Korteriomandiõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida peaksin silmas pidama, kui ostan korteri elamuühistusse? 28.01.2015

Tere
Mida peaksin silmas pidama, kui ostan korteri elamuühistusse? Saan aru, et tegemist ei ole kinnisasjaga aga ei mõista, mida see sisuliselt minu jaoks tähendab. Kas saan korterit renoveerida, välja rentida, maha müüa. Kellele kuuluvad hoone üldkasutatavad osad - seinad, torustik, küttesüsteem, katus jmt ning kes ning millistel alustel seda haldab? Kuidas kogutakse kommunaalkulud ja kuidas on elamuühistus võimalik tegeleda võlglastega ning elamu üldkasutatavate osade renoveerimisega?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, tavakasutuses on hooneühistu korteri- ja nn klassikalise korteriomandi omaniku õigused ja kohustused sarnased, kuid omandiõiguslikust seisukohast vaadates põhinevad nad siiski erineval alusel.
Lihtsustatult selgitades seisneb nende erinevus asjaolus, et hooneühistu puhul on maatüki ja sellel asuva korterelamu omanikuks hooneühistu ise, kuid klassikalise korteriomandi puhul kuulub maa ja sellel asuv korterelamu mõttelise osa kaudu korteriomanikule. Eeltoodust tuleneb teine oluline erinevus. Kui hooneühistu puhul omandatakse korter(i kasutamise õigus) hooneühistu liikmelisuse müügi teel, mis registreeritakse äriregistris, siis korteriomandi puhul omandatakse korteriomand kinnistusregistris registreeritud kinnistu müügitehinguga.
Eeltoodud erinevused ei tähenda siiski seda, et hooneühistus asuvatesse korteritesse tuleks suhtuda kõrgendatud ettevaatlikusega, sest nagu ma sissejuhatuses juba ütlesin, siis on hooneeühistus asuva korteri- ja klassikalise korteriomandi omaniku õigused ja kohustused üles ehitatud sarnase loogika alusel.
Hooneühistuseadusega saate tutvuda järgmisel aadressil: https://www.riigiteataja.ee/akt/113032014087
Korteriomandiseadusega saate tutvuda aadressil:
https://www.riigiteataja.ee/akt/121052014019?leiaKehtiv

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas tohin paigaldada õhksoojuspumba, kui pooled korterid on tühjad ja teiste korterite omanikud on sellega nõus?27.01.2015

Tere! Elan suhteliselt väikeses kortermajas, milles pooled korterid on tühjad. Korterid on pankrotivarana kirjas, küte välja lõigatud ja mädanevad. Maja haldab kohalik haldusfirma. Mina mõtlesin, et paigaldaksin oma korteri kütmiseks õhksoojuspumba, aga haldusfirma ei anna selleks luba. Teised korteriomanikud oleksid sellega nõus. Kas on mingeid seaduslikke aluseid nõuda neilt luba selle paigaldamiseks, lisaks, kui vähegi võimalik, siis lõikaksin ennast nende pakutavast keskkütte süsteemist välja. Ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, õhksoojuspumba paigaldamise soovi korral tuleks eeldada korteriomanike kokkuleppe sõlmimist. Kui kokkulepe seisab pankrotivara hulgas olevate korterite taga, siis esindab neid pankrotihaldur, kellel on kokkuleppe sõlmimiseks korteriomanikuga samad õigused.
Juhul, kui kokkuleppe sõlmimisest ei saa siiski asja, siis tuleks tugineda korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõikele 5, mis ütleb, et korteriomanik võib nõuda, et korteriomandi eset valitsetakse korteriomanike kokkulepete ja otsuste kohaselt või, kui need puuduvad, siis korteriomanike huvidest lähtudes, ning sama paragrahvi lõikele 2, mis ütleb, et korteriomanikul on õigus teha kaasomandi eseme säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste korteriomanike nõusolekuta ning ta võib teistelt korteriomanikelt nõuda, et nad hüvitavad vajalikud kulutused kaasomandi kulude kandmise suhte alusel.
Eeltoodud sätetest lähtumisel tuleks samas arvestada, et kuigi selles, et korterelamu peab olema köetud, ei ole kahtlust, peab korteriomanik arvestama korteriomanike ühiste huvidega ning kaaluma õhksoojuspumba kõrval ka teisi kütmise viisid, eelistades sellist, mis on nendega kõige enam kooskõlas (või mis rikub kõige vähem teiste korteriomaike õiguseid).

