Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas saame grupina teha ühisavalduse politseile või peab iga internetikelmuses kannatanu eraldi avalduse tegema?13.05.2014

Tellisime suure grupiga (hetkeseisuga üles andnud 12 inimest) internetivahendaja kaudu erinevaid kaupu summas 283 eurot (pole lõplik summa). Pettur on ise tunnistanud, et ei ole asju tellinud. Valetab ning vassib ja lubab raha tagastada, kuid ei tee seda. Soovime nüüd anda asjale ametliku käigu. Kas igaüks meist peab andma isiklikult avalduse sisse või on olemas ka ühisavalduse võimalus?
Palun selgitage asjade käiku.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kannatanu on siiski üksikisik mitte grupp. Seega peaks igaüks esitama avalduse personaalselt. Seadus ei näe ette ühisavaldust isikute grupi poolt.
 

Küsimus: Kas politsei peab mind tagasi viima samasse kohta, kust mind ära viidi?13.05.2014

Tekkis küsimus, et kui politsei ei suuda mulle adekvaatset vastust anda, miks ta soovib minu dokumente näha või nime teada ning viib mind isikutuvastamiseks jaoskonda, siis kas nad peavad mind pärast toimingute tegemist viima tagasi samasse kohta, kust mind kaasa viidi?
Lisaks sooviksin teada, et kas mul on õigus mitte vastata ning oma andmeid avaldada ilma advokaadi kohalolekuta? Ja kui mul puudub advokaat, siis kas mulle määratakse ta riigi poolt ning kui ei avastata mingeid rikkumisi, siis kes tasub advokaadiga seotud kulud?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Esimesele küsimusele annab vastuse Politsei ja piirivalve seadus (PPVS) § 7 ülamärgiga 18. Isikusamasuse tuvastamine
lõige 7 Kui isik toimetatakse isikusamasuse tuvastamiseks ametiruumi, on politsei kohustatud isikusamasuse tuvastamise järel toimetama isiku tema soovil tagasi lähtekohta või tema elu- või ööbimiskohta, kui tema elu- või ööbimiskoht on samas asustusüksuses või linnaosas.

Riigi poolt määratakse kaitsja üksnes kriminaalmenetluses. Väärteomenetluse puhul juhul kui väärtoemenetlus läheb kohtusse, kus kaitsja määramise otsustab kohus.

Isiku toimetamine politseiasutusse isikusamasuse tuvastamiseks ohutõrje eesmärgil või riikliku järelevalvemeetme raames ei ole isiku kinnipidamine kuna tema toimetamine on ajutise iseloomuga ja ei riiva sellisel määral põhiõigusi kui seda teeb isiku kinnipidamine. Oma toimetamisest võib isik teavitada lähedasi. Isikusamasuse tuvastamiseks politseiasutusse toimetamine ei ole süüteomenetlusega seotud toiming. Süüteomenetluses võib isik kaasta kaitsja omal soovil.
 

Küsimus: Kas võin paluda politseil oma dokumenti näidata ja siis seda mobiiliga jäädvustada, see on ju tänapäevane viis?13.05.2014

Tervist,
Kui ma nõuan politseilt dokumenti, veendumaks, et tegu on politseiga, siis kas ma tohin tema dokumenti filmida, et pärast ei tekiks probleeme. Oletame, et mul puudub paber ja pliiats ja mul on vaja seda infot kuskile talletada, mis peaks mul olema lubatud? Kui ma ei eksi.

Aitäh ;)

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Töötõendit enda tarbeks pildistada võib. Tehtud fotot kuskil (näiteks Facebookis) kolmandatele isikutele avaldada ei või. Muideks enamikus telefonides, millel on kaamera, on olemas ka memo rakendus, ehk siis paberit ja pliiatsit otseselt vaja ei ole.
 

