Korteriomandiõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kes peab maksma soojavõlgnevuse, kas korteriomanik või konkreetne tarbija, kelle nimele on leping sõlmitud?18.12.2013

Tere, korter kuulub ühele inimesele, aga soojusega varustamise lepingu on sõlminud teine inimene, kes on korterisse sisse kirjutatud. Kas sellisel juhul on õigus võlgnevust sisse nõuda korteri omanikult või konkreetselt tarbijalt, kelle nimele on sõlmitud leping?Antud juhul majas korteriühistu puudub ja leping on sõlmitud otse soojavarustus ettevõttega.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kuna korterelamu soojusenergiaga varustamine on vajalik kaasomandi eseme säilitamiseks ja sihipäraseks kasutamiseks, siis vastutab soojusenergia võlgnevuse eest korteriomandiseaduse paragrahv 13 lg 1 alusel korteriomanik.
Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas mul on õigus nõuda, et korteriühistu tegeleks minu korteris hallituse likvideerimisega?16.12.2013

Tere!
Korter hallitab, üks sein on pea täiesti must. Hallitus tekkis väga lühikese ajaga. Kas mul on õigus nõuda, et ühistu sellega tegeleks ning hallituse likvideeriks?

Milliseid dokumente selleks täitma peaks või millistele seadustele tuginedes seda nõuda?

Tänud ette!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui korteriühistu enda põhikiri selliseks nõudeks alust ei anna, siis ühegi seaduse alusel ei saa paraku sundida korteriühistut hallitusega tegelema.
Õiguslik lahendus kujunenud olukorrale on sätestatud korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõikes 2, mille kohaselt on korteriomanikul õigus teha kaasomandi eseme säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste korteriomanike nõusolekuta ning ta võib teistelt korteriomanikelt nõuda, et nad hüvitavad vajalikud kulutused kaasomandi kulude kandmise suhte alusel.
Seega tuleks Teil kujunenud olukorras hallituse teke dokumenteerida, probleemi lahendamiseks kantud kuludokumendid säilitada ning nõuda siis kantud kulude hüvitamist teiste korteriomanike poolt.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuidas siis ikkagi peaksime kulusid jaotama, kas eluruumide või kogu korteriomandite proportsioonide järgi?12.12.2013

Tere,
Meil on maja milles on korterid ning kaks väikest äripinda (kauplus). Korteriomanike notariaalse kokkuleppega on 4.a. tagasi ära jagatud ning korteriomanditena kinnistusraamatusse kantud mõnede korteriomandite juurde kuuluvatena mitteeluruumid (panipaigad) keldris ning mõned garaažid maja soklikorrusel ning õues, osadel korteriomanditel neid ei ole. Alates 1999.a. tegutseb KÜ.
KÜ üldkoosolekul kaks aastat tagasi tsiteeris koosoleku juhataja (kinnisvarafirma töötaja, KÜ liige ei ole) KOS § 13 lg 1 sätet, mille järgi korteriomanik kannab kaasomandi majandamise kulutused võrdeliselt talle kuuluva kaasomandiosa suurusega. Heas usus, et seadus nii sätestab, otsustas üldkoosolek ühehäälselt edaspidi jagada kõik maksed majandamiskuludeks kaasomandite proportsioonide järgi, sealhulgas arvesse võttes nii keldriruumide kui garaažide ruutmeetrid.
Tänaseks on selgunud, et "kui korteriomanikud otsustavad asutada korteriühistu korteriühistuseaduse nõuete kohaselt, siis valitsevad nad kaasomandi eset korteriühistu õigusvõime tekkimisest alates
korteriühistuseaduse järgi" (KOS § 8 lg 1).

KÜS kohaselt tuleks kõik kulutused aga jagada mitte kogu kaasomandi suuruse vaid eluruumi üldpinna proportsioonide järgi kui põhikirjas ei
sätestata teisiti (KÜS § 151 lg 1). Meie põhikiri ei sätesta teisiti, põhikiri sätestab täpselt samamoodi – "majandamise kulusid kannavad ühistu liikmed võrdeliselt nende omandiks oleva korteri üldpinna suhtega elamu üldpinda".

Kuigi tänaseks on paljud garaažiühistud ümber kujundatud korteriühistuteks ning tahtmise korral võib väita, et garaaž on seega ka korter, ei olnud meil 1999.a. KÜ põhikirja vastu võttes kindlasti tahet hakata garaaže võrdsustama korteritega ning seadus seda ka ei lubanud. Termin "korter" meie põhikirjas tähendab eluruumi ja ainult eluruumi. Kuni eelmise aastani toimuski kulude jagamine korterite s.t. eluruumide üldpinna proportsioonide järgi.

Palun selgitage, kas seadust ning põhikirja järgides ning millistele sätetele tuginedes peaksime kulusid jaotama eluruumide proportsioonide järgi või kogu korteriomandite proportsioonide järgi.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kujunenud olukorras on oluline arvestada, et korteriühistu poolt vahendatavate teenuste (sh küte, elekter, prügivedu) näol ei ole tegu eluruumi, vaid kaasomandi eseme säilitamiseks ja/või sihipäraseks kasutamiseks vajalike teenustega. Eeltooduga on põhjendatav ka nõue jagada korteriühistu majandamiskulud lähtudes kaasomandi suurusest, mitte sihtotstarbest, korterite arvust vms lähtudes.
Oma seisukoha selles, et korteriühistu puhul ei oma kulude jagamisel tähendust korteriomandi sihtotstarve (vaatamata sellele, et korteriühistuseadus räägib ainult eluruumist), on välja öelnud ka Riigikohus lahendis nr 3-2-1-53-10, märkides punktis 14 järgmist: "kindlaks tegemiseks, kui palju peab korteriühistu liige majandamiskulude eest maksma, tuleb jagada korteriühistu kõik majandamiskulud kõigi korteriomandite reaalosadeks olevate eluruumide või mitteeluruumide pindalade summaga ruutmeetrites ning korrutada sellele liikmele kuuluva korteriomandi reaalosaks oleva eluruumi või mitteeluruumi pindalaga."
Seega kokkuvõttes tuleb juhul, kui Te soovite kalduda kõrvale seadusjärgsest kaasomandi eseme majandamiskulude kandmise regulatsioonist, sätestada see põhikirjas.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas terrassi ruutmeertite eest pean ka maksma üldelektrit?12.12.2013

Tere,
Sain hiljuti vanema korteri (70m2) omanikuks, millele on ehitatud katuse arvelt terrass (20m2). Kas see on õige, et maksan üld: -elektrit, -prügi, -vett, laenu jne. 90m2 pealt, mitte elamispinna pealt.
Kas on õige ja seaduslik võtta nii üldkulusid?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse paragrahv 13 lg 1 kohaselt lähtutakse kortermaja korrashoiuks ja sihipäraseks kasutamiseks vajalike teenuste kulude jagamisel korteriomandi kaasomandi eseme suurusest, mille arvutamisel võetakse aluseks kogu korteriomandi pindala. Seega juhul, kui terrass kuulub Teie korteriomandi koosseisu, siis on kirjeldatud kuluarvestus seaduslik.
Seaduses sätestatud, kaasomandi eseme suurusest lähtuva kulude arvestusmetoodika puhul on oluline mõista, et teenused, mida ühiselt kas siis valitseja või korteriühistu kaudu ostetakse (sh küte, elekter, prügivedu) ei ole vajalikud korteri vaid kaasomandi eseme säilitamiseks ja/või sihipäraseks kasutamiseks. Eeltooduga on põhjendatav ka kulude jagamine kaasomandi suurusest-, mitte elamispinnast-, korterite arvust- vms lähtudes.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistul on õigus võlgniku korteril sulgeda küte ja vesi kui ülejäänud korterite omanikud seda nõuavad?10.12.2013

Tere!
Meil on korteriühistul väga probleemne korter. Nimelt on eelmiselt korteriomanikult välja mõistetud kohtu teel võlad, kuid kuna võlanõudjaid veel teisigi, siis korteri müügist ei laekunud ühistule mitte midagi. Uus omanik oli teadlik korteri võlgnevustest ühistu ees, kuid ühistule on tehtud 1 makse 700€ ulatuses, võlgnevus aga praeguseks kokku juba 4000€, omanik ei ole asunud tasuma ka enda jooksvaid arveid. Veel on korteriühistul nõue perioodi eest, millel ei ole kohtulikku lahendit (periood eelmise omaniku kohtusse antud perioodi lõpust kuni korteri üleminekuni uuele omanikule). Ühesõnaga arveid 3 perioodi jagu. Millised õigused on nüüd ühistul kohtus neid võlgasid välja nõuda. Kas need arved mis jäid 2 perioodi vahele (kohtuotsusest kuni uue omaniku tekkeni) on ka väljanõutavad. Ja eelmise omaniku kohtuotsuses olid väljanõutavad ka viivised, kas ka uuelt omanikult on õigus välja nõuda eelmise võlgniku viiviseid. Kas siin saab hakkama kiirmenetluse korras või on vaja ikka pöörduda kohtusse. Nii palju küsimusi aga olukord on väga keeruline ja võlg suur, lisaks meil ainult 18 korteriga maja.
Ja üks oluline küsimus veel, kas korteriühistul on õigus sellisel korteril sulgeda küte ja vesi kui kõikide ülejäänud korterite omanikud seda nõuavad. Nad ei ole nõus enam maksma teise korteri poolt tekitatud arveid.
Kas korteriühistutel, kes ei ole võimelised õigusabi eest maksma, on võimalus ka tasuta õigusabile.
Küsimusi on palju, kuid kuidagi on vaja ju see ühistu koos hoida ja abi oleks teretulnud.
Tänan juba ette!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, esmalt võlgadest, kui korteriomanik on vahetunud, siis tuleb uue omaniku suhtes kogu kohtumenetlus uuesti läbi käia ning selleks sobib ka maksekäsu kiirmenetlus, eelmise omaniku viivisvõlgnevuse uuele omanikule ülekandumise osas on valitsev kohtupraktika täna eitav.
Teenuste osutamise peatamise otsuse peavad langetama korteriomanikud ise ning juhul, kui nad teevad otsuse elluviimise ülesandeks korteriühistule, siis korteriühistu selle otsuse alusel ka tegutseb. Korteriühistu õiguste puhul ongi kõige olulisem mõista seda, et korteriühistu saab tegutseda üksnes korteriomanike otsuste piires. Ühe korteriomaniku poolne kohustuse rikkumine on eelkõige korteriomanike ühine probleem, mille tekkimise eest ei ole korteriühistut mõtet süüdistada. Kui korteriomanikud otsustamisega viivitavad, korteriühistule õigusabikulusid ei eralda vm moel probleemi süvendavad, siis peavad nad paraku ka oma proportsionaalse osa tagajärgedest kandma või laskma korteriühistul pankrotistuda.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kellel on pädevus esitada kohtusse hagi, kui korteriühistu juhatus on tekitanud kahju?10.12.2013

Tere!
Kui on tuvastatud, et juhatuse liikmed on tekitanud korteriühistule kahju MTÜS § 32 mõttes, kes siis on üldse pädev esitama juhatuse liikmete vastu hagi, kui juhatuses on sama juhatus, kes on kahju tekitanud?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kahju hüvitamise nõude esitab isik, kellel on juhatuse liikme tegevuse tulemusena kahju tekkinud. Nõude saab esitada korteriühistu ise, keda esindab juhatus (seega Teie KÜ puhul tuleks juhatus, kelle vastu nõue esitatada soovitakse esmalt välja vahetada) või võlausaldaja, kui ta ei saa oma nõudeid rahuldada korteriühistu vara arvel.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mida saab ühistu teha võlas korteriga, kui omanik suri ja uut omanikku ei ole veel pärimismenetlusega selgunud?08.12.2013

Mure selline, et meie väikeses ühistus lahkus manalateele kevadel korteriomanik. Pärandilepingut tehtud ei olnud, õigusjärgsed pärijad olemas, kuid ei ole veel suutnud toiminguid lõpetada. Registris ikkagi omanikuna märgitud lahkunud eelmine omanik. Kui kaua nad võivad seda pärandi vastuvõtmist viivitada ja mida ette võtta sellise võlas oleva korteriga. Ka on teada, et üks pärandi vastuvõtjast peaks kevadel kaitseväkke teenima minema. Kuidas peaks toimima? Tänan!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, määramatuse olukorras soovitan pöörduda kohtu poole ning taotleda pärandvarale hooldaja määramist. Pärandvara hooldaja õigused on sätestatud pärimisseaduse paragrahvis 112. Muuhulgas on pärandvara hooldajal vara käsutamise (müügi) õigus.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas ühistu peab midagi ette võtma, kui korteris on radiaator üksnes leige ja veetoru lekib?04.12.2013

Tere! Kolisime hiljuti uude korterisse. Kütteperioodi algusega seoses on ilmnenud, et ühe toa radiaator on tunduvalt leigem kui teistes eluruumides ja sealne temperatuur keskmiselt 17° C. Samas on ilmnenud, et samas majas on selline mure ka teistel korteriomanikel ja nad on korduvalt ühistult abi palunud aga ühistu pole midagi ette võtnud. Teine mure on selles, et äsja hakkas vannitoas asuv siugtoru lekkima. Helistasin ühistu esindajale aga tema vastas, et temal pole aega ega kohustust sellega tegeleda ja et radiaatorid ja siugtorud on korteriomaniku enda probleem. Aga milleks meile siis ühistu ja milleks me peame tasuma igakuiselt remondifondi? Kas ühistu esimees hoiab oma kohustustest kõrvale või mida me sel juhul teha saaksime?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vannitoas asuva sooja vee tsirkulatsioonitoru näol on ilma kahtlusteta tegu korteriomandi kaasomandi esemega. Asjakohasteks säteteks on korteriomandiseaduse paragrahv 1 lg 2 ja 2 lg 2.
Küttesüsteemi ja veetorustiku tõrgeteta ja sihipärase töö eest vastutavad korterelamus eelkõige korteriomanikud ise, korteriühistu ise on pigem korteriomanike käepikendus. Seega tuleks antud juhul võtta initsiatiiv probleemi lahendamiseks enda peale, nõuda erakorralise korteriühistu üldkoosoleku kokkukutsumist, korteriühistu juhatuse vahetust või kui see ei anna tulemust, siis püüda olukord iseseisvalt lahendada. Viimase õiguse annab Teile korteriomandiseaduse paragrahv 15 lg 2, mille kohaselt on korteriomanikul õigus teha kaasomandi eseme säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste korteriomanike nõusolekuta ning ta võib teistelt korteriomanikelt nõuda, et nad hüvitavad vajalikud kulutused kaasomandi kulude kandmise suhte alusel.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas paneelmaja otsmistel külmematel korteritel on õigus kütte eest vähem maksta?04.12.2013

Elan 18 korteriga paneelmajas. Minu korteri 3 seina on välisseinad, mis on soojustamata ja üks sein on vastu kütmata koridori. Toa temperatuuriks on 15 soojakraadi praegu. Ei tea, mis talvel saab. On olnud ka talvi, kus köögis on vesi külmunud. Olen pöördunud aastaid korteriühistu poole, nad on minu murest teadlikud. Soovitavad korteri küttest välja lõigata, kuid siis pole ju ka seda +15 kraadi. Olen teinud ettepaneku,et maksan pool küttest, kuid nad pole nõus.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, arvestades, et küttekulu näol on tegu korteriomandite kaasomandi eseme säilitamiseks vajaliku kuluga, annab korteriomandiseaduse paragrahv 15 lg 2 Teile õiguse teha olukorra lahendamiseks vajalikke toiminguid teiste korteriomanike nõusolekuta ning nõuda teistelt korteriomanikelt, et nad hüvitavad vajalikud kulutused kaasomandi kulude kandmise suhte alusel. Konkreetsema nõu saamiseks soovitan juba pöörduda juristi poole kellelt saate nõu, milline kaasomandi eseme säilitamise abinõu on antud juhul kõige mõistlikum, ning kuidas oma tegevus dokumenteerida, et hiljem oleks võimalik kantud kulud teiste korteriomanike käest välja nõuda.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuidas saaks korteriühistu lõpetada endise üürniku parkimise, kui tundub, et ta on tõkkepuu puldist koopia teinud?04.12.2013

Tere
Mis õigused oleksid korteriühistul, kui maja sisehoovis, kus ei jätku parkimiskohti isegi kõigile korteritele, on nüüd juba kuu aega parkinud oma autot inimene, kes enam antud majas ei ela (ei olnud korteriomanik, vaid üüris seda).
Meie ja naabermaja 3 sissesõitu on meil kahasse kolme tõkkepuuga eraldatud. Meie majas sai iga korteri omanikule, kes soovis, antud 2 pulti tõkkepuude avamiseks/parkimiseks, soovitusega pulte üüriliste mitte jagada ning üle ühe auto korteri kohta hoovis mitte parkida.
Nüüd on samas korteris uus üüriline, kes samuti pargib hoovis. Ning siit ka küsimus, mida saab ette võtta eelmise üürilisega, kes endiselt kasutab parkimist tõkkepuuga/puldiga avataval alal. Meil on tekkinud kahtlus, et endine üüriline on endale lasknud teha/kodeerida uue lisapuldi, sest korteriomanik väitis, et 1 pult on tema enda käes ning teine on uue üürilise käes.
Kas olemegi jõuetud ega saagi midagi ette võtta? Ise meil selle endise üürilisega pole olnud võimalust rääkida, kõik me käime tööl ega ole suutelised 24 h valvama, millal ta ära sõidab ning jälle tagasi tuleb.

Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistul iseseisvalt antud olukorras tõepoolest võimu hoovis parkivat isikut korrale kutsuda ei ole. Kui parkla on korteriomanike kaasomandis, siis võiks paluda probleemiga tegeleda korteriomanikul, kes oma endisele üürnikule loa parkimiseks andis. Võimalus on lahendada probleem ka tehniliste vahenditega, kodeerides parkla puldid ümber.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