Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas korduva alkoholijoobes sõitmise eest on karmim karistus või aegub viimane karistus aastaga?04.06.2012

Minu abikaasa on jäänud alkoholijoobes vahele kaks korda, viimati 2008. Kui see juhtub ka kolmandat korda, kas sanktsioonid tema vastu tulevad karmimad kui tavajuhtumi korral või loeb siin väärteo aegumine 1 aastaga?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Kui selle joobes juhtimise eest mõisteti karistus väärteokorras, siis on tänaseks päevaks karistus aegunud.
 

Küsimus: Kas kohtutäitur võib eraisiku võla katteks arestida tema osa osaühingus?04.06.2012

Kas kohtutäituril on õigus arestida osaühingu osaniku isiklike võlgade katteks temale kuuluv osaühingu osa? Või kas võlausaldaja võib mõne aja möödudes alates võlgniku isiklikest vahenditest võlanõude täitmise ebaõnnestumisest nõuda, et kohus arvaks võlgnikule kuuluvast osaühingust välja vastava võlasumma?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

kohtutäituril on õigus arestida võlgnikule kuuluvat vara. Muuhulgas ka osaühingu osakuid. Kui tegemist peaks olema abikaasadele kuuluva osaühinguga, tuleb arvesse võtta ühisvara küsimust.

Lugupidamisega,

Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, kui inkassofirma töö ei ole tulemust andnud ja nendega ei õnnestu enam kontakti saada?01.06.2012

Minu korter oli üürile antud ja üüriline jäi võlgu. Tegime maksegraafiku, mida üüriline ei täitnud. Andsin võlanõude inkassosse. Nüüdseks on peaaegu 2 aastat möödas, aga ei mingeid tulemusi. Inkasso ei vasta telefonile ega meilidele. Leping tehtud ja ma ei saa teise inkassosse ka minna. Mida teha, kuhu pöörduda?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

peaksite pöörduma kohtusse ja laskma võla maksekäsu kiirmenetluse teel võlgnikult välja mõista.
Täpset infot menetluse kohta saate lugeda:

http://www.juristaitab.ee/kusimused-vastused/kohtusse-poordujale/maksekasu-kiirmenetlus

Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kas kohtutäitur tegeleb ka üürivõlaga? Kuidas seda võlgnevust tõendada, kui üüri maksmine on toimunud sularahas?01.06.2012

Tere!
Sooviksin teada, et kas inkassofirma tegeleb ka selliste probleemidega, kui on üürivõlg tekkinud? Aga lepingus on kirjas, et üüri maksmine toimub sularahas. Kuidas saab inaksso nõuda võlgnikult raha, kui võlgnik väidab, et ta on maksnud, aga üürileandja, et üüri pole makstud? Kas selline asi võib kohtusse minna ja mis on siis asja lahendus? Lisaks üürileandja kahjuks mängib see, et ta on maksupettur, kuna ei maksa makse üüri pealt.
Aitäh.

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

maksja pool peaks sularahas tasumisel paluma kindlasti endale väljastada kviitungi vmt. maksmist tõendava dokumendi. Väidetavalt võlgu oleval poolele tuleb tõendada, et on üürimakseid tasunud.
See, kas teine osapool on oma kohustusi kolmanda (nt. maksuameti) ees täitnud, ei saa olla vabanduseks või ettekäändeks. Üürile võtja peab täitma tema poolt võetud kohustusi, sh. maksta üüri.

Lugupidamisega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kas ja kuidas tasustatakse haiglapäevi?31.05.2012

Tere,
Vajasin haiglaravