Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas mitu korteriühistut ühel kinnistul on keelatud?16.09.2015

Leidsin aastatevanuse küsimuse ja vastuse: http://www.vastused.ee/loe/oigus/korteriomandioigus/6833/kas-voimalik-moodustada-kaks.html

Hetkel on olukord selline, et ühel kinnistul asub kaks erinevat ühistut. See viib erinevate probleemideni alates kinnistu korrashoiu rahastamise mudelist kuni hoonete renoveerimiseks vajaminevate vahendite laenamise eri nüanssideni välja.

Küsimus on lihtne: kas mitu ühistut ühel kinnistul on keelatud ja kui on, siis kuidas tuleks edasi käituda? Ning milline on see alus, mis ütleb, et ühel kinnistul ei tohi mitut ühistut olla? Mõistan, et see loogiline ei ole, ent reaalne elu on teistsugune.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, mitut korteriühistut ei saa ühe kinnisasja asutamiseks asutada. Selle põhimõtte allikaks on korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõige 1, mis ütleb, et kaasomandi eset valitsevad korteriomanikud ühiselt, kui seaduse või korteriomanike kokkuleppega ei ole ette nähtud teisiti.
Kuna korteriühistuseadus ei sätesta, et ühe kinnisasja valitsemiseks saavad korteriomanikud asutada mitu korteriühistut, siis tuleb asuda järeldusele, et korteriomanikud saavad asutada ühe korteriühistu ühe kinnisasja kohta.
Kui Teie kinnisasjale on siiski mitu korteriühistut loodud, mis ei ole tänaste regulatsioonide tingimustes kahjuks võimatu, siis tuleb Teil kaks ühistut liita või oodata 2018 aastani, kui probleem lahendatakse ametiülesande korras korteriühistute registri loomisega. Probleemi lahendamiseni on korteriomanikud korteriühistuseaduse paragrahv 5 lõige 1 kohaselt mõlema korteriühistu liikmeteks.

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