Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas tegu on õigusvastane, kui ületatakse hädakaitse piire ettevaatamatusest kasutades selleks tulirelva?18.05.2012

Tere!
Eelmises küsimuses panin ekslikult sisse jahirelva. Mis siis juhtub isikuga kui ta kasutab käsirelva. Näiteks: rünne on kas algamas või lõppemas, ehk siis hädakaitse ei ole tegelikult teemaks aga toimub näiteks juhuslik lask või siis kaitsja hoiatab ründajat lasuga maase aga kuul tabab rikoshetist. Sel juhul on tegemist ettevaatamatusega. Kas kaitsjat karistatakse või mitte, ehk siis kas tema ettevaatamatus on õigusvastane või mitte?
Tänan

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tsiteerin Teie küsimust: Kas tegu on õigusvastane, kui ületatakse hädakaitse piire ettevaatamatusest kasutades selleks tulirelva?

Rõhutan selles sõnapaari: hädakaitse piire.
Tsiteerin lauselõiku Teie küsimuse täpsustavas osas: "ehk siis hädakaitse ei ole tegelikult teemaks."

Hädakaitse piiride ja ettevaatamatuse osa on lahti räägitud eelmises vastuses.

Räägime nüüd ettevaatamatusest ja juhuslikust lasust. Käsirelva kaalu mõjutab oluliselt asjaolu, kas see on laetud või mitte. Tühi relv on oluliselt kergem. Iga relvaomanik peaks suutma eristada kas tema relv on laetud või mitte.
Teiseks on Teie relval kaitseriiv, see tuleb enne relva kasutamist (e tulistamist) eemaldada (k.a. Glock-l), seega ei saa enam rääkida ettevaatamatusest lasu sooritamisel ja minimaalselt räägime kaudsest tahtlusest.

Kui nüüd püstitada Teie küsimus ilma hädakaitseta, siis võiks see kõlada umbes nii: "Mis minuga saab, kui mind ähvardab juba pikemat aega ja süstemaatiliselt agressiivne kodanik ja tahan teda püssiga pisut hirmutada? Et ikka korralik hirm naha vahele ajada teeks pauku kah ja sihiks talle varba ette. Aga mis saab siis kuul rikošeti võtab ja seda tegelast tabab?"

Sellisel juhul räägime kuriteokoosseisust alates tervisekahjustuse tekitamisest.

Üldharival eesmärgil: Hoiatuslask sooritatakse õhku. Miks? Sest siis on minimaalne oht, et see kedagi tabab. Tulistades maasse võib see tabada ka tulistajat ennast. See osa peaks ometi olema relvaloa koolitusel läbitud?

Kui Teil on rünne lõppenud ja Te tõmbate siis relva välja, ei räägi me enam hädakaitsest. Seega on sellisel juhul relva kasutamine ebaseaduslik. Hädakaitsest räägime vahetult eelseisva (kohe rünnatakse) või vahetu ründe (juba rünnatakse) tõrjumise puhul.

Kui Teie relvast sooritab hoiatuslasu kolmas isik, siis räägime Teie suhtes KarS §419 kohaldamisest.

Kui nüüd rünne on algamas (vahetu eelseisev rünne), siis peab olema selle ründe tõrjumiseks valitud vahend proportsionaalne ründe ohtlikkusega. Relvastamata ründaja tõrjumiseks tulirelva kasutamine (ka hirmutamise eesmärgil) on ilmselgelt üle hädakaitse piiri.

Üldiselt Teie küsimuste püstituse pinnalt julgeks välistada kõik tahtluse vormid peale kavatsetuse.
 

Küsimus: Kas Lätti reisides on nõutav, et pass kehtiks veel vähemalt 6 kuud?17.05.2012

Tere!
Kas Lätti reisides on nõutav, et pass kehtiks vähemalt 6 kuud? Lapsel tuleb mais koolireis Lätti, aga pass kehtib septembri alguseni, seega vähem kui 6 kuud.

Tänan vastuse eest!
Murelik lapsevanem

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere!
Lähtuvalt Välisministeeriumi reisiinfost ei ole nõutav, et pass või id-kaart kehtiks vähemalt 6 kuud. Kehtivusnõude kohta märget ei ole.
 

Küsimus: Kas tegu on õigusvastane, kui ületatakse hädakaitse piire ettevaatamatusest kasutades selleks legaalset jahirelva?17.05.2012

Tere!
Kas tegu on õigusvastane, kui ületatakse hädakaitse piire ettevaatamatusest kasutades selleks legaalset jahirelva?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

KarS § 28 lg 2
Isik ületab hädakaitse piiri, kui ta kavatsetult või otsese tahtlusega teostab hädakaitset vahenditega, mis ilmselt ei vasta ründe ohtlikkusele, samuti kui ta ründajale kavatsetult või otsese tahtlusega ilmselt liigset kahju tekitab.

§ 16. Tahtlus

(1) Tahtlus on kavatsetus, otsene ja kaudne tahtlus.

(2) Isik paneb teo toime kavatsetult, kui ta seab eesmärgiks süüteokoosseisule vastava asjaolu teostamise ja teab, et see saabub, või vähemalt peab seda võimalikuks. Isik paneb teo toime kavatsetult ka siis, kui ta kujutab endale ette, et süüteokoosseisule vastav asjaolu on eesmärgi saavutamise hädavajalik tingimus.

(3) Isik paneb teo toime otsese tahtlusega, kui ta teab, et teostab süüteokoosseisule vastava asjaolu, ja tahab või vähemalt möönab seda.

(4) Isik paneb teo toime kaudse tahtlusega, kui ta peab võimalikuks süüteokoosseisule vastava asjaolu saabumist ja möönab seda.

§ 18. Ettevaatamatus

(1) Ettevaatamatus on kergemeelsus ja hooletus.

(2) Isik paneb teo toime kergemeelsusest, kui ta peab võimalikuks süüteokoosseisule vastava asjaolu saabumist, kuid tähelepanematuse või kohusetundetuse tõttu loodab seda vältida.

(3) Isik paneb teo toime hooletusest, kui ta ei tea süüteokoosseisule vastava asjaolu esinemist, kuid oleks seda tähelepaneliku ja kohusetundliku suhtumise korral pidanud ette nägema.

Kuna § 28 lg 2 räägib ainult kavatsetusest või otsesest tahtlusest siis ettevaatmatus karistatav ei ole.

Jahirelva kasutamine hädakaitseks ettevaatamatusest on küllaltki keeruline ja saab kõne alla tulla näiteks lasketiirus või jahil olles. Jahirelva vööl kanda on raske ja tänaval jahirelv kotita seljas kõndimine on keelatud. Jahirelva järgi jooksmine, tema kotist välja võtmine jmt on juba kavatsetud tegevus.
 

Küsimus: Millal aegub maksekäsu kiirmenetlusega välja nõutud võlg?16.05.2012

Tere.
Maksekäsu kiirmenetlus oli. Sel juhul võlg aegub 10 aastaga. Kuna see aegumine algab? Maksekäsu kiirmenetluse dokumenti ei ole veel kohtutäituri kätte toimetatud. Ja kui kohtutäitur on selle 10 aastaga osalise võla kätte saanud, kas siis ülejäänud võlg saab aegunuks tunnistada? Ette tänades.

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

üldiselt algab aegumistähtaeg nõude sissenõutavaks muutumisest ehk siis maksetähtajast. Samas näeb seadus aga ette terve rea momente, mil aegumine katkeb või peatub. Eelkõige on see nõude tunnustamisega võlgniku poolt, milleks loetakse nõude osalist tasumist, intresside maksmist, tagatise andmist vmt. Aegumine katkeb ja algab uuesti ms. ka täitedokumendi (maksekäsu kiirmenetluses maksekäsk) kohtutäiturile täitmiseks esitamisega.
Seega kui kohtutäitur Teilt nö. osa võlga kätte saab, siis sellega aegumine katkeb.
Soovitav on võimalusel siiski asuda võlga maksma enne kui see kohtutäiturile sissenõudmiseks esitatakse. Vastasel korral tuleb lisaks tasuda ka kohtutäituri tasud ning vastavalt olukorrale ka sundtätimisega kaasnevaid meetmeid nagu sissetuleku, pangakonto või muu vara arestimine jms.

Parimate soovidega,

Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Sooritasin vajalikud eksamid, aga ei ole veel juhilube kätte saanud, kas võin juba sõita?15.05.2012

Tere!
Käisin autokoolis, tegin seal kõik eksamid positiivselt. Nüüd sai ka ARK-i sõidu- ja teooriaeksam sooritatud, kuid ma ei ole veel lube kätte saanud, lubati umbes järgmine nädal millalgi. Kas ma pean reaalselt ootama kuni ma load kätte saan või võin juba ID-kaardiga sõita, kuna tegelikult mul on ju load olemas, lihtsalt pole veel kätte saanud.
Ette tänades

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Kui kõik eksamid tehtud, siis löödi selle kohta tempel ju tunnistusele. Seesama tunnistus kehtib 2 nädalat kui juhiluba. Küll aga peab täiendavalt kaasas olema pildiga isikut tõendav dokument.
 

Küsimus: Kas kohtutäituril on õigus eirata minu kirju ja avaldusi?14.05.2012

Tere,
Kuhu ma peaksin oma murega pöörduma? Kunagi tekkis võlg ja asi läks Narva kohtutäiturile. Ise elan 150km eemal ja nii saan asju ajada e-kirja teel. Saatsin kahe alaealise lapse sünnitunnistused ja ka avalduse, et ta jätaks kontole siis ettenähtud summa, kuna ta arestis arve ja kätte ei saa ma sealt sentigi. Aga kohtutäitur ei vasta mu kirjadele ja vene keelt ma ei oska, et võib olla asi siis eestkeelsetes kirjades. Ma olen ju nõus oma võlga maksma, aga kogu summat kahjuks korraga ei saa.

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

Täitemenetluse seadustik (paragrahv 133) näeb ette, et kohtutäitur tühistab võlgniku avalduse alusel kolme tööpäeva jooksul konto arestimise ulatuses, mis tagab võlgnikule arestimisele mittekuuluva sissetuleku (üks palga alammäära suurune summa võlgniku ja 1/3 suurune summa palga alammäärast iga ülalpeetava kohta.)
Kui kohtutäitur Teie kirjadele ei vasta (eesti keele oskus ei tohiks siin küll rolli mängida) ja mittearestitava summa suurust Teie kontol ei korrigeeri, soovitan pöörduda Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja poole. Kontakt: www.kpkoda.ee, kus rubriigist Kohtutäiturid leiate ka infot kaebuse esitamise kohta.

Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kui sain karistada joobes juhtimise eest, olen auto dokumentides kirjas kasutajana, kas selle rikkumise kohta saadetakse teade ka auto omanikule?07.05.2012

Tervist.
Jäin vahele lolli tembuga ja sõitsin purjus peaga. Alkomeeter näitas 0.83 mg/l ja läks kriminaalkaristuseks. Küsiksin sellist asja, et kui ma olen autos kasutajana kirjas, siis kas mingi teade saadetatakse omakorda ka auto omanikule?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Autoomanikule ei ole selles olukorras vajalik teadet saata.
 

Küsimus: Kas inkassolt kirjaliku selgituse küsimisega tunnistan nõuet ja katkestan aegumise?05.05.2012

Tere. Olen oma lahus elanud abikaasa ametlik hooldaja ta viibib hooldekodus (erihoolekandes-diagnoos skisofreenia ja mäluprobleemid-dementsus). Aastal 2008 on jäänud tal üles ühe kuu makse telefonioperaatorile (200 kr). Nüüd pommitab mind inkassofirma, et võlg vaja maksta. Väitsin küll, et see pole minu ja see aegunud, aga nemad ei jäta ja soovivad, et ma siis kirjutaksin neile kirjalikult, et pole nõus võlga tasuma jne. Olen kuulnud, et kui tunnistan võlga, siis võlg jääb üles ja ei aegu. Kas on nii ja mida pean tegema, et asi rahule jäetaks (inkassol ka oma protsendid veel, ei teagi, mis see summa tuleb). Infot nad ka ei taha jagada enne, kui olen seda kirjalikult palunud. Palun abi!

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

kahjuks jäävad kirjeldatu põhjal teatud üksikasjad ebaselgeks (nt. kas olete vormistatud abikaasa hooldajaks või eestkostjaks ja mis ajast).
Üldiselt leian, et kuna olete oma seisukohad (võlgnik on teine isik ning nõue võib olla aegunud) inkassole juba esitanud, ei peaks Te nendega rohkem suhtlema.
Soovitan Teil aga kindlasti pöörduda võlanõustaja konsultatsioonile, et saada põhjalikumat infot. Näiteks ka juhuks kui inkasso esitab avalduse võla välja mõistmiseks kohtule. Andmeid teenuse osutajate kohta Teie elukohas saate kohalikust omavalitsusest.

Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Millise järelkoolituse pean läbima, kui sain joobes juhtimise eest karistada?30.04.2012

Karistati mind joobes juhtimise eest ning nüüd öeldi, et pean läbima järelkoolituse. Joove oli 1,5 promilli. Millisele koolitusele peaksin siis ennast registreeruma kui koolitusi uurides oli kaks varianti - kas kuni 0,5 või kuni 1,49 promilli? Kas on ka mingeid piiranguid veel või lihtsalt ootan, kuni aeg läbi saab, teen oma eksamid ära ja on korras?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Vaatleme asja nii:
Koolituse esimene variant ilmselt kõne alla ei tule. Pigem peaksite valima selle teise, kuni 1,49 promilli. Aga soovitan see enne koolitusele registreerimist koolitajalt üle küsida.

Muid piiranguid ei ole.
 

Küsimus: Kas vana trauma ägenemine töö ajal on tööõnnetusena arvesse võetav?24.04.2012

Tere.
13. aprill tööd tehes lõi välja vana spordivigastus(põlv), mis õhtul muutus veel hullemaks. 20. aprill lasin end haiglasse toimetada, kus anti esmaabi. Seal rääkisin oma loo ära aga ei mainunud, et käisin reedel tööl ja et seal muutus asi hullemaks, ütlesin, et nädala alguses tundsin kergelt, et põlv pole päris korras, mis oli muidugi ka tõsi. Praegu olen haiguslehel. 25. aprill on mul ortopeedi juurde aeg. Kuna ei tea, milline lähitulevik mind ootab, siis täna, reedel, 20. aprillil, tekkiski küsimus, kuidas oleks kõige arukam viis edasi tegutseda? Kas töökindlustus või lihtsalt haigusleht?
On mul võimalus see vigastus tööõnnetuseks märkida?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Tööõnnetus on töötaja tervisekahjustus, mis toimus tööandja antud ülesannet täites või muul tema loal tehtaval tööl, tööaja hulka arvataval vaheajal või muul tööandja huvides tegutsemise ajal. Tööõnnetuseks saab lugeda vaid sellist tekkinud vigastust, mis on otseselt seotud töö tegemisega tööandja huvides ning seotud töökeskkonna ohuteguritega.
Hetkel on mõistlik võtta haigusleht ja teavitada tööandjat enda probleemist, et edaspidi oleks võimalik arvestada Teie põlve seisundit tööülesannete määramisel ja kujundamisel, et mitte süvendada põlve probleemi.

Päikest!