Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuhu saata kahetsuskiri ja kas see muudab karistust, kui ma alaealisena jäin vahele alkoholi tarbimisega?20.11.2014

Ma olen 17-aastane. Ma olen varem jäänud suitsetamisega vahele ja nüüd jäin alkoholi tarbimisega. Kui ma saadan kahetsuskirja, kas see muudab mu trahvi suurust?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Siin on mitu aspekti:
1) alkoholi joomise ja suitsetamise eest määratakse karistusi erinevate seaduste alusel. Ühe seaduse rikkumise eest saadud karistuse tõttu ei saa suurendada teise seaduse järgi toime pandud rikkumise eest määratavat karistust. Ka ei mõjuta sama seaduse erineva paragrahvi rikkumised üksteist. See on sama nagu asjaolu, et õpetaja ei saa panna matemaatikas hinnet 2, sest õpilane sai juba bioloogias hinde 2. Või et õpetaja ei saa panna õpilasele hinnet 2 korrutustabeliülesande eest ainult sellepärast, et ta eelmise jagamisülesande juba sai hindeks 2.

2) Kahetsust võib alati väljendada. Soovitav on teha seda juba siis, kui trahvi koostatakse. Selle võib ka paberil esitada, kuid see ei tähenda automaatselt, et menetleja seetõttu trahvi vähendaks. Trahvisumma otsustamisel on kahetsuse väljendamine sellest vaid üks osa.

3) Alkoholi tarbimise eest on võimalik saada minimaalselt 12 eurot ja maksimaalselt 40 eurot trahvi. Enamasti jääb esmakordsel rikkumisel määratud trahvi suurus esimese kolmandiku sisse trahvi maksimaalsest väärtusest. Kui see välja arvutada, siis on kahjuks trahvivahemik, mille vahel menetleja otsustab, tegelikult väga väike. Trahvisummad on täisarvud, iga järgnev on 4 euro võrra suurem. Seega 12, 16, 20, 24 eurot oleksid kõige tõenäolisemad trahvisuurused.

Kui sa politseinike juuresolekul oma rikkumist ei õigustanud ja käitusid selliselt, et nad said aru, et kahetsed tegu, siis minu arvates ei ole sellel kahtsuskirjal väga suurt mõtet, aga see on ikkagi sinu enda otsustada. See kiri tuleks esitada enne 15 päeva möödumist pärast rikkumist, hiljem tehakse juba otsus ära.
 

Küsimus: Mis karistus mind ootab, kui autol pole kindlustust, ülevaatust ega mul endal lube ja lähen linna peale vurama?20.11.2014

Tere
Mis karistus ootab mind ees, kui autol pole kindlustust, ülevaatust ega mul endal lube ja siiski otsustan minna Tallinna tänavatele vurama. Autokool iseenesest läbitud ja kogemust veits nagu oleks.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Ausalt öeldes väga imelik küsimus. Teades, et rikute kohe mitu nõuet, plaanite istuda kindlustuse ja ülevaatuseta auto rooli ning juhtida ilma juhtimisõiguseta. See oleks kindlasti mõtlematu ja vastutustundetu tegu.

Esiteks, on suur tõenäosus, et auto, mis ei ole läbinud ülevaatust, on tehnilise rikkega, mis võib saada saatuslikuks teel nii teile kui ka teistele liikluses osalejatele.

Teiseks, kindlustuseta sõiduk tähendab, et liiklusõnnetuses osalemise/põhjustamise korral peate oma taskust hüvitama liiklusõnnetusega tekitatud kahju.

Kolmandaks, et teil „kogemust veits nagu oleks“ ei anna teile õigust juhtida autot. Selleks peab autokool läbitud olema ja autokoolis ning Maanteeametis edukalt sooritatud teooria- ja sõidueksamid ning juhtimisõigus omistatud.

Lisaks võib karistuse saamine tähendada, et järgmine võimalus endale juhtimisõigus saada on Teil 1 aasta pärast karistuse kandmist.

Karistusemäärad, kui rikute küsimuses mainitud nõuded:

LIIKLUSSEADUS § 201. MOOTORSÕIDUKI, MAASTIKUSÕIDUKI VÕI TRAMMI JUHTIMINE JUHTIMISÕIGUSETA ISIKU POOLT
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut (400 eurot) või arestiga.
(2) Sama teo eest isiku poolt, kes on mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimiselt kõrvaldatud või kelle mootorsõiduki või trammi juhtimisõigus on peatatud või peatunud, kehtetuks tunnistatud või kellelt on mootorsõiduki või trammi juhtimisõigus ära võetud, –
karistatakse rahatrahviga kuni 300 (1200 eurot) trahviühikut või arestiga.

LS § 207. TEHNONÕUETELE VASTAVUSE KONTROLLI MITTELÄBINUD MOOTORSÕIDUKI VÕI TRAMMI JUHTIMINE
Tehnonõuetele vastavuse kontrolli mitteläbinud mootorsõiduki või trammi juhtimise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 50 trahviühikut (200 eurot).

LIIKLUSKINDLUSTUSE SEADUS § 81. LIIKLUSKINDLUSTUSETA SÕIDUKI JUHTIMINE
Liikluskindlustuseta sõiduki juhtimise eest või välisriigis põhiasukohta omava sõiduki juhi poolt riiklikku järelevalvet teostavale politseiametnikule või abipolitseinikule liikluskindlustuse olemasolu tõendava dokumendi esitamata jätmise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut (400 eurot).
 

Küsimus: Kas oleks saanud vaidlustada politsei trahvi, kui protokollis oli märgitud vale kodakondsus?17.11.2014

Politsei tegi trahvi, protokollis oli kirjas, et kodakondsus "eesti", aga mul ei ole see. Kas oleks saanud vaidlustada?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Vigasid võib alati vaidlustada, kuid antud juhul see ei oleks tõenäoliselt trahvi tühiseks muutnud.

Tühistada saaks siis, kui näiteks ei ole võimalik isikut üheselt tuvastada. Kui kõik muud Teie kohta käivad andmed olid õiged, siis vale kodakondsus ei muuda andmeid valeks, vaid ebatäpseks. Teile oleks väljastatud uus trahv korrektsete isikuandmetega.

Trahvi saaks tühistada siis, kui rikkumisega seotud andmed oleksid ebatäpsed. Antud juhul ma oletan, et need olid fikseeritud korrektselt. Liiklusrikkumiste juures ei oma kodakondsus mingit tähtsust.
 

Küsimus: Mis on vastavalt korrakaitseseadusele tagajärg kui restoran rikub korduvalt maksimaalse müra piiranguid?17.11.2014

Tere!
Mis on vastavalt korrakaitseseadusele tagajärg kui restoran rikub (k.a. korduvalt) maksimaalse müra piiranguid?
Tänan!

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Avaliku korra rikkumine eeldab konkreetse füüsilise isiku olemasolu, karistusõiguslikust aspektist on välistatud KarS § 262 (avaliku korra rikkumine) kohaldamine juriidilisele isikule, antud juhul viidate restoranile mitte konkreetsele füüsilisele isikule.

Politseil puudub pädevus mõõta müra taset. Müra normtasemed ja müra mõõtmise meetmed on kehtestatud RTerS § 8 lg 2 p 17 alusel sotsiaalministri 04.03.2002 määrusega nr 42 „Müra normtasemed elu- ja puhkealal, elamutes ning ühiskasutusega hoonetes ja mürataseme mõõtmise meetodid”. RTerS seaduse § 15 kohaselt teostab tervisekaitse riiklikku järelevalvet rahvatervise seaduses ja selle alusel kehtestatud õigusaktides ettenähtud nõuete täitmise üle Terviseamet.

Politsei saab lõpetada hetkelise rahu rikkumise, paluda muusika mängimine lõpetada või vaiksemaks keerata.

Juhul, kui füüsiline isik rikub avaliku korda sh kui on tekitatud teist isikut oluliselt häirivat müra (KorS §56 lg 1), siis saab rikkujale teha ettekirjutuse, määrata rahatrahvi kuni 400 eurot või määrata aresti.

KorS - https://www.riigiteataja.ee/akt/112072014084?leiaKehtiv
KarS - https://www.riigiteataja.ee/akt/184411?leiaKehtiv
RTerS - https://www.riigiteataja.ee/akt/115032011017?leiaKehtiv
 

Küsimus: Kui palju maksab üks öö võlavanglas ja kas saab istuda ka nädalavahetustel?05.11.2014

Kui palju maksab üks öö võlavanglas ja kas saab istuda ka nädalavahetustel, kui töö olemas või peab töökohast loobuma kui kohtutäitur teeb kohtusse avalduse?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Sellist mõistet nagu võlavangla Eestis ei eksisteeri. Võlgade katmiseks võib kohtutäitur arestida võlgniku vara.

Kui mõtlesite oma küsimuses trahvi asendamist arestiga, siis seda otsustab kohus ja täiendavat informatsiooni võimalusest istuda nädalavahetusel soovitan küsida kas kohtutäiturilt või kohtult.
Lisan, et kui kohus asendab mõistetud rahatrahvi arstiga, siis rahatrahvi kümnele trahviühikule vastab üks päev aresti (KarS § 72 lg 1,2).

Viide seadusele: https://www.riigiteataja.ee/akt/184411?leiaKehtiv
 

Küsimus: Milline võib tulla karistus kanepi tarvitamise eest, kui eelnevaid rikkumisi ei ole?05.11.2014

Tervist!
Tehti uriiniproov määramaks kindlaks kanepit, kas olen kanepit tarvitanud. Kuna olin kaks nädalat tagasi suitsetanud, siis võib kindlalt öelda, et test tuleb positiivne.
Sooviks teada, milline võib tulla karistus. Eelnevaid rikkumisi ei ole.

Ette tänades

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Vastavalt Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse § 15'1 narkootilise või psühhotroopse aine arsti ettekirjutuseta tarvitamise või väikeses koguses ebaseadusliku valmistamise, omandamise või valdamise eest - karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut (s.o. 800 eurot ) või arestiga.
Iga rikkumine menetletakse eraldi lähtudes konkreetse juhtumi asjaoludest, seega on mul raske öelda, kui suure karistuse teile määratakse.

Viide seadusele: https://www.riigiteataja.ee/akt/109052014004?leiaKehtiv
 

Küsimus: Kas turvahällile lapse näo ette riputatavad mänguasjad on tõesti avariiolukorras ohutud?04.11.2014

Tere! Ei tea, kas küsimus kuulub Teie töövaldkonda. Nimelt huvitab mind, kas turvahällile lapse näo ette riputatavad mänguasjad on tõesti ohutud avariiolukorras? Mulle tundub, et avarii korral on need lapse ajus nagu rosinad saias. Ometi kasutatakse neid laialdaselt ja isegi poes on müügil spetsiaalsed turvahälli aksessuaarid - nööri otsa lükitud pardikesed ja klounid, mis tõmmatakse lapse näo ette, et tal oleks sõidu ajal lõbusam.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kindlasti pädevama vastuse saab Teile anda Maanteeamet (www.mnt.ee). Kui küsite Maanteeameti käest soovitan tuua ka näitena konkreetne turvahäll, siis on ka kergem hinnangut anda.

Oma poolt lisan, et sõidukis võib olla kinnitamata veel hulk asju mis oluliselt rohkem ohustavad nii lapsi kui ka teisi reisijaid , kui turvahällil rippuvad mänguasjad.
 

Küsimus: Kas vanemate nõusolekul saaks minu täiskasvanud vend mind oma vastutusel võtta üheks õhtuks klubisse õe sünnipäevapeole?30.10.2014

Tere,
Olen 16-aastane tüdruk ning paari nädala pärast on mu õe sünnipäeva pidamine 21+ klubis (õde ise saab 29). Kuna see on ainuke sünnipäevapidu, mida tähistatakse ja ma olen kutsutud koos oma 27-aastase vennaga, siis kas oleks mu vennal võimalus teha mingi avaldus politseisse, et võtab üheks õhtuks mind enda vastutusele ning seetõttu saaksin klubisse sisse? Tean, et see selline suhteliselt veider küsimus, kuid ma olen kuulnud sellisest "müüdist" et on olemas selline avaldus või leping, mis kehtib ühe õhtu ning vastutuse saab enda peale võtta keegi täisealine perekonnast. Mu vanemad on samuti asjast teadlikud ning oleksid nõus selleks vastavaid allkirju panema.
Ette tänades,

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Klubisse pääsemise piirang ei ole pandud paika politsei poolt, vaid klubide endi reeglitega. Seega soovitan ühendust võtta konkreetse klubiga ning uurida, kas nemad seda teile võimaldavad. Politsei poole pealt, kui tuleme klubilisi kontrollima, on oluline see, et oleksite kaine.
 

