Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas ma saan nüüd trahvi, kui minust sõideti kiiruskaamera juures mööda ja jäin ju seetõttu ka pildile?27.05.2014

Tere!
Tekkis selline olukord, et minust tehti möödasõitu Tallinn-Tartu maanteel täpselt kiiruskaamera juures ning kiiruskaamera fikseeris kiiruse ületamise. Minu sõidukiirus oli normaalne ehk siis lubatud piires, aga möödasõitja ületas kiirust. Ega nüüd ei teki sellist olukorda, et trahv saadetakse mulle, kuna minu auto jäi samuti pildile? Kirjutasin üles ka möödasõitja numbrimärgi ja automargi.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Reeglina sellist olukorda ei teki kuna kaamera on suuteline mõõtma nii Teie kui möödasõitja kiirust ja need vastavalt fotole "märkima."
 

Küsimus: Kas uurija võib uurida kriminaalasja, kui ta facebooki sõbralistis on kannatanu mehe õde?27.05.2014

Tere
Sooviks lihtsalt teavet natuke.
Kas uurija võib uurida kriminaalasja, kui ta facebooki sõbralistis on kannatanu mehe õde, kelle pilte uurija likeb. Samuti on kannatanu ja ta mehe õde omavahel sõbrannad.
Kas fb lehe printscreen on piisav alus uurija erapooletuse uurimise alustamiseks, kui kahtlen tema erapooletuses.
Kuhu peaksin pöörduma, et uuritakse ka uurija seotust kannatanuga. Seaduse järgi peaks uurija olema erapooletu ja ei tohiks vist olla kannatanuga kuidagi seotud.
Kas politseil on oma sisekontroll, kes töötajate tegevust uurib või teeb seda prokurör.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Taandamistaotluse võib esitada menetlusosaline (KrMS §16 lg 2 menetlusosalised on kahtlustatav, süüdistatav ning nende kaitsjad, kannatanu, tsiviilkostja ja kolmas isik.)
Taotlus peab olema põhjendatud ning taotluse juurde võib lisada printscreeni.
Kohtueelses menetluses esitatud taandamistaotluse lahendab prokuratuur määrusega (KrMS § 59 lg 5).
 

Küsimus: Kas politseioperatsioonidel on ka nimed ning kas neid registreeritakse?23.05.2014

Tere,
see küsimus on siit juba korduvalt läbi jooksund, ning vastavalt PPVSile, nagu ma aru saan, ei tohi avaliku korra eest mitte vastutavalt isikult dokumenti nõuda. Kuid küsimus, kas tohib nõuda, kui nad väidavad, et tegu on operatsiooniga? Kuid kui ma küsisin, et mis on operatsiooni nimi, vastati politseioperatsioon ja nii mitu korda järjest. Kas ma siis pean näitama, kui nad nii väidavad ja kui pean kas siis nad ei peaks mitte ütlema või näitama mingit paberit selle kohta? Sest nad saavad ju igat asja põhjendada kui politseioperatsioon, palun dokumente. Kuigi mina seaduses sellist asja ei näinud. Kas operatsioonidel nimesi ei ole, ning neid ära ei registreerita?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ei, neil ei ole nimesid. Kõik sellised "operatsioonid" toimuvad peadirektori loa alusel. See tähendab, et need registreeritakse. Kirjalikku luba ametnikul reeglina kaasas ei ole. Antud temaatika on reguleeritud PPVS § 7 ülamärgiga 10 ja PPVS § 7 ülamärgiga 11.
 

Küsimus: Mis vahe on politsei- ja karistusregistri vahel kes omavad sellele ligipääsu?23.05.2014

Tere,

Mis vahe on politsei ja karistusregistri vahel ja millised osapooled peale politsei ja piirivalveameti töötajate omavad nendele registritele juurdepääsu? Kui on info, et nö. suuline hoiatus lisatakse märkena ainult politsei registrisse, siis mida see inimese jaoks tähendab ja kui kaua sellist märget registris aktiivsena hoitakse?

Aitäh!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Karistusregistri andmete väljastamine on sätestatud Karistusregistri seaduse 3. peatükis (§ 15 - § 23). Sellega saate tutvuda siit https://www.riigiteataja.ee/akt/113122013015.

Nö suulist hoiatust ei kanta Karistusregistrisse. Märge selle kohta kantakse politsei infosüsteemi. Inimese jaoks tähendab see, et 1 aasta jooksul hoiatuse vormistamisest on võimalik ametnikul seda arvesse võtta järgneva sama rikkumise eest. Nende andmetega tutvumine on reguleeritud Politsei andmekogu pidamise põhimääruses https://www.riigiteataja.ee/akt/105042013016
§ 19 ja § 20
 

Küsimus: Mida teha, kui tean isikuid, kes põletasid eravalduses maha võõras auto?23.05.2014

Eravalduses põletati maha võõras auto. Küsimuses on selles, et kui on teada isikud, kes põletasid maha selle auto eravalduses, kas on mul mingi õigus nõuda neilt midagi?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kui teate isikuid, kes on toime pannud süüteo - hävitanud võõrast vara, siis selle informatsiooniga tuleks Teil pöörduda politseijaoskonda või sõiduki (vara) omaniku poole. Eravalduse omanikul on õigus nõuda neilt isikututelt kahjutasu juhul kui antud tegevusega on põhjustatud kahju eravalduse omanikule.
 

Küsimus: Kas politsei võib kohustada jaoskonda tulema?19.05.2014

Kas politsei võib isiku paluda nt nädalavahetusel või tööpäeval õhtul endaga kaasa jaoskonda tulema nt kui tulevad kohvikusse või töökohta kutsuma kaasa tulema või võib omal soovil paluda määrata aeg, et ise vabatahtlikult sobival ajal jaoskonda tulla?
Millistel juhtudel peab tingimata jaoskonda ühes minema, kui ei ole midagi teinud?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Antud küsimuse põhjal on raske anda vastuse.
Ilma aluseta ei saa politsei kohustada isikut jaoskonda tulema, selleks soovitaksin paluda politseiametnikkelt selgitada kaasa kutsumise põhjust.

Kuna olen varem juba vastanud sarnastele küsimustele, siis palun lugeda vastuseid allolevatel linkidel:
http://www.vastused.ee/loe/sotsiaalne-turvalisus/politsei/10080/kas-menetlusalust-kahtlusalust-voib.html
http://www.vastused.ee/loe/sotsiaalne-turvalisus/politsei/9372/kas-tunnistaja-voib-taotleda.html
 

Küsimus: Kas lastekaitse töötajatel on õigus üle kuulata 5-aastast tüdrukut ilma ema või isa juures viibimiseta?16.05.2014

Tere! Kas lastekaitse töötajatel on õigus üle kuulata 5-aastast tüdrukut ilma ema või isa juures viibimiseta?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Täpsustan, et lastekaitsetöötajad ei kuula lapsi üle, vaid vestlevad lastega. Sotsiaalasutustes töötavad lastekaitsetöötajad on vastava erialase ettevalmistusega ning oma töös seavad esikohale alati lapse huvid. Kui lastekaitsetöötaja leiab, et probleemi lahenduse leidmiseks tuleb lapsega vestelda ilma vanemate juuresolekuta, siis võib lastekaitsetöötaja seda teha.
 

Küsimus: Kas see on lubatud, et Tallinna Bussijaama turvamehed ei luba inimestel bussi oodates tukastada?14.05.2014

Mõned nädalad tagasi, peale pikka tööpäeva, läksin ma Tallinna bussijaama, et Hiiumaale sõita. Istusin kohas, kus olid pehmed toolid ning väsimusest vajusid silmad kinni. Selle peale tuli minu juurde turvatöötaja ning teatas, et ei tohi magada. Seejärel nägin, kuidas ta läks oma teed ja samas paar sammu eemal olid teised reisijad ja magasid nemadki ja neist läks tuimalt mööda ja jättis nad magama. Kui pikalt (sekundites) võib järjest Tallinna Bussijaamas silmi kinni hoida? Kas Te loodate, et inimeste ülesajamisel nad lähevad jalutama? Kas tulevikus hakkab Tallinna Bussijaam mõõtma inimese ajutegevust, et teada, kas inimene ikka magab või katsuvad turvatöötajad inimesi oma suva järgi?
Samas ma saan aru, et bussijaam pole koht, kus magada, samas kui ikka pikk tööpäev/öö tööl olles läbi saanud ja plaan koju sõita (esimese bussiga) juhtub, et ikka ooteaeg venib ja silm vajub kinni, aga kohe ilmub turva välja ja valimatult virutab kas jalaga või mida iganes asjaga nii tugevasti, et ehmatusest karga või püsti ja viruta turvale ise vastu vahtimist. Käin tihti välismaal ja seal lastakse küll inimestel rahus puhata, eriti kui ümberistumisel on 4-8 tunnised ooteajad ja juhtumisi öösel just sinu buss edasi läheb.
Miks on Tallinna Bussijaama turvajad nii ülbed? Samas on teine turvatöötaja sootuks vanarahu ise ja ei tee magavatest reisijatest üldse välja v.a (kodutud) kes jah külmade talve ilmadega bussijaama murravad, et enda haisuga seal soojendamas olla. Samas ikka reisija(d) võiks turvatöötaja rahule jätta, see mis Tallinna Bussijaamas juhtub, on igasuguse kannatuse viimase piirini pannud, nüüd valin ajastuse nii, et katsun 20 min enne väljumist bussijaama jõuda ja siis bussi minna ja seal oma silma kinni panna, suvel ok aga talvel kui ikka on väljas 20-25 külmakraadi siis ei tahaks küll mõelda, et 2-5 tundi ootad enda bussi, näiteks hiiumaale pääseb 2 korda päevas kl 8:00 hommikul ja kl 16:50 õhtul, samas kujutage ette, et tulete Tartust ja buss jõuab Tallinna näiteks kl 10:00 ja samas olete näiteks öö üleval olnud või veel hullem kusagilt lennukiga saabunud ja uni silmis on, kuidas siis peaksin käituma, kas hotellis 3 või enamaks tunniks toa üürima või?
Ma loodan, et vastab ka selleks vastav isik, kes ütleb täpselt mida peaks tegema ja kas tõesti need paar tundi (kl 05:00-07:00-ni ümber bussijaama jooksma, et mitte magama jääda, samas kui sellel ajal ei ole ei kassad lahti ega söögikoht, samas saabub kl 5:00 Riiast buss ja selle reisijad bussijaama sisse pääsevad panevad kotid kõrvale ja kohe magama.
Loodame, et leidub ka selleks isik, kes vastab kellel on õigus kas turval või reisijal.

küsib reisija

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Päringuga Tallinna Bussijaama ruumides kehtiva sisekorraeeskirja kohta soovitan pöörduda Tallinna Bussijaama administratsiooni poole.
 

Küsimus: Kas koolid võivad oma kehalise kasvatuse tunde läbi viia kesklinna pargis?14.05.2014

Kas koolide õpetajatel on õigus läbi viia kehalise kasvatuse tunde kesklinna pargis? Park on teadupärast väike ja seal pole väga meeldiv jalutada kui terve tee on mõnel lõigul kaetud õpilastega, kes teevad teatejooksu, karjuvad sel ajal ja õpetaja vilistab vilega.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

See ei ole keelatud, kui selline tegevus ei ohusta kedagi.
 

Küsimus: Kas alaealine tohib omada e-sigaretti, kui seal pole midagi sees?13.05.2014

Tere
Kas alaealine tohib omada e-sigaretti, kui seal pole midagi sees?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Hetkel kehtiva seaduse alusel jah, võib.