Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas vanemal, kelle juures elav laps käib erakoolis, on õigus erakooli õppemaks arvestada lapse elatise nõudmisel hariduskuluks?06.01.2025

Tere
Meil on eksabikaasaga kaks alaealist last. Üks laps elab kogu aja ühe vanemaga, teine kogu aja teisega (omavaheline kirjalik kokkulepe).
Mõlema lapse osas on jagatud hooldusõigus.
Mõlemad lapsed käivad koolis, aga üks laps käib munitsipaalkoolis, teine erakoolis.
Hetkel kumbki vanem teiselt elatist ei ole nõudnud, kuna oleme lähtunud printsiibist, et kumbki kannab enda juures elava lapse kulud.
Küsimus - kas vanemal, kelle juures elav laps käib erakoolis, on õigus erakooli õppemaks arvestada teiselt vanemalt lapse elatise nõudmisel hariduskulude sisse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Haridusega seotud kulud on osaks lapse ülalpidamisest, kuid erakooli kulu peaks olema vanemate vahel eelnevalt kokku lepitud ja seejuures vastama vanemate varanduslikele võimalustele.

Kuivõrd koolivalik on lapse jaoks oluline otsus, peaksid hooldusõiguslikud vanemad selle ühiselt otsustama - kui see niimoodi otsustatud on, ei näe ma põhjust, miks ei peaks vanemad ka rahaliselt selle eest ühiselt vastutama.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas siis lõpeb vanema kohustus tasuda ema pangakontole elatist kui laps sai 18-aastaseks?06.01.2025

Laps sai 18-aastaseks, kas siis lõpeb vanema kohustus tasuda ema pangakontole elatist? Laps õpib ise kutsekoolis ja käib tööl ja saab töötasu.
Kas lapsevanemal on õigus lõpetada elatise tasumine ema pangakontole ise või peab kedagi teavitama? Kas 18-aastane peab ise tegema kohtule taotluse elatise tasumiseks tema pangakontole või võib lapsevanem seda ise teha ilma kohtu otsuseta lapse pangakontole?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps on saanud täisealiseks, kuid omab jätkuvalt õigust saada vanematelt ülalpidamist (ehk jätkab õpinguid), võib elatisraha kanda otse lapse pangakontole. Loomulikult võiks sellest osapooli teavitada, kohtusse vaja pöörduda ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui suurele hüvitisele on mul õigus, kui maja läheb müüki või kolin välja, arvestades seniseid kulusid ja väärtuse tõusu?06.01.2025

2019 aasta aprillis soetasime elukaaslasega (oleme vabaabielus) eramaja kaasomandisse, kummalegi kuulub 1/2. Maja ostsime pangalaenuga, mille omafinantseering tuli eelmise kodu müügist. Eelmine kodu kuulus juriidiliselt mulle (ainuomand), kuid laenumakseid tasusin mina nelja aasta jooksul. Samas tuli eelmise kodu sissemaks ja renoveerimiskulud elukaaslaselt. Kodu müügist saadud tulu, ehk see osa, mis jäi alles pärast praeguse maja omafinantseeringu tasumist, läks suuremalt osalt elukaaslasele hüvitiseks tema tehtud kulude eest.
Praeguse maja omafinantseering oli tõenäoliselt 15%, täpset infot saab vajadusel pangast. Igakuiseid laenumakseid tasusime alguses võrdselt (50% kumbki) kuni minu emapalga lõppemiseni, mis kestis veidi alla 1,5 aasta. Meil oli elukaaslasega suuline kokkulepe (võimalik, et midagi on ka kirjalikult Messengeris), et perioodil, mil olen kodune ega tööta, tasub laenumaksed tema.

2022 aasta oktoobris koondati mind ja uuel töökohal alustasin 2023. aasta märtsi lõpus. Pärast koondamisrahade saamist tegin kodulaenu ühekordse makse, mis kattis umbes 8 kuu minu osa laenumaksetest. Vahepeal tõusis euribor, mistõttu suurenesid laenumaksed, kuid minu töötasu ei tõusnud. Seetõttu maksin umbes 9 kuu jooksul oma osa vähem kui 50%. Alates 2024. aasta jaanuarist oleme taas tasunud laenumakseid võrdselt.
Nüüd, novembri lõpus või detsembri alguses 2024, tasus elukaaslane suure osa kodulaenust ilma minuga eelnevalt kokku leppimata. Laenujääk on hetkel umbes 10% kogu laenusummast (25 aasta peale). Olen olukorras, kus minult on võetud võimalus panustada kodulaenu tasumisse ja seeläbi võrdselt panustada varasse. Meie suhted elukaaslasega on juba mõnda aega olnud kehvad ning tema sooviks, et maja jääks talle. Mina aga ei soovi praeguselt elamispinnalt välja kolida.

Kui peaks tekkima olukord, kus maja läheb müüki või kolin välja, kui suurele hüvitisele on mul õigus? Loomulikult tahaksin saada 50% maja turuväärtusest, kuid kui see ei ole realistlik, siis milline osa võiks mulle kuuluda?

Maja väärtus on viimase viie aasta jooksul tõusnud. Kuigi hindamisakti hetkel ei ole, kavatsen selle tellida, kui olukord peaks nõudma mujale kolimist. Elukaaslane on valmis hüvitama minu tehtud laenumaksed ja soetatud mööbli väärtuse, kuid minu hinnangul on see liiga vähe. Arvestades maja väärtuse tõusu, leian, et maja väärtuse kasv, mis ületab ostuhinna, tuleks jagada võrdselt 50-50. Kas mul on õigus nõuda ka midagi muud peale omafinantseeringu osa ja mööbli maksumuse?

Meil on ka ühine laps (5-aastane).

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kaasomand jagatakse vastavalt kaasomanike osade suurustele - kui olete võrdsed kaasomanikud, jagatakse kinnistu teie vahel võrdsetes osades.

Esimene variant on selleks kinnistu jätmine ühe kaasomaniku ainuomandisse, kes võtab üle pangalaenu ja maksab teisele poolele omandi kaotuse eest hüvitist. Hüvitise suuruse leidmiseks lahutatakse kinnistu turuväärtusest pangalaenu jääk ja jagatakse tulem pooleks.

Teine variant kaasomandi jagamiseks on kinnistu müük - sellisel juhul tasutakse müügitulust kõigepealt laenujääk ja jagatakse seejärel ülejäänud rahasumma poolte vahel võrdsetes osades.

Teie kirjeldatud juhul võivad tekkida ka vastastikkused hüvitisenõuded, kuivõrd kaasomanikud peaksid kanda kaasomandiga seotud kulutusi võrdsetes osades. Ehk siis Teil võib olla nõue enamtasutud sissemaksu osas ja elukaaslasel Teie vastu enamtasutud laenumaksete osas. Võimalikud hüvitisenõuded ei mõjuta Teie õigust nõuda kaasomandi jagamist vastavalt osade suurustele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas hoiatustrahv on õigustatud, kui see tehti enne kohustusmärgi paigaldust?16.12.2024

Kortermajade sisekvartalis teostati teede remont. Kohustusmärgid LM 435 paigaldati alles aasta hiljem, et aidata õuealal liikluses orienteeruda. Enne seda kasutasid autojuhid samad teed heauskselt ja harjumuspäraselt, nagu on olnud aastakümneid, kuna ehitusjärgselt polnud täielikku selgust kõnniteede, sõiduteede ja parkimisalade erinevuse osas (nende segafunktsiooni tõttu). Parkimistrahvide põhjenduseks oli oletuslikku laadi väite, et parkijad pidid aru saama, et tee, mis viib parkimiskohta, on kõnnitee, et parkimiskoht on kõnnitee laiendus, aga mitte parkla. See on teega külgnev plats (ebamäärase kasutusotstarbega, mis ei ole trepikoja esine). Kas LM 435 hilisem paigaldus võis olla tunnistus, et see oli vajalik ka varem, sest platsile sõita ei tohi? Seega, kas varem tehtud trahvid võivad olla mitteõiguspärased?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Nägemata sündmuskohta, on raske anda arvaust, mis teega tegemist olla võib. Kõnnitee on tee osa, mis on ette nähtud jalakäijate liikluseks. Kõnniteel parkimine ja peatumine on keelatud, välja arvatud, kui seda ei lubab konkreetne liikluskorraldusvahend (lisaks kehtib praegu ka erand kauba laadimisele, kuid see lakkab kehtimast alates 01.07.2025). Kui aga kõnnitee on ehituslikult kokku rajatud mõne juurdepääsuteega, siis võib tõepoolest olla vaieldav, kas see juurdepääsutee osa on üksnes kõnnitee. Seadus otsesõnu sellist "segakasutuses" olevat teed ei reguleeri. Tegemist on olemuslikult õueala olukorraga, kuid õuealast teeb õiguslikus mõttes õueala liiklusmärk 573 "Õueala". Kui õueala märk puudub, tuleb olukord lahendada muudel argumentidel. Hetkel on meie büroos MUPO'ga üks sarnane vaidlus pooleli, jõustunud lõpplahendust veel ei ole.
 

Küsimus: Kas korteriühistu saab põhikirjaga määrata, et parkimiskohtade ja panipaikade omanikud kataksid nende hoolduskulud?05.12.2024

Korteriühistul on lisaks korteritele ka maa-pealsed parkimiskohad (korteriomanikud on omal ajal juurde maksnud, määratud notariaalse kasutuskorraga), maa-alune parkla (eraldi müüdud osadena kinnistusraamatusse kantud) ning küttega panipaigad (samuti kinnistusraamatusse kantud eraldiseisvad osad). Maja on 15 aastat vana. Hetkel kannavad nii parklate kui ka panipaikade hoolduskulusid ainult korteriomanikud vastavalt korteri üldpinna suurusele.

Probleem seisneb selles, et osa parkimiskohti ja panipaiku on müüdud ammu väljapoole maja, mistõttu need omanikud, kes majas ei ela, ei ole 15 aasta jooksul kulusid kandnud.

Kas korteriühistu saab põhikirja muutmise teel muuta kulude jaotust nii, et ka parkimiskohad ja panipaigad hakkaksid hoolduskulusid kandma? Näiteks, kui üle 50% hääleõiguslikest liikmetest selle kinnitab. Selge on see, et parkimiskohtade ja panipaikade hooldusega kaasnevad kulud, näiteks joonimine, küte, haldus, tõkkepuu hooldus jne.

Palun viidet asjakohasele õigusaktile või paragrahvile.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, mõlemal juhul (nii maa-pealsete arkimiskohtade, kui eraldi kinnistuteks olev parkla ja abiruumid) on olukorda reguleerivaks üldnormiks KrtS § 40 lg 1, mis ütleb, et kulud jaotuvad korteriomanike vahel vastavalt kaasomandi osa suurusele. Kaasomandi suurus on kantud korteriomandi kinnistusraamatu I jakku. KrtS § 40 lg 2 lubab eeltoodud põhimõttest küll põhikirjaga kõrvale kalduda, kuid seda üksnes siis, kui see on mõistlik ega kahjusta ülemääraselt ühegi korteriomaniku õigustatud huve. Küsimuses esitatud asjaoludel on aga eluruumidest korteriomanike huvid kahjustada saanud, mistõttu on praegune kuluarvestus ilmselgelt õigusvastane.
Olukorra normaliseerimiseks tuleb korteriomanikel otsustada, kas nad jätkavad kuluarvestust vastavalt KrtS § 40 lg-le 1. Sellsel juhul ei ole põhikiri vajalik, kuid kasutuskorra alusel kasutatavad parklakohad jäävad kuluarvestusest välja. Oluline on rõhutada, et KrtS § 40 lg 1 vaatest ei ole kulude jagamisel oluline, mil määral korteriomand teenust tarbib - küte, vesi, eleker, sisekoristus, liftihooldus jne - kulude jagamisel on oluline ainult kaasomandi suurus. Teine võimalus on kehtestada põhikiri, mis annab võimaluse küsida tasu ka kasutuskorra alusel kasutatavatel parklakohtadelt, kuid avab teiselt poolt "pandora laeka" kõigile korteriomanikele, nõudmaks ka endale erikohtlemist.
MTÜS § 23 lg 1 kohaselt on põhikirja kehtestamise otsus vastu võetud, kui selle poolt on hääletanud üle 2/3 üldkoosolekul osalenud liikmetest või nende esindajatest ja põhikirjaga ei ole ette nähtud suurema häälteenamuse nõuet.

Lugupidamisega,
Andry Krass
 

Küsimus: Kui soovin keldrisse rajada sauna, kas siis peavad nõus olema kõigi korterite omanikud või üksnes piirneva korteri?04.12.2024

Tere,

soovin ehitada minu korteriomandi juurde kuuluva keldrisse sauna ja pesuruumi. TLPA soovib, et esitaksin ehitusteatise. Menetluse raames kaasatakse ka korteriühistu. Meie majas on viis korterit ja kõikides korterites on üks juhatuse liige. Kas see tähendab, et lõpuks kõigi viie juhatuse liikme nõusolekut on vaja? Reaalselt piirneb selle keldriruumiga ainult üks korter, teisi kedagi see sauna rajamine sinna ei mõjuta kuidagi.
Kui suurt mõju ühistu otsus lõpp-otsuses määrab ja kas seda annab vaidlustada vajadusel? Kardan lihtsalt seda, et keegi pahatahtlikult tõmbab vee peale projektile.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui TLPA kaasab loamenetluse raames ühistu, siis esindab ühistut juhatuse vastavalt ühistusisesele töökorraldusele ja või põhikirjale. Kui vaadata seda, millised on korteriomanike vaidlustuse võimalused, siis siin tuleb arvestada, et korteriomanik saab ehitustegevust vaidlustada nii TLPA menetluses, kui ka hiljem korteriomandi- ja korteriühistuseaduse (KrtS) alusel.
Teisisõnu ei taga TLPA loamenetluse edukas läbimine veel Teile õigusrahu, vaid sellele lisaks peaksud ehitustöödega nõustuma ka kõik korteriomanikud, kelle korteriomandit sauna ehitus mõjutab. Seejuures tuleks lähtuda eeldusest, et kõik korteriomanikud on mõjutatud, sest saun piirneb olulise kaasomandis oleva hoone osaga (vundamendiga). Olukord on reguleeritud KrtS §-s 38.
Lugupidamisega,
Andry Krass
 

Küsimus: Kui kaugele laieneb mõjualamärgi mõjuala külgsuunas, kui märk on paigutatud suurema ala ühte serva?28.11.2024

Kui kaugele laieneb mõjualamärgi mõjuala külgsuunas, kui märk on paigutatud suurema ala ühte serva?
Kas seejuures on oluline, et sellel alal asub katusealune rajatis (tankla)?
Märgist vasakule jääb hoone ja tundub loogiline, et hoone on mõjuala vasakpoolne piir - aga kas parempoolne piir on katuse esimene tugipost (hoone ja tugiposti vahelist ala võiks lugeda teeks) või jätkub mõjuala paremale poole kuni asfalteeritud ala lõpuni?
Konkreetselt on jutt Rocca al Mare Neste tankla katuse alla jäävast alast.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Mõjualamärk 38 kehtestab märgil näidatud liikluskorra kogu alal. Ala all tuleb mõista eelkõige teed. Tee on sõidukite ja jalakäijate liiklemiseks rajatud või kujunenud ja ettenähtud ala. Tankla katusealune, kuhu sõidavad sõidukid tankimiseks, on tee. Seega laieneb mõjuala märgi mõju ka tankla katuse alla alale, millel toimub liiklus.
 

Küsimus: Kas on õigustatud, et inkassofirma saadab avalikult ümbrikus kirja, millel on suures kirjas "VÕLATEATIS" koos isikuandmetega?28.11.2024

Tere!
- Kas Riigi Teatajas ilmunud parkimisseadus on kehtiv või ei?- ei leia kusagilt infot, et see oleks tühistatud nagu väidab inkassofirma.

- Kas Ühisteenused võivad vastata ainult anonüümse "klienditeenindaja" nimel või peaks isik oma nime alla kirjutama- ma ju ei tea, mis hariduse ja pädevusega isik mulle vastab?

-Kas on õiglane, et trahvi teeb mulle Eestis taunitava mail.ru kasutaja, kes ise on võlglane?

- Kas on õiglane, et inkassofirma saadab mulle avalikult tavalise postiteenuse kaudu kirja ümbrikus, millele on suurelt kirjutatud "VÕLATEATIS" ja kus on peal kõik minu isiklikud andmed kuigi ta on eelnevalt saatnud nii sõnumid kui kirja ja millele olen koheselt reageerinud.

- Kas on loota, et riik võtab luubi alla AS Ühisteenuste tegevuse ja töötajate pädevuse?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

1. Parkimisseadus ei ole tõepoolest enam kehtiv. Riigi Teataja elektrooniline väljaanne ei pruugi siiski sisaldada väga vanade õigusaktide kohta täisinfot, sh infot seaduse kehtivuse lõppemise kohta. Mina ka peast ei oska öelda, millal parkimisseadus kehtivuse kaotas, seda infot tuleb siis eraldi otsida. Parkimist puudutav regulatsioon on täna liiklusseaduses. Õigusmaailmas kehtib põhimõte, et hilisem seadus muudab varasema nii või teisiti. Seega täna tuleb parkimise osas õigusnorme otsides vaadata ikkagi kehtiva liiklusseaduse poole.

2. Ühisteenused AS on eraettevõte ning kujundab laias pildis oma käitumisstiili ise. Kui kirja saajat huvitab, kes oli kirja saatnud konkreetne isik, siis saab selle kohta esitada ilmselt täiendava päringu. Samas tuleb eeldada, et ettevõtte nimel välja läinud kirjad väljendavad üldjuhul ettevõtte seisukohti. Seega pole tehniliselt surt vahet, kes oli kirja koostanud isikuks. Nõuetele ja kirjadele, mis tunduvad ebapädevad või ebaõiged, saab vastata või neid vaidlustada.

3. Õiglus ja õigus on kaks erinevat kategooriat. Seadus ei keela võlanõudeid koostada isikul, kellel endal on võlg. Mail.ru lõpuga e-posti aadress ei puutu ilmselt üldse asjasse.

4. Postiteenus on postiteenus, traditsiooniliselt liigubki see kirja teel. Küsimusega, kas kirjal olev märge "võlateatis" kahjustab saaja isiklikke õigusi, soovitan pöörduda Andmekaitse Inspektsiooni poole.

5. Ei oska öelda. Olen ilmselt samuti vale adressaat sellele küsimusele vastamiseks.
 

Küsimus: Kas KÜ juhatusel on õigus nõuda õigusabikulu sisse ettekirjutuse saanud korteriomanikult ainuisikuliselt?25.11.2024

Tere, KÜ juhatuse ettepanekul võeti korteriomanike üldkoosolekul vastu otsus, et juhatusel on õigus kasutada juriidilist teenust. KÜ juhatusel on põhikirjaline õigus ettekirjutusteks. Seose kaasomandi remondiga tegi KÜ juhatus ettekirjutuse korteriomanikule, milleks kasutas õigusabi. Kas õigusabikulu saab sisse nõuda ainuisikuliselt ettekirjutuse saanud korteriomanikult?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui ettekirjutus tulenes sellest, et korteriomanik rikkus korteriomandi- ja korteriühistuseaduse paragrahvis 31 sätestatud kohustust, siis saab kantud õigusabi kulud temalt sisse nõuda. Hüvitusnõude esitamise õiguslik alus on võlaõigusseaduse paragrahv 101 lõige 1 punkt 3.
Lugupidamisega,
Andry Krass
 

Küsimus: Kas töötaja peaks praegu tagantjärgi allkirjastama käsitsi 30.aprilli töölepingu lisa?21.11.2024

