Perekonnaõigus


Küsimus: Kui suurele hüvitisele on mul õigus, kui maja läheb müüki või kolin välja, arvestades seniseid kulusid ja väärtuse tõusu?06.01.2025

2019 aasta aprillis soetasime elukaaslasega (oleme vabaabielus) eramaja kaasomandisse, kummalegi kuulub 1/2. Maja ostsime pangalaenuga, mille omafinantseering tuli eelmise kodu müügist. Eelmine kodu kuulus juriidiliselt mulle (ainuomand), kuid laenumakseid tasusin mina nelja aasta jooksul. Samas tuli eelmise kodu sissemaks ja renoveerimiskulud elukaaslaselt. Kodu müügist saadud tulu, ehk see osa, mis jäi alles pärast praeguse maja omafinantseeringu tasumist, läks suuremalt osalt elukaaslasele hüvitiseks tema tehtud kulude eest.
Praeguse maja omafinantseering oli tõenäoliselt 15%, täpset infot saab vajadusel pangast. Igakuiseid laenumakseid tasusime alguses võrdselt (50% kumbki) kuni minu emapalga lõppemiseni, mis kestis veidi alla 1,5 aasta. Meil oli elukaaslasega suuline kokkulepe (võimalik, et midagi on ka kirjalikult Messengeris), et perioodil, mil olen kodune ega tööta, tasub laenumaksed tema.

2022 aasta oktoobris koondati mind ja uuel töökohal alustasin 2023. aasta märtsi lõpus. Pärast koondamisrahade saamist tegin kodulaenu ühekordse makse, mis kattis umbes 8 kuu minu osa laenumaksetest. Vahepeal tõusis euribor, mistõttu suurenesid laenumaksed, kuid minu töötasu ei tõusnud. Seetõttu maksin umbes 9 kuu jooksul oma osa vähem kui 50%. Alates 2024. aasta jaanuarist oleme taas tasunud laenumakseid võrdselt.
Nüüd, novembri lõpus või detsembri alguses 2024, tasus elukaaslane suure osa kodulaenust ilma minuga eelnevalt kokku leppimata. Laenujääk on hetkel umbes 10% kogu laenusummast (25 aasta peale). Olen olukorras, kus minult on võetud võimalus panustada kodulaenu tasumisse ja seeläbi võrdselt panustada varasse. Meie suhted elukaaslasega on juba mõnda aega olnud kehvad ning tema sooviks, et maja jääks talle. Mina aga ei soovi praeguselt elamispinnalt välja kolida.

Kui peaks tekkima olukord, kus maja läheb müüki või kolin välja, kui suurele hüvitisele on mul õigus? Loomulikult tahaksin saada 50% maja turuväärtusest, kuid kui see ei ole realistlik, siis milline osa võiks mulle kuuluda?

Maja väärtus on viimase viie aasta jooksul tõusnud. Kuigi hindamisakti hetkel ei ole, kavatsen selle tellida, kui olukord peaks nõudma mujale kolimist. Elukaaslane on valmis hüvitama minu tehtud laenumaksed ja soetatud mööbli väärtuse, kuid minu hinnangul on see liiga vähe. Arvestades maja väärtuse tõusu, leian, et maja väärtuse kasv, mis ületab ostuhinna, tuleks jagada võrdselt 50-50. Kas mul on õigus nõuda ka midagi muud peale omafinantseeringu osa ja mööbli maksumuse?

Meil on ka ühine laps (5-aastane).

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kaasomand jagatakse vastavalt kaasomanike osade suurustele - kui olete võrdsed kaasomanikud, jagatakse kinnistu teie vahel võrdsetes osades.

Esimene variant on selleks kinnistu jätmine ühe kaasomaniku ainuomandisse, kes võtab üle pangalaenu ja maksab teisele poolele omandi kaotuse eest hüvitist. Hüvitise suuruse leidmiseks lahutatakse kinnistu turuväärtusest pangalaenu jääk ja jagatakse tulem pooleks.

Teine variant kaasomandi jagamiseks on kinnistu müük - sellisel juhul tasutakse müügitulust kõigepealt laenujääk ja jagatakse seejärel ülejäänud rahasumma poolte vahel võrdsetes osades.

Teie kirjeldatud juhul võivad tekkida ka vastastikkused hüvitisenõuded, kuivõrd kaasomanikud peaksid kanda kaasomandiga seotud kulutusi võrdsetes osades. Ehk siis Teil võib olla nõue enamtasutud sissemaksu osas ja elukaaslasel Teie vastu enamtasutud laenumaksete osas. Võimalikud hüvitisenõuded ei mõjuta Teie õigust nõuda kaasomandi jagamist vastavalt osade suurustele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand