Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui tihti ja kui pikad peavad olema pausid 24-tunnise vahetuse jooksul?19.05.2015

Kui tihti peavad olema pausid 24-tunnise vahetuse jooksul ja kui pikad need pausid peaksid olema (kas on ette nähtud lõunastamise aeg)?

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja


Vastuseks Teie pöördumisele selgitame, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 47 lg 2 kohaselt peab tööandja võimaldama töötajale iga kuuetunnise töötamise kohta vähemalt 30-minutilise tööpäevasisese vaheaja, mida ei arvata tööaja hulka.
Tavapäraselt ei ole tööpäevasisene vaheaeg tööaeg ega kuulu tasustamisele.

Tööpäevasisese vaheaja võib lugeda tööajaks, kui töö iseloomu tõttu ei ole võimalik töötajale vaheaega anda ja tööandja loob võimaluse puhata ja einestada tööajal.

Lisaks töölepingu seadusele võib tööandjale tulla kohustusi tööpäevasiseste puhkepauside andmiseks ka muudest seadustest.

Näiteks on töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (edaspidi TTOS) § 9 lg 3¹ kohaselt tööandjal kohustus anda tööpäeva kestel täiendavaid puhkepause, mis arvatakse tööaja hulka (suure füüsilise või vaimse töökoormuse, pikaajalises sundasendis töötamise või monotoonse töö puhul). Kas neid pause peab andma ja millal, see peaks selguma tööandja poolt läbiviidava riskianalüüsi käigus.
Kui riskianalüüsi põhjal nähakse ette täiendavad pausid, siis nende andmise kord (pikkus, kordade arv jne) sätestatakse üldjuhul töökorralduse reeglites.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas tööseisaku ajal peab tööandja maksma keskmist palka või ainult miinimumi?19.05.2015

Töölepingus on miinimumpalk pluss lisatasud, st reaalne palk on kordades suurem kui miinimum. Tööseisaku ajal maksis tööandja ainult miinimumi, kas see on õige või peaks siiski maksma keskmist tasu?

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja

Vastuseks Teie pöördumisele selgitame järgmist, Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 28 lõike 2 punkt 1 nimetab tööandja põhikohustusena töötaja kindlustamist kokkulepitud tööga.

Juhul, kui töötaja ei saa teha tööd seetõttu, et tööandjal ei ole võimalik talle tööd anda, ei anna töötajale tööd, peab tööandja maksma töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale keskmist töötasu (TLS § 35).

TLS § 35 järgi peab tööandja maksma töötajale keskmist töötasu aja eest, mil:
• töötaja on töövõimeline (tegemist ei ole ajutise töövõimetusega, nt töötaja haigusega);
• töötaja on valmis tööd tegema (töötaja saab ja soovib tööd teha);
• tööandja ei ole andnud tööd, ei ole teinud töö tegemiseks vajalikku toimingut (taganud materjalide ja seadmete olemasolu, võimaldanud ruumidesse sissepääsu jne) või on tööandja muul viisil töö vastuvõtmisega viivitanud.

Hoolimata ülaltoodud eelduste täitmisest ei ole tööandjal keskmise töötasu maksmise kohustust olukorras, kus töö andmata jätmise on põhjustanud töötaja süü. Näiteks ei pea maksma keskmist töötasu aja eest, mil töötaja oma töökohustusi rikkudes põhjustas ise tööseisaku.

Kui tööandjal tekib nn tööseisak, siis etteteatamisaega seadus ette ei näe. Töötaja peab saama selle aja eest keskmist töötasu.

Eelnevast tuleneb, et tööseisaku aja eest peab tööandja maksma mitte põhipalka vaid keskmist töötasu TLS § 35 alusel.

Töötaja keskmise töötasu arvutamise alused sätestab 11.06.2009.a. Vabariigi Valitsuse määrus "Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord " Nimetatud määruse § 2 lg 2 sätestab järgmist: keskmine töötasu arvutatakse arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu jooksul töötaja teenitud töötasust (põhipalk, lisatasud, tulemustasud).

Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel, kui kokkulepet ei saavutata, on õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks kohtusse või töövaidluskomisjoni.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Millist tüüpi peaks olema leping korteriühistu ja osalise tööajaga katlakütja vahel?18.05.2015

Tere!
Olen korteriühistus osalise tööajaga 3 korterile katlakütja. Ühes kuus tuleb 5 päeva ja kütteperiood on 8 kuud. Tööülesanne on puude ette toomine, katla täitmine puudega, hooldus, tuha võtmine ja muu mis käib katlakütja kohustustesse. Töö on ööpäevaringne, aga ei ole 24t katlamajas. Käin vahepeal ikka oma korteris (elan samas majas). Aga olen 24t valves, kui peaks midagi juhtuma olen kohe olemas. Öötundidel käin 2 korda puid alla panemas. Katla täitmine puudega toimub 4-5 tunni tagant, aga käin ka vahepeal jälgimas katla olukorda. Ühesõnaga need tööpäevad olen kogu aeg valves ja olemas. Kui peakski tekkima olukord, kus pean kindlasti ära käima, leian inimese, kes on minu asemel olemas. Küsin: millise lepingu peaks KÜ mulle vormistama, kas töölepingu või töövõtuleping iga aasta uus 8-kuuliseks perioodiks (tekkis vaidlus) ja milline peaks olema töötasu praegu on päevatasu 10,32 eurot kätte.

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja

Vastuseks Teie pöördumisele selgitame, et lepinguvabaduse põhimõtte kohaselt otsustavad lepingu pooled, millise lepingu nad sõlmivad.

Töövõtuleping on oma olemuselt võlaõiguslik leping (reguleerib võlaõigusseadus), millele ei laiene töölepingu seadus ja töölepingulisest suhtest tulenevad garantiid (nt õigus nõuda puhkust, saada hüvitisi töölepingu lõppedes, täiendava tasu maksmine ületundide, öötöö või riigipühal tehtava töö eest jms) ning mille kohta selgituste ja kommentaaride andmine ei kuulu Tööinspektsiooni pädevusse.

Tööd tehakse reeglina töölepingu alusel, kuid sõltuvalt töö iseloomust võib töö tegemiseks sõlmida ka käsunduslepingu, töövõtulepingu või muu sarnase võlaõigusliku lepingu.

Kui töölepingu alusel teeb töötaja tööandjale tööd, alludes tema juhtimisele ja kontrollile (tööandja määrab töö tegemise aja, koha ja viisi), siis erinevate võlaõiguslike lepingute puhul (käsundusleping, töövõtuleping jne) on kohustatud isik ise vaba otsustama, mil viisil, ajal ja kohas ta tööd teeb ning tähtis ei ole mitte töö tegemise protsess, vaid saavutatav tulemus.

Kuidas aga nimetatud lepinguid eristada ja millal sõlmida tööleping või võlaõiguslik leping sõltub järgnevast:

1) kui eesmärgiks on reguleerida konkreetse ülesande täitmist (nt kohtus esindamine, loengu pidamine jne), siis on tegemist käsundiga ning otstarbekas on sõlmida käsundusleping;
2) kui eesmärgiks on reguleerida konkreetse tulemuse saavutamist konkreetseks kuupäevaks (nt töövõtja paigaldab ukse või põranda, ehitab või valmistab midagi jne), siis on tegemist töövõtuga ning otstarbekas on sõlmida töövõtuleping;
3) kui aga eesmärgiks on reguleerida tulemuse saavutamise protsessi ja soovitakse tegevust juhtida (üks isik allub teise isiku juhtimisele ja kontrollile), siis on tegemist töösuhtega ning sõlmida tuleks tööleping.

Võrreldes teiste lepingutega tagab tööleping töötajale suuremad õigused ja parema kaitse (võlaõiguslikele lepingutele ei laiene töölepingu seaduse regulatsioon), seetõttu tuleks võimaluse korral eelistada töölepingu sõlmimist.

Seega tuleks lepingu sõlmimisel otsustada, milline on tehtava töö iseloom, kas soovitakse reguleerida pigem tööprotsessi või on tähtis hoopis saavutatav eesmärk/tulemus.

