Korteriomandiõigus


Küsimus: Kellelt nõuda korteri kulutuste tasumist, kui omanik on hooldekodus, eestkostja on KOV, kuid omavalitsus ei maksa arveid?17.09.2015

Tere
Meie ühistule teeb muret ühe liikme küsimus, kes on tunnistatud teovõimetuks (tema eestkostjaks on sugulaste ja pärijate puudumisel kohalik omavalitsus). Vanuse ja tervise tõttu on inimene eestkostja poolt paigutatud hooldekodusse ning selle, nagu tema muudegi arvete tasumise eest peaks hoolitsema eestkostja (KOV). Aga alates eestkoste määramisest ehk pool aastat pole tema poolt toimunud ühtegi makset (hooldustasud, pangalaen, üldelekter, remondifond) ühistule, ehk tema võlg ja meie puudujääk aina kasvavad. KOV-ga võtsime juba ammu kontakti ning kokkuleppe järgi saadame otse vastavale ametnikule tema arved - laekumisi aga seni pole. See on tekitanud paranoia, ega siin ometi mõni vigur peidus ole.
(Mõneti ebaselge on hetkel seegi, kuipalju eestkostja üldse peab oma vara eestkostetava peale kulutama - minu senist arusaamist mööda eeskätt pigem haldama eestkostetava vara viimasele kasulikul moel (kuid kui tollest ei piisa, ei tohi ilmselt ka eestkostetaval surra või hooldekodust välja visatud saada lasta)?)
Meile olulisimad küsimused on aga:
1) kuidas mitte jääda viimaks oma rahast ilma (nt ühistuliikme surma korral) või mitte oodata seda ülearu kaua - ehk mida saaks või tuleks ette võtta? Ega ometi kiirmenetlus KOV vastu? (Kas üldse on olemas selline oht ilma jääda?)
2) Kas eestkostetava surm võib mõjutada võla tagasisaamist või selle kiirust (eestkostja peaks antud juhul ka pärija olema)?
3) Eelistaks küll otsesuhtlust ja kokkuleppeid, kuid kui inimese enda säästud peaks olema juba otsa lõppenud - mis vabalt võib hooldekodus elamisega juhtuda - kuipalju siis eestkostja üldse on omast taskust kohustatud maksma ja kellele, ehk kuidas seadus seda ette näeb - eriti nii prominentse eestkostja puhul :)?
4) Ja kas eestkostjal võib olla "mõistlikke" vastuväiteid, kui lihtsalt taas kontakteerume ja palume ära maksta mr. X-i võla? (Kui võib, siis milliseid? Pankrot?)
Loodetavasti tegemist ülearuse murega ja tuleb lihtsalt ametnikele intensiivsemalt meelde tuletada, kuid praegu olen igasuguse nõuande eest tänulik.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, soovitan Teil pöörduda kohtusse avaldusega, ning paluda määrata teovõimetuks kuulutatud isiku korterile hooldaja koos korteri käsutamise õigusega. Samuti soovitan avalduses teha ettepanek määrata vara hooldajaks Teie poolt soovitatud isik, kes on nõus korteri üürile andmise või müümisega tegelema.
Korterile hooldaja määramisel lähtub kohus tsiviilkohtumenetluse seadustiku paragrahvides 516-519 sätestatud korrast.
Võla tagasisaamine muutub problemaatiliseks juhul, kui selle vanus ületab 3 aastat, kuna võlgnevus on seotud korteriomandiga, ning see läheb uuele omanikule üle, siis korteriomaniku surm võlanõude maksmapanemist ei halvenda.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