Korteriomandiõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas tagandada ametist korteriühistu esimees?17.07.2013

Tere,
Paluksin nõu, kuidas maha võtta KÜ juhatuse esimeest, kes ise on ka ainus juhatuse liige? Korteriühistu inimesed on mures ühistu rahade liikumises ja kuna KÜ koosolekut ei ole tehtud 7 aastat ja majarahvale ei näidata mingeid pabereid rahade liikumise osas, siis on ühine otsus esimees oma ametist tagandada. Kuna aga vajalikud teadmised selles puuduvad, on tarvis samm-sammult teada, kuidas juriidiliselt sellist asja läbi viia? Senise juhatuse esimehega kindlasti me arvestada ei saa, kuna ta ei ole huvitatud üldkoosoleku kokkukutsumisest jms. arutamisest. Ehk siis, peaksime majarahvaga seda tegema omakeskis. Kuidas täpselt ja mille alusel saab teha muudatused registris ja kas saab praeguse esimehe seljataga sellist otsust teha? Kuidas toimida, kui inimesega ei võimalik normaalselt suhelda ja maja paberite jms. kättesaamine on ilmselt tema käest võimatu.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere,
igal juhul tuleb esimese sammuna paluda üldkoosoleku kokkukutsumist juhatuse esimehe poolt. Ning alles siis, kui juhatuse esimees üldkoosolekut kokku ei kutsu, saavad korteriomanikud ise üldkoosoleku kokku kutsuda.
Konkreetne aja- ja tegevuskava oleks järgmine:
1. Koostage korteriomanike nimel juhatuse esimehele üldkoosoleku kokkukutsumise taotlus.
2. Näidake üldkoosoleku kokkukutsumise taotluses ära ka päevakord ning koosoleku kokkukutsumise aeg. Viimase osas veenduge, et taotluse kättetoimetamise ja koosoleku kokkukutsumise aja vahele jääks piisavalt aega nii koosoleku ettevalmistamiseks kui kutsete korteriomanikele tähtaegselt kättetoimetamiseks - 3 nädalast peaks piisama.
3. Võtke taotlusele vähemalt 1/10 korteriühistu liikme allkiri.
4. Korraldage taotluse üleandmine juhatuse esimehele nii, et sellest jääks maha jälg. Selleks saate kasutada kutse üleandmist isiklikult allkirja vastu, tähitud posti või ka taotluse üleandmist tunnistajate juuresolekul.
5. Juhul, kui juhatuse esimees taotluses antud aja jooksul üldkoosolekut kokku ei kutsu, siis tekib Teil õigus ise üldkoosolek kokku kustuda.
6. Jälgige, et Teie kokkukutsutud üldkoosoleku päevakord oleks sama, mis juhatuse esimehele esitatud taotluses, samuti, et üldkoosolekust oleks korteriomanikele ette teatatud piisavalt pikalt. Täpne etteteatamise aeg on sätestatud korteriühistu põhikirjas. Üldkoosoleku etteteatamise tähtaega hakatakse lugema koosoleku kutse väljasaatmisele järgmisest päevast.
7. Viige läbi üldkoosolek, koostage üldkoosoleku protokoll.
8. Pöörduge protokolliga notari poole, kes koostab kandeavalduse juhatuse liikmete muutmiseks ning esitab dokumendid registrisse.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistu võib anda ühistu eakale liikmele laenu gaasiboileri vahetamiseks?20.06.2013

Tere!
KÜ tellis majas olevate gaasiseadmete kontrolli sh kontrolliti korterites olevaid seameid ja ühendusi. Meister koostas aktid ja elanikud ja juhatus said olukorrast ülevaate. Mõnedes korterites soovitati vanad ohtlikud seadmed välja vahetada. Ühe korteri omanik, kes on kõrges vanuses pensionär, soovibki paigaldada uue gaasiboileri. Selleks tegi ta KÜ-le avalduse ja soovib laenu tähtajaga 6 kuud, et seade muretseda ja paigaldada. Tagasimakse toimuks igakuise üüriarvega, kus on laenusumma jagatud 6 kuu peale.
Minu küsimused on:
1.kas selline laenuandmine on mõeldav
2.kui jah, kas selle küsimuse otsustab juhatus või üldkoosolek
3.kes allkirjastab lepingu
4.kas see peaks olema notariaalne leping
5.kui jah, kes maksab notarikulud
6.milliste asjaoludega peab KÜ üldse arvestama, kui ta laenu annab, tegemist on ikkagi eaka inimesega?

Olen väga tänulik vastuse eest

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, küsimusele vastamiseks tuleb esmalt selgitada välja, kas gaasiboileri näol on tegu korteriomandi kaasomandi eseme või reaalosa koosseisu kuuluva asjaga.
Korteriomandiseaduse paragrahv 1 lg 2 ja 2 lg 2 sätestavad üldreegli, mille kohaselt on kaasomandi esemeks ehitis ja selle osad. Viimatinimetatud kaasomandi eset hoiavad korteriomanikud korras ühiselt, kas siis valitseja või korteriühistu kaudu.

Ehitise mõiste avab ehitusseaduse paragrahv 2 lõige 1, mille kohaselt on ehitis inimtegevuse tulemusena ehitatud terviklik asi.

Olen seisukohal, et gaasiboileri olemasolu omab ehitise terviklikkuse ning ka ohutuse seisukohalt olulist tähtsust, mistõttu tuleb teda lugeda kaasomandi eseme hulka kuuluvaks.

Eeltoodust tuleneb ka vastus Teie küsimusele: gaasiboileri kontrollimise ja vahetuse kulud peab kandma korteriühistu.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mis õigused on nendel korteriomanikel, kes ei olnud ühistu renoveerimislaenu võtmisega nõus?19.06.2013

Meie 24 korteriga korteriühistus oli üldkoosolek. Arutati 200000 eurost laenuvõtmist pangast, et teostada renoveerimistöid. Eesmärgiks seati elektriküttelt üleminek kaugküttele, soojustada väljast maja 150 mm soojustusmaterjaliga, soojustada keldri lagi ning teostada koridoride remont. Laenuvõtmise pooldajaid oli 18, vastu 5. Kas laenuga mittenõustajad, enamus majanduslikel põhjustel, sest väike sissetulek ei võimalda korteriomanikul laenu tagasi maksta, on nüüd valiku ees - kui pole raha laenu tagasimaksmiseks, tuleb korter müüa ja loobuda elukohast või on veel mingi võimalus oma kodu säilitada?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, õiguslikult korrektsed korteriühistu otsused vastavad kolmele alljärgnevale kriteeriumile:
1. Otsustatud küsimuse lahendamine on korteriühistu pädevuses, st otsustatud on korteriomandite majandamiseks ja säilitamiseks vajaliku toimingu tegemine või majandamiskulude kandmine;
2. Otsus on majanduslikult põhjendatud;
3. Otsuse langetamisel on arvestatud korteriühistu liikmete õigustatud huvidega, sh majanduslike võimalustega.

Juhul, kui Te leiate, et konkreetse langetatud otsuse puhul on korteriühistu mõnda eelnimetatud põhimõtet rikkunud, siis soovitan pöörduda kohtusse ning taotleda korteriühistu otsuse kehtetuks tunnistamist.
Korteriühistuseaduse paragrahv 13 lg 3 kohaselt tuleb korteriühistu üldkoosoleku ebaseadusliku otsuse tühistamiseks pöörduda kohtu poole kolme kuu jooksul otsuse teadasaamise päevast arvates.

Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisavarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui palju on siis korteriühistul liikmeid, kui ühele juriidilisele isikule kuulub 6 korteriomandit?19.06.2013

Tere,
Sooviks selgust olukorrale, kus korteriühistus on 15 korteriomandit ja 6 neist kuulub ühele isikule (juriidilisele isikule, kes on hoone mitteeluruumide omanik, mis on korteriomandid). Kas korteriühistu liikmeid on seega 15 (korterite arvu järgi) või 10 ehk 9+1 (omanike arvu järgi). Nimelt on probleem ühistu üldkoosoleku otsustusvõimelisuse küsimuses, kus peaks osaleme üle poolte ühistu liikmetest. Huvitab, kas kuue korteri omanik ning veel 2 korteri omanikku ehk 3 isikut moodustavad üldkoosoleku otsustusvõimelisuse.

Suured tänud ette!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, üldkoosoleku kvoorumi arvestamisel tuleb lähtuda häälte arvust. Korteriomandiseaduse paragrahv 11 lõige 1 kohaselt annab iga korteriomand ühe hääle, kui põhikirjas ei ole sätestatud teisiti.
Juhul, kui korteriühistu põhikiri ei sätesta korteriühistuseadusest erinevat häälte arvestust, siis on 15 korteriga majas kuue korteri omanik koos kahe korteri omanikuga korteriühistu üldkoosolekul otsustusvõimeline.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas KÜ-l on õigus nõuda nelja väljaehitamata pööningukorteri omanikult maja üldkulude tasumist tagantjärele?15.06.2013

Tere,
Majas, kus tegutseb korteriühistu, on välja ehitatud 7 korterit ja pööningul asuvad 4 välja ehitamata korteriomandit, mis ei ole eluruumid ega mingil moel ka piiritletud (tavaline pööning, kuhu vaid välja veetud vee- ja küttetrassid). Need neli korteriomandit kuuluvad ühele juriidilisele isikule.
Sooviksin teada kolme asja -
1. Mitu häält omab nende korteriomandite omanik ühistu üldkoosolekul? Kas 4 häält nagu näeb ette KÜS § 11 lg 1 (ka ühistu põhikirjas selline punkt sees) või 1 hääl nagu on kirjas KOS § 19 lg 1?
2. Pööningul asuvate korteriomandite omanik pole tasunud kordagi ühistu remondifondi kokkulepitud summat ega ka muid tasusid (nt üldvesi ja -elekter). Olemasolevad korterid ehitati 7 aastat tagasi ja sellest ajast pole pööningul olevates korteriomandites mingeid töid teostatud ja ehitust jätkatud. Kas on võimalik nõuda ühistul nende maksete tasumist tagantjärele ja kas on võimalik üldse lõpetada korteriomandit?
2. Kas praegusel hetkel ehituse jätkamise sooviga peab pööningu omanik saama nõusoleku ka ülejäänud seitsmelt korteriomanikult ning kui peab nõusoleku saama, siis missuguses seaduses see kehtestatud on?

Ette tänades!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vastused Teie küsimustele on järgmised:
1. Lähtuda tuleb korteriühistu põhikirjas sätestatust ehk siis iga korteriomand annab korteriühistu üldkoosolekul ühe hääle.
2. Korteriühistu saab nõuda majanduskulude tasumist tagasiulatuvalt viimase kolme möödunud + jooksva aasta eest.
3. Korteriomandid lõpetatakse korteriomandiseaduse paragrahv 6 lõige 2 kohaselt kolmel juhul: 1) kõigi korteriomanike notariaalselt tõestatud kinnistamisavalduse alusel; 2) enamiku korteriomanike notariaalselt tõestatud kinnistamisavalduse alusel, kui hoone on täielikult kasutuskõlbmatuks muutunud; 3) isiku notariaalselt tõestatud avalduse alusel, kui ta on omandanud kõik korteriomandid.
4. Ehitamisega seonduvad üldnormid on sätestatud ehitusseaduses. Kuna ehitamine eeldab kinnisasja omaniku nõusolekut, siis kuuluvad siin kohaldamisele ka korteriomandiseaduse sätted. Viimatinimetatud seaduse üldreegel on, et ehitustegevuseks annavad nõusoleku kõik korteriomanikud (vt KOS par 16 lg 1), millise kokkuleppe olemasolu võib ehitusloa olemasolu korral ka eeldada.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kes vastutab maja remonttööde eest, mille tagajärjel on tekkinud minu korteris liigniiskus?15.06.2013

Tere
Korter asub sokli- ehk keldrikorrusel. Ühistu otsustas maja renoveerida, mis on nüüdseks lõpetatud. Nüüd aga on korteri seinad märjad ja niiskuskahjustus on rikkunud nii mööblit kui laminaati. Ühistult aru pärides selgus, renoveerimise juurde ei kuulunud täielik drenaaži paigaldus, mis oleks vältinud niiskuse korterisse pääsu, ehitaja ei anna garantiid sellise lahenduse puhul. Küsimine siis, kes on vastutav tehtud-tellitud tööde suhtes, mis kahjustavad minu korterit? Kas ühistu oleks pidanud selliste murede tekkimise suhtes arvestama töid tellides? On minul õigust nõuda probleemi lahendust ja tekkinud kahjude korvamist?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, renoveerimistööde eest vastutab töö teostaja tehtu ulatuses. Kui renoveerimistööde järgselt selgub täiendavate tööde teostamise vajadus, ning korteriühistu keeldub neid teostamast/tellimast, siis on korteriomanik õigustatud korraldama tööde teostamise iseseisvalt, kusjuures tööde kulud on teised korteriomanikud kohustatud talle hüvitama. Asjakohaseks normiks on korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõige 2.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistul on õigus panna korteriomanike nimed infotahvlile?15.06.2013

Tere
Kas korteriühistul on õigus panna korteriomanike nimed infotahvlile või seda ei tohiks teha seoses andmekaitseseadusega?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, ükski õigusakt võlgnevuse avaldamist ei keela, korteriühistu siseselt on see isegi soovitatav, kuna korteriomaniku võlgnevuse tõttu pärsitud korteriühistu majandustegevus mõjutab otseselt ka teisi korteriomanikke.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas uued korteriomanikud saavad parkimiskorra muutmist taotleda, kui nad on vanade korteriomanike suhtes vähemuses?11.06.2013

Tere! Ostsime ca aasta tagasi korteri ühe pankrotistunud arendaja kortermajja, kus olid varasematel aastatel mõned korterid välja müüdud ja moodustatud korteriühistu. Olgu veel öeldud, et korteriühistu on moodustatud kahe kortermaja kohta, mis asuvad eraldi kinnistutel ning teise maja alla on rajatud kahe maja jaoks ühine kütte- ja veesüsteem. Lisaks peavad meie maja elanikud enda õue saamiseks läbima teise maja kinnistut.
Varasemalt oli korteriühistu poolt paika pandud parkimiskord, mis võimaldas 4-l korteril meie majas kasutada 80% parkimiskohtadest maja ees ja ülejäänud sama kinnistu parkimiskohad olid lubatud kõrvalmaja elanikele. Meie parkimiskoht oli määratud vastaskrundi kõige kaugemasse nurka ning oli ette nähtud ainult ühele autole, samas kui mõni elanik võis kasutada kuni kolme parkimiskohta. Vanad elanikud keelduvad teemat arutamast ning kasutuskorra kokkuleppeid muutmast, meie huvi oleks kasutuskorra kokkulepe teha notariaalselt. Nüüd küsimused:
1. Mis võimalused meil oleks vastava kokkuleppe saavutamiseks? Saan aru, et kui kokkulepet kaasomanike vahel ei saavutata, siis on võimalus pöörduda kohtusse. Kas sel juhul teeks kohus otsuse nende kaasomanike eest, kes oma kokkulepet muidu ei anna? Kas kohtus omab kokkuleppega mittenõustuvate kaasomanike osakaal ka kaalu või pole sellel vahet, ehk et kelle huvides tehakse otsus kui kokkulepet soovib väiksem protsent kaasomanikke kui on mittenõustuvaid? Kes kannab kohtukulud? Kas naabermaja elanikel on õigus kasutuskorra kokkuleppe poolt või vastu olla väitega, et nad kuuluvad samasse korteriühistusse?
2. Kõrvalmaja elanikud on häiritud mõttest, et nende senised parkimiskohad võivad ära kaduda, mistõttu nad ähvardavad:
a) sissepääsu keelamisega meie kinnistule - siin oleks ilmselt vajalik servituudi seadmine, kus iga korteriomanik peab saavutama kokkuleppe naabermaja iga korteriomanikuga. Kui mõni naabermaja korteriomanik servituudi seadmisest keeldub, kas see siis tähendab automaatselt, et meil oma krundile ligipääsu ei teki?
b) korteriühistust välja astumisega, kuna siis oleks neil võimalus määrata ise hind, millega meie maja elanikele kütet ja vett edasi müüa - kas kommunaalkulude hinna kehtestamine teise korteriühistu poolt on õiguspärane tegevus, kui küttesüsteem on omal ajal koos soetatud ja selle hoolduskulude eest jooksvalt tasutud?
c) meie korteri sundmüüki panekuga, kuna meie käitumine häirib neid. Mida seaduse mõistes "häirimine" reaalselt tähendab, ehk et milline on kohtupraktika seda tüüpi sundmüükide osas?

