Tööõigus
Küsimus: Kas on lubatud, et lepingu lõppedes võetakse tööjalatsite hind palgast maha ja tööriided peab töötaja laskma keemilises puhastada?13.05.2015
Tervist!
Asusin tööle turvafirmasse, kus mundri(tööriietus) kandmine kohustuslik. Tööriietuse saamisel laost võeti minult allkiri, et töölt lahkumisel jalatseid nad tagasi ei võta ja nende hind peetakse kinni palgast. Muud riided võtavad küll tagasi, aga ainult läbi keemilise puhastuse ja jälle töötaja kulul. Ka töötamise ajal peab töötaja ise kandma kulud vormi puhtuse eest? Ja siis veel töötervishoiust? Kas peab tööline esmase läbivaatuse eest ise tasuma, olles juba 3. päeva tööl?
Asusin tööle turvafirmasse, kus mundri(tööriietus) kandmine kohustuslik. Tööriietuse saamisel laost võeti minult allkiri, et töölt lahkumisel jalatseid nad tagasi ei võta ja nende hind peetakse kinni palgast. Muud riided võtavad küll tagasi, aga ainult läbi keemilise puhastuse ja jälle töötaja kulul. Ka töötamise ajal peab töötaja ise kandma kulud vormi puhtuse eest? Ja siis veel töötervishoiust? Kas peab tööline esmase läbivaatuse eest ise tasuma, olles juba 3. päeva tööl?
Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 15 lg 2 p-de 3 ja 5 kohaselt, on töötaja kohustatud täitma õigel ajal ja täpselt tööandja seaduslikke korraldusi ja hoiduda tegudest, mis takistavad teistel töötajatel kohustusi täita või kahjustavad tema või teiste isikute elu, tervist või vara.
Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (edaspidi TTOS) § 13 lg 1 p 7 kohaselt tööandja kohustatud korraldama tervisekontrolli töötajatele, kelle tervist võib tööprotsessi käigus mõjutada töökeskkonna ohutegur või töö laad, ning kandma sellega seotud kulud. Ehk tervisekontroll toimub tööajal ning selle eest tasub tööandja.
Seadus ei sätesta, et tervisekontrolli päev peaks töötajale täiesti vaba olema. Tervisekontrollist käiakse tööajast ja tasustada tuleb aeg, mis töötajal tervisekontrolli peale kulub. Kindlasti ei saa töötaja nõuda tööandjalt tasustatud vaba päeva, et 45-minutilisel tervisekontrollil käia. Põhjendatud oleks täiendava tasustatud vaba aja andmine juhul, kui tervisekontroll toimuks teises linnas ja edasi-tagasi käimiseks kulub mitu tundi.
Töötaja on kohustatud läbima tervisekontrolli vastavalt kehtestatud korrale ja täitma tööandja, töökeskkonnaspetsialisti, töötervishoiuarsti, tööinspektori ja töökeskkonnavoliniku töötervishoiu- ja tööohutusalase korraldusi (TTOS § 14 lg 1 p-d 3 ja 7).
Soovitan esmalt juhtida töötaja tähelepanu, et tulenevalt TTOS §-st 14 on töötajal kohustus läbida tervisekontroll ning tervisekontrollis käimiseks pole ette nähtud (tasulist) vaba päeva vaid tervisekontrollis käiakse töö ajast. Kui töötaja endiselt keeldub on tööandjal võimalik teha töötajale hoiatus.
Mis puudutab vaba aja andmist, siis tööandja on kohustatud andma vaba aega ja aja eest ka tasustama üksnes juhul, kui töö tegemine on takistatud tulenevalt töötaja isikust, kuid ei ole sealjuures tekitatud tahtlikult või raske hooletuse tõttu, või töö tegemist ei saa töötajalt oodata muul tema isikust mittetuleneval põhjusel.
TLS §-de 38 ja 42 alusel on töötajal õigus mõlema poole huve arvestades nõuda töötasu maksmist ja vaba aja andmist, kui:
• töö tegemine on takistatud töötaja isikust tuleneval põhjusel (nt töötaja hammas valutab ja ta läheb hambaarsti vastuvõtule, töötaja perekonnas on juhtunud õnnetus; töötaja laps on ootamatult haigestunud jms olukord);
• põhjus, miks töötaja tööd teha ei saa, ei ole tingitud töötaja tahtlusest või raskest hooletusest;
• töötaja ei saa tööd teha piiratud ajavahemikul, st tegemist ei ole pikaajalise või püsiva takistusega (nt töötaja ei saa hambaarsti aega töövälisel ajal või arsti visiidi edasilükkamine ei ole valu tõttu mõistlik, mõistlikuks võib pidada arsti visiiti paari tunni ulatuses, perekonnas on tekkinud ootamatu hädaolukord, mis muudab töötaja kohaloleku vajalikuks jms olukord);
• töö tegemine on takistatud töötaja isikust mittetuleneval põhjusel (nt töötaja korteris on toimunud vargus ning ta peab andma politseile sündmuskohal ütlusi).
TLS § 42 kohaselt tuleb vaba aja andmisel arvestada mõistlikult tööandja ja töötaja huve. Antud sätte puhul on oluline mõistlik aeg, mida hinnatakse iga üksikjuhtumi puhul eraldi. Mõistlikkuse hindamisel võetakse aluseks võlaõigusseaduse § 7 lõige 1, mille kohaselt määrab mõistlikkuse sarnases olukorras heas usus tegutseva isiku tavapärane hinnang, arvestades suhte olemust, eesmärki, tavasid ja praktikat ning muid asjaolusid.
Kui töö tegemine on takistatud töötaja poolt rohkem kui mõistliku aja võrra, siis on õigustatud ka töötasu mittemaksmine. Tegemist peab olema ajaliselt lühikese takistusega, mis võimaldab töötajal peagi töö tegemist jätkata.
Töölepingu seaduse § 84 sätestab, et töölepingu lõppemisel muutuvad kõik töösuhtest tulenevad vastastikused nõuded sissenõutavaks s.t et tööandja peab välja maksma lõpparve ja töötaja tagastama tema kätte antud tööandja vara.
Kui tööriided on ostud tööandja, siis on tegemist tööandja varaga ja töölepingu lõppemisel peab töötaja tööandja vara tagastama ( tööriided kui ka näiteks töövahendid).
Samas tööandja võib kehtestada töösuhteid reguleerivates õigusaktides korra, et peale teatud aja kasutamist ei kuulu tööriided tagastamisele.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus