Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas tiigi jääl sõitmiseks on vaja autojuhiluba?21.02.2014

Tere!
Kas tiigi jääl sõitmiseks on vaja autojuhiluba ja kas on ka mingi vanuse piirang jääl sõimiseks ning kas auto peab olema tehniliselt korras (ülevaatus ja kindlustus)?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Võõrale tiigi jääle minemiseks tuleb omanikult luba küsida, oma maal oleval tiigil võib sõita. Kõige olulisem on ikkagi meeles pidada ohutust: kas tiigi jää on piisavalt paks ning peab olema ka plaan juhuks, kui midagi juhtub: kuidas kutsutakse abi, kas sinna pääseb kergesti kiirabi ligi jne.

Oma maa põllul ja tiigil võite sõita ülevaatuseta ja kindlustuseta sõidukiga. Niipea, kui see auto liikleb teel, kehtivad talle kõik liiklusseaduses sätestatud nõudmised.

Otseselt ei ole vanuselist piirangut, kuid kui isik ei suuda autot juhtida, siis ei ole ilmselgelt mõtet talle seda võimalust ka anda.

Politsei sekkub juhul, kui sellel tiigijääl liiklemine on ohtlik või see häirib kolmandaid osapooli: näiteks, kui on teada, et jää on juba liiga õhuke, kui ei ole tagatud teiste turvalisus (lapsed jooksevad jääl olevate autode vahel, joobes täiskasvanud istuvad autodesse), vali muusika ja lärm segavad teisi.
 

Küsimus: Kui olen jäänud vahele keelatud aine tarbimisega, siis kui kaua see kestab, et autot pidevalt läbi otsitakse?21.02.2014

Tere,
Kui kaua see kestab, et minu autot otsitakse pidevalt läbi? Nimelt jäin paar kuud tagasi keelatud aine tarbimisega vahele. Jah tean see on rikkumine ja alus arvata, et võin omada seda, aga hakkab villand saama kui iga kord mind kinni peetakse ja minu aega raisatakse auto läbi otsimisega. Kuna on suhteliselt silmatorkav auto, siis on suur tõenäosus, et see veel ja veel kordub. Ei kavatse autot vahetada ka selle pärast, et mingi politseinik tahab minu autos pidevalt ringi tuuseldada.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Ega politseinikud päris asjata ka autos ei tuuselda. Politsei eesmärk on tagada turvalisus ja kui see tähendab, et kontrollitakse teid ja Teie sõidukit, kuna olete varasemalt ohu tekitanud, siis see on korra tagamise mõistes täitsa põhjendatud tegevus. Rikkumisest on möödas ka väga vähe aega.

Samas, kui Te saite eelmisel korral väärteokorras karistada, siis see karistus aasta pärast karistusregistris enam üleval ei ole. Pärast seda Teie kontrollimise jätkamine peaks olema juba teisiti põhjendatav kui see, et jäite ükskord vahele. See on ka karistuste kustumise mõte - riik annab rikkujale andeks. Seega, kui möödas on juba aasta, siis ma teeks vastavate politseinike ülemusele kirja sooviga saada teada, mis alusel Teid tol päeval ja hetkel kinni peeti ja kontrolliti.
 

Küsimus: Kes jääb "süüdi" kui purjus võõras peksab jalaga autot ja autoomanik lööb laamendajat rusikaga näkku?21.02.2014

Tere!

Mõtlesin juba mitu korda küsida, nüüdseks olen juba mitu küsimust suutnud kokku mõelda. Loodan, et leiate aega neile vastata.

1) Küsimus puudub oma vara kaitsmist ja hädakaitse piire. Nimelt juhtus kaudsel tuttaval antud asi:
Tuttav seisis oma auto kõrval, auto oli pargitud kaupluse ette. Kauplusest väljus veidi joobes ja täkku täis noormees. Ühtäkki tekkis neil mingi konflikt, mille käigus joobes noormees hakkas jalaga tuttava autot peksma. Edasise kahju tõkestamiseks lõi tuttav purjus noormehele hoobi rusikaga näkku. Peale seda ei olnud kummalgi edasisi pretensioone ja politseid asjasse ei kaasatud. Küsimus on selline: Kui politsei oleks asjasse kaasatud, kas n.ö. "õigus" oleks jäänud sellele, kelle autot peksti või sellele, kes rusikahoobi sai?

2) Teine küsimus on seotud esimese küsimusega.
Toon järgmise näite:
Mingi purjus vandersell laamendab mu auto kallal. Avastan, et mul on auto tagaistmele jäänud lapse mängupüstol. Kui hakkaksin sellega niiöelda "vehkima", kas see kuuluks relvataolise esemega ähvardamise alla? Või olen ma võtnud asjaoludele vastava meetme, millega oma vara kaitsta, rünnakut peatada ja rünnakust põgeneda?

Üleüldiselt siis asjakohane küsimus-soovitus ka:
Kui peaks endalgi tekkima olukord, kus keegi laamendab minu sõiduki kallal, siis milliseid meetmeid ma kasutada võin? Ilmselt võin ise rünnaku tõkestada, seda küll. Aga ütleme, et ründajaid on mitu või on üks ründaja minust silmnähtavalt tugevuse poolest üle? Millega ma oma vara kaitsta võin?
Küsimus on loomulikult üsna teoreeriline, tänapäeval soovitatakse igasse autosse pardakaamerat, kuid hea oleks ikkagi oma õiguseid teada, mis vara kaitsmisesse puutuvad.
Olgu igaks juhuks ka öeldud, et hädakaitse piiridest olen teadlik, samuti hädaseisundi faasidest (rünnakueelne aeg, rünnak, rünnaku järgne aeg jms).

Kolmas küsimus:
Kui kannan varjatud relva (relvaloaga, seaduslik), kas võin relva abil oma vara eelnimetatud situatsioonides kaitsta? Loomulikult ei pea ma silmas kellegi reaalset tulistamist, pigem rünnaku peatamist "ehmatusega" nii kauaks, et jõuaksin autoga ründaja eest põgeneda.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Sellistel juhtumitel annab täpsemaid hinnanguid menetleja, kellel on teada mõlema osapoole selgitused ja muu asjasse puutuv. Aga püüan nende infokildude põhjal selgitada:
1) isik tõrjus toimuvat rünnet oma vara vastu (omand on õigushüve) ja see löömine on antud juhul lubatud. Teine asi oleks olnud siis, kui lööke oleks olnud rohkem kui üks või kui tekitatud vigastus oleks olnud ebamõistlikult suur. Karistusseadustiku kommentaaridest soovitan lugeda § 28 ja § 29.
2) kui Te olete veendunud, et hädakaitse olukorras mängupüstol Teid aitab, siis selle kasutusele võtmine ei ole keelatud, sest seaduse järgi võiksite te ju näiteks päris relva omades ka seda päriselt võtta. Küsimus on selles, et võite sattuda olukorda, kus näiteks röövel ei soovinud kasutada röövimisel relva, kuid nüüd, nähes Teie relva, otsustab siiski selle kasutamise kasuks ning sel juhul jääte kaotajaks Teie st Teie saate viga. Teie karistamise alust antud juhul ei ole, kuid igasugune relvataoliste esemetega vehkimine võib lõppeda vägivaldsemalt, kui olukorda teisiti lahendada püüdes. Karistada saaksite siis, kui selle relvaga ise ähvardamist alustaksite ilma, et oleks tekkinud olukorda, mida saaks tõlgendada hädakaitse seisundina.

Oma vara kaitseks võite võtta kasutusele need meetodid, mis antud juhul aitavad. Samas, mina teeksin 3-4 mobiilipilti ja helistaks 110 - auto on nagunii saanud juba kannatada, enam pole vahet, kas kahju on 100 eurot suurem või väiksem. Mina vähemalt olen ohutus alas. Varaline kahju on vähemtähtsam kui tervist puudutav kahju.

Relva kasutamine on tekitab igal juhul kõrgendatud ohu. Sel juhul peate olema kindel oma relvakäsitsemise oskustes. Keelatud see ei ole, kui Teile tundub, et see on antud juhul ainus viis (läheduses ei ole midagi muud, mis tekitaks inimesel vähem kahju, kuid teeks sama töö ära). Seega vastus on jah. Nüüd ründe tõrjumisel tuleks kindlasti sihtida jäsemetesse või keha piirkonda, lask pähe rahakoti varguse takistamiseks on ilmselgelt liig ning ületab hädakaitse piirid.
 

Küsimus: Kas lubadeta sõidu eest saadud trahv aegub?21.02.2014

Kas lubadeta sõidu eest saadud trahv aegub? Sain aastal 2009 trahvi ilma lubadeta sõidu eest ja kas peab midagi tegema, et see ära kustub või see kustub automaatselt ise ära, kui aeg saab täis.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui trahv on tasutud, siis see aegub automaatselt. Tänaseks see karistusregistris enam nähtaval ei ole ja sellest tulenevalt uute karistuste määramisel seda enam arvesse ei võeta.
 

Küsimus: Kas ma pean juhiload enne kohtu otsust ära andma, kui kaebasin politsei otsuse edasi kohtusse?20.02.2014

Kaebasin politsei otsuse edasi maakohtusse lubade äravõtmise osas, ehk kaebasin edasi 19.02 aga load peaksin loovutama maanteeametile 25.02. Aga kui kohtuotsus pole veel jõustunud, kas ma siis pean enne kohtuotsust juhiload loovutama?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kuna Te vaidlustasite otsuse, siis ei kuulu otsus täitmisele enne vastava kohtuotsuse jõustumist. See tähendab, et kui kohus jätab kohtuvälise menetleja otsuse muutmata, siis peate viie tööpäeva jooksul kohtuotsuse jõustumisest arvates loovutama oma juhiloa Maanteeametile.
 

Küsimus: Milline on karistus esimest korda joobes juhtimise eest, kui ka lubasid ei olnud?20.02.2014

Tere,
Juhtus 2 kuud tagasi autoga õnnetus. Ise olen 18, juhtimisõigust ei olnud ja oli kriminaalne joove 0.89mg/l. Põhjustasin õnnetuse sõites autoga kellegi aeda. Politseile vastu ei hakanud. Hiljuti käisin ülekuulamisel. Auto oli ema oma.

Milline on karistus esimest korda joobes juhtimise eest? Varasemaid karistusi pole.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kui oli alustatud kriminaalmenetlus karistusseadustiku § 424 (Mootorsõiduki, maastikusõiduki ja trammi juhtimine joobeseisundis) alusel, siis otsuse antud asjas võtab vastu kohus.

Karistusseadustik:
https://www.riigiteataja.ee/akt/184411?leiaKehtiv
 

Küsimus: Kas kortermaja kinnises hoovis võib alkoholi tarvitada?14.02.2014

Kas kortermaja kinnine hoov on avalik koht? Kas kortermaja kinnises hoovis võib alkoholi tarvitada? Naaberkorteris elav meesisik süstemaatiliselt/korduvalt jälitab kinnises hoovis õllepurgiga, samal ajal rüübates ning tarvitades kinnises hoovis avalikult alkoholi solvates inimväärikust ja moraalitunnet. Mõnikord lisandus ka solvamine. Selline käitumine rikub kodurahu ja turvatunnet. Korteri omanikule esitati palve, et kinnises hoovis, mis on kasutamiseks kõigile maja elanikele, ei tarvitataks avalikult alkoholi. See pole tulemusi andnud. Alkoholi tarvitamine kinnises hoovis jätkub isegi talvisel ajal.
Millised seaduslikud võimalused on lõpetamaks kinnises õues alkoholi tarvitamine, et oleks kodurahu ja turvalisus?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kõige mõistlikum oleks, nähes oma naabrit hoovis alkoholi tarvitamas, kutsuda välja patrull. Kortermaja kinnine hoov on pigem siiski avalik koht.
 

Küsimus: Kas päevasel ajal võib ainult angel-eye tüüpi tuledega sõita või peavad koos lähituledega põlema?14.02.2014

Tere,
Kas päevasel ajal võib ainult angel-eye tüüpi tuledega sõita või peavad koos lähituledega põlema? Tean, et udutuled+angel eyes tuled võib küll, aga kindlat vastust ma sellele küsimusele kusagilt ei leidnud.
Aitäh!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sõidukil olevad tuled peavad vastama tehase poolt kehtestatud nõuetele. Nn angel-eye on reeglina ääretuli, seega võib neid kasutada koos päevasõidutuledega või lähituledega.
 

Küsimus: Kui kaua võib turvatöötaja turvaruumis kinni hoida?14.02.2014

Tere,
Juhtum selline, et kaks alaealist klassivenda tarbisid tubakatooteid, neid pidas kinni turvafirma. Kuna kinnipidamisest on möödunud juba poolteist tundi, siis sooviks teada, kas kinnipidamisega kaasneb ka ajapiirang, mille läbisaamisel on turvafirma kohustatud noored vabastama, või sellist asja ei ole?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Turvatöötaja annab õigusrikkumiselt tabatud isikud üle politseile. Seega võib neid kinni hoida patrulli saabumiseni.
 

Küsimus: Kas politsei peab enne nime ja dokumendi küsimist ka selgitama, miks seda soovitakse?07.02.2014

Tere! Sooviks vastust mõnele küsimusele:
1) kas politsei tohib minult küsida nime, dokumenti ja kas mul on ENNE selle info esitamist õigus küsida MIKS seda soovitakse? Näiteks tänaval või peatus liikluses (reid)? Ja keelduda oma nime või dokumendi esitamisest, kui vastus ei ole põhjendatud? Milline on põhjendatud vastus, kas peab olema põhjendatud?

2) kas politsei tohib ilma minu loata minu autot läbi otsida või nõuda minu väljumist autost ENNE kui ta on selle vajadust mulle põhjendanud? On aastatetagune kogemus, kui otsiti taga kedagi ja peatati tee ääres autosid ja küsiti nende pagasiruumi vaatamist. Kuna on politseil õigus minu autot läbi otsida?

3) kas politsei tohib siseneda minu korterisse/majja ilma minu loata, ilma ENNE põhjust nimetamata? Näiteks keegi kurdab millegi üle, politsei tuleb kohale ja avan ukse. Kas politsei tohib siseneda või peab enne selgitama olukorda, põhjendama sisenemise vajadust, kas peab TÕESTAMA selle põhjust?

4) näiteks räägin telefoniga sõites ja politsei seda näeb. Loomulikult on see rikkumine, aga kas ma olen kohustatud minema koos politseiga nende autosse ja tagaistmel ootama? Kas ma pean minema nende autosse? Kas ma võin enda autos oodata? Kui mul on lapsed autos, pean minema nende autosse? Millised õigused mul seal on, millised kohustused?

5) kas ma tohin politseid filmida, kui politsei mind kinni peab, nt tavaline liikluskontroll, joobes juhtide kontroll, massiline peatamine vms? Kas ma pean politseid informeerima sellest, et audio-video salvestus toimub (liikluskaamera autos)? Kuna ma tohin politseid filmida auto autost sõidu ajal, seistes (autosse paigaldatud kaamerad)?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Püüan vastata lühidalt. Kui mõni vastus jääb ebaselgeks, kirjutage täienduse saamiseks marja.punak@politsei.ee.

1) Pikemalt Politsei- ja Piirivalve seaduse § 7 prim 18 Isikusamasuse tuvastamine. Seadusest tulenevalt võib seda teha siis, kui see on vajalik ohu väljaselgitamiseks, tõrjumiseks või korrarikkumise kõrvaldamiseks või kaitstava isiku või valvatava objekti ohutuse või süüteomenetluse tagamiseks. Jah, Teil on õigus teada, millisel alusel dokumente näha soovitakse. Aluseks saab olla eelpool kirjutatud põhjused. Kui politseinikul pole alust Teie dokumentide kontrollimiseks, siis Te ei ole neid kohustatud näitama.
2) Maanteel võib sõidukeid kontrollida, kui põhjuseks on põgenenud kurjategija otsimine. Sõidukite kontrollimiseks on ka teisi põhjuseid, mille politseinik peab Teile ka kindlasti esitama. Autost väljumise nõudmisel võib olla aluseks politseiniku enda turvalisuse tagamine, kui näiteks kahtlustatakse, et isikul võib olla relv või kui võib eeldada (näiteks eelnevaid rikkumisi vaadates), et isik võib põgeneda. Kõik oleneb ka konkreetsest situatsioonist.
3) Politsei võib siseneda eraterritooriumile juhul, kui on alust arvata, et seal pannakse toime kuritegu, kui kellegi elu/tervis/kehaline puutumatus on ohus, kui seal võib varajata end isik, kellelt võib seaduse alusel vabaduse võtta (näiteks põgenenud kurjategija). Täpsemalt võite lugeda Politsei- ja Piirivalveseaduse § 7 prim 37. Kui näiteks politsei tuli seetõttu, et naaber kaebas valju muusika üle, siis Te võite nõuda dokumentide täitmist väljaspool oma kodu (näiteks politseiautos), ega ole kohustatud politseinikke sisse laskma.
4) Te võidate enda aega, kui lähete politseiautosse. Nad saavad seal koheselt teostada isikutuvastust, kuulata Teid üle, printida välja materjalid jne. Te võite ka keelduda kiirteomenetlusest ja soovida üldmenetlust selliselt, et Teile väljastatakse kutse ajaga, mil politseijaoskonda minema peate. Selle üle otsustab menetleja. Kui Teil on väga mõjuv selgitus, miks edasi peate sõitma (haige laps autos, lennuk väljub), siis ma ei näe põhjust, miks politseinik seda võimaldama ei peaks. Kindlasti on siinkohal oluline olla ise rahulik. Tavaliselt võtab vaidlemine tunduvalt rohkem aega kui reaalne dokumentide täitmine, mis nagunii tuleb läbi teha. (Ka siis, kui soovite ütlusi minna jaoskonda andma, on politseinikel oluline Teie isik tuvastada, et kutse saaks väljastatud õigele isikule).
5) Politseinike töö tegemise filmimine on üldjuhul lubatud. Eranditeks on juhud, mil politseinik nõuab seaduse alusel filmimise lõpetamist kannatanu kaitseks, sündmuskoha kaitseks (üldjuhul võib sel juhul filmida vaid kauge distantsi pealt), andmebaasides oleva info kaitsmiseks (seega näiteks politseiautos olevate ekraanide pildistamine ei ole ok). Autokaameraga filmimine on ok ja selleks eraldi luba ei ole vaja küsida. Viisakas oleks politseinikke teavitada, kui kavatsete kogu nende tegevust filmida. Alati on kokkulepe ja eelnev teavitamine hea koostöö aluseks.