Olukorras, kus töötajaga on sõlmitud töövõtuleping, kuid lepingu sisu vastab töösuhtele iseloomulikele tunnustele, on töötajal õigus nimetatud lepingu alusel töötamise korral pöörduda töövaidlusorganisse ja nõuda lepingu olemuse tuvastamist ehk lepingu tunnistamist töölepinguks ja sellega kaasnevaid hüvesid.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E_R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas tööandja saab keelata graafikujärgse puhkuse, kuna esitasin lahkumisavalduse?15.05.2015

Tere,
Ma olen juba 6 kuud tööl olnud ning mulle oli lubatud 2-nädalane puhkus. Olin pandud ka graafikusse, et puhkan, kuid pole mingit puhkust saanud, kuid asjaolu, et ma andsin 31.aprill lahkumisavalduse, pole mul õigust puhkust saada, kui ma niikuinii ära lähen, selline oli mu tööandja vastus.
Tahaksin teada siis, on selline käitumine õige või vale?

Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 69 sätestab puhkuse ajakava (graafiku) regulatsiooni. Töötaja põhipuhkuse aja määrab kindlaks tööandja ning lisab selle puhkuse ajakavasse.

Puhkuse ajakavas sisalduvaid puhkusi ei saa tööandja üldjuhul ühepoolselt muuta. Puhkuse ajakava saab muuta vaid poolte kokkuleppel, välja arvatud põhipuhkuse muudatused, mis on tingitud tööandja töökorralduse hädavajadusest, mida ei olnud võimalik ette näha, või töötaja õigusest põhipuhkus edasi lükata, katkestada või enneaegselt lõpetada tema isikust tuleneval olulisel põhjusel.

Seega on tööandjal õigus puhkus katkestada või edasi lükata ettenägematu ja olulise töökorralduse hädavajaduse tõttu. Tegemist on erandlike olukordadega, mida ei ole võimalik muul viisil lahendada, kui töötaja tööle kutsuda ja tööajakava ümber teha.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas töötajal on õigus nõuda hüvitist vähema ajaga etteteatamise eest, kui vabastati päevapealt varguse tõttu?13.05.2015

Töötaja vabastatakse töölt päevapealt varguse tõttu (eelnenud on ka hoiatus eelmisel korral). Etteteatamist ei toimu. Kas töötajal on õigus nõuda hüvitist vähem etteteatamise eest (staaži üle 10 aasta)?

Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 97 kehtestab minimaalsed etteteatamistähtajad, mida tööandja peab töölepingu ülesütlemisel järgima. Seega üldreegli kohaselt peab tööandja töölepingu ülesütlemisel kohaldama etteteatamistähtaega.

Samas võib tööandja nii tähtajatu kui tähtajalise töölepingu töötajast tuleneval mõjuval põhjusel üles öelda etteteatamistähtaega järgimata, kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või mõistlikult nõuda lepingu jätkamist kokkulepitud tähtajani või etteteatamistähtaja lõppemiseni (TLS § 97 lõige 3). Tegemist on eelkõige juhtumiga, kus töötaja on oma töökohustusi oluliselt rikkunud ning tema tegu välistab töösuhte jätkumise isegi etteteatamistähtaja võrra. Sel juhul ei tule ka rahaliselt hüvitada vähem etteteatatud aega.

Samas ei välista seadus eelnevas olukorras töölepingu lõppemisest etteteatamist või rahalist hüvitamist. Töösuhte lõppemisest etteteatamise tähtaeg on ülesütlemist pehmendav meede, mille eesmärgiks on anda töötajale teada töösuhte lõppemisest ning võimaldada talle aega uue töö otsimiseks. Tööandjal tuleb seega kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades kaaluda, kas töösuhte erakorraline ülesütlemine kohese lõppemisega on õigustatud või olukorda hinnates oleks mõistlik järgida etteteatamisaega (või hüvitada see rahas). Üksnes juhul, kui tööandjalt ei ole kuidagi mõistlik nõuda töösuhte jätkamist töötajaga, on mõeldav selle kohene lõppemine.

Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel, kui kokkulepet ei saavutata, on õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks kohtusse või töövaidluskomisjoni. Töövaidluskomisjoni avalduse näidis ja selgitused selle koostamiseks on olemas Tööinspektsiooni kodulehel: www.ti.ee

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas on lubatud, et lepingu lõppedes võetakse tööjalatsite hind palgast maha ja tööriided peab töötaja laskma keemilises puhastada?13.05.2015

Tervist!
Asusin tööle turvafirmasse, kus mundri(tööriietus) kandmine kohustuslik. Tööriietuse saamisel laost võeti minult allkiri, et töölt lahkumisel jalatseid nad tagasi ei võta ja nende hind peetakse kinni palgast. Muud riided võtavad küll tagasi, aga ainult läbi keemilise puhastuse ja jälle töötaja kulul. Ka töötamise ajal peab töötaja ise kandma kulud vormi puhtuse eest? Ja siis veel töötervishoiust? Kas peab tööline esmase läbivaatuse eest ise tasuma, olles juba 3. päeva tööl?

Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 15 lg 2 p-de 3 ja 5 kohaselt, on töötaja kohustatud täitma õigel ajal ja täpselt tööandja seaduslikke korraldusi ja hoiduda tegudest, mis takistavad teistel töötajatel kohustusi täita või kahjustavad tema või teiste isikute elu, tervist või vara.

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (edaspidi TTOS) § 13 lg 1 p 7 kohaselt tööandja kohustatud korraldama tervisekontrolli töötajatele, kelle tervist võib tööprotsessi käigus mõjutada töökeskkonna ohutegur või töö laad, ning kandma sellega seotud kulud. Ehk tervisekontroll toimub tööajal ning selle eest tasub tööandja.

Seadus ei sätesta, et tervisekontrolli päev peaks töötajale täiesti vaba olema. Tervisekontrollist käiakse tööajast ja tasustada tuleb aeg, mis töötajal tervisekontrolli peale kulub. Kindlasti ei saa töötaja nõuda tööandjalt tasustatud vaba päeva, et 45-minutilisel tervisekontrollil käia. Põhjendatud oleks täiendava tasustatud vaba aja andmine juhul, kui tervisekontroll toimuks teises linnas ja edasi-tagasi käimiseks kulub mitu tundi.

Töötaja on kohustatud läbima tervisekontrolli vastavalt kehtestatud korrale ja täitma tööandja, töökeskkonnaspetsialisti, töötervishoiuarsti, tööinspektori ja töökeskkonnavoliniku töötervishoiu- ja tööohutusalase korraldusi (TTOS § 14 lg 1 p-d 3 ja 7).

Soovitan esmalt juhtida töötaja tähelepanu, et tulenevalt TTOS §-st 14 on töötajal kohustus läbida tervisekontroll ning tervisekontrollis käimiseks pole ette nähtud (tasulist) vaba päeva vaid tervisekontrollis käiakse töö ajast. Kui töötaja endiselt keeldub on tööandjal võimalik teha töötajale hoiatus.

Mis puudutab vaba aja andmist, siis tööandja on kohustatud andma vaba aega ja aja eest ka tasustama üksnes juhul, kui töö tegemine on takistatud tulenevalt töötaja isikust, kuid ei ole sealjuures tekitatud tahtlikult või raske hooletuse tõttu, või töö tegemist ei saa töötajalt oodata muul tema isikust mittetuleneval põhjusel.

TLS §-de 38 ja 42 alusel on töötajal õigus mõlema poole huve arvestades nõuda töötasu maksmist ja vaba aja andmist, kui:
• töö tegemine on takistatud töötaja isikust tuleneval põhjusel (nt töötaja hammas valutab ja ta läheb hambaarsti vastuvõtule, töötaja perekonnas on juhtunud õnnetus; töötaja laps on ootamatult haigestunud jms olukord);
• põhjus, miks töötaja tööd teha ei saa, ei ole tingitud töötaja tahtlusest või raskest hooletusest;
• töötaja ei saa tööd teha piiratud ajavahemikul, st tegemist ei ole pikaajalise või püsiva takistusega (nt töötaja ei saa hambaarsti aega töövälisel ajal või arsti visiidi edasilükkamine ei ole valu tõttu mõistlik, mõistlikuks võib pidada arsti visiiti paari tunni ulatuses, perekonnas on tekkinud ootamatu hädaolukord, mis muudab töötaja kohaloleku vajalikuks jms olukord);
• töö tegemine on takistatud töötaja isikust mittetuleneval põhjusel (nt töötaja korteris on toimunud vargus ning ta peab andma politseile sündmuskohal ütlusi).

