Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kannatanul on väärteoasjas õigus teada, kui suure summa ulatuses määratakse trahv seaduserikkujale?19.09.2012

Tervist!

Avalduse alusel on alustatud menetlust väärteoasjas paragrahv 218 lg 1 tunnustel. Kas kannatanul on õigus teada, kui suure summa ulatuses määratakse trahv seaduserikkujale? Ja mis aja jooksul peab olema see menetletud?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere

Uuem seisukoht on see, et kui isik, kes kahju kannatas ja kellel seoses selle süüasjaga on materiaalseid huvisid soovib teada määratud trahvi suurust, siis see antakse ka teada. Kunagi varem avalikustati vaid karistuse liik (suuline hoiatus, rahatrahv vm).

Väärtegude puhul on menetlusajaks 2 aastat alates teo toimepanemise päevast, pärast seda see tegu aegub. Kui kiiresti see Teie asi lahenduse saab, oleneb paljudest erinevatest faktoritest: kas see oli kelmus või vargus või lõhkumine, kas tunnistajad olid olemas, kas teo toimepanija on teada jne. Mõistlik aeg, kui tunnistajad ja menetlusalused isikud ikkagi õigel ajal kutsetele reageerivad, võiks olla mitte rohkem kui 3 kuud, kuid reegliks see pole.

Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Mis tõendid mul peavad olema, et algatataks minu vägistaja vastu kriminaaluurimine?18.09.2012

Mind vägistati vägistamistableti abil 2007 a. ja tehti sellest video. Mis tõendid mul peavad olema, et algatatakse kriminaaluurimine? Tean, kes seda tegid, mul on kiri, kus seda väidetakse, video, kus vägistatakse, aga ma ise ei mäleta seda. Video oli üleval ühes serveris, kus seda müüdi raha eest.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere

Praeguses loetelus on tõendeid piisavalt. Kindlasti tasuks sellest leheküljest teha pilt, kus video ikoon näha on (kui see veel on võimalik), et juhul, kui video maha võetakse, jääks midagigi alles. Ja kui videot on veel kuskilt võimalik alla laadida, siis see on ka vägagi soovitatav. Kui neid ei ole, siis nende olemasolu tõestab juba politsei ise.

Oluline on tegutseda kiiresti. Kui Teid vägistas vaid üks inimene, võib juhtuda, et see juhtum aegub või on juba aegunud. Kui seda tegid 2 või rohkem inimest, siis aegub see 10 a pärast juhtunut. Kindlasti pöörduge politseisse ja rääkige nii palju ära, kui Teie nüüd asjast teate, politsei asi on see juhtum niimoodi ära tõendada, et see ka kohtus tugev oleks. Digitaalsete andmetega on see hea lugu, et need jätavad jälgi ja seetõttu mina lootust ei kaotaks.

Kui vajate täpsemat infot, võite võtta ühendust maarja.punak@politsei.ee aadressi kaudu, saan Teid suunata Teie enda piirkonnas olevate uurijate juurde, kes taoliste asjadega tegelevad.

Edu!
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, kui kahtlustan, et korteriühistu juhatus tegeleb ebaseadusliku jälitustegevusega?18.09.2012

Kui ma kahtlustan, et korteriühistu juhatus tegeleb ebaseadusliku jälitustegevusega, kelle poole ma peaksin pöörduma, et seda fakti kontrollida lasta? Küsimus selles, et majas, kus elan, paigaldati jälgimisseadmed. Mulle edastati registreerimisžurnaalist koopia, kus on kirjas, et mis kell ma välisuksest sisse tulin ja mis kell oma korterisse läksin? Kas selline tegevus KÜ juhatuse poolt, ei ole mitte ebaseaduslik jälitustegevus?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sellise asjaga tuleks pöörduda politsei poole.
 

Küsimus: Kui kiiresti aegub teise astme kuritegu, nagu vargus ja kelmus, Soome vabariigis?18.09.2012

Kui kiiresti aegub kuritegu Soome vabariigis? Silmas pean teise astme kuritegu, nagu vargus ja kelmus. Meil aegub vargus vist kolme aastaga. Kas Soomes on see aeg lühem või pikem?
tänan

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Eestis on süüteo aegumine paika pandud karistusseadustikus järgnevalt:
§ 81. Süüteo aegumine

(1) Kedagi ei tohi kuriteo toimepanemises süüdi mõista ega karistada, kui kuriteo toimepanemisest kuni selle kohta tehtud kohtuotsuse jõustumiseni on möödunud:
1) kümme aastat esimese astme kuriteo toimepanemisest;
2) viis aastat teise astme kuriteo toimepanemisest.

