Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui ma peaksin ilma lubadeta sõitmisega vahele jääma, mis saab mulle auto volitanud inimesest?03.09.2012

Tere,
Kui ma veel kolmandat korda peaksin ilma lubadeta sõitmisega vahele jääma, mis saab sellest inimesest, kes mulle oma auto volitas?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Sellises olukorras on võimalik võtta ka volitanud isik vastutusele LS § 202 järgi

LS § 202. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku mootorsõidukit või trammi juhtima lubamine

(1) Vastava kategooria mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku mootorsõidukit või trammi juhtima lubamise eest mootorsõiduki või trammi omaniku, valdaja või tehnonõuetele vastavuse või käitamise eest vastutava isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut.
 

Küsimus: Kui ma nüüd 18-aastaseks saan, kas enne seda saadud trahvid aeguvad?03.09.2012

Tervist,
Olen 17-aastane ja sain lubadeta sõidu eest trahvi. Kui ma nüüd 18 saan, kas need trahvid aeguvad või ma ikka pean need ära maksma?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Ei, need trahvid ei aegu. Kui Te trahve ei tasu, on õigus pöörata trahvinõue täitmisele läbi kohtutäituri. See tähendab, et lisaks trahvisummale lisandub sellele veel täituri tasu.
 

Küsimus: Kas meditsiinitöötaja ohutusjuhendile on nõuded?31.08.2012

Tere,

Kas oskate soovitada, kust leida ohutusjuhendi näidist meditsiinitöötajale? Kas ohutusjuhendile on nõuded, millele ta peab vastama?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Üldjuhul on võimalik leida baasjuhendeid internetist, sisestades vastav märksõna. Kui otsite internetist ohutusjuhendit, siis soovitan see kindlasti kohandada enda ettevõttele vastavaks.
Ohutusjuhendile ei ole kehtestatud nõudeid. Ohutusjuhendi koostamine peab olema läbimõeldud tegevus, kuna töötaja peab juhinduma antud dokumendist töö tegemisel. Soovitav on teha see võimalikult konkreetne ja lühike, kus on kajastatud määruse nõuded (esmane juhendamine):
Alusmäärus: Töötervishoiu- ja tööohutusalase väljaõppe ja täiendõppe kord https://www.riigiteataja.ee/akt/23105
(2) Esmajuhendamisel tutvustatakse töötajale:
1) tööandja poolt koostatud ja kinnitatud ohutusjuhendeid tehtava töö või kasutatavate seadmete, masinate, tööriistade, veokite ja muude töövahendite kohta;
2) töökeskkonna ohutegureid ja vajalike isikukaitsevahendite kasutamist;
3) ergonoomiliselt õigeid tööasendeid ja -võtteid;
4) töötajale ettenähtud töökorraldust;
5) tule- ja elektriohutusnõudeid;
6) hädaabitelefoni, esmaabivahendite ja tulekustutusvahendite asukohta;
7) töökohal kasutatavaid ohumärguandeid ning evakuatsioonipääsude ja -teede asukohta.

Kõik need ülaltoodud punktid tuleks kajastada tehtava töö (medistiinitöötaja tööülesanded st tehtav töö) ohutusjuhendis.

Täpsemate küsimuste korral võite pöörduda: kristi@riskianaluus.ee

Parimat soovides,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kuidas käituda, teades tuttava peres toimuvast vägivallast?30.08.2012

Naine talub juba aastaid alkoholijoobes mehe vägivalda.
Mees viskas naist keeva veega ja ma toimetasin naise traumapunkti, ta teatas ka politseisse aga avaldust ta kirjutada siiski ei julge, kuna kardab veelgi hullemat vaimset ja füüsilist vägivalda kodus. Olukord tundub iga päevaga hullemaks minevat.
Kuidas peaksin käituma, kui olen sellisest olukorrast teadlik?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere

Kurb on see, et politsei ei saa midagi menetleda ilma kannatanu avalduse ja soovita.

Selleks, et selline soov naisel tuleks, vajab ta tuge. Üks võimalus on paluda naisel lahkuda oma elukohast ja minna mõnda naiste varjupaika või turvakodusse. Vahel ongi see ainus võimalus. Tean inimesi Tartus Tähtvere naiste varjupaigast ning neil on avatud 24h telefoninumber 56824768 (ja e-post naistekeskus@gmail.com) ning nad võtavad enda juurde vastu ka mujalt pärit naisi. Kui naine kõhkleb, võite ka ise helistada ja küsida nõu ja infot ning seda seejärel naisele edastada. Seal on inimesed, kes oskavad anda ka juhiseid mujale varjupaikadesse pöördumise kohta.

