Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kus peab seisma jääma tee andmiseks kui mõlemas suunas on trammitee?11.01.2024

Tere. Asukoht: Tallinn, Pärnu mnt suunaga kesklinna, enne viadukti on vasakpööre Magdaleena tänavale. Olukord: ees ja taga tramme pole näha, kesklinnast sõiduteel on liiklusvoog. Mina soovin sooritada vasakpööret ja pean vastassuunas sõiduteel sõivatele liiklejatele tee andmiseks seisma jääma. Küsimus: kus mina pean seisma jääma tee andmiseks,
(1) kas enne pärisuuna trammi liini,
(2) kas enne vastassuuna trammi liini või
(3) trammiliinidel enne lõikuvat vastassuuna sõiduteed? (sarnased kohad on kino Kosmose juures suunaga Tõnismäele ja Pärnu mnt x Alevi tn ristmikul suunaga Alevi tänavale). Tänan vastuse eest.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse § 56 lg 2 kohaselt ei tohi juht sõiduteede lõikumisalale sõita, kui liiklusolude tõttu võib ta olla sunnitud lõikumisalal seisma jääma ja teisi liiklejaid sellega takistama. Trammitee on sõidutee osa ning mitterööbassõidukitele mõeldud tee lõikumine trammiteega mahub LS § 56 lg 2 regulatsiooni alla. Seega ei tohiks trammiteel seisma jääda juhul, kui liiklusoludest tulenevalt võib trammiteel seisma jäämine hakata takistama trammiliiklust. Muud takistust küsimuses kirjeldatud situatsioonis liiklusvoos trammiteel seisma jäämiseks ei ole. Kui liiklusvoog Pärnu mnt-l on tihe ja pöörde lõpetamine võtab eeldatavasti aega, siis selleks, et vältida LS § 56 lg 2 kirjeldatud olukorda, tuleks seisma jääda viisil, mis ei takista ei pärisuunalist ega ka vastassuunalist trammiliiklust. Seega kas enne trammiteed või peale trammiteed.
 

Küsimus: Kas saab tagasi võtta vanemate pandud eesnime ja perekonnanimeks oma neiupõlvenime?11.01.2024

Tere!

Kuidagi on taas aktuaalne nimi. Olen vahetanud korra oma eesnime. Nüüd kuulsin, et see pidavat olema energeetiline error ja tõesti, ega midagi paremaks sellest läinud ei ole.
Küsin nüüd, et kas saab tagasi võtta vanemate pandud eesnime ja perekonnanimeks oma neiupõlvenime?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Nimemuutmisele (sh korduvale) kehtivad nimeseadusest tulenevad nõuded - kui taotletav nimi vastab seadusega sätestatud tingimustele, on nime muutmine võimalik.

Samas tuleb arvestada sellega, et nimeseaduse § 16 lõike 4 kohaselt antakse isikule uus eesnimi, perekonnanimi või isikunimi üldjuhul üks kord. Olukorras, soovitakse nimevahetust rohkem kui ühel korral, tuleb esitada selleks mõjuv põhjus.

Kui Teile on juba kord antud uus eesnimi, on võimalik nimeseaduse § 16 lõike 5 alusel Teile antud eesnimest loobuda ja endise eesnime taastamist.

Eeltoodust lähtuvalt peaks antud olukorras olema võimalik nii eesnime kui ka perekonnanime taastamine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas käib eakale eestkostja määramine, kas selleks peaks olema välismaal elav sugulane, omavalitsus või mina kes hoolitseb aga olen kauge sugulane?10.01.2024

Olen eaka inimese kaugem sugulane. Lapsi tal ei ole. Vanemad on juba ammu surnud. Tal oli õde, kuid ta suri juba 7-8a tagasi. Ainus lähedasem sugulane, kes tal on, on õe tütar, kes ei ela Eestis juba viimased 15+ aastat. Olen aidanud oma eakat sugulast igasugustel toimetustel, kui ta veel oma kodus elas, kuid, kui eakas sugulane asus elama hooldekodusse, siis olen aidanud igakuiselt tal tasuda hooldekodus kohatasu, sest pensionist ta välja ei tule. Viimastel kuudel on inimese mentaalne seisund väga halb ja ta enam ei saa aru, mis on minevik ja mis on olevik, kus ta on ja miks ta on. Sellega seoses tahaks esitada kohtule taotluse saada tema eestkostjaks. Siit ka küsimused. Eakas sugulane on minu isale vanatädi.
1. Kas minul, kes on tema kaugem sugulane, on õigus taotleda tema hooldusõigust?
2. Kas saab kohus otsustada, et tema õetütar, kes on kõige lähem sugulane, kuid kes elab püsivalt välismaal, saab olla tema eestkostja?
3. Kas kohus saab üldse määrata tema eestkostjaks omavalitsuse, sest olen liiga kauge sugulane?
4. Kuna olen nii kauge sugulane, kas ma saan algatada eestkoste seadmise vaid läbi kohaliku omavalitsuse või on mul võimalus ka otse kohtusse pöörduda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui eestkoste seadmine on vajalik, ei pea isiku eestkostjaks olema tingimata kõige lähedasem sugulane - arvestades Teie ja eestkostet vajava isiku seniseid suhteid, võiks Teie määramine eestkostjaks olla põhjendatud. Loomulikult peab eestkostja vastama ka seadusega sätestatud nõuetele, mis tulenevad PkS § 204 lõikest 1.

Kohalik omavalitsus määratakse eestkostjaks siis, kui ei leita sobivat füüsilist isikut. Nagu eelpool märkisin, kui Teil on selleks soov, Te olete siiani eaka eest hoolitsenud ja sobite eestkostjaks, eelistab kohus eestkostja määramisel kindlasti füüsilist isikut kohalikule omavalitsusele.

Eestkoste seadmiseks tuleks Teil pöörduda kohaliku omavalitsuse poole, kes nõustab ja vormistab vastava avalduse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas miinimumpalga juurde loetakse ka lisatasu kui selline eksisteerib?09.01.2024

Firma maksab miinimumpalka 2023. aasta ~728 eurot + lisatasu. Kas lisatasu arvestatakse koos sellega, et üks logistikafirmadest ei tõsta palka.

Või kuidas miinimumpalka arvestatakse kui töötajal tuleb lisatasu ka lepingusse sisse. Sellisel juhul arvestatakse kokku palk ja tööandjal ei lange kohustust baastasu tõsta?

Vastus: Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, tel 640 6000, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 5 lg 1 p 5 kohaselt lepivad töötaja ja tööandja töölepingu kirjalikus dokumendis kokku töö eest makstavas tasus, sealhulgas töötasu arvutamise viisis. Kuna töösuhe on eraõiguslik suhe, siis on töötaja ja tööandja vabad otsustamaks selle üle, millistest osadest töötasu koosneb ning millise arvutusliku mehhanismi kaudu kujuneb töötasu ja selle võimalikud komponendid.

Seega töötasu võib koosneda eri osadest, mille suurused või arvestamise viisid peavad olema poolte poolt kokku lepitud ning oluline on seejuures, et töötaja on teadlik temale makstavast töötasu suurusest ehk töötajale peab olema arusaadav, kuidas tema töötasu kujuneb, sh missugustel tingimustel makstakse lisatasu.

Kuigi pooled on vabad kokku leppima neile sobivas töötasu suuruses ja selle arvestamise alustes, ei saa töötasu kujunemine viia selleni, et täistööajaga töötajale makstakse vähem kui kehtestatud töötasu alammäärale vastav summa (TLS § 29 lg 6). Alates 1. jaanuarist 2024 on tunnitasu alammääraks 4,86 eurot ja kuutasu alammääraks täistööajaga töötamise korral 820 eurot.

Kui pooled on kokku leppinud, et töötasu koosneb mitmest komponendist (nt fikseeritud töötasu osa, majandustulemuselt makstav tasu, tehingutelt makstav tasu vm töö eest makstav lisatasu), siis fikseeritud töötasu võib-olla väiksem kui Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäär, kuid koos muude töötasu komponentidega (nt tehingutelt makstav tasu või tükitöö vms lisatasu) lõplik töötasu suurus ei või olla väiksem kui töötasu alammäär.