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas ühistu saab nõuda, et igas korteris tagataks vähemalt 17 kraadine temperatuur?24.01.2015

Meie 24 korteriga elamu on elektriküttel, senini on iga korteri elanik ise reguleerinud oma korteri soojust enda ostetud radiaatoritega vastavalt harjumustele ja vajadustele. Nüüd korteriühistu üldkoosolek võttis vastu otsuse ühistu liikmete käitumisreeglitest: "Kütteperioodil tuleks tagada kütteperioodil korteri sisetemperatuur vähemalt 17 kraadi" (kirjaviis muutmata). Samuti otsustati "Õhksoojuspumpade ja muude tehniliste seadmete paigaldamine kaasomandile otsustatakse üksnes kaasomanike kokkuleppel". Kas need nõudmised on õigustatud ja kohustuslikud korteriomanikele?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu üldkoosoleku otsuste õiguslikuks baasiks on korteriomandiseaduse paragrahv 11 lõige 1 punkt 1 ja paragrahv 16 lõige 1.
Eelnimetatud paragrahvidest esimese kohaselt peab korteriomanik hoidma korteriomandi reaalosa korras ning seda ja kaasomandi eset kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud. Korteri reaalosa alakütmine või kütmata jätmine on antud sättega vastuolus seetõttu, et see toob naaberkorteritele omanikele kaasa suurema küttekulu, vähendab elukvaliteeti ning kahjustab kõige halvemal juhul ka kaaomandi eset.
Teine minu poolt viidatud paragrahv ütleb aga seda, et ehitusliku või muu kaasomandi eseme korrashoiuks vajalikust muudatusest suurema ümberkorralduse tegemiseks on vaja korteriomanike kokkulepet.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas veeettevõte saab ähvardada vee sulgemisega, et me korteriühistu moodustaks?23.01.2015

Meie 12-korterilises majas puudub ühistu. Elame vallas ja töölkäijaid inimesi vähe majas. Kas veevärgil on õigus nõuda ühistu moodustamist või esindaja valimist ähvardades vee sulgemisega? Kui majas pole selliste oskustega inimest, kes sellega tegeleks, siis kas on õigus nõuda meil valla poolt esindajat või jäämegi ilma veeta (vee võlgnikke pole). Kas vald kohustub siin miskit tegema? Siiani oleme maksnud kõik korterid eraldi oma vee tarbimise eest.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõige 1 tulenevalt tegutsevad korteriomanikud kaasomandi eseme valitsemisel ühiselt. Viimatinimetatud kaasomandi eseme valitsemise alla liigitub muuhulgas ka korteriomandite sihipäraseks kasutamiseks vajalike teenuslepingute sõlmimine.
Lepingute sõlmimise eelduseks on omakorda korteriomanike otsus esindaja valimise või korteriühistu asutamise kohta, millisest nõudest saab kõrvale kalduda vaid juhul, kui teenuse osutaja ise sellega (iga korteriomanikuga eraldi lepingu sõlmimisega) nõustub.
Sõltumata eeltoodust leian siiski, et korteriomanike vee kinnikeeramisega ähvardamine ei ole mõistlik, kuna tsiviilkohtumenetluse seadustik näeb olukorra lahendusena ette valitseja määramise kohtu poolt, selle saavutamiseks peab veeettevõtja esitama kohtule vastava avalduse.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas on üldse võimalik, et korteriühistu omab reaalselt ühte korterit või kes on siis juriidiliselt selle korteri omanik?23.01.2015

Kolhoosiaegne 12 korteriga maja Eesti külas. Kolhoosi lõppedes 11 korterit leidsid erastamise ja ostmise teel omanikud. Üks pere lihtsalt jäi ühte korterisse elama. Majaelanikud ütlevad, et tegu on ühistu korteriga ning see pere on üürnik, aga mingit üürilepingut ei eksisteeri ja ei maksta ka üüri, ainult kommunaalkulusid. Kas on üldse võimalik, et ühistu omab reaalselt ühte korterit või kes on siis juriidiliselt selle korteri omanik?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu võib ka ise korteriomandit omada. Selles, kas Teie kortermaja valitsev korteriühistu ka tegelikult korteri omanik, saate veenduda kinnistusregistri andmetega tutvudes. Kinnistusregistrit peab maakohus, mille tööpiirkonna alla Teie korteriomand kuulub, ning selle andmed on avalikud.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuidas käituda korteriühistu maksevõlgnikega, kes ei suuda maksta remondifondi raha?19.01.2015

Tere.
Meie kortermajas on mõnel korteril tekkinud remondifondi kogumise rahadega maksmisega võlgnevus.
Üks näide võlgnikust:
Isik on enda sõnul võimeline maksma ainult kulunõuded (halduskulu, vesi/kanalisatsioon, üldelektri). Ütles, et maksab nii palju kui suudab.
Töötasuks saab suure tõenäosusega miinimumpalka, elab üksi 2-toalises korteris, kütab elektriga korterit, kuigi ka ahiküte on olemas. Lisatud olgu, et korter on kaasomandis sugulasega, kes elab teises linnas.?
Küsimus:
Kuidas sellise võlgnikuga käituda?
1) Kas vähendada remondifondi sissemakse summat - kõigil korteritel ja seega ka loobuda tulevikus maja renoveerimisest
2) Küsida tööandjalt suuremat, elamisväärset palka, millega tööandja ilmselt nõus pole
3) Paluda linna sotsiaalosakonnalt toetust, mida tõenäoliselt ei rahuldata
Aga võib-olla on maksmine vabatahtlik ja kohustus üldsegi puudub? Kas on veel mingeid reaalselt positiivseid tulemusi andvaid lahendusi?
Tänan

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kortermaja valitsemisega seotud (mõistlikud) otsused ja korteriomaniku isiklik elu tuleks hoida teineteisest lahusolevana.
Kui korteriomanik teiste korteriomanike ja/või korteriühistu ees oma kohustusi ei täida, siis tuleks rakendada tavapäraseid õiguskaitsevahendeid kuni kohtuni välja. See on küll tülikas, samuti aja ja rahakulukas, kuid siiski ainus kindel tee probleemi lahenemise suunas.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas katlamaja renoveerimises peavad osalema ka keskküttega mitteliitunud korterid?17.01.2015

Meil on majas lokaalne katlamaja, mida hakkame renoveerima. Kuidas jaotada aga pangalaenu ehk suurenevat remondifondi seaduspäraselt? Nimelt meil on 14 korterit, millest hetkel on keskküttega ühendatud 12. Üks korteritest ühendas end omavoliliselt lahti aastal 2002 (ühistut siis ei olnud, ühistu tekkis alles 2010) ja üks on kütteta veelgi varasemast perioodist.
Kuidas tuleb neil korteritel seadusest lähtudes remondifondi arvestada peale katlamaja renoveerimist (üleminek õliküttelt pelletiküttele)? Ning lisaks, kuidas peaks KÜ käituma, kui need kaks korterit ikkagi avaldavad soovi keskküttega taas liituda, kuid ei saa seda enam teha tehnilistel põhjustel kuna olemasolev küttesüsteem on nii vana ja selle vahetamine nõuaks juba üüratuid kulutusi, mida teistel korteritel vaja ei ole. Tõenäoliselt on tegu olukorraga, kus tervet süsteemi ei hakata renoveerima, vahetatakse vaid katel ja keskkütte taha saavad jääda need, kes sel hetkel on. Kas sel juhul on õigust nõuda maksmist ka nendel, kel tegelikult keskkütet pole? Kas tuleb ikkagi lähtuda korteriomandiseaduse paragrahv 13 lg 1 kohaselt ja jagada kulusid KÕIKIDE korterite vahel lähtudes kaasomandi (korteri üldpinna) eseme suurusest. Küsimus siinkohal veelkord teistpidi- ehk et kas renoveerimiskulud on majandamis ehk küttekulud, et neid selle paragrahvi järgi jaotada?
Küttekulusid maksvad need ühendamata korterid 10% ehkki see on lihtsalt jäänud ühisuse ajast ilma mingi ametliku otsuseta. Kuna see on juba niikaua muutumatuna püsinud siis eeldame, et ei saa ka seda nii lihtsalt vaidlustada.
Lugupidamisega

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kuna katlamaja on korteriomanike kaasomandis, siis kannavad korteriomanikud selle renoveerimisega seotud kulusid vastavalt oma mõttelise osa suurusele. Eeltoodud põhimõte on kohtupraktikas korduvalt kinnitust leidnud, selle vääramiseks peavad korteriomanike ühisuse normide alusel tegutsevated korteriomanikud sõlmima kokkuleppe.
Sama printsiip kehtib ka korteriühistu puhul - korteriühistu poolt võetud kohustused jagunevad kõikide korteriühistu liikmete vahel vastavalt korteri üldpinnale või kui korteriühistu põhikirjas on sätestatud teisiti, siis vastavalt põhikirjale. Antud juhul peaksitegi vaatama, kas Teie korteriühistu põhikirjas on sätestatud katlamaja renoveerimiskulude jagamise kohta erikord.
Mis puutub küttesüsteemiga taasliitumisse, siis korteriühistu (ja ka korteriomanike enamus) seda takistada ei tohi, küll aga saab korteriühistu nõuda sellega seotud põhjendatud kulutuste hüvitamist.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas uue seaduse kohaselt tekitatakse korteriühistu ka majas, mis on kaasomandis ja kus neli "mõttelist" korterit?15.01.2015

Meedias kirjutatakse, et vastavalt 2018. aastal jõustuvale korteriomandi- ja korteriühistuseadusele tekib kortermajades, kus ühistuid seni pole olnud, automaatselt korteriühistu. Tean, et ühistu loomise eelduseks on korteriomandite olemasolu. Kas ja mida toob uus seadus kaasa olukorras, kus 4 korteriga maja on kaasomandis, st jaotatud kaasomanike vahel mõttelisteks osadeks? Kas ühistu tekitatakse ka seal ja kaasomand jaotatakse korteriomanditeks?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, nii nagu seaduse pealkiri - korteriomandi- ja korteriühistuseadus - ütleb, reguleerib korteriomandi- ja korteriühistuseadus ainult korteriomanditega seotud õigussuhteid. Kaasomandis olevate elamute omanikevahelisi õigussuhteid jääb endiselt reguleerima asjaõigusseadus, kus seadusandja poolt lähimal ajal muutuseid ette nähtud ei ole.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas küttekulu jaotamise põhimõtte muutmise võib teatud juhtudel otsustada KÜ juhatus?15.01.2015

Tere! Küttesüsteemi renoveerimisel otsustati üldkoosolekul, et küttekulu jagatakse 70% individuaalse küttekulu jaoturi näidiku järgi ja 30% korteri pinna järgi. Meie ühistus ei keera 1/5 korteriomanikest kütet lahti, et saavutada väikseid küttearveid (maksavad vaid 30 % küttekulust, sest näidikud näitavad nulle; tuba soe, sest soojustatud majas toimib kaudne küte e naabrid kütavad ja maksavad ka nende eest). Tellisime niiskuskahjustustega korterile ekspertiisi, mille vastuseks saime, et niiskuskahjustused on tekkinud alakütmisest ja halvast ventilatsioonist. Olukorra normaliseerimiseks pidi olema vaid üks väljapääs, muuta küttekulu jaotamise põhimõtet vastupidiseks (30% näidikute ja 70% pinna järgi nagu soovitavad uuringud ja KredEx), elanikud aga muudatust ei soovi ja maja hallitab edasi. Kas korteriühistu juhatusel on õigus omandi säilitamise huvidest lähtuvalt ja uuringutele, analüüsidele ja ekspertiisidele tuginedes võtta vastu otsust, et küttekulu jagamine toimub edaspidi 30% näidikute ja 70% pinna järgi? Kuidas saab juhatus tagada korterites sihtotstarbele vastava sisekliima olemasolu, kui ei saa vajadusel võtta vastu otsust, mis lõpetaks korterite alakütmise ja ebaõigluse korteriomanike vahel (küttekulud 1 m2 kohta erinevad 5-10 korda korterite vahel)?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu puhul tuleb küttekulude jagamisel lähtuda korteriühistuseaduse paragrahv 15 primm lõikest 1, mis ütleb, et korteriühistu poolt kantud kulud kuuluvad jagamisele korteri üldpinnast lähtudes, kui korteriühistu põhikirjas ei sätestata teisiti. Juhul, kui Teie korteriühistu põhikiri korteri küttenäidikute alusel kulude jagamist ette ei näe, siis tuleks kulude jagmisel juhinduda korteriühistuseadusest, mille järel lõpeb ka suure tõenäosusega korterelamu alakütmine.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ

P.S. soojuspiirajate paigaldamine, mille abil saab eluruumi temperatuuri alandada alla nõuetekohast 18 kraadi, on vastutustundetu. Selliste "temperatuurialandajate" paigaldajate tegevus on õigusvastane.
 

Küsimus: Kas kaasomanikul on õigus tagantjärele väita, et remont on tehtud ebaseaduslikult?14.01.2015

Nelja korteriga maja on kaasomandis, jaotatud nelja inimese vahel neljaks mõtteliseks osaks. Kaks aastat tagasi tehti ühes korteris remont, mille käigus võeti maha ka üks mittekandev vahesein. Nüüd, mitu aastat hiljem, väidab üks naabritest-kaasomanikest, et remont on tehtud ebaseaduslikult, sest tema ei olnud tol ajal seina mahavõtmisega nõus. See inimene viibis tööde teostamise ajal igapäevaselt tööde juures, oli iga etapiga kursis ega pole esitanud ei tol ajal ega hiljem remonditöid teostavale kaasomanikule mitte ühtegi suulist ega kirjalikku protesti - see tähendab, andis oma vaikiva nõusoleku. Kas tal on sellises olukorras õigus tagantjärele kohtu kaudu nõuda esialgse olukorra taastamist või väita, et remont on tehtud ebaseaduslikult? Tema elamistingimusi see mahavõetud sein kuidagi ei halvendanud.
Kas enne remondi/ümberehituse tegemist oleks pidanud võtma teistelt kaasomanikelt allkirjad (kirjaliku kinnituse), et nad on tehtavate muudatustega nõus?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui lammutatakse kaasomandis olev sein, siis peavad selleks nõusoleku andma kõik kaasomanikud. Seina lammutamise järgselt on sellega mittenõustunud kaasomanikul õigus esitada kohtule taotlus esialgse olukorra taastamiseks ja/või kahju hüvitamiseks.
Otsuse tegemisel võtab kohus kindlasti arvesse nii seina omadusi (kandev või mittekandev), kaasomaniku käitumist lammutustööde ajal, kui ka seina lammutamisega seotud mõjusid kaasomaniku elamistingimustele.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