Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas ühistu peab midagi ette võtma, kui korteris on radiaator üksnes leige ja veetoru lekib?04.12.2013

Tere! Kolisime hiljuti uude korterisse. Kütteperioodi algusega seoses on ilmnenud, et ühe toa radiaator on tunduvalt leigem kui teistes eluruumides ja sealne temperatuur keskmiselt 17° C. Samas on ilmnenud, et samas majas on selline mure ka teistel korteriomanikel ja nad on korduvalt ühistult abi palunud aga ühistu pole midagi ette võtnud. Teine mure on selles, et äsja hakkas vannitoas asuv siugtoru lekkima. Helistasin ühistu esindajale aga tema vastas, et temal pole aega ega kohustust sellega tegeleda ja et radiaatorid ja siugtorud on korteriomaniku enda probleem. Aga milleks meile siis ühistu ja milleks me peame tasuma igakuiselt remondifondi? Kas ühistu esimees hoiab oma kohustustest kõrvale või mida me sel juhul teha saaksime?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vannitoas asuva sooja vee tsirkulatsioonitoru näol on ilma kahtlusteta tegu korteriomandi kaasomandi esemega. Asjakohasteks säteteks on korteriomandiseaduse paragrahv 1 lg 2 ja 2 lg 2.
Küttesüsteemi ja veetorustiku tõrgeteta ja sihipärase töö eest vastutavad korterelamus eelkõige korteriomanikud ise, korteriühistu ise on pigem korteriomanike käepikendus. Seega tuleks antud juhul võtta initsiatiiv probleemi lahendamiseks enda peale, nõuda erakorralise korteriühistu üldkoosoleku kokkukutsumist, korteriühistu juhatuse vahetust või kui see ei anna tulemust, siis püüda olukord iseseisvalt lahendada. Viimase õiguse annab Teile korteriomandiseaduse paragrahv 15 lg 2, mille kohaselt on korteriomanikul õigus teha kaasomandi eseme säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste korteriomanike nõusolekuta ning ta võib teistelt korteriomanikelt nõuda, et nad hüvitavad vajalikud kulutused kaasomandi kulude kandmise suhte alusel.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