Soome seadustega paraku kursis ei ole. Küll aga soovitan allikat sellekohase info saamiseks: http://www.poliisi.fi/nettipoliisi
 

Küsimus: Interneti vahendusel ostetud kuldmündid osutusid võltsinguteks, kas sel viisil tohib neid üldse müüa?14.09.2012

Tere,

olen ostnud interneti kaudu kuldmünte ja kulda, mis hiljem kontrollimisel osutusid võltsinguteks. Mida saan teha? Isik, kelle käest ostud sooritasin, müüb endiselt interneti kaudu. Kas selline müük on lubatud?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Sellisel juhul tuleks esitada politseile avaldus menetluse alustamiseks KarS § 209 tunnustel.
 

Küsimus: Mida saaks ette võtta inimese vastu, kes kogu aeg mõnitab ja sõimab teisi, sealhulgas lapsi?11.09.2012

Tere!

Tekkis selline küsimus. Töötan asenduskodus ja meie noortekodu asub tavalises mitmekorterilises majas. Üks naaber vihkab meie noori. Esialgselt hakkas kaebama korteriühistule, et me seal ilma loata elame ja lapsed on kodutud, vastikud, narkomanid jne. Kuid alust seda rääkida tal ei ole. Samuti kirjutab ta avaldusi politseisse. Ründab ja sõimab igaüht, kes sellest korterist välja tuleb, isegi kasvatajad. Viimasel ajal hakkas ta lähedastes poodides näpuga meie noori näitama ja rääkida kui õidsad nad on, kõik kindlasti prostituudid, narkarid, mõrvarid jne. Mida saaks tema vastu ette võtta? See ei ole ju normaalne, et inimene sõimab kogu aeg? Ta vihkab neid lapsi ainult selle pärast, et nad on vanemliku hoolitsuseta ju! See juhtub mittu korda päevas.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Teie kirjedlusest saan aru, et see sõimamine leiab aset avalikus ruumis. Üks võimalus sellega tegeleda, oleks naabrile selgitada avaliku korra rikkumise mõistet ja et ka selle eest on võimalik karistada.
Kui kodanik jätkab oma tegevust, avalikus ruumis sõimamist karjumist ja seal viibivate isikute häirimist läbi oma tegevuse, on Teil või sõimataval õigus esitada avaldus avaliku korra rikkumise osas.
Laimaja suhtes, kui ta kahjustab Teie au ja head nime, on kodanikul alati õigus pöörduda ka kohtusse tsiviilhagiga.
 

Küsimus: Kuidas muudab kriminaalkaristus tulevikuvõimalusi?11.09.2012

Tere

Sain hakkama suure rumalusega (olen 32 a.), nimelt sõitsin joobes seisundis autoga ning kuna joobeaste oli piisavalt suur (1,7 prom.), siis klassifitseerub see kriminaalasjana. Hetkel ootan, et prokuratuurist keegi minuga edasi tegeleks ning selguks karistus ja mis üldse edasi saab. Tegu ei õigusta ning saan aru, et tegemist oli elu suurima veaga.
Sooviks teada saada nüüd seda, et mismoodi mõjutab see minu edasist elu.

1. Kas prokuröriga kokkuleppele jõudes on võimalik, et mind ei karistata kriminaalkorras ning leiame mingi muu lahenduse mu karistamiseks?
2. Mida tähendaks kriminaalkorras karistamine sellise teo eest mu tuleviku osas, ehk milliseid piiranguid see mulle seaks (erinevad viisad, tööle saamine välisriikides, elamisloa saamine välisriikides, relvaluba, töö riigiametis ja muu mida karistus mõjutada võib)?
3. Mis aja möödudes (3,5,7 aastat) kustub kriminaalkaristus registrist kui ma olen selle ära kandnud?
4. Kui kriminaalkaristus on registrist kustunud ning näiteks täidan viisataotlust, kus on küsimus, kas olete kriminaalkorras karistatud - mida peaksin vastama?
5. Nagu ma aru saan, siis kui kriminaalregistrist karistus kustub, siis liigub see arhiivi - kui keegi teeb registrisse järelpärimise, siis kas avaldatakse ka arhiivi andmed?

Tänud vastuste eest

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,

1. Selline kokkulepe ei ole võimalik. Kui on nähtud ette kriminaalkaristus, siis prokurör seadust ümber teha ei saa.
2. Kriminaalkaristus võib saada takistuseks töökoha saamisel avalikus teenistuses. Teatud riigid võivad keelduda viisa andmisest.
3. Kriminaalkaristus kantakse arhiivi Karistusregistri seaduse § 24 lg 1
5) kuriteo eest mõistetud rahalise karistuse ja sundlõpetamise otsuse täitmisest on möödunud kolm aastat;
6) tähtajalisest vangistusest või rahalisest karistusest tingimisi vabastamise korral määratud katseaja lõppemisest on möödunud kolm aastat;
7) üldkasuliku töö sooritamisest on möödunud kolm aastat;
8) kuni kolmeaastase vangistuse ärakandmisest on möödunud viis aastat;

4. Võiksite vastata ausalt ja märkida, et karistus on arhiivi kantud.

5. Eelnimetatud seaduse § 20 peaks Teie küsimusele vastama.

§ 20. Õigus saada andmeid registri arhiivist

(1) Registri arhiivis asuvaid andmeid on õigus saada:
1) isikul enda kohta;
2) alaealise isiku seaduslikul esindajal esindatava alaealise isiku kohta;
3) uurimisasutusel kriminaalasjas kohtueelse menetluse toimetamiseks;
4) Vabariigi Valitsusel, Siseministeeriumil, politseiasutusel ning Kaitsepolitseiametil kodakondsuse seaduses, välismaalaste seaduses, väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduses ning välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduses sätestatud menetluste läbiviimiseks;
5) julgeolekuasutusel riigisaladuse ja salastatud välisteabe seaduse § 32 lõike 1 punktis 8 ning lõike 2 punktides 4, 5, 7, 8, 10 ja 15 nimetatud asjaolude kontrollimiseks;
6) Kaitsepolitseiametil teabehanke tegemise eesmärgil ja jälitusasutusel kuritegude ennetamise ja tõkestamise kohta jälitustoiminguga teabe kogumise eesmärgil;
7) prokuratuuril kriminaalmenetluse läbiviimise ning jälitustoimingu planeerimise eesmärgil;
8) vanglateenistusel vanglaametniku erialale õppima asuva isiku või vanglaametniku erialal õppiva isiku seaduse nõuetele vastavuse kontrollimise ning kinnipeetava kriminogeensete riskide hindamise eesmärgil;
9) tööandjal isiku võtmisel alaealise isikuga seotud tööle või teenistusse või õigustatud isikul alaealistele teenuse osutamiseks tegevusloa andmisel seadusega sätestatud nõuetele vastavuse kontrollimiseks;
10) tööandjal käesoleva seaduse § 5 lõike 2 punktides 3–5 nimetatud juhtudel isiku tööle või teenistusse võtmisel seadusega sätestatud nõuetele vastavuse kontrollimiseks;
11) Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametil Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 2 lõikes 1 ja kalandusturu korraldamise seaduse § 2 lõikes 1 nimetatud abinõude rakendamise ning eelnimetatud seaduste alusel riikliku järelevalve teostamise eesmärgil.
 

Küsimus: Kas on mingi seadus, mis ütleb, et mitme päeva jooksul peale teo toimepanemist kuulatakse kahtlustatav üle?10.09.2012

Kahtlustatav on üle kuulatud alles 16 päeva peale teo toimepanemist, mis on lubamatu viivitamine.

