Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas ma saaks kinnitust, et kas mu trahvi summa ülekanne on õnnestunud ja sellega kõik korras?21.11.2013

Tervist,
Ületasin ma aasta tagasi mopeediga sõites kiirust, sain trahvi ja maksin ka selle hiljem ära. Kuna viite kood oli suhteliselt kulunud ja raskesti välja loetav, ei ole ma enam eriti kindel, kas see makse sai ikka korralikult sooritatud. Niisiis, ma tahaks teada, kus kohast ma saaks kinnitust, et kas mu trahv on makstud ja kas see ka aegunud on?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Võite teha politseisse ametliku teabepäringu, kuhu lisate väärteoasja numbri või otsuse numbri koos küsimusega, et kas selle rikkumise eest määratud trahvisumma on jõudnud kohale. Lisada võite ka küsimuse, et millal trahv laekus st siis sellest hetkest alates aasta pärast trahv ei ole enam kehtiv.

Kui aasta on möödunud, siis tegelikult peaks selle aja jooksul olema Teiega ühendust võtnud ka kohtutäitur juhul, kui makse läbi ei läinud ja politsei trahvi täitemenetlusse suunas. Kui vastavat kirja ei ole tulnud, siis suure tõenäosusega makse siiski õnnestus.
 

Küsimus: Kas kuriteost teavitamiseks ja avalduse esitamiseks on mingi tähtaeg?21.11.2013

Tahan teada, et kui tahan teha politseile avalduse kallaletungi kohta, kas selle jaoks on mingi teatud tähtaeg kui kaua on seda võimalik teha alates kallatungist? Või on seda võimalik igavesti teha?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kuritegu on võimalik menetleda alates selle toimepanemise hetkest 5 aasta jooksul. Pole kohustuslikku tähtaega, millal tuleb politseisse pöörduda, kuid on selge, et mida hiljem pöördute, seda suurem on tõenäosus, et tunnistajad ei mäleta enam juhtunut täpselt ja asitõendid on hävinud. Eriti, kui me räägime füüsilisest kallaletungist. Sellel juhul tuleks minna esimesel võimalusel (kohe pärast rünnakut) traumapunkti ja lasta vigastused fikseerida. 3 päeva hiljem võibolla ka veel midagi on näha, kuid kui Te pöördute sinna kuu või aasta aega hiljem, ei pruugi arstid mingeid vigastusi enam täheldada.
 

Küsimus: Kas numbrile 110 helistamise asemel on võimalik saata ka tekstisõnum või multimeediasõnum?19.11.2013

Kas numbrile 110 helistamise asemel on võimalik saata ka tekstisõnum või multimeediasõnum? Tänapäeva nutitelefonidel on sellised võimalused olemas ja see oleks kasulik olukorras, kus ei taheta kurjategija tähelepanu äratada. Vahel oleks vaja nt. saata kiirelt foto kurjategijast (multimeediasõnum).

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Hetkel pakub vaid 112 sõnumi saatmise võimalust ja selleks tuleks end eelnevalt nende süsteemis registreerida. Samas, kui näiteks elu on ohus, siis ma usun, et õige info suudetakse õigesse kohta suunata. Kahjuks tekib viivitus (saatmine, kohalejõudmine, lugemine, õige politsei adressaadi otsimine..), seega hädaolukorras on mõistlikum siiski teha politseisse tühi kõne st Te valite numbri, kuid ei räägi ja lasete 110 töötajal kuulata, mis toimub. Kui nad mõistavad, et kellegi elu võib olla ohus, tehakse positsioneerimine ning Teile tullakse appi. Kõnedele, kus midagi ei räägita, pigem reageeritakse, sest selline tüüpiline tühikõne on näiteks perevägivalljuhtumite korral ja seal on vaja politseil sekkuda.
 

Küsimus: Kui kaua aega on õigus politseil mulle protokolli teha?19.11.2013

Tere!
Kui kaua on aega politseil mulle protokolli teha?
Jäin umbes 5 kuu eest politseile ilma kiivrita sõitmise eest vahele, ta küsis siis minu andmed ja sellised asjad ning lubas mulle nädala pärast helistada, aga helistanud pole siiani.

Ja kas politsei saab teha kaks protokolli korraga? Näiteks üks kiivrita sõitmise eest ja teine pakiraamil istumise eest?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Väärtegude menetlemise aeg on kuni 2 aastat alates teo toimepanemisest. Hetkel ei ole politseil veel hilja trahvi teha. Küsitav on selle trahvi mõju rikkujale.

Kui ühe teoga pandi toime mitu rikkumist, siis on neid võimalik ka ühte protokolli kokku kirjutada. Kahte erineval ajahetkel toimunud erinevat rikkumist ühte protokolli ei kirjutata.
 

Küsimus: Kas politsei saab teha protokolli, kui ta on üksinda ja tal kaastöötajat pole?19.11.2013

Tere!
Kas politsei saab teha protokolli, kui ta on üksinda ja tal kaastöötajat pole?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kõik oleneb, millega on tegemist. Kui politseinikul on tõendeid (videosalvestus, foto, tunnistaja..), siis võib ikka teha. Samas ei ole see tavaline, kuna parimaks tõendiks on ikkagi kellegi teise ülekuulamine ja üldjuhul kuulatakse pealtnägijana üle just paarimees. Kui trahv tehti ilma igasuguste tõenditeta, siis on õigus Teil esiteks teha kaebus menetleja juhile ja hiljem, kui selle rikkumise eest, mille toime panite, trahv määratakse, saate pöörduda kohtusse.
 

