Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui külapoiste motosõitudest päevad läbi tekkiv müra on tõeliselt häirivaks muutunud?08.08.2012

Tere!
Minu maakodu naabrusesse hajaasustusega külas on tekkinud väikseid motohuvilisi (osa neist ilmselt naabrilapsed), kes löristavad päevad läbi oma krossimootorratastega küla teedel ja mitmesse kohta oma kinnistule metsa vahele ning põldudele rajatud motodroomidel. Võrreldes paratamatu olmemüraga (saed, trimmerid, jne...) on tekkiv lärm kordades suurem ja tõsiselt häiriv ka suure vahemaa tagant.

Kas selline tegevus on kehtivate seadustega kooskõlas? On mul õigus isehakanud motosportlaste talitsemiseks politsei poolde pöörduda?
Tänan!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere,
Üldiselt mingi masinaga niisama lärmi tekitamise eest politsei kedagi ei karista. Samas oleks siin kaval noori ohjeldada sellega, et võtate oma piirkonna konstaabliga ühendust ja räägite sellest, mis toimub. Piirkonnakonstaabel saab kontrollida noormeeste rattaid, kiivreid, juhilube jne. Kui nad omad esimesed hoiatused/trahvid kätte saavad, peaks ka loogiliselt võttes nende sõitude hulk kindlasti vähenema.

Loodetavasti on sellest abi!
 

Küsimus: Mida peaksin tegema, kui mulle helistab pidevalt keegi tundmatu, keda ka numbri järgi ei saa kindlaks teha?08.08.2012

Tere,
Mulle on juba 1,5 aastat helistatud numbrilt, mida ei näita. Display näitab tundmatu. Kui ma telefonile ei vasta, siis ta jääb helistama. Kui kõnelogist järele vaatan, siis ei näita seal vastamata kõne ega vastuvõetud. Isegi kui vastan telefonile, siis mitte keegi ei räägi ja kõne võib kesta lausa mitukümmend minutit, kuniks ma lihtsalt selle ära lõpetan. Mida ma teha sean, et see helistamine ära lõpeks või et ma saaksin teada, et kes see inimene on kes muudkui helistab. Hetkel on telefon mul sahtlis ja kõne kestab.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere,
Andero Sepp on sellele sarnasele olukorrale vastanud http://www.vastused.ee/loe/sotsiaalne-turvalisus/politsei/3357/mida-teha-tundmatult-numbrilt.html.

Mina soovitan kindlasti läbi mõelda inimesed, kes võiksid Teiega soovida rääkida, aga ei julge seda teha. Tavaliselt niisama võõrale inimesele keegi vaikivaid kõnesid ei tee. Ja kui teeb, siis lühiajaliselt, kindlasti mitte nii pikalt. Kindlasti olet proovinud isikut ka rääkima mõjutada, kuid kui ta seda ei tee, ei ole teda võimalik ka sundida.

Teine lahendus oleks telefoninumbri vahetamine. Teile on see kindlasti ebamugavam, kuid see võib probleemi lahendada. Kindlasti ei tohiks sel juhul numbrit avalikuks jätta, et see isik uuesti Teid tülitada saaks.

Politsei abi pakkuda ei saa, kuna telefonikõnede järjepidev tegemine ei ole süütegu, kui just ei helistata 110 või 112 numbritele ja sellega nende tööd segatakse.

Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Kui politsei jätab karistamata joobes juhi, kas see pole mitte potentsiaalsele mõrvarile sõbralik õlale patsutus?07.08.2012

Kui politsei jätab karistamata joobes juhi, kas see pole mitte potenstiaalsele mõrvarile sõbralik õlale patsutus, tubli poiss jätka samas vaimus? Ja kas see pole mitte vastuolus sellega mida politsei esindaja meedias räägib?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Ma saan aru, et Teil on olemas konkreetne näide selle kohta, kuidas joobes juht pääses ilma karistuseta? Ma arvan, et see ei ole kindlasti politsei huvides, et joobes juht jääb karistamata, sest see tõepoolest tähendab potenstiaalse mõrvari või vähemalt liiklushuligaani vabadusse laskmist. Mis omakorda tähendab politseile lisatööd ja -kulutusi tema uuesti kinninabimisel. Põhjuseid, miks joobes juhid võivad jääda karistuseta, võib olla mitmeid. Näiteks ebapiisav tõendite hulk, menetluse käigus tehtud oluline menetlusnormide rikkumine, kohtuniku soov esimesel korral juhti hoiatada ja mitte rahatrahvi või arestiga karistada (seda juhtudel kui politsei edastab materjalid aresti taotlemiseks kohtusse). Lihtsast sõbralikust õlalepatsutamisest on asi kaugel, joobes olekus juhtimine on tõsine rikkumine. Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Kui kaua politsei varakahju tekitamist menetleb ja kui auto omanik välja ei ilmugi, kas siis tehakse tagaselja otsus?07.08.2012

Tere!
Korteriühistule tekitati autoga varakahju. Õnnetuse põhjustaja põgenes sündmuskohalt jalgsi jättes auto maha. Tunnistaja nägi nii õnnetuse põhjustajat kui tema kaaslast enne nende põgenemist. Politsei käis kohal, registreeris sündmuse ja leidis autost ka kaks ID-kaarti, üks neist auto omaniku oma. Selgus, et omanikul oli küll kehtiv kindlustusleping, kuid puudus poliis. Sel juhul hüvitab kahju kindlustus, nõudes summa kahju põhjustajalt sisse.
Juhatuse liikmena käisin kindlustuses ja registreerisin kahju ning võtsin remondikalkulatsiooni, millega kindlustus nõus oli. Tänaseks on avalduse esitamisest möödas üle 30 päeva. Kindlustus väidab, et kuna politsei pole süüdlasega kontakti saanud, siis ei saa nad otsust teha. Ometi on politsei esmases tõendis omanik kirjas ja teha saaks tagaseljaotsuse. Seadus näeb küll menetlemise pikenemist ette, kuid kuna talv läheneb, siis läheb remondiga kiireks.
Kui kaua politsei varakahju tekitamist menetleb ja kui auto omanik välja ei ilmugi, kas siis tehakse tagaselja otsus?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,

Antud tegu ilmselt menetletakse Liiklusseaduse § 223 lg 1 tunnustel. Seega on tegemist väärteoga ja viiakse läbi väärteomenetlust. Seadus ei sea menetluse ette kohustuslikku pikkust. Küll aga seab menetluseks kuluvale ajale piiri süüteo aegumine, mis väärteo puhul ja vastavalt KarS § 81 lg 3-le on 2 aastat.

Menetleja peab tagama igakülgse tõendite kogumise. See tähendab, et üle tuleb kuulata ka õnnetuse põhjustanud isik. Esmaselt on see vajalik selgitamaks välja ega süüteo toimepanemise ajal ei esinenud karistust välistavaid asjaolusid. Seega tagaselja otsust siinkohal teha ei saa.
 

Küsimus: Kas seoses elatisrahadega politseisse avalduse tegemine piirab inimese liikumisvabadust? 06.08.2012

Tere,
Elatisrahad on eksabikaasale kohtu kaudu määratud ja eelmise aasta lõpus ka kohtutäituri poole täitmisele pööramiseks viidud. Siiani ei ole laekunud ühtegi eurot. Ainus vastus, mille olen siiani saanud, on see, et isik töötab mitteametlikult ja mingeid võimalusi mul elatisrahale sel põhjusel ei ole. Kas tõesti rohkem midagi teha ei anna? Olen kuulnud, et kohtutäiturid teevad oma tööd erinevalt ja mõne tegutsemine kannab vilja, mõnel mitte. Kas võiksin vahetada kohtutäiturit, kes asjaga tegeleb? Kas seoses elatisrahadega politseisse avalduse tegemine piirab inimese liikumisvabadust? Eksabikaasa töötab mitteametlikult Soomes. Kas võiks sellest abi olla? Tänan!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere

Kohtutäiturit on kohtul Teie avalduse alusel võimalik taandada kohtutäituri seaduse § 9 alusel, kuid selleks peavad olema tõsised valestitegemised, tegematajätmised jne. Antud juhul, kui isik töötab mitteametlikult välisriigis, jäävad ka kõige tublimate kohtutäiturite käed lühikeseks.

Politseisse saab avalduse teha küll, kuid see ei pruugi tuua soovitud tulemust. Isik võib saada karistada ning peab tasuma ka kohtukulud, siis sellega tema varaline olukord veelgi halveneb ning lapsele raha andmine võib olla sel juhul veelgi raskendatum. Vaata ka seda vastust: http://www.vastused.ee/loe/oigus/perekonnaoigus/3040/isa-maksa-elatist-kas.html

Teie mehe liikumisvabadust ei piirata va see aeg, kui politsei menetluse raames on vajalik, et ta oleks kättesaadav ja ilmuks ülekuulamisele ja vajadusel kohtusse.

Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Kas Salvia divinorum on Eestis keelatud ainete nimekirjas?06.08.2012

Tervist,
Tekkis küsimus, et kas Salvia divinorum on Eestis hetkel keelatud ainete nimekirjas. Selle aine müümine on vist keelatud, aga kas seda omada väikses koguses on lubatud, kui jah siis kui palju ja kui ei siis, mis võiks olla maksimaalne kogus, et see veel väärteo alla läheks.

Ette tänades

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sotsiaalministri 18. mai 2005. a määruse nr 73
«Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete meditsiinilisel ja teaduslikul eesmärgil käitlemise ning sellealase arvestuse ja aruandluse tingimused ja kord ning narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjad»
lisa 1 alusel ei ole salvia divinorum sellesse nimekirja kantud.
 

Küsimus: Mida ette võtta päevasel ajal lärmavate naabritega?06.08.2012

Tere,
Kas on võimalik midagi ette võtta lärmavate naabritega õhtusel ajal (enne kella 23.00)? Nad on enda alla võtnud terve kortermaja hoovi ning panevad igal nädalavahetusel seal pidu. Muusika on põhjas, joodikud karjuvad ja pisikesed lapsed karjuvad veel kõrval. Või peab tõesti ootama, et kell 23.00 saaks? Ise töötan graafiku alusel ja tihti pean nädalavahetusel 12-tunniseid vahetusi tegema, seega on vaja ennast välja puhata.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,

Kortermaja hoovi näol on tegemist avaliku kohaga, kus alkoholi tarvitamine on keelatud. Lisaks on keelatud ka avaliku korra rikkumine lärmi jmt. Seega võite ka enne kella 23:00 kutsuda oma lärmavatele naabritele politsei.
 

Küsimus: Kas oskate soovitada, kus lugeda täiendavalt töökoha vahetamisega kaasneva stressiga toimetuleku kohta?03.08.2012

Tere!

Kas oskate soovitada lugemist (nt artikleid internetis, eesti või inglise keeles) töökoha vahetamisega kaasneva stressi ja sellega toimetuleku kohta?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Psühholoogiliste ohutegurite kohta leiate põnevat lugemist: www.stressivastu.ee lehelt. Seal on ka viited muudele kohtadele.

Lisaks on veel siin stressi kohta kirjutatud: http://raulpage.org/stress/teke18.html.

Head lugemist!
 

Küsimus: Tahtsin välismaalt laenu võtta, kuid nüüd hakkan juba kartma, mida peaksin tegema, et see suhe lõpetada?02.08.2012

Lugu on selline - tahtsin võtta välismaalt laenu. Olen neile igasuguste asjade eest juba raha maksnud nt laenu registreerimine jne. Nüüd pidi olema viimane maksmine aga üllatuseks ei olnud see nii. Kirjutasin, et mina ei soovi seda laenu aga nemad väidavad, et ma pean maksma ja nad ei saa enam seda laenu tühistada, sest olen juba registris sees. Mida mina peaksin tegema, sest hakkan juba kartma. Tänan

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kindlasti tuleks sellisel juhul üle vaadata sõlmitud lepingu tingimused. Kui lepingu ennetähtaegse lõpetamise korral on ette nähtud mingi rahaline karistus või nõue vähemalt registreerimise tasud ära maksta ja Te olete sellega nõus olnud, siis ei olegi midagi suurt teha, kohustused tuleb täita. Kui seda otseselt kirjas ei ole, siis soovitan ühendust võtta mõne juristiga, kes lepingu üle vaataks ja vastavalt sellele siis juba nõu annaks. Karta ei maksa, pigem tuleks sellega kiiremas korras tegeleda, sest tavaliselt on lepingutes olemas ka teatavad viivised maksmisega hilinemise korral. Edu!
 

Küsimus: Tööandja ei esitanud Töötukassale koondamishüvitise avaldust tähtaegselt, kas maksmise viivituse tõttu võin tööandjalt nõuda kahjutasu?24.07.2012

Tere.

Olen koondatud ja mul on saada riigi poolt kahe kuu koondamisraha, kuid minu endine töökoht ei esitanud õigeaegselt koondamishüvitise avaldust Töötukassale.

Mina seda ei teadnud ja ootsin raha laekumist pangakontole. Kui viimasest tööpäevast sai kuu aega täis, siis hakkasin asja uurima ja selgus, et tööandja polegi seda avaldust Töötukassale esitanud.
Tänaseks on see avaldus koos selle ennistamisega ka Töötukassale tehtud ja raha peaks kuskil 2 nädala pärast mulle ka laekuma. Seda siis 1 kuu hiljem, kui oleks tegelikult pidanud.

Kuna selle raha mittelaekumine tekitas mulle väga suuri ebamugavusi, siis küsimus on, kas ma saan või võin oma endiselt tööandjalt nõuda kahjutasu selle avalduse esitamisega viivitamise eest?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Töötuskindlustuse seadus:
https://www.riigiteataja.ee/akt/13198680?leiaKehtiv
ei ole koondamise kindlustushüvitse puhul kahjutasu nõude esitamise võimalust ega aluseid reglementeerinud.

Küll on seadus ette näinud, et juhul kui tööandja ei ole koondamise kindlustushüvitise taotlemise tähtaega (5. päeva jooksul pärast töötaja koondamist) järginud,
on tööandjal õigus taotleda Eesti Töötukassalt mõjuval põhjusel avalduse esitamise tähtaja ennistamist.