Korteriomandiõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas oma sugulane korterist välja tõsta?29.09.2015

Tere,
Korteri omanik soovib korterile enne müüki teostada kapitaalremondi. Omanikuga koos elab korteris tema täisealine järeltulija, kes keeldub korterit remondiks vabastamast. Sissekirjutus nõukaaegne, mingit kirjalikku üürilepingut pole. Elanik pahatahtlik alkohoolik, korter kohutavas olukorras, mida teha? Tänan. Ootaks võimalusel vastust, tegemist korteriomaniku õigusega, mida ta ei saa realiseerida.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere,
asjaõigusseaduse § 41 lõige 3 lubab korteriomanikul juhul, kui korteri valdus võetakse temalt ära omavoliliselt salaja või vägivallaga, omavoli tarvitaja korterist eemaldada ja korter oma võimu alla tagasi võtta.
Kui tegu ei ole salaja või vägivalla abil saadud valdusega, nagu antud juhul näib, siis tuleks korteri vabastamiseks pöörduda kohtu poole, nõudes korteri ebaseaduslikust valdusest vabastamist. Sellise nõude esitamisel saate tugineda asjaõigusseaduse § 68 lõikele 1, mille teine lause ütleb, et omanikul on õigus asja vallata, kasutada ja käsutada ning nõuda kõigilt teistelt isikutelt nende õiguste rikkumise vältimist ja rikkumise tagajärgede kõrvaldamist.
Peale kohtuotsuse jõustumist on Teil võimalik pöörduda abi saamiseks kohtutäituri poole.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistu võib võlgnevuse tõttu minu korteris radiaatorid vahelt välja lõigata?29.09.2015

Tere! Olen KÜ ees võlgnik. Mind on antud inkassosse ja inkasso andis võla kohtutäiturile menetleda. Kohtutäitur võtab igakuiselt minu kontolt raha maha. Ja jooksva kuu arveid ka maksan. Aga ühistu nõuab praegu kogu võlga 2700 eurot. Maksegraafikuga nad enam ei oota. Muidu lõikavad küttetorud välja, et ühendavad otse teise korruse korteriga. Elan esimesel korrusel. Kas neil on õigus torumees saata seda tegema, eeldusel, et pean oma korterisse sisse nad laskma? Ja kui ma keeldun, kas siis tulevad seda asja lahendama politseiga, nagu ühistu esimees väljendas seda?
Oodates vastust Teilt.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu ei ole Teie maja küttesüsteemi omanik, ning seetõttu puudub tal ka õigus seda oma soovi/vajaduse järgi ümber ehitada.
Küttesüsteemi omanikeks on kõik Teie kortermaja korteriomanikud, kes peaksid Teie kirjeldatud tööde teostamiseks sõlmima, korteriomandiseaduse paragrahv 16 lõige 1 kohaselt, vastava kokkulepe. Kokkulepe saab jõustuda vaid juhul, kui sellega nõustuvad kõik korteriomanikud sh Teie.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas saab olla nii, et korteris elab inimene, korteril ei ole omanikku (suri 2009 aastal) ja arved on kõik maksmata?26.09.2015

Tere,
Meie kortermajas elab vanem meeterahvas, kellel on korteriühistu ees võlgnevus ca. 5000 eurot. Seniajani ei ole selle probleemiga tegeletud, sest vanem meesterahvas väidab, et tema pole seda korterit tegelikult veel pärinud. Tema naine suri 2009. aasta detsembris. Pärand oleks teadaolevalt pidanud minema jagamisele selle meesterahva ja tema poja vahel. Hetkel on olukord selline, et poeg pidi olema kusagil venemaal ja teda pole võimalik kätte saada (võimalik, et pole enam ka elus) ning väidetakse, et pärand pole kellelegi üle läinud. Tegime ka päringu ehitisregistrisse ja sealt selgus, et omanik on siiski see vanem meeterahvas.
Kas selline asi on võimalik, et nii vana pärand on veel lahtine? Kuidas edasi toimida? Kas oleks mõistlik pöörduda kohe kohtu poole? Kas enne kohtu poole pöördumist oleks vaja kutsuda kokku üldkoosolek ja panna kohtu poole pöördumine hääletusele?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, seda, kes on korteri omanik, on võimalik kontrollida kinnistusregistrist.
Juhul, kui korteri omanikuks on kinnistusregistri andmetel lahkunu, siis peaks korteriühistu taotlema kohtult pärandi (korteri) hoiumeetete rakendamist, millise protsessi käigus leitakse lahendus ka korteri võlgnevuse küsimusele.
Juhul, kui korteriomanikuks on lahkunu abikaasa, siis tuleks nõuda võla tasumist temalt, ning kui vaja, siis pöörduda abi saamiseks kohtu poole.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistu peab püstaku asendamise järgselt taastama minu korteri seina endises seisus?24.09.2015

Korteriühistu vahetab terves sissekäigus välja püstaku keldrist kuni viimase korruseni. Korteriomanikuna pean tagama juurdepääsu korteris olevale püstaku osale ja lubama teha parendustöid, kuid kes hüvitab mulle kui korteriomanikule püstaku vahetusega tekitatud kulu? Kas KÜ-l on kohustus taastada minu korteri seina endine olukord, st. katma seina augu enda kuludega?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse paragrahv 11 lõige 3 kohaselt peab korteriomanik võimaldama korteriomandi reaalosa kasutada teistel isikutel, kui see on vajalik kaasomandi eseme korrashoiuks. Seeläbi tekkinud kahju tuleb omanikule hüvitada. Eeltoodud kahju hüvitamise kohustus kehtib ka korteriühistu puhul, eeldusel, et Teie korteri sein, mida veetorustiku vahetamisel kahjustatakse, on projektijärgne.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuidas sellega ikkagi on, kas ahi korteris on ühiselt finantseeritav või on korteriomaniku oma mure?23.09.2015

Tere! Mõne aja eest postitasime siia küsimuse kas korterisisene ahi on ühiselt finantseeritav ja saime jaatava vastuse. Küsisime igaks juhuks ka Eesti Korteriühistute Liidust ja saime sootuks teistsuguse arvamuse:
"KOS § 1. lg 2 - Kaasomandi esemeks on käesoleva seaduse tähenduses maatükk ning ehitise osad ja seadmed, mis käesoleva seaduse § 2 lõike 2 järgi ei kuulu ühegi korteriomandi reaalosa hulka ega ole kolmanda isiku omandis.
ja § 2. lg 2 - Korteriomandi eseme reaalosa ei ole ehitis ja selle osad ega ehitise püsimiseks või ohutuse tagamiseks või korteriomanike ühiseks kasutamiseks vajalikud seadmed, ka siis, kui need asuvad korteriomandi eseme reaalosa piires.
Seega kaugkütte süsteem on kaasomand ja ahi korteris on korteriomandi reaalosa, mis ei kuulu kaasomandisse, KOS § 2, lg 1 - Korteriomandi eseme reaalosa on piiritletud eluruumid või mitteeluruumid ning nende juurde kuuluvad hooneosad, mida on võimalik eraldi kasutada ning mida saab muuta, kõrvaldada või lisada kaasomandit või teise korteriomaniku õigusi kahjustamata või hoone välist kuju muutmata, sest ahju saab eraldi kasutada, muuta või kõrvaldada teiste omanike õigusi kahjustamata. Korteriühistu (KüS § 2, lg 1) eesmärgiks on korteriomandi esemeks olevate ehitise ja maatüki mõtteliste osade ühine majandamine, s.t KÜ tegeleb vaid kaasomandi majandamisega. Ahi ei ole kaasomand, seega peab ahjude ja muude reaalosasse kuuluvate küttekolletega (pliit) tegelema iga korteriomanik ise."
Segadust kui palju, kas oskate ehk täiendavalt kommenteerida.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vaatame siis uuesti korteriomandiseadust.

KOS § 1 lg 2 järgi on kaasomandi ese on maatükk ning ehitise osad ja seadmed.
Ilma ahjuta ei saa ehitist sihipäraselt- ja samas ka ohutult kasutada, järelikult tuleb ahju käsitleda ehitise olulise osana, mis kuulub KOS § 1 lg 2 kohaselt kaasomandi eseme koosseisu.

KOS § 2 lg 1 järgi on reaalosa piiritletud eluruumid või mitteeluruumid ning nende juurde kuuluvad hooneosad, mida on võimalik eraldi kasutada ning mida saab muuta, kõrvaldada või lisada kaasomandit või teise korteriomaniku õigusi kahjustamata või hoone välist kuju muutmata.
Ahju (mitte)kasutamine, kõrvaldamine või lisamine mõjutab teisi korteriomanikke kuna eelnimetatud tegevustega seatakse ohtu naaberkorterite ohutus, sisekliima ning kaasomandi eseme säilimine (vt ka http://epl.delfi.ee/news/eesti/peetri-paneelmajad-on-ebaseaduslike-ahjude-tottu-pidevas-polenguohus?id=72503873). Järelikult ei saa ahi olla KOS § 2 lg 1 kohaselt korteriomandi reaalosa koosseisus.

KOS § 2 lg 2 järgi ei ole reaalosa ehitis ja selle osad ega ehitise püsimiseks või ohutuse tagamiseks või korteriomanike ühiseks kasutamiseks vajalikud seadmed.
Korrates veelkord ülaltoodud argumente - ehitise osa ja ohutuse tagamiseks ja ühiseks kasutamiseks vajalikud seadmed ei saa olla reaalosa koosseisus - on ahi kaasomandi eseme koosseisus ka KOS § 2 lg 2 alusel.

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas see on nii nagu korteriühistu juhatus väidab, et üürivõlaga kohtusse andmiseks pole üldkoosoleku otsust vaja?17.09.2015

Korteriühistu andis mind üürivõlaga kohtusse. Kuna üldkoosolekul seda ei arutatud, märkisin selle punkti ära vastulauses. Asi võeti menetlusse, kuna ühistu esindaja väidetel kostja ei kuulu hageja juhatusse või muusse organisse. Sellist õigusnormi ei kohaldata ühistu liikme vastu. Samuti polevat vaja esindaja määramiseks üldkoosoleku otsust sest MTÜS paragrahv 19 lg 1 p 4 käsitleb üksnes tehinguid, mille juhatus sõlmib juhatuse liikmega, mistõttu ei ole see antud juhul, kui ei ole tõendatud, et kostja oleks olnud juhatuse liige, asjassepuutuv. Seega võib juhatus sõlmida lepinguid ja anda volitusi korteriühistu esindamiseks kohtus.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kuigi mittetulundusühingute seaduse § 19 lg 1 p 4 eeldab õigusvaidluse alustamiseks mittetulundusühingu üldkoosoleku vastavasisulise otsuse vastuvõtmist, kaldub korteriühistu majandamiskulunõudeid puudutav kohtupraktika sellest põhimõttest kõrvale.
Nimelt saab korteriühistu puhul hagi esitamise õiguslikuks aluseks olla ka KOS § 21 lg 2 p 5, mis annab korteriühistule õiguse esitada kohtusse nõudeid korteriomanike üldkoosoleku otsustega volitatud ulatuses. Eelnimetatud otsuste hulka kuulub ka korteriühistu üldkoosoleku otsus majanduskava- ja/või korteriühistu põhikirja kinnitamise kohta, millega on korteriomanikud pannud üksteisele vastastikku kaasomandi eseme valitsemisega seotud kohustusi.

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kellelt nõuda korteri kulutuste tasumist, kui omanik on hooldekodus, eestkostja on KOV, kuid omavalitsus ei maksa arveid?17.09.2015

Tere
Meie ühistule teeb muret ühe liikme küsimus, kes on tunnistatud teovõimetuks (tema eestkostjaks on sugulaste ja pärijate puudumisel kohalik omavalitsus). Vanuse ja tervise tõttu on inimene eestkostja poolt paigutatud hooldekodusse ning selle, nagu tema muudegi arvete tasumise eest peaks hoolitsema eestkostja (KOV). Aga alates eestkoste määramisest ehk pool aastat pole tema poolt toimunud ühtegi makset (hooldustasud, pangalaen, üldelekter, remondifond) ühistule, ehk tema võlg ja meie puudujääk aina kasvavad. KOV-ga võtsime juba ammu kontakti ning kokkuleppe järgi saadame otse vastavale ametnikule tema arved - laekumisi aga seni pole. See on tekitanud paranoia, ega siin ometi mõni vigur peidus ole.
(Mõneti ebaselge on hetkel seegi, kuipalju eestkostja üldse peab oma vara eestkostetava peale kulutama - minu senist arusaamist mööda eeskätt pigem haldama eestkostetava vara viimasele kasulikul moel (kuid kui tollest ei piisa, ei tohi ilmselt ka eestkostetaval surra või hooldekodust välja visatud saada lasta)?)
Meile olulisimad küsimused on aga:
1) kuidas mitte jääda viimaks oma rahast ilma (nt ühistuliikme surma korral) või mitte oodata seda ülearu kaua - ehk mida saaks või tuleks ette võtta? Ega ometi kiirmenetlus KOV vastu? (Kas üldse on olemas selline oht ilma jääda?)
2) Kas eestkostetava surm võib mõjutada võla tagasisaamist või selle kiirust (eestkostja peaks antud juhul ka pärija olema)?
3) Eelistaks küll otsesuhtlust ja kokkuleppeid, kuid kui inimese enda säästud peaks olema juba otsa lõppenud - mis vabalt võib hooldekodus elamisega juhtuda - kuipalju siis eestkostja üldse on omast taskust kohustatud maksma ja kellele, ehk kuidas seadus seda ette näeb - eriti nii prominentse eestkostja puhul :)?
4) Ja kas eestkostjal võib olla "mõistlikke" vastuväiteid, kui lihtsalt taas kontakteerume ja palume ära maksta mr. X-i võla? (Kui võib, siis milliseid? Pankrot?)
Loodetavasti tegemist ülearuse murega ja tuleb lihtsalt ametnikele intensiivsemalt meelde tuletada, kuid praegu olen igasuguse nõuande eest tänulik.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, soovitan Teil pöörduda kohtusse avaldusega, ning paluda määrata teovõimetuks kuulutatud isiku korterile hooldaja koos korteri käsutamise õigusega. Samuti soovitan avalduses teha ettepanek määrata vara hooldajaks Teie poolt soovitatud isik, kes on nõus korteri üürile andmise või müümisega tegelema.
Korterile hooldaja määramisel lähtub kohus tsiviilkohtumenetluse seadustiku paragrahvides 516-519 sätestatud korrast.
Võla tagasisaamine muutub problemaatiliseks juhul, kui selle vanus ületab 3 aastat, kuna võlgnevus on seotud korteriomandiga, ning see läheb uuele omanikule üle, siis korteriomaniku surm võlanõude maksmapanemist ei halvenda.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas üldkoosoleku otsusega võib osakapitali suurendada korteriühistu eelmiste perioodide tulemi arvelt?16.09.2015

Seoses laenu võtmisega nõuab pank KÜ osakapitali suurendamist. Kas üldkoosoleku otsusega võib seda teha KÜ eelmiste perioodide tulemi arvelt või peavad ikkagi kõik omanikud sissemakse tegema? KÜ loomisel koostatud põhikirjas on iga korteri osamakseks 100 krooni.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, ükski seadus tulemi arvelt korteriühistu osakapitali suurendamist ei keela, ehk selline teguviis igati lubatud ja ka mõistlik.
Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas mitu korteriühistut ühel kinnistul on keelatud?16.09.2015

Leidsin aastatevanuse küsimuse ja vastuse: http://www.vastused.ee/loe/oigus/korteriomandioigus/6833/kas-voimalik-moodustada-kaks.html

Hetkel on olukord selline, et ühel kinnistul asub kaks erinevat ühistut. See viib erinevate probleemideni alates kinnistu korrashoiu rahastamise mudelist kuni hoonete renoveerimiseks vajaminevate vahendite laenamise eri nüanssideni välja.

Küsimus on lihtne: kas mitu ühistut ühel kinnistul on keelatud ja kui on, siis kuidas tuleks edasi käituda? Ning milline on see alus, mis ütleb, et ühel kinnistul ei tohi mitut ühistut olla? Mõistan, et see loogiline ei ole, ent reaalne elu on teistsugune.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, mitut korteriühistut ei saa ühe kinnisasja asutamiseks asutada. Selle põhimõtte allikaks on korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõige 1, mis ütleb, et kaasomandi eset valitsevad korteriomanikud ühiselt, kui seaduse või korteriomanike kokkuleppega ei ole ette nähtud teisiti.
Kuna korteriühistuseadus ei sätesta, et ühe kinnisasja valitsemiseks saavad korteriomanikud asutada mitu korteriühistut, siis tuleb asuda järeldusele, et korteriomanikud saavad asutada ühe korteriühistu ühe kinnisasja kohta.
Kui Teie kinnisasjale on siiski mitu korteriühistut loodud, mis ei ole tänaste regulatsioonide tingimustes kahjuks võimatu, siis tuleb Teil kaks ühistut liita või oodata 2018 aastani, kui probleem lahendatakse ametiülesande korras korteriühistute registri loomisega. Probleemi lahendamiseni on korteriomanikud korteriühistuseaduse paragrahv 5 lõige 1 kohaselt mõlema korteriühistu liikmeteks.

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mida teha, kui korteriühistu keeldub aastaid maja katuse parandamisest, aga ülemise korruse korteris kõik hallitab?13.09.2015

Tere, suur mure seoses kortermaja ühistuga. Kortermaja katus vajab suurt remonti, juba aastaid (umbes 5-6 aastat). Maja on 5-korruseline ja elamine viimasel korrusel. Aastatega on olukord korteris muutunud võimatuks, kuna katus laseb läbi on korteris levinud kohutav hallitus. Algas kergelt hallitusega toanurkadest, arvasime, et niiskusest. Kuid selgus aastatega, et maja katus on väga halvas korras. Aastatega on hallitus levinud igasse tuppa ja vohab jubedalt. Ei aita mitu korda tehtud remont ega tõrje. Ka ekspert on tunnistanud, et niiskus on juba seintes ja lahti saamiseks on vaja nr 1 parandada katus, nr 2 puurida igasse tuppa lisaventilatsioon, mis pole üldsegi soodne. Korteriühistu on teadlik, toimunud on palju koosolekuid, kus ikka ja jälle on sama vastus: kortermajal on palju võlgnikke ja raha renoveerimiseks pole võtte. Iga aasta lubatakse midagi ette võtta, lubati ka rahastada kasvõi ventilatsioonid korteris. Aga ikka lõpuks leitakse uus vabandus. Probleem on kõige rohkem just meie korteril, ju see auk seal kõige suurem. Vanemad on vanad inimesed, üsna tagasihoidlikud. Ühistu naerab neid peaaegu et välja, et tuulutage tube. Hallitus on nii tugev, et kolib ka seinamaalidele ja mööblile ja laed on paksult hallitust täis. Samuti kannatab ka tervis väga, (krooniline köha, perearst kahtlustab astmat).
Mida saab võtta korteriomanik ette sellises olukorras? Kuhu pöörduda, terviseinspektsioon või linnavalitsus? Täiesti nõutud oleme.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõige 2 lubab korteriomanikul katus endal korda teha ja nõuda korteriühistult ja/või kaaskorteriomanikelt tehtud kulutuse hüvitamist (vt ka Riigikohtu lahendit asjas 3-2-1-61-14).
Aeganõudvamaks lahenduseks oleks korteriühistu liikmete (korteriomanike) suhtes kohtumenetluse algatamine, milles korteriomanik saab nõuda katuse kordategemise otsuse langetamist.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