Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas korteriühistul on õigus võlgniku korteril sulgeda küte ja vesi kui ülejäänud korterite omanikud seda nõuavad?10.12.2013

Tere!
Meil on korteriühistul väga probleemne korter. Nimelt on eelmiselt korteriomanikult välja mõistetud kohtu teel võlad, kuid kuna võlanõudjaid veel teisigi, siis korteri müügist ei laekunud ühistule mitte midagi. Uus omanik oli teadlik korteri võlgnevustest ühistu ees, kuid ühistule on tehtud 1 makse 700€ ulatuses, võlgnevus aga praeguseks kokku juba 4000€, omanik ei ole asunud tasuma ka enda jooksvaid arveid. Veel on korteriühistul nõue perioodi eest, millel ei ole kohtulikku lahendit (periood eelmise omaniku kohtusse antud perioodi lõpust kuni korteri üleminekuni uuele omanikule). Ühesõnaga arveid 3 perioodi jagu. Millised õigused on nüüd ühistul kohtus neid võlgasid välja nõuda. Kas need arved mis jäid 2 perioodi vahele (kohtuotsusest kuni uue omaniku tekkeni) on ka väljanõutavad. Ja eelmise omaniku kohtuotsuses olid väljanõutavad ka viivised, kas ka uuelt omanikult on õigus välja nõuda eelmise võlgniku viiviseid. Kas siin saab hakkama kiirmenetluse korras või on vaja ikka pöörduda kohtusse. Nii palju küsimusi aga olukord on väga keeruline ja võlg suur, lisaks meil ainult 18 korteriga maja.
Ja üks oluline küsimus veel, kas korteriühistul on õigus sellisel korteril sulgeda küte ja vesi kui kõikide ülejäänud korterite omanikud seda nõuavad. Nad ei ole nõus enam maksma teise korteri poolt tekitatud arveid.
Kas korteriühistutel, kes ei ole võimelised õigusabi eest maksma, on võimalus ka tasuta õigusabile.
Küsimusi on palju, kuid kuidagi on vaja ju see ühistu koos hoida ja abi oleks teretulnud.
Tänan juba ette!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, esmalt võlgadest, kui korteriomanik on vahetunud, siis tuleb uue omaniku suhtes kogu kohtumenetlus uuesti läbi käia ning selleks sobib ka maksekäsu kiirmenetlus, eelmise omaniku viivisvõlgnevuse uuele omanikule ülekandumise osas on valitsev kohtupraktika täna eitav.
Teenuste osutamise peatamise otsuse peavad langetama korteriomanikud ise ning juhul, kui nad teevad otsuse elluviimise ülesandeks korteriühistule, siis korteriühistu selle otsuse alusel ka tegutseb. Korteriühistu õiguste puhul ongi kõige olulisem mõista seda, et korteriühistu saab tegutseda üksnes korteriomanike otsuste piires. Ühe korteriomaniku poolne kohustuse rikkumine on eelkõige korteriomanike ühine probleem, mille tekkimise eest ei ole korteriühistut mõtet süüdistada. Kui korteriomanikud otsustamisega viivitavad, korteriühistule õigusabikulusid ei eralda vm moel probleemi süvendavad, siis peavad nad paraku ka oma proportsionaalse osa tagajärgedest kandma või laskma korteriühistul pankrotistuda.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