Inimene peksti läbi, kahtlustatav kuulati üle alles 16 päeva peale teo toimepanemist. Kas on mingi seadus, mis ütleb, et mitme päeva jooksul peale teo toimepenemist kuulatakse kahtlustatav üle?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere. Tegemist ei ole lubamatu viivitusega seaduse mõttes. Hiljemalt 10 päeva pärast teo toimepanemist tuleb alustada kriminaalmenetlus, mis eeldab menetlustoimingu tegemist, mis ei pea olema ilmtingimata kahtlustatava ülekuulamine. Tavaline järjekord on selline, et enne kuulatakse tunnistajad üle ja kui tõendeid on piisavalt, tegeletakse kõige viimasena kahtlustatavaga. Kindlaid tähtaegasid ei ole, kuid 16 päeva pärast teo toimepanemist kahtlustatava ülekuulamine on ok. Üldjuhul on normaalne, et toimikud 2-3 kuuga prokuratuuri jõuavad. Kui Te kardate, et see kahtlustatav vahepeal võib veel midagi sarnast korda saata (näiteks ta on Teid vägivallaga ähvardanud), tuleks sellest menetlejat teavitada. Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Kas mul on tööõnnetuse tagajärjel tekkinud vigastuse tõttu õigus hüvitisele?06.09.2012

Mul oli tööõnnetus, mille tagajärjel kukkusin nii õnnetult, et tuli teha ülahuule peale 4 välimist ja 1 sisemine õmblus. Kaotasin ühe esihamba krooni. Paar päeva hiljem selgus, et purunenud on ka teine esihammas, mis oli murdunud pikuti pooleks. Kuna hammas oli juurega igemes kinni, siis hakkas ta paar päeva hiljem liikuma ja lõpuks tuli kroon koos pooliku hambaga suust ära. Uute hammaste tegemiseks polnud muud võimalust kui teha sillad. Tööandja on küll tunnistanud intsidendi tööõnnetuseks, aga keeldub hammaste tegemiseks kulunud raha mulle kompenseerima põhjendades seda sellega, et esmasel arsti paberil hammaste vigastusi pole märgitud (on ainult õmblused). Kas mul on õigus saada hüvitist?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (edaspidi TTOS) § 14 lõige 5 alusel on töötajal õigus saada tööst põhjustatud tervisekahjustuse eest hüvitist võlaõigusseaduses sätestatud ulatuses. Hüvitise nõudmise aluseks on tõendid, mille alusel on võimalik tõendada, et tööandja on tööõnnetuse põhjustamise eest vastutav, st et ta põhjustas tööõnnetuse oma TTOS § 13 lõige 1 kohustuste rikkumisega ja ta oli süüdi.
Sellisteks tõenditeks võivad olla korrektselt vormistatud tööõnnetuse raport, kus on fikseeritud tööõnnetuse asjaolud ja ka põhjused. Lisaks võib olla ettevõtte süüd tõendavaks tõendiks tööinspektori arvamus tööõnnetuse põhjuste kohta või süüdiolevate isikute suhtes väärteomenetluse algatamine tööinspektori poolt või tööandjapoolne ettevõttesiseste vastutajate karistamine.
Küsimuse esitaja esitatud andmete põhjal on raske anda nõu, kas töötajal oleks võimalik saada tööandja poolt töötaja tervisele tekitatud kahju hüvitamist, sest ei ole teada uurimistulemused tööõnnetuse raporti põhjal.
Soovitan Teil vaadata läbi kõik tööõnnetuse uurimismaterjalid ja pöörata tähelepanu tööõnnetuse raportis fikseeritud asjaoludele ja põhjustele.
Juhul kui tööandja on välja toonud ka tööandja kohustuste rikkumise aspekte, on Teil õigus pöörduda esmalt kirjaliku avaldusega tööandja poole tööõnnetuse tagajärjel saadud tervisekahjustuse hüvitise nõudes tuginedes Võlaõigusseaduse § 128 sätetele, sest Teil tekkisid tervise kahjustamisega seotud kulud.
Tööandja keeldumise korral kahju hüvitamisest ja ilmselgete tööandjapoolsete TTOS-ist tulenevate kohustuste rikkumise korral on Teil õigus pöörduda kohtu poole Teie tervisele tekitatud kahju hüvitamise nõudes.

Vastamisel andis nõu hr Priit Siitan.
 

Küsimus: Kas meil on keelatud natsisümboolika?06.09.2012

Kas Eestis võib oma krundi peal vabalt teistele nähtvas kohas hoida nn natsi sümboolikat?
Kas seadused on "natsi" asjade/esemete kohta samad, mis kommunistlike osas? Näiteks, olen mitmeid kordi näinud vene rahvuslasi, kellel särgi peal lehvimas lipp, kus on viisnurk peal. Kas siis võib kanda ka haakristiga särki?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,

Kasutamine ei ole keelatud kui sellega ei kutsuta üles vihkamisele või diskrimineerimisele.