Küsimus: Kas uurija võib kodaniku välja kutsuda selgitusi andma ka siis, kui ei ole menetlust algatatud, väärtegu toimunud?30.10.2014

Kas uurija/menetleja võib kodaniku välja kutsuda ütlusi/selgitusi andma ka siis, kui ei ole menetlust algatatud, kuritegu/väärtegu toimunud? Ja kui kutsutav keeldub ikkagi kohale ilmumast, kas siis kohaldatakse sundtoomist?
Kui saadetakse kirjalik kutse, kas siis on seal kirjas ka paragrahvid või põhjendused, miks välja kutsutakse?
Kui kutsutav on nt kuskil välisriigis ja uurija välja kutsub, kas siis tuleb kohe Eestisse tulla või saab uurijaga kokku leppida sobiva aja hilisemaks, kui kutsutav on Eestis tagasi?
Tänan!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Jah, võib küll, seda siis politsei- ja piirivalve seadusest tulenevalt näiteks ohutõrjelise vestluse läbiviimiseks. Selle käigus politsei püüab kas saada rohkem infot eesootavate sündmuste kohta või selgitada inimesele seadust, kui on märke selle kohta, et ta võib selle vastu lähiajal eksida. Kuna tegemist ei ole süüteomenetlusega, siis kriminaalmenetluse seadustiku sätted siin ei kehti ja tavaliselt jõutakse omavahelisele kokkuleppele, milline aeg ja koht on selleks vestluseks sobivaim. Kui isik kohale ei ilmu, kuid informatsioon, mida politsei temalt sooviks teada, on olulise väärtusega, siis politsei tõenäoliselt läheb ise inimese juurde või kui inimesele sooviti midagi selgitada, on seda võimalik teha ka muid teid pidi (näiteks e-kiri).

Kirjalikul kutsel on olemas paragrahv, millega seoses ülekuulamine toimub. Juhtunu kohta tavaliselt pikemat selgitus ei ole välja toodud. küll aga on selgelt kirjas, kas isik on tunnistaja või kahtlustatav/menetlusalune isik.

Kutsel oleva aja saab läbi rääkida. Koos uurijaga on võimalik leida mõlemale sobiv aeg, kuid seda tuleb kindlasti teha enne kutsel märgitud päeva.
 

Küsimus: Kuhu pean pöörduma, kui minu telefoni numbriga on pandud tutvumisportaali kuulutus?30.10.2014

Tere! Mul on selline mure, et keegi on minu nimel pannud tutvusliini portaali tutvumiskuulutuse ja pannud minu telefoninumbri sinna. Mulle helistatakse selle kuulutuse peale, mida pole ma ise pannud. Kuidas kindlaks teha, kes selle pani? Seal lehel ei ole kirjas, kes seda lehte haldab ja kuidas saada kontakti selle lehe haldajatega. Minu numbri saamiseks peavad inimesed helistama mingil numbril ja ütlema selle koodi, mis seal kuulutuse juures on. Kas peaksin lihtsalt ootama, et kord see kuulutus aegub ja seega ei saagi midagi teha? Aga keegi ei garanteeri, et see inimene uuesti seda jälle ei tee. Sooviksin selle kuulutuse eemaldamist ja selle inimese kontakti, kes minu andmeid kuritarvitas. Sooviksin teda teavitada sellest, et selline käitumine ei ole aktsepteeritav ja kui ta seda kordab, siis võtan juriidilisel tasandil enda kaitsmiseks midagi ette. Tekst minu kohta seal tutvumiskuulutuses on vaga alandav. See on taotluslik alandamine kellegi poolt, kes tahab mulle halba, tahaksin ära hoida seda, et midagi sarnast ta ei kordaks.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Esiteks tegite väga õigesti, et tutvumisportaaliga ühendust võtsite. Teil on õigus nõuda enda andmete eemaldamist isikuandmete kaitse seadusest tulenevalt.

Teiseks, selleks, et teada saada, kes selle taga on, tuleks teil pöörduda kohtusse. Kohus saab välja nõuda andmed isiku kohta, kes kuulutuse üle pani. Kohtusse pöördumise põhjus oleks siis antud juhul solvamine, avalduse saate teha võlaõigusseaduse § 1046 alusel.

Kolmandaks, kahjuks ei välista selle juhtumiga tegelemine, et enam keegi sellist inetut nalja ei tee. Kui teeb, tuleb sellega tegelema hakata.