Abi võib saada ka kohalikult sotsiaaltöötajalt. Seda siis olenevalt piirkonnast. Mõnes kohas on võimalik anda ajutist varjualust ka sotsiaalpinna näol.

Loomulikult on võimalus ka see, et Te püüate teda veenda politseisse minema. Kui see Teil õnnestub, siis esialgu minge traumapunkti ja fikseerige vigastused. Seejärel võtke saadud traumaleht kaasa ja lisage see avaldusele juurde. Kui on võimalik naisel kuskile mujale tuttavate juurde minna, tuleks kindlasti mingiks ajaks ka seda soovitada, kuna esialgu võib mees olla üsna kuri. Hiljem nad üldjuhul leebuvad ja soovivad naist tagasi ning siis peab olema naisel piisavalt tahtejõudu, et meest tagasi mitte võtta.

Soovin Teile edu ja raudseid närve!
 

Küsimus: Keegi helistab juba aasta otsa, ei räägi, vaikib, olen hirmul ning ei tea mida peaksin tegema?28.08.2012

Mulle on juba aasta otsa helistanud tundmatu numbriga keegi ja lihtsalt vaikib. Algul arvasin, et see on lihtsalt mingi nali. Kuid süütu nali ei tohiks kesta juba aasta. Ta helistab mulle tavaliselt kuus korra. On ka juhtunud, et ta helistab mulle ühe päeva või nädala jooksul mitu korda.
Mõtlesin, et äkki ta kellegi teisega räägib, kuid kui annan telefoni teisele, vaikib ta endiselt. Kuna see on nii pikalt kestnud, siis olen veidi hirmunud.
Kas politsei saab kindlaks teha, kes see inimene on?
Kuhu ma peaks pöörduma?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Politsei saab telefoninumbri omanikke kindlaks teha ainult kriminaalmenetluse raames. Seega antud olukorras politsei seda teha ei saa.

Lihtsaimaks võimaluseks oleks blokeerida telefonist salastatud numbriga helistajad.
Keerulisem võimalus oleks pöörduda helistaja suhtes kohtusse.
 

Küsimus: Kuidas arvutatakse haigushüvitis, kui läbi kallaletungi puhkuse ajal viga saadud?22.08.2012

Inimesele tungiti keset päeva kallale, tõmmati kaelast kett ja rebiti käekott. Vigastused silmaga nähtavad - perearsti juures ja politseis fikseeritud.
Järgmisest päevast haiguslehel (samal ajal inimene puhkusel, kuid see pole enam puhkus), kuidas arvutatakse haigusraha?
Lugupidamisega vastust oodates!

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Hea küsija,
Peate tööandjale esitama avalduse puhkuse katkestamiseks haiguse tõttu. Töövõimetushüvitist arvutatakse seejärel tavalises korras. Täpsemalt saate lugeda töövõimetushüvitise kohta http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/hyvitised
Lugupidamisega
Katrin Saadre
 

Küsimus: Mida teha, kui pärast vahetuskaupa ilmnes, et saadud tehnika siiski päris töökorras ei ole?21.08.2012

Tere.
Tegime internetikuulutuste kaudu vahetuse, mulle pakuti interneti muusikakeskust krossitsiklile vahetuseks. Muusikakeskus kohapeal töötas, aga kui kaup tehtud ning sai proovitud cd-mängijat, ilmnes, et see ei tööta. Sai antud tema kätte tagasi, selleks ajaks andis ta mulle telefoni, et näidata, et ei tee mulle tünga ja tuleb tagasi. Sai siis helistatud ning öeldi, et muusikakeskuse cd-mängija oli minu poolt ära lõhutud, kuigi siis, kui selle sain, olime vennaga koos toas ning proovisime. Nüüd, kui ütlesin talle, et asi nii ei käi, ütles ta, et teda ei huvita diil on juba tehtud. Mida peaks tegema, kuhu pöörduma?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Antud juhul võib tegemist olla mõlema osapoole vahel sõlmitud lepingu tingimuste rikkumisega. Kui Teil ei õnnestu kokkuleppele jõuda siis lahendab Teie vaidluse kohus ühe osapoole hagiavalduse alusel.
 

Küsimus: Kas ja kuidas on võimalik maaklerilt tagasi saada broneerimistasu, kui ta ei vasta enam telefonile?21.08.2012

Tere,
Soovisin üürida korterit. Et asjaga oli kiire ja vaatajaid oli ka teisi, soovitas maakler teha broneeringu. Selleks oli 150 eurot. Järgmisel päeval pidi ta tulema koos omanikuga, et sõlmida üürileping. Helistasin järgmisel päeval, et kokku saada, kuid maakler ei vastanud. Alles õhtul vastas ja ütles, et unustas kokkusaamise. Loomulikult soovisin, et ta raha tagasi maksaks. Helistasin talle korduvalt. Lubati küll lahkesti maksta aga lubaduseks see jäigi. Lõpuks ei vastatud enam telefonilegi. Mida teha?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere,
Kuigi tegemist on lepingulise suhtega ja tavaliselt sellistel juhtudel soovitame kohtu poole pöörduda, siis praegusel juhul võite kirjutada avalduse ka politseisse. Seda eriti juhul, kui korter üüriti välja kellelegi teisele ja Teie jäite sellest seetõttu ilma, et maakler telefoni vastu ei võtnud. Kui maakler teadis, et Teie seda korterit nagunii ei saa, siis ta pani oma tegevusega toime kelmuse. See on politsei asi, et välja selgitada, kas maakler teadlikult tegutses nii või oli tegemist siiski eksimusega.

Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Millised tulevikuvõimalused ma enda jaoks ära rikkusin, sooritades 15-aastaselt varguse?21.08.2012

Tere,
Olen alaealine (15-aastane) ja panin lolli peaga toime varguse. See selleks, olen aru saanud kui vale see oli ja enam seda kunagi ei juhtu. Ma kahetsen seda. Kuid mind huvitab see, et kuna mul on nüüd väärteoprotokoll, mis saab minu tulevikust. Kas on asju, mida ma ei saa teha või kuhu ma ei saa minna tänu sellele, et mul protokoll on? Ma mõtlen ülikoole, töökohti, viisasid välismaale jne. Ja kui mul oleks kunagi soov mängida eesti koondises, kas see protokoll mõjutab ka midagi? Lühidalt, ma sooviks teada, mis tulevikuvõimalused ma enda jaoks ära rikkusin.
Ette tänades.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere,
Tegelikult ei ole hullu midagi. Kui varastatud eseme väärtus oleks olnud üle 64 euro, oleks lugu palju tõsisem, sest kriminaalkaristus paneb piire. Väärteo korras saadud karistus aegub 1 aasta pärast trahvi tasumist. Seega, need töökohad, kus nõutakse karistusregistri õiendit, seda enam aasta pärast ei näe, kuna karistusregistri õiendil on vaid kehtivad karistused.

Reisimisele see piire ei pane ja Eesti koondises olemisele samuti mitte. Eriti, kuna ise olete aru saanud oma rumalusest. Oluline on see, et sama tegu korrata ei tohi. Vargus on üks väheseid süütegusid, kus korduvus tähendab kriminaalmenetlust (alates kolmandast vargusest).

Loodetavasti oli see ehmatus piisavaks õppetunniks ja soovin edu sportlikes tegemistest!
 

Küsimus: Kui tähtajaline tööleping lõppes ja ma ei soovinud lepingut pikendada, kas mul siis ei olegi õigus töötuskindlustushüvitisele?16.08.2012

Tere,
Mul oli tähtajaline tööleping kestvusega 18 kuud. Nüüd olen töötuna arvel. Töötukassa ütles, et kuna mina ise lahkusin töölt (tähtajaline tööleping lõppes ja ma ei soovinud jätkata samas kohas), ei saa nad maksta töötuskindlustushüvitist, mis käib tähtajalise töölepingu kohta. Selle asemel määrati töötutoetuse päevamäär. Kui mul oli tähtajaline tööleping, kas see mõjutab töötuskindlustushüvitist, kui tähtajaline tööleping lõpeb, aga ei soovi tööd jätkata s.t tähtajalist töölepingut pikendada?
Ma arvan, et see ei tohiks mõjutada minu töötuskindlustushüvitist, kui ma ei soovi seal töökohas tööd jätkata ja lahkun töölt. Kuna tööleping lõppes kuupäevaga määratud päeval.
Lugupidamisega

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Isiklikult Teid puudutavatele küsimustele vastame e-posti teel: http://www.tootukassa.ee/index.php?id=12621