TLS § 42 kohaselt tuleb vaba aja andmisel arvestada mõistlikult tööandja ja töötaja huve. Antud sätte puhul on oluline mõistlik aeg, mida hinnatakse iga üksikjuhtumi puhul eraldi. Mõistlikkuse hindamisel võetakse aluseks võlaõigusseaduse § 7 lõige 1, mille kohaselt määrab mõistlikkuse sarnases olukorras heas usus tegutseva isiku tavapärane hinnang, arvestades suhte olemust, eesmärki, tavasid ja praktikat ning muid asjaolusid.
Kui töö tegemine on takistatud töötaja poolt rohkem kui mõistliku aja võrra, siis on õigustatud ka töötasu mittemaksmine. Tegemist peab olema ajaliselt lühikese takistusega, mis võimaldab töötajal peagi töö tegemist jätkata.


Töölepingu seaduse § 84 sätestab, et töölepingu lõppemisel muutuvad kõik töösuhtest tulenevad vastastikused nõuded sissenõutavaks s.t et tööandja peab välja maksma lõpparve ja töötaja tagastama tema kätte antud tööandja vara.
Kui tööriided on ostud tööandja, siis on tegemist tööandja varaga ja töölepingu lõppemisel peab töötaja tööandja vara tagastama ( tööriided kui ka näiteks töövahendid).

Samas tööandja võib kehtestada töösuhteid reguleerivates õigusaktides korra, et peale teatud aja kasutamist ei kuulu tööriided tagastamisele.


Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Milline on töölepingu lõpetamise etteteatamise aeg, kas 1 kalendrikuu või alla 3-aastase lapsega saab seda kiiremini teha?13.05.2015

Olen alla 3-aastase lapse isa ja soovin lõpetada töölepingut praeguse tööandja juures. Kui pikalt pean sellest tööandjale ette teatama? Kas tavalised 1 kalendrikuu või on alla 3-aastase lapsega võimalik seda kiiremini teha?

Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töölepingu lõppemisega seonduv on reguleeritud töölepingu seaduse (edaspidi TLS) viiendas peatükis.

Töötajal on õigus tähtajatu tööleping üles öelda korraliselt igal ajal (TLS § 85 lg 1), teatades sellest tööandjale ette vähemalt 30 kalendripäeva (TLS § 98 lg 1). Seda, miks töösuhe soovitakse lõpetada, põhjendama ei pea.

Töölepingu erakorraline ülesütlemine töötaja poolt on reguleeritud TLS §-is 91. Selleks peab töötajal olema mõjuv põhjus, eelkõige kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või mõistlikult nõuda lepingu jätkamist. Erakorralise ülesütlemise puhul ei pea tavapäraseid etteteatamistähtaegu arvestama.

Ainuüksi asjaolu, et kasvatate alla 3-aastast last, ei ole erakorralise ülesütlemise põhjuseks,

Ülesütlemisavaldus peab olema kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (kiri, e-kiri, faks). Erakorralise ülesütlemise puhul peab ülesütlemine olema põhjendatud.


Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas võib lõpetada töölepingu TLS §88 lg 1 p 1 alusel, kui töötaja on sellega nõus ja kas on vaja ka arstitõendit?12.05.2015

Töötaja on viimase 6 kuu jooksul olnud haiguslehel 2 kuud ja praegu kolmandat kuud. Tegemist on ametikohaga, kus töö toimub vahetustega, keegi peab olema kohal 24h ja asendust on pea võimatu leida. Kas on võimalik leping lõpetada TLS §88 lg 1 p 1 alusel, kui töötaja ise on sellega nõus ja kas on vaja selleks mingit arstitõendit?

Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja


Töölepingu seadus annab võimaluse tööleping üles öelda kui töötaja on pikka aega ehk eelduslikult vähemalt neli kuud tööst eemal olnud seoses pikaajalise haigusega. 2 kuune eemalolek ei ole veel piisav aeg selleks.

Kui pikaajaline töövõimetus s.t töötaja pikaajaline töölt puudumine häirib oluliselt tööandja töökorraldust ja majandustegevust, on tal õiguslik alus tööleping üles öelda töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 1 alusel.
 

Küsimus: Kas mul on õigus 5-päevasele puhkusele nii, et ei kaotaks 2 puhkepäeva nagu tööandja soovib puhkusepäevade üldarvestuses?12.05.2015

Tere, Olen tööandjale esitanud puhkuseavalduse sooviga puhata 23.03-27.03.2015. Kokku 5 puhkepäeva. Puhkusele lubati, kuid peale puhkust sain tööandjalt järgneva infokirja. "Puhkusi arvestame me alates 7 päevast ehk kui puhkad E - P , siis läheb see ka kirja 7 päeva mitte 5 päeva. Väiksemad puhkused, kui vaja võtta mõned päevad, me tavaliselt summeerime järgmise puhkuse juurde või nii kuidas kokku lepime. Aga see pigem erand kui reegel".
Kas mul on õigus 5 päevasele puhkusele, kaotamata 2 puhkepäeva, mis tööandja tagantjärgi juurde arvestas järelejäänud 23´st päevast?

Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

lp. Pöörduja

Puhkust on õigus saada kogu ulatuses. Puhkuse jagamine osadeks saab toimuda poolte kokkuleppel tingimusel, et vähemalt ühe puhkuseosa pikkuseks peab olema 14 kalendripäeva ning tööandjal on õigus keelduda puhkuse andmisest lühemate kui 7-päevaste osadena.

Seega ei ole teil õigus nõuda puhkust lühemaks perioodiks kui 7 kalendripäeva, kui te ei ole saanud selleks tööandjalt nõusolekut.

Vaidluste ärahoidmiseks tuleks kokkulepe puhkuse osadeks jagamise kohta sõlmida kirjalikult ja iga kalendriaasta kohta eraldi.
 

Küsimus: Kas tööandja on kohustatud ületunnid tasuma 1,5-kordselt, kuna lepingu lõppedes ei saa ületunde vaba ajana välja võtta?12.05.2015

Tere, Viibides kolme nädalasel haiguslehel soovin samaaegselt lõpetada töölepingu. Tööle naastes on haigusest tingitult töömaht suurem kui leping kehtestab. St, suurem kui 40h nädalas (summeeritud tööaeg). Kas tööandja on kohustatud ületunnid tasuma 1,5-kordselt, kuna lepingu lõppedes ei võimaldata neid tunde vaba ajana välja võtta?

Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie pöördumisele selgitame, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 44 sätestab ületunnitöö mõiste. Ületunnitööks on üle kokkulepitud aja töötamine, mida tehakse kas poolte kokkuleppel või tööandja ühepoolsel nõudmisel, kui see on põhjendatud erakorralise ja ajutise olukorraga, millest tulenevalt on vajalik töötaja viivitamatu panus.

Ületunnitöö on kokkulepitud tööaega ületav töö olenemata sellest, kas töötaja töötab täistööajaga või osalise tööajaga. Summeeritud tööaja arvestuse korral on ületunnitöö kokkulepitud tööaega ületav töö arvestusperioodi lõpul.

TLS § 44 lõiked 6 ja 7 kehtestavad ületunnitöö hüvitamise tingimused ja korra. Seadus sätestab kaks võimalust ületunnitöö hüvitamiseks:
• TLS eeldab, et ületunnitöö hüvitatakse vabas ajas või
• pooled lepivad kokku ületunnitöö rahalises hüvitamises, milleks on töötaja 1,5-kordne töötasu.

TLS näeb ette eelduse ületunnitöö hüvitamiseks vaba ajaga. Kui tööandja soovib ületunnitöö hüvitada rahas, tuleb tal see eraldi töötajaga kokku leppida.

Kuivõrd ületunnitöö vaba ajaga hüvitamise eesmärk on kompenseerida ületunnitööd tehes kaduma läinud puhkeaeg, tuleb kompenseeriv vaba aeg anda võimalikult ruttu pärast perioodi lõppu, millal ületunnid tekkisid. Summeeritud tööaja arvestuse korral selguvad ületunnid arvestusperioodi lõpul ning neid on võimalik vaba ajaga hüvitada järgmise perioodi jooksul.

Ületunnitöö hüvitamiseks mõeldud vaba aeg antakse kokkulepitud tööajast ning tasustatakse seetõttu nagu tavaline tööaeg. Vastav regulatsioon tagab töötajale ületunnitöö tegemise eest piisava kompensatsiooni ning kaitseb töötajat võimaliku töötasu languse eest.

Kui tööandja ja töötaja on kokku leppinud ületunnitöö hüvitamise rahas või pole võimalik seda enam hüvitada vaba ajaga seoses töösuhte lõppemisega, maksab tööandja ületunnitöö eest töötajale 1,5-kordset töötasu (TLS § 44 lõige 7). Ületunnitöö eest tasu
arvutamisel tuleb töötaja töötasu korrutada 1,5-ga.