Tänades ette!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, esmalt on oluline märkida, et kinnisasja kasutuskorra kokkuleppe sõlmimiseks on õigustatud üksnes sama kinnisasja piires olevate korterite omanikud, sõltumata sellest, et kinnisasja majandamiseks on asutatud korteriühistu koos kõrvalasuva kinnisasjal asuvate korterite omanikega.
Nüüd juhul, kui kõik korteriomanikud ei ole kasutuskorra kokkuleppe sõlmimisega nõus, siis puudub Teil alus selle sõlmimist kohtus nõuda. Seetõttu tuleks kuni kokkuleppe saavutamiseni lähtuda seadusjärgsest kaasomandi eseme kasutamise põhimõttest, mille kohaselt on Teil õigus (kogu) parklat kasutada vastavalt selle sihtotstarbele ja korteriomanike huvidele.
Kinnisasjale ligipääsu osas on AÕS paragrahv 156 kohaselt kõrvalasuva kinnisasja korteriomanikel kohustus tagada ligipääs üle oma kinnisasja juhul, kui puudub juurdepääs avalikule teele, küll aga võivad korteriomanikud nõuda selle eest mõistlikku tasu. Viimatinimetatud kulude põhjendatuse printsiip puudutab ka võimalikku kõrgendatud küttekulude nõuet. Korteriomandi sundvõõrandamise nõude läbiminek kohtus Teie vastu on eeltoodud asjaoludel äärmiselt ebatõenäoline, sealjuures kordan veelkord, et võõrandamisotsuse langetamiseks on õigustatud ainult Teie kinnisasja korteriomanikud.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas KÜ otsuse vastuvõtmisel kehtivad ka lihtvolikirjad või otsustavad häälteenamuse kohalolevad liikmed isiklikult?11.06.2013

Korteriomanike häälteenamus
- korteriomanike koosolekul kohalolevate korteriomanike häälteenamusega KOS § 15 lg 6 sätestatud piirides vastu võetud otsus.
Kas otsuse vastuvõtmisel kehtivad lihtvolikirjad? Või võtavad otsuse vastu häälteenamusel ainult kohalolevad liikmed isiklikult?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, häälte arvu korteriomanike üldkoosolekutel reguleerib korteriomandiseaduse § 19 lg 1, mille kohaselt on igal korteriomanikul talle kuuluvate korteriomandite arvust sõltumata üks hääl. Eeltoodud säte ei piira korteriomaniku õigust hääletada volituse alusel ka teise korteriomaniku nimel, kusjuures iga korteriomanikule antud volitus läheb kirja eraldi häälena.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mis paragrahvid reguleerivad korteriühistu esimehe nö palkamist?10.06.2013

Tere!

Meie KÜ esimehel on tööleping vormistatud. Tean, et seaduse järgi see ei ole õige, sest KÜ esimehele vormistatakse käsundusleping. Mis seadus ja mis paragrahvid seda reguleerivad?
Millised lepingud üldse saavad olla rakendatud KÜ esimehele?

Ette tänades,

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, mittetulundusühingute seaduse paragrahv 19 lõige 1 punkt 4 kohaselt sõlmitakse korteriühistu juhatuse liikmega leping üldkoosoleku otsuse alusel, kusjuures üldkoosoleku otsusega tuleb kindlaks määrata mitte üksnes lepingu sõlmimine vaid ka lepingu olulised tingimused.
Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