Tere!
Tööandja läks pankrotti 30.aprillil ja mitu kuud enne seda kuupäeva oli töötasud maksmata ja ei mingit koondamisteadet. Töötaja tegi avalduse töövaidluskomisjoni, soovis saada saamata töötasu, puhkusetasu ja lõpetada töösuhe TLS § 91 lg 2 p2 alusel ja komisjon otsustas, et nõue on õigustatud ja määras kindlaks istungi aja aga paraku enne määruse jõustumise kuupäeva kuulutati tööandjale pankrot ja määrati pankrotihaldur. Haldurile saatis töötaja nõudeavalduse pankroti menetluses. Maksuameti töötamise registris kustutati töötaja töötamise kanne aga ta ei ole töötasu, ega hüvitist saanud. Nüüd, 18. novembril saatis tööandja töötajale töölepingu lisa, et seoses pankrotiga on töötaja koondatud 30.aprill 2024.a
Lisati korraldus, et töölepingu lisa tuleb allkirjastada käsitsi ja skännitult tööandjale saata. Töötaja vastas, et tema saab digiallkirjastada. Sellega tööandja ei onud nõus ja ähvardas, et siis jääb töötaja kõigest ilma. Küsimus, et kas töötaja peaks praegu allkirjastama käsitsi 30.aprilli töölepingu lisa? Kas on ikka tegu õige nõudmisega? Ja kui töötaja ei saada nõutud töölepingu lisa, siis jääbki ilma töötasust, puhkuse ja töölepingu erakorraliselt ülesütlemise hüvitisest?

Vastus: Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, tel 640 6000, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Saame küsimusest aru, et töötaja on juba esitanud tööandjale töölepingu ülesütlemisavalduse põhjusel, et tööandja on oluliselt viivitanud töötasu maksmisega. Ülesütlemisavalduse näol on tegemist ühepoolse tahteavaldusega, mis ei nõua teise poole nõusolekut ega allkirja, oluline on, et tööandja on töötaja avalduse kätte saanud. Kui tööandja on töötaja töölepingu ülesütlemisavalduse kätte saanud, siis ülesütlemine on kehtiv ning tööleping lõpeb avalduses märgitud kuupäeval ja põhjusel.

Töölepingu seadus ei nõua eraldi töölepingu lõpetamise vormistamist, nt töölepingu lisana, kui pooled soovivad, siis võivad seda teha.

Seega, kui töötaja on juba töölepingu üles öelnud ning töösuhe on lõppenud, siis tööandja ei saa enam töölepingut üles öelda.

Tööandja peab tegema töölepingu lõppemise kande töötamise registris 10 päeva jooksul vastavalt töötaja poolt ülesütlemisavalduses märgitud töölepingu lõppemise alusele.

Töölepingu lõppemise päeval peab tööandja maksma töötajale nn lõpparve, nt saamata töötasu, kasutamata puhkusehüvitise jm hüvitised. Kui tööandja jätab tasud maksmata, siis on võimalik rahaliste nõuetega pöörduda töövaidluskomisjoni või kohtusse.

Kui aga kohus on välja kuulutanud ettevõtte pankroti, siis nimetab kohus pankrotihalduri. Sellisel juhul töövaidluskomisjon ega kohus enam rahalisi nõudeid ei menetle, vaid tuleb nõuetega pöörduda pankrotihalduri poole, kes taotleb Töötukassast pankrotihüvitist.

See tähendab, et kui ettevõttel ei ole piisavalt raha, et töötajatele maksta töötasud ja hüvitised, siis on pankrotihalduril võimalik taotleda Töötukassast pankrotihüvitist. Pankrotihüvitise eesmärk on hüvitada töötajale tööandja maksejõuetuse tõttu saamata jäänud töötasu, puhkusetasu ja töölepingu ülesütlemisel saamata jäänud hüvitised, mis on ette nähtud töölepingu seaduses.

Töötukassa arvestab hüvitise suurust saamata jäänud tasude liikide kaupa ja hüvitise summadele on kehtestatud ülempiirid.
Täiendavalt saab lugeda Töötukassa kodulehelt: https://www.tootukassa.ee/et/teenused/tooandjatele/pankrotihuvitis

Vastus on koostatud Teie poolt esitatud andmete põhjal. Kui tekib täiendavaid küsimusi, võtke palun meiega uuesti ühendust.

Töösuhtes tekkinud erimeelsuste korral annab oma hinnangu kohus või töövaidluskomisjon, kes on oma otsustes sõltumatu.

Tööinspektsioon annab nõu töösuhete ja töökeskkonna teemadel tööpäeviti kell 9.00-15.00 telefonil 640 6000 või e-kirja teel jurist@ti.ee