Liiklusõigus


Küsimus: Kas on õigustatud, et inkassofirma saadab avalikult ümbrikus kirja, millel on suures kirjas "VÕLATEATIS" koos isikuandmetega?28.11.2024

Tere!
- Kas Riigi Teatajas ilmunud parkimisseadus on kehtiv või ei?- ei leia kusagilt infot, et see oleks tühistatud nagu väidab inkassofirma.

- Kas Ühisteenused võivad vastata ainult anonüümse "klienditeenindaja" nimel või peaks isik oma nime alla kirjutama- ma ju ei tea, mis hariduse ja pädevusega isik mulle vastab?

-Kas on õiglane, et trahvi teeb mulle Eestis taunitava mail.ru kasutaja, kes ise on võlglane?

- Kas on õiglane, et inkassofirma saadab mulle avalikult tavalise postiteenuse kaudu kirja ümbrikus, millele on suurelt kirjutatud "VÕLATEATIS" ja kus on peal kõik minu isiklikud andmed kuigi ta on eelnevalt saatnud nii sõnumid kui kirja ja millele olen koheselt reageerinud.

- Kas on loota, et riik võtab luubi alla AS Ühisteenuste tegevuse ja töötajate pädevuse?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

1. Parkimisseadus ei ole tõepoolest enam kehtiv. Riigi Teataja elektrooniline väljaanne ei pruugi siiski sisaldada väga vanade õigusaktide kohta täisinfot, sh infot seaduse kehtivuse lõppemise kohta. Mina ka peast ei oska öelda, millal parkimisseadus kehtivuse kaotas, seda infot tuleb siis eraldi otsida. Parkimist puudutav regulatsioon on täna liiklusseaduses. Õigusmaailmas kehtib põhimõte, et hilisem seadus muudab varasema nii või teisiti. Seega täna tuleb parkimise osas õigusnorme otsides vaadata ikkagi kehtiva liiklusseaduse poole.

2. Ühisteenused AS on eraettevõte ning kujundab laias pildis oma käitumisstiili ise. Kui kirja saajat huvitab, kes oli kirja saatnud konkreetne isik, siis saab selle kohta esitada ilmselt täiendava päringu. Samas tuleb eeldada, et ettevõtte nimel välja läinud kirjad väljendavad üldjuhul ettevõtte seisukohti. Seega pole tehniliselt surt vahet, kes oli kirja koostanud isikuks. Nõuetele ja kirjadele, mis tunduvad ebapädevad või ebaõiged, saab vastata või neid vaidlustada.

3. Õiglus ja õigus on kaks erinevat kategooriat. Seadus ei keela võlanõudeid koostada isikul, kellel endal on võlg. Mail.ru lõpuga e-posti aadress ei puutu ilmselt üldse asjasse.

4. Postiteenus on postiteenus, traditsiooniliselt liigubki see kirja teel. Küsimusega, kas kirjal olev märge "võlateatis" kahjustab saaja isiklikke õigusi, soovitan pöörduda Andmekaitse Inspektsiooni poole.

5. Ei oska öelda. Olen ilmselt samuti vale adressaat sellele küsimusele vastamiseks.