Küsimus: Kas komandandil on õigus ühiselamusse külla tulnud isiku isikut tõendav dokument külastuse lõpuni enda kätte jätta?18.11.2013

Tere. Kas ühiselamu komandandil on õigus nõuda ühiselamusse külla tulnud isikult dokumenti ja see enda kätte jätta kuniks külaline lahkub?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Seaduslikku alust ühiselamu komandandil teise isiku isikut tõendava dokumendi hoiule võtmiseks ei ole. Paraku aga ei ole seaduses ka otseselt sellist keeldu, mis keelaks komandandil dokumendi nõudmist. Mõistlikum oleks, kui komandant tuvastab isiku, paneb kirja külalise nime ja sünniaja/isikukoodi ja teeb hiljem märke külalise lahkumise kohta. Külalisel on õigus keelduda dokumendi hoiule jätmisest.
 

Küsimus: Kas kuskilt oleks võimalik saada mingi kogus helkureid, et neid liiklemise käigus jagada neile, kellel veel ei ole?18.11.2013

Tere,
kas politseist (või kuskilt mujalt) oleks võimalik tasuta saada karp helkureid selleks, et saaksin maapiirkonnas, asulavälistel pimedatel teedel jm neid jagada inimestele, kes kõnnivad tee pervel ilma helkurita ja keda pole praktiliselt pimedas nähagi?
Sõidan autoga päris palju sellistes kohtades ning hirm tuleb peale, kui äkki märkad helkurita inimest komberdamas sinu ees. Heameelega jääksin autoga seisma ning ulataksin sellele inimesele helkuri ja paluksin tal seda kanda nii tema enda kui autojuhtide turvalisuse pärast.

Vastuse eest ette tänades,

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ei oska kahjuks öelda, kus kohast oleks võimalik see karp tasuta saada. Politseist karpi helkureid paraku tasuta ei saa.
 

Küsimus: Kas lubadeta isik võib autot omada, politsei käitumisest jäi mulje, et nagu ei tohiks?18.11.2013

Pole veel lube kätte saanud, aga auto sai ära ostetud. Mu parkivale autole sõideti otsa. Kohale sai kutsutud politsei ja mulle jäi mulje, nagu et ma ei või autot omada, sain omajagu pähe. Ja takkalõppu öeldi ka veel, et auto on nüüd punases nimekirjas, et iga kord kui patrull näeb, võetakse rajalt maha.
Tahaks teada, kas see vastab tõele, kas politsei patrull saab panna nii auto punasesse nimekirja?
Autot kasutab vahel sõber ja endal ka kohe kohe load käes. Väga tüütu oleks, kui igapäev politsei patrull kinni peab.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Auto omamine ei ole keelatud ka siis, kui isikul ei ole juhiluba. Keelatud on ainult auto juhtimine ilma vastava kategooria mootorsõiduki juhtimisõiguseta. Mingit "punast nimekirja" ei eksisteeri. Autole jääb märge külge siis, kui seda on juhtinud juhtimõisõiguseta isik, kes on juhtimiselt tabatud.
 

Küsimus: Kas politsei saab väljastada uue relvaloa teise aadressiga?18.11.2013

Tere
Kui relvaluba on mingil põhjusel politseisse hoiule võetud ja hiljem tekib küsimus, et kas see on seesama relvaluba, kas politseil on kuidagi võimalik hoiulevõetud relvaloa asemel välja printida teine relvaluba, kus pilt ja kõik andmed on samad ainult relvade asukoha aadressi on muudetud. Asi selles, et mäletan aadressi, mis kirjutasin avaldusele kui relvaluba taotlesin, kuid ei mäleta aadressi, mis oli väljastatud relvaloa peal. Siis sattus relvaluba politseisse ja praeguseks on relvade asukoha aadress seal teine kui relvaloa väljastamise avaldusel.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Relvade hoiukoha aadressist tuleks lubadeametnikke lihtsalt teavitada.
 

Küsimus: Kui kaua on õigus hoida riigi teataja lehel üleval kohtulahendeid, kas eluaeg? 13.11.2013

Tere
Mul on küsimus, et kui kaua on õigus hoida antud (riigi) portaalil avalikult kohtulahendeid üleval? Kas eluaeg?

Kõik kohtulahendid on kättesaadaval siin: https://www.riigiteataja.ee/kohtuteave/maa_ringkonna_kohtulahendid/main.html

Antud saiti pean siis silmas.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kuna kohtulahendite andmekogu vastutav töötleja on Justiitsministeerium, siis soovitan lugeda infot kohtulahendite avalikustamise kohta siin - http://www.just.ee/1527

Ja kohtulahendites avalikustatud andmete kohta siin - https://www.aki.ee/et/kas-kohtulahendist-saab-oma-nime-eemaldada