Küsimus: Kas tõesti ei saa 12 kuud lube teha, kui lubadeta juht istus rooli üksnes laevalt mahasõiduks, et aidata kogenematut naisjuhti?13.05.2014

21-aastane ehitaja pidi kiirelt käima Rootsis ehitusobjekti üle andmas. Kuna tal endal pole veel juhilube, otsis ta kaaslase, kes võib autot juhtida. Tallinna naastes aitas ta (nais)autojuhil laevalt maha sõita. Enne, kui ta jõudis istme juhile loovutada, võeti noormees kõrvale ja pärast dokumentide kontrolli süüdistati lubadeta sõidus, millega kaasneb trahv ja 12-kuuline ooteaeg ARKi eksamite sooritamisel. Noormees on läbinud autokooli ja eksam on just päevakorral, ta sõidab seni koos juhendajatõendiga pereliikmega. Ta on manööverdamist õppinud juba 15-aastaselt huvikooli autoringis. Tema valmisolek antud olukorras ebakindlat juhti aidata näitab pigem vastutustunnet kui midagi muud. Kas avaldus, mille ta olukorra kohta teeb, aitaks vältida eksamivõimaluse edasilükkamist?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Liiklusseadus näeb ette, et kui juhil on kehtiv karistus liiklusnõuete rikkumise eest, siis temale juhtimisõigust ei anta. Paraku ükski avaldus ei aita seda vältida. Asjakohane säte on liiklusseaduse § 106 lg 1 p 3.

§ 106. Auto ja mootorratta juhtimisõiguse andmine

(1) Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või
 

Küsimus: Kas välismaalasele viisakutse saatja vastutab välismaalase eest üksnes Eestis oleku ajal?09.05.2014

Kas välismaalasele viisakutse saatja vastutab välismaalase eest ainult sellel perioodil, mil välismaalane viibib Eestis? Kui välismaalane läheb pärast Eestis viibimist ka mõnda teise Schengeni liikmesriiki, kas siis sellega minu vastutus lõpeb või kestab edasi?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Viisade väljastamisega ei ole Politsei- ja Piirivalveamet seotud (v.a. Eesti piiril väljastatavad viisad). Reeglina esitatakse viisataotlus ja viisa väljastatakse Eesti välisesinduses. Välisesinduste tegevust koordineerib Välisministeerium. Kuni 30.07. 2009 kinnitas Kodakondsus- ja Migratsiooniamet ametlikke viisakutseid, mis olid vajalikud viisa taotlemiseks. Alates 30.07.2009 ametlikke viisakutseid enam ei eksisteeri. Eestis vastuvõtjatelt-kutsujatelt Eesti välisesindustes nõutavad nn viisakutsed/lisadokumendid ja nendega seotud tingimused on kehtestanud iga konkreetne Eesti välisesindus ise.
Üldine info C-liiki viisa ehk turismiviisa taotlemiseks on vene keeles leitav Välisministeeriumi kodulehel
http://www.vm.ee/?q=node/4854

Schengeni viisade väljastamise aluseks kõigis Schengeni liikmesriikides on EL viisaeeskiri ja täiendavad tingimused on kirjas Eesti välismaalaste seaduses (VMS). Kutsuja kohustused sätestab VMS § 291 ehk
(1) Kutsuja on kohustatud kontrollima, et tema poolt Eestisse kutsutud välismaalasel oleks Eestis viibimiseks seaduslik alus.
(2) Kutsuja on kohustatud võtma välismaalase Eestis vastu, tagama tema majutamise ning kandma välismaalase Eestis viibimise ja Eestist lahkumise kulud.
(3) Kui välismaalane ei kanna menetluskulusid või väljasõidukohustuse sundtäitmise või kinnipidamiskeskuse või politsei arestimajas viibimise kulusid, siis on kutsuja kohustatud hüvitama nimetatud kulud, kuid mitte rohkem kui 32 000 eurot.
(4) Kutsuja on kohustatud tõendama vastavust kutsuja suhtes kohaldatavatele nõuetele.