Kokkuvõttes, töötaja fikseeritud töötasu komponent võib-olla väiksem kui Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud töötasu alammäär, kuid töötasu lõplik suurus (summa kõikidest töötasu komponentidest), mis töötajale töö eest makstakse, ei või olla täistööajaga töötamise korral väiksem kui töötasu alammäär (osalise tööaja kokkuleppe korral proportsionaalne osa töötasu alammäärast tulenevalt töökoormusest).

Vastus on koostatud Teie poolt esitatud andmete põhjal. Kui tekib täiendavaid küsimusi, võtke palun meiega uuesti ühendust.

Töösuhtes tekkinud erimeelsuste korral annab oma hinnangu kohus või töövaidluskomisjon, kes on oma otsustes sõltumatu.

Tööinspektsioon annab nõu töösuhete ja töökeskkonna teemadel esmaspäevast neljapäevani kell 9.00-16.30 ja reedeti kell 9.00-15.00 telefonil 640 6000 või e-kirja teel jurist@ti.ee


Lugupidamisega

Nõustamisjurist
Tööinspektsioon
 

Küsimus: Palju tuleb hakata maksma mõlemal lapsevanemal täisealise lapse kontole iga kuu (märts 2024)?21.12.2023

Tere,

Laps saab täisealiseks märtsis 2024. Õpib gümnaasiumis ja hetkel vähemalt 1,5a elab ema juures ehk kodus edasi. Hetkel teine lapsevanem (kes ammu elab/töötab Soomes) on kandnud kohtuotuse (ei mäleta aastat) järgi 292eur. elatisraha teise lapsevanema kontole iga kuu (st. et viimane makse toimub veebruaris märtsi eest). Sooviks teada, kas Eesti seaduses on kirjas kui palju tuleb hakata maksma mõlemal lapsevanemal täisealise lapse kontole iga kuu? Kas miinimumpalgast pool ehk 410 eurot? Võib juhtuda, et teine lapsevanem otsustab, et enam ei toeta peale lapse täisealiseks saamisel siis kuidas tuleb edasi toimida lapsel, kes on saanud just täisealiseks?

Vastust ootama jäädes.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Täisealise lapse elatis on vajaduspõhine ehk oleneb lapse vajaduste suurusest, miinimummäära siin kehtestatud ei ole. Lapse igakuised ülalpidamiskulud tuleb arvutada kokku ja jagada pooleks - pool jääb ühe vanema kanda, pool teise vanema kanda.

Kui lahus elav vanem ei ole nõus vabatahtlikult lapsele edasi elatist maksma, tuleb lapsel pöörduda elatise väljamõistmiseks kohtu poole. Laps on kohtumenetluses hagejaks, st vanem teda enam ei esinda. Loomulikult saab vanem last abistada vajalike dokumentide koostamisel, samuti võib lapsel olla lepinguline esindaja.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui kaugele tagasiulatuvalt on õigus maksmata elatist nõuda?21.12.2023

Tere!
Lapsed said 18-aastaseks ja käivad gümnaasiumis, kuidas nüüd käib elatise maksmine. Kas nad siis peavad kindlasti kohtu poole pöörduma elatise saamiseks ja kohus siis määrab selle summa vajadusepõhiselt mõlemale vanemale võrdselt. (Kas ma pean siis kohtu kulud ise maksma?) Kui on koolivaheaeg, kas siis ka pean maksma sest nad ju võivad tööle minna selleks ajaks?
Ma olen iga kuu natuke vähem elatist maksnud kahele lapsele kuna ma ei olnud suuteline täit summat maksma kui nad olid alla 18a. Siiamaani oli ta nagu nõus ei tekitanud probleeme ega kaevanud mind kohtusse. Ja nüüd tahab seda võlga tagasi. Kui kaugele tagasiulatuvalt on tal õigus seda võlga tagasi nõuda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapsed täisealiseks saanuna omandavad keskharidust edasi, on neil jätkuvalt õigus oma vanematelt ülalpidamist saada. Kohtusse tuleb täisealiseks saanud lapsel pöörduda siis, kui vanem ei ole nõus teda vabatahtlikult toetama - kui saadakse omavahel kokkuleppele, puudub kohtusse pöördumiseks igasugune vajadus.

Kui on tekkinud elatisvõlgnevus, ei hakka see nõue aeguma enne kui lapse täisealiseks saamisel. Lapse ülalpidamise kohustuse nõude täitmise aegumistähtaeg on kümme aastat iga üksiku kohustuse jaoks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas KÜ üldkoosoleku juhataja ja protokollija võib olla sama inimene?21.12.2023

Tere! Kas korteriomanike füüsilise üldkoosoleku läbiviimisel võib koosoleku juhataja ja protokollija olla samaaegsel üks ja see sama isik st mõlemad üheaegselt?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, mittetulundusühingute seaduse § 21 lg 6 kohaselt kirjutavad protokollile alla üldkoosoleku juhataja ja protokollija. Samas võib üks isik olla nii koosoleku juht, kui protokollija. Vastava otsuse peavad aga tegema koosolekul osalevad korteriomanikud hääletuse teel.

Lugupidamsiega,
Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit
 

Küsimus: Kas on võimalik tõestada, et tegelik kooselu lõppes viis aastat enne abielu lõppu, ja peale seda erastatud vara ei kuulu ühisvarasse?20.12.2023

Minu abielu lõppes 1997.a, tegelik kooselu lõppes 1992. Kas on võimalik kuidagi tõestada, et kooselu lõppes tegelikult 1992 ja peale seda erastatud vara ei kuulu ühisvarasse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Hetkel kehtiva perekonnaseaduse rakendussäte § 210 lõige 3 sätestab, et kui abielusuhted lõppesid enne 1. juulit 2010, moodustus ühisvara abielusuhete lõppemiseni.

Teie poolt kirjeldatud asjaolude toimumine leidis aset kuni 30.06.2010 kehtinud perekonnaseaduse ajal ja tolleaegse seaduse § 18 lõige 2 sätestab, et kui ühisvara jagatakse pärast abielusuhete lõppemist, määratakse ühisvara kindlaks abielusuhete lõppemise aja seisuga. Seega pole määrav abielu lahutamise aeg, vaid abielusuhete lõppemise aeg, et määrata ühe või teise eseme kuulumine ühisvara koosseisu.

Kas ja kuidas õnnestub abielusuhete lõppemist tõendada, on omaette küsimus. Lisaks dokumentaalsetele tõenditele on siinkohal võimalik kasutada ka tunnistajate abi (kui peaks selliste asjaoludega kursis olevaid isikuid olema).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas peale abieluvaralepingu annulleerimist jääb kehtima lahusvara suhe või see automaatselt muutub ühisvarasuhteks?20.12.2023

Tere. Mul on selline küsimus. Kui juhtub nii, et kohtu kaudu võlausaldaja annulleerib meie abieluvaralepingu, kas sellega lõpetakse meie lahusvarasuhe ka? Või sellega annulleeritakse ainult meie tehing, kus mees oluliselt määral loobus oma varast? Kas peale abieluvaralepingu annulleerimist jääb kehtima lahusvara suhe või see automaatselt muutub ühisvarasuhteks? Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Vastus Teie küsimusele sõltub sellest, kas tühistatakse abieluvaraleping tervikuna või mõne konkreetse eseme osas.

Kui algselt oli varasuhteks varaühisus, abieluvaralepinguga määrati varasuhteks lahusvara ja leping tühistatakse tervikuna, kohaldub edaspidi eelnev varasuhe ehk varaühisus. Kui tühistatakse tehing konkreetse eseme osas, jääb lepinguga valitud varasuhe kehtima.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas jagatakse abielulahutusel abielu ajal laenuga (mitte liisinguga) ostetud autot?14.12.2023

Tere! Kuidas jagatakse abielu lahutusel autot mis on abielu ajal soetatud laenuga (mitte liisinguga)? Laenu võtja olen ainult mina ja makseid teostasin ka ainult mina.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui abieluvararežiimiks on varaühisus ja auto on soetatud abielu ajal, on tegemist abikaasade ühisvaraga. Abielu lahutamisel jagatakse ühisvara abikaasade vahel võrdsetes osades.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand