Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas politsei saab taastada facebooki vestluse, mis on mõlema osapoole poolt ära kustutatud (sellest sõltub politseile avalduse tegemine)?02.02.2015

Tere! Kas politsei saab taastada facebooki vestluse, mis on mõlema osapoole poolt ära kustutatud? Isik, kelle telefonis see vaja taastada on, tegi oma telefonile algseadete taastamise! Küsin, kuna siis tean kas pöördun politseisse!

Ette tänades!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Politseil facebookis toimunud vestluse taastamise võimalust endal ei ole, küll aga saame esitada kriminaalmenetluse raames vastava päringu facebookile. Kas kirjavahetus taastatakse, sõltub juba konkreetsest süüteost, mis omakorda sõltub sellest, milline karistus on ette nähtud selle süüteo eest USAs.

Pigem tasub ühel osapoolel endal proovida alla laadida enda facebooki konto ajalugu (leitav seadetesse sisenedes pealehelt) ja kontrollida, kas vestlus jäi sinna alles. Samas, kui tegemist on kuriteoga, siis vestluse kadumine ei pruugi automaatselt tähendada seda, et menetlust pole võimalik läbi viia.
 

Küsimus: Mida teha, kui rahakott, mille kaotasin, on ostukeskuse töötajate poolt uuesti ära kaotatud?27.01.2015

Tere! Minu probleem seisneb selles, et kaotasin oma rahakoti ostukeskusesse ära. Seal asuv suur toidupood (nime praegu ei avalda) leidis selle üles ja kontakteerus minuga. Leppisime kokku aja, millal rahakotile järgi tulen. Kui lepitud päeval sinna läksin, öeldi mulle, et isik, kelle käes on kapi võtmed, kus ka mu rahakott on, pole täna tööl. Nad ütlesid, et võtavad minuga ühendust, kui midagi selgub. Paar päeva helistas mingi mees ja ütles, et kapist on see rahakott kadunud ja et ta maksab siis ise kõik dokumendid kinni. Nüüd, nädal aega hiljem, helistasin sinna ja mulle öeldi, et see mees enam seal ei tööta. Mida ma nüüd tegema peaks?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Soovitan politseisse siiski avalduse teha. Fakt on see, et rahakott leiti ja ta asus poe ruumides. Hiljem seda seal ei olnud. Turvamehe välja pakutud plaan rahakoti sisu hüvitamiseks on küll ilus žest, kuid sellest hoolimata tuleks välja selgitada, mis rahakotist sai.
 

Küsimus: Kas mul on õigust saada pandimajast infot, kui mul on kahtlus, et minult varastatud telefon on just seal?27.01.2015

Tere!
Kiire ja lihtne küsimus, kui mul on telefon varastatud ja kui mul on kahtlus, et telefon on just selles pandimajas siis kas mul on õigust saada pandimajast infot või ei? Kirjutasin küll pandimajale, aga nemad ütlesid, et nemad kolmandatele isikutele infot ei anna.
Ehk oskate Teie öelda mis moodi ma sealt infot saaksin?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud info tuleks edastada politseile. Politsei saab vastavaid asjaolusid kontrollida. Eraisikuna Teil seal võimalusi info väljaselgitamiseks ei ole.
 

Küsimus: Millised tagajärjed kaasnevad, kui alaealine jäi alkoholi tarbimisega politseile vahele, kas kooli ka teatatakse?27.01.2015

Tervist,
Mul oli siis esimest korda kokkupuude politseiga. Olen alaealine ja jäin vahele alkoholi tarbimisega. Tunnistan oma viga ja sain kindlasti suure õppetunni sellest seadusevastasest teost. Tahaksin nüüd küsida teilt, mis juhtub veel minuga peale rahalise trahvi (nt kas teatatakse kooli vms)?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui sulle koostati protokoll, siis sellele järgneb tõepoolest rahatrahv kuni 40 eurot. Kooli sellest ei teavitata, küll aga edastatakse lapsevanemale vastav info, seega kodus rääkimisest, kui nad seda millegipärast veel ei tea, sa kindlasti ei pääse. Kui rahatrahv tasutud, siis on see karistus kehtiva karistusena aasta aega karistusregistris. Kui uuesti sama teoga sel ajal vahele jääd, saad suurema karistuse kui eelneval korral.
 

Küsimus: Mida teha, kui purjus mees ähvardab oma pereliikmeid tapmisega?27.01.2015

Tere,
Mida teha, kui purjus mees ähvardab oma pereliikmeid tapmisega? Nimelt ähvardab, et omab relva ja võib ükskõik mis ajal tappa, kusjuures ähvardades ütleb ka, et ta ei saa midagi kui ta tapab olles alkoholijoobes. Kuidas kaitsta ennast sellises situatsioonis? Kas purjus ähvardaja võib saada karistust, mis moodi?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Karistusseadustik § 36: tahtlikult või ettevaatamatusest põhjustatud joobeseisund ei välista süüd.

Kui ta teid joobes olles ähvardab ning te tunnete, et teie ja teie lähedaste elu on ikkagi ohus, siis tuleks kutsuda politsei.

Eestis toime pandud tapmistest suur enamus on sooritatud joobes olekus. Süüdlased saavad selle eest kriminaalkaristuse seaduses sätestatud korras.

Kui taolisi ähvardamisi tuleb tihedalt, on aeg mõelda ka enda ohutuse tagamisele sellega, et vägivaldsest isikust eemale pääseda (lahutus, mujale kolimine), sest keegi ei pea elama pidevas hirmus.
 

Küsimus: Kas politseinikul on kohustus tutvustada dokumente kuhu allkirja palutakse, kui on näha, et inimene on endast väljas?27.01.2015

Tere
Mulle koostati väärteo protokoll 17.11.2014. Esitasin läbi e-toimiku 01.12.2014 vastulause. Otsuses oli aga kirjas, et ma pole vastulauset esitanud.
Milles võib olla asi? Kas politseinikul on kohustus tutvustada dokumente kuhu allkirja palutakse, kui on näha, et inimene on endast väljas ja kirjutab tuimalt igale poole alla, sisuga tutvumata?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tasub minna jaoskonda kohale ja selgitada välja, kas see Teie vastulause ikkagi jõudis menetlejani või mitte. Kuidas on võimalik, et ei jõudnud, selgub just nii. Kuna vastulause esitamine jäi lubatud 15päeva piiridesse, käitusite Teie õigesti, samas iga vastulause ei pruugi koostatavat otsust mõjutada.

Politseinikul on kohustus inimesele koostatud dokumente ja tema õiguste sisu selgitada. Kui inimene üldse ei ole võimeline menetlustoimingutes osalema, on võimalik menetlejal otsustada ka isiku isiku suhtes menetlustoimingute tegemine mõnel teisel päeval, edastades selleks isikule kutse. Kui aga politseinikule tundus, et menetlustoimingute läbiviimine on võimalik, inimene koostööaldis, olgugi et endast väljas, on mõistlik kohapeal kõik toimingud ära teha. Protokollide juures, mille koopia isik endale saab, on ka kaebuse esitamise tähtajad, seega, kui isik leiab kodus maha rahunedes, et midagi koostatud dokumentides on siiski valesti, ebatäpset saab ta esitada vastulause.
 

Küsimus: Kust leida selgitust kuidas mõõdetakse noa pikkust, et see relvaseadusele vastaks?22.01.2015

Tervist! Otsin lisateavet Eesti Vabariigi relvaseaduses paika pandud maksimaalse legaalse noa tera pikkuse kohta. Mind huvitab kuidas täpselt legaalne pikkus (8,5cm) fikseeritakse? Minus tekitab segadust just selle konkreetse taskunoa mudeli disain.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/26599070/para2.jpg

Nimelt noa avamisel moodustub pärast teritatud 8cm pinda sekundaarne näputugi millel omakorda pikkuseks on 7mm. Kas see tähendab, et noa tera on legaalne 8cm või illegaalne ning tsiviilkäibes keelatud 8,7cm?

Ette tänades!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kui selle noa tera ei ole vedru- või raskusjõul väljaviskuv, siis on see nuga tsiviilkäibe lubatud. Kui tera aga on vedru- või raskusjõul väljaviskuv siis keelatud. Ehk siis see 0,7mm loetakse tera pikkuse sisse.
 

Küsimus: Kas see on pettus, kui tegin inimesega vahetuskaupa, kuid tema lapsevanker osutus peagi kastuskõlbmatuks?22.01.2015

Tere,
Mul on selline mure, et aasta lõpus leidsin facebookist ostu/müügi grupist ühe kuulutuse, kus sooviti vahetada lapsevankrit. Kuna olin just sellise vankri otsingul, siis asusin kirjavahetusse. Väidetavalt oli vanker täiesti puhas kasutuskõlblik ning raam käinud isegi hoolduses. Kuna talle ka minu vanker sobis, siis leppisime kokku, et vahetus toimub 30.12.2014 ... selveri ees. Vahetus toimuski ning esmasel vaatlusel vankril vigu ei tuvastanud. Aga hiljem kodus avastasin, et vihmakile ei saa kasutada, kuna see oli katki ning veel suure pleki osalt, mis varikatuse sisse käib (seda kohta ei osanud vaadata sest polnud sellise vankriga varem kokku puutunud). Kirjutasin kohe ka naisele kellega vahetasin. Väidetavalt ta ei teadnud sellest. Ok kuna ise ma seda ei vaadanud siis jätsin peale mõningast kirjavahetust asja sinnapaika ja asusin vihmakile otsingule. Vahepeal kasutasin oma kergkäru ja antud vankrit kasutusele ei võtnud. Täna sain uue vihmakile ning mõtlesin lapse sellesse vankrisse magama panna. Sain sõita 3m ja siis nägin, et üks ratas tuleb kohe alt. See oli lihtsalt kõvemini kinni surutud, et viga kohe näha ei oleks. Konarliku tee peal lõi aga kohe lahti.
Kas selline asi liigitub kelmuse alla? Mul on olemas kogu kirjavahetus, ehk, et kogu mu jutt on tõestatav.
Facebookis pani see naine mulle bloki peale ning see lisab asjale veel kahtlust, et tegu oli teadliku vigade varjamisega.
Vastu sai see naine töökorras ja garantiiga vankri. Ta küll avastas vankrilt pisivigu aga kasutamist need ei seganud. Pakkusin korduvalt, et vahetame vankris tagasi aga ta ei olnud nõus kuigi polnud ka väidetavalt vankriga rahul ja pani mulle bloki peale. Kõik see jutt oli enne seda kui avastasin, et see vanker on hetkel kasutuskõlbmatu.
Hindan oma varalist kahju umbes 250 eurole (minu endise vankri väärtus) kuna ma sain vastu kasutuskõlbmatu vankri mida isegi ära müüa ei saa.
Mida sellises olukorras ette võtta?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kelmus kuriteokoosseisuna eeldab varalise kasu saamist läbi teise isiku eksimusse viimise, maakeeli teisele osapoolele valeinfo andmises, mille tõttu Teine osapool teeb tehingu, mida ta muidu ei teeks ja eksimusse viia saab seeläbi varalist kasu.
Teie poolt antud info põhjal on tegemist pigem tsiivilõigusliku olukorraga ja juhul kui ei saavutata omavahelist kokkulepet, tuleb pöörduda kohtusse. Samas on siin esitatud informatsioon liiga üldine lõpliku õigusliku hinnangu andmiseks. Kui vestlustest/kirjavahetusest peaks ilmnema, et teine pool kinnitas Teile vankri täielikku korrasolekut ja kasutuskõlblikust, siis võiksite esitada avalduse menetluse alustamiseks.
 

Küsimus: Kui suured on politsei õigused ja kohustused, kui ma olen pannud toime öörahu rikkumise?22.01.2015

Tere!
Kui suured on Politsei õigused ja kohustused, kui ma olen pannud toime öörahu rikkumise? Nimelt kuulasin vähekene muusika, mingit pidu ei olnud, vaid olin üksi kodus. Politsei käis kaks korda, esimene kord olid üpris viisakad, palusid, et pange muusika vaiksemaks. Loomulikult seda ma tegin. Viimaks nad lahkusid, siis panin natukene kõvemaks tagasi, aga mitte ülemäära. Kui nad teisel korral tulid, siis marssisid koridorist suurde tuppa ja kisasid, et viivad tehnika minema ja sina saad ka kohe aresti. (Pange riidesse, kohe on minek... aru ei saa või).
Mõne aja pärast rahunes asi tsipakene maha, siis tahtsid väärteomenetluse protokolli kirjutada (teeme sulle kohe 400 eurot). Millega ma loomulikult nõus ei olnud.
Kas enne on õigus protokolli lehele (õigused ja kohustused) paberile allkirja küsida, kui nad ei ole süüdistust ise sinna paberile kirja pannud? Sisuliselt ma annaksin neile tühjale lehele allkirja.
Kodus olles olin ära joonud 6 õlut. Alkomeetrisse puhudes väljahingatavas õhus oli joobe aste 0,7 promilli.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kuna politsei jaoks oli see juba korduv väljakutse samale aadressile siis oli sisenemine vajalik korrarikkumise kõrvaldamiseks, samal eesmärgil on õigus politsei vallasasi hoiule võtta. Vastavad õigused tulenevad korrakaitseseadusest § 50 lg 1 p 3; lg 2 p ja § 52 lg 1 p 1.

Tühjale lehele Te ju allkirja ei anna, see allkiri seal käib üksnes Teie õiguste ja kohustuste kohta, et neid on Teile tutvustatud (olete ise läbi lugenud, on ette loetud vmt) ja on arusaadavad. Midagi muud see allkiri nn "tühjal lehel" ei tähenda. Protokolli ja ka nn "süüdistuse" kohta annate allkirja lehe teisele poolele.
 

Küsimus: Mis karistus ootab ees isikut, kes on ise oma ID-kaarti võltsinud, muutnud andmeid ja seda ka kasutanud?14.01.2015

Millised karistused ootavad ees isikut, kes on ise oma ID-kaarti võltsinud, muutnud andmeid ja seda kasutanud? Kui suur on rahaline trahv, mis selle eest võidakse määrata?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Karistusseadustik § 347 ütleb, et tähtsa isikliku dokumendi võltsimise eest on ette nähtud rahaline karistus või kuni kolmeaastane vangistus. Tegemist on kuriteoga.

ID-kaart on tähtis isiklik dokument ning ka andmete muutmist loetakse võltsimiseks.