Välismaalaste seadus on Eesti seadus, mis kehtib ainult Eesti territooriumil ja ei laiene teistele riikidele.
 

Küsimus: Milliste rikkumiste eest lükkub autojuhilubade tegemine ARK-is aasta võrra edasi?06.05.2014

Milliste rikkumiste eest lükkub autojuhilubade tegemine ARK-is aasta võrra edasi?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Liiklusseaduse § 106 lg 1 järgi auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, keda ei ole karistatud liiklusnõuete rikkumise eest. Nimelt, kui isikul ei ole karistatust liiklusseaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või ei ole karistatust karistusseadustiku 23. Peatükis sätestatud liiklussüüteo eest või ei ole korduvalt karistatud käesoleva seaduse 15. peatükis sätestatud väärtegude eest, välja arvatud käesoleva lõike punktis 3 nimetatud rikkumised.

Seadustega võite tutvuda siin:

Liiklusseadus - https://www.riigiteataja.ee/akt/117032011021?leiaKehtiv
Karistusseadus - https://www.riigiteataja.ee/akt/184411?leiaKehtiv
 

Küsimus: Kust kohast ma näen oma kehtivaid (kui neid on) liikluskaristusi?30.04.2014

Kust kohast ma näen oma kehtivaid (kui neid on) liikluskaristusi?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Kodanikul on võimalus tutvuda enda karistusregistri andmetega e-toimiku kaudu. Täpsem info siit: http://www.rik.ee/et/karistusregister ja siit: https://www.e-toimik.ee/
 

Küsimus: Kas vale rikkumise paragrahv politsei otsuses muudab selle tühiseks?30.04.2014

Tere
Politsei koostas väärteoprotokolli, kus kirjutas rikkumiseks § 33 lg 8, kuid tegelikult on õige § 33 lg 2 p 3. Kvalifikatsioon on märgitud õigesti. Selle kohta politsei varem parandusmäärust teinud ei ole ning 30 päeva pärast määras rahatrahvi.
Kas kohus tühistab materjali?

Ette tänades

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Antud puudusele oleksite pidanud viitama kohe vastulauses politseile. Kindlasti võite otsuse kohtus vaidlustada, kohtu võimalikku otsust ette ennustada ei oska.
 

Küsimus: Kuidas saab transpordiettevõtte juhtkond teada autojuhtide juhtimisõiguste peatamistest?30.04.2014

Kuidas saab transportettevõtte juhtkond teada ettevõttes töötavate autojuhtide juhtimisõiguste peatamistest kui autojuht seda ise ei tee? Antud teema tuli päevakorda siis, kui saime juhuslikult teada, et meie ettevõttes töötaval autojuhil on juba 2 kuud tagasi juhtimisõigus peatatud. Ettevõtte poolselt võib öelda, et siis kui kahtlus tekkis, küsisime autojuhilt otse nii juhiloa olemasolu, kui ka seda, kas juhtimisõigus on tal peatatud. Juhiluba oli tal olemas ja juhtimisõiguse peatamise suhtes saime eitava vastuse.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Lihtsaim võimalus teada saada on oma juhte aeg-ajalt kontrollida kasutades nende ees- ja perekonnanime ning isikukoodi lehel: https://eteenindus.mnt.ee/paringud/juhiloaKehtivus

Vastuseks võib olla:
Juhiluba on kehtiv. Juhtimisõigus kehtib kuni….
või
Juhiluba puudub
või
Juhiluba kehtib isikut tõendava dokumendina (juhul, kui juhtimisõigus on ära võetud, peatatud vms)
 

Küsimus: Kas omaenda telefonikõnede salvestamine on seaduslik?30.04.2014

Tere,
Mind huvitab, kas võin salvestada oma telefonikõnesid? Tänan vastuse eest!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

selle kohta on jõustunud ka riigikohu otsus, et see on seaduslik.