Politsei

Küsimus: Mis karistus mind ootab, kui autol pole kindlustust, ülevaatust ega mul endal lube ja lähen linna peale vurama?20.11.2014

Tere
Mis karistus ootab mind ees, kui autol pole kindlustust, ülevaatust ega mul endal lube ja siiski otsustan minna Tallinna tänavatele vurama. Autokool iseenesest läbitud ja kogemust veits nagu oleks.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Ausalt öeldes väga imelik küsimus. Teades, et rikute kohe mitu nõuet, plaanite istuda kindlustuse ja ülevaatuseta auto rooli ning juhtida ilma juhtimisõiguseta. See oleks kindlasti mõtlematu ja vastutustundetu tegu.

Esiteks, on suur tõenäosus, et auto, mis ei ole läbinud ülevaatust, on tehnilise rikkega, mis võib saada saatuslikuks teel nii teile kui ka teistele liikluses osalejatele.

Teiseks, kindlustuseta sõiduk tähendab, et liiklusõnnetuses osalemise/põhjustamise korral peate oma taskust hüvitama liiklusõnnetusega tekitatud kahju.

Kolmandaks, et teil „kogemust veits nagu oleks“ ei anna teile õigust juhtida autot. Selleks peab autokool läbitud olema ja autokoolis ning Maanteeametis edukalt sooritatud teooria- ja sõidueksamid ning juhtimisõigus omistatud.

Lisaks võib karistuse saamine tähendada, et järgmine võimalus endale juhtimisõigus saada on Teil 1 aasta pärast karistuse kandmist.

Karistusemäärad, kui rikute küsimuses mainitud nõuded:

LIIKLUSSEADUS § 201. MOOTORSÕIDUKI, MAASTIKUSÕIDUKI VÕI TRAMMI JUHTIMINE JUHTIMISÕIGUSETA ISIKU POOLT
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut (400 eurot) või arestiga.
(2) Sama teo eest isiku poolt, kes on mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimiselt kõrvaldatud või kelle mootorsõiduki või trammi juhtimisõigus on peatatud või peatunud, kehtetuks tunnistatud või kellelt on mootorsõiduki või trammi juhtimisõigus ära võetud, –
karistatakse rahatrahviga kuni 300 (1200 eurot) trahviühikut või arestiga.

LS § 207. TEHNONÕUETELE VASTAVUSE KONTROLLI MITTELÄBINUD MOOTORSÕIDUKI VÕI TRAMMI JUHTIMINE
Tehnonõuetele vastavuse kontrolli mitteläbinud mootorsõiduki või trammi juhtimise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 50 trahviühikut (200 eurot).

LIIKLUSKINDLUSTUSE SEADUS § 81. LIIKLUSKINDLUSTUSETA SÕIDUKI JUHTIMINE
Liikluskindlustuseta sõiduki juhtimise eest või välisriigis põhiasukohta omava sõiduki juhi poolt riiklikku järelevalvet teostavale politseiametnikule või abipolitseinikule liikluskindlustuse olemasolu tõendava dokumendi esitamata jätmise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut (400 eurot).