks on võlanõudega kohtu poole pöördumine. Kaaluda tasub ka korteriomaniku varale hooldaja määramise taotlemist tsiviilkohtumenetluse seaduse paragrahv 516 alusel. Äraolija vara hooldajaks määratud isikul on seaduses sätestatud ulatuses hooldatava vara käsutamise õigus, mille kaudu lootust hoida olukorda suurema kontrolli all.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistu saab kohustada viiel nädalavahetusel kodus olema, et vajadusel veenäitu kontrollida?08.09.2013

Tere!
Meil on väike 8 korteriga KÜ. Viimase kuu arvega esitati meile nõue (just nõue mitte teatis), et alates 31.08.2013 (laupäev) kuni oktoobri kuuni peame olema kodus veenäidikute kontrolliks. Kui me seda ignoreerime, lisatakse veekadu arvele. Selgituseks: meie majas on pidevalt veekadu (viimati 3 m3). Juunis vahetasime uued mõõdikud, need on plommitud. Üldkoosolek ei ole otsustanud iganädalast kontrolli. Keegi ei ole olnud vastu, et näidikuid kontrollida, aga kas saab nõuda, et seda tehakse just puhkepäeval ja 5 nädalat järjest? Kas selline asi on seadusega kooskõlas?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, sellist korteriühistu poolset käitumist ei saa kindlasti mõistlikuks pidada. Vasturohuna sellisele käitumisele soovitan viidata korteriomandiseaduse paragrahv 11 lõige 1 punktile 3, mille kohaselt peab korteriomanik küll tagama juurdepääsu veemõõtjatele, kuid sellega seotud kahju tuleb korteriomanikule hüvitada. Seega, kui korteriühistu oma nõude juurde jääb, siis peaks ta oma planeerimisvõimetusest tuleneva ooteaja Teile hüvitama. Soovitan hüvitise ette küsida.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas KÜ koosolek saab otsustada, et naabri põrand võetakse üles ja sinna pannakse müra summutav materjal?06.09.2013

Tere

Lugesin siinseid küsimusi-vastuseid seoses naabrite müraga.
Leidsin ühe sellise küsimuse-vastuse:
http://www.vastused.ee/loe/oigus/korteriomandioigus/6015/mida-saaksin-ette-votta.html

Tekkisid täiendavad küsimused. Meil on ka mureks naabrite müra, mis on varahommikust hilisööni, vahel ka öörahu ajal. Müra on kuskil 6-8 tundi päevas, esmaspäevast pühapäevani. Tegemist on puumajaga, seega kõlab kõik tohutult läbi. Naaber keeldub igasugusest koostööst probleemi lahendamise osas.
Minu küsimus oleks, kuidas saab selle probleemi lahendada KÜ? Kas KÜ koosolek saab võtta vastu otsuse, et naabri põrand võetakse üles ja sinna vahele pannakse materjal, mis summutab müra?
Kuna see oleks ainuke lahendus tehnilises mõttes. Kui kahe korteri vaheline ala on kaasomand, siis peavad need korterid võimaldama ju sellele osale ligipääsu, kui selleks on tekkinud vajadus?

Tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistuseaduse paragrahv 15 primm lg 1 kohaselt on korteriühistu pädevuses kortermaja projektijärgne korrashoidmine ja remont. Remondi käigus võib tõsta kortermaja heakorrataset ning paigaldada täiendavaid seadmeid. Tulenevalt eeltoodust tuleks esitatud küsimusele vastata pigem jah, samas eeldusel, et kõnealuse probleemi kõrvaldamise kulud on proportsionaalsed saavutatava tulemusega.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuidas garaažiühistust välja astuda?04.09.2013

Olen 1975. aastast garaažiühistu liige ja oman ridagaraažis üht boksi. Kuidas on võimalik ühistust lahkuda, kui ma olen nõus boksist kas või tasuta loobuma?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, soovitan Teil pöörduda notari poole palvega vormistada omandist loobumise avaldus. Avalduse adressaat ja sellega seotud erisused sõltuvad sellest, mis tüüpi omandiga (korteriomand, kinnisasja kaasomand, liikmelisus hooneühistus) on Teie garaažiboksi näol tegu. Ka siin saate arvestada notari abiga.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kes vastutab, kas korteriomanik või ühistu, keskküttetoru purunemisest tekkinud kahju eest?04.09.2013

Tere. Juhtus õnnetus. Nimelt 31.08.2013 keerati radiaatorites vesi lahti ja selle tõttu läks meil korteris radiaatori toru katki. Toas vesi ujus ja alumistel naabritel ka väike kahjustus. Oskate öelda, kas see on ühistu asi või mitte? Naabrid seletavad, et see on meie kui korteriomanike viga, aga meie teame, et on ühistu rida radiaatorid korda teha ja välja vahetada. Ehk oskate teie öelda kumb õige on?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, küttesüsteemi purunemise tõttu tekkinud kahju eest vastutavad korteriomanikud korteriomandite omanikena igal juhul. Mis puutub korteriühistu vastutusse, siis selle osas on Riigikohus oma 17.detsembri 2012 lahendis nr 3-2-1-161-12 punktis 10 asunud seisukohale, et korteriühistu ei ole seotud korteriomanike kohustusega oma korterelamut korras hoida. Riigikohtu käsitluses ei oma tähendust asjaolu, et korteriühistu liikmeteks on korteriomanikud ise, et korteriühistu eesmärk on esindada korteriomanikke ning tema mõte on lihtsustada korteriomandite valitsemist. Eeltoodu põhjal tuleb esitatud küsimusele vastata, et korteriomanikud PEAVAD korterelamu ohustuse ja korrasoleku tagama, korteriühistus aga VÕIB seda teha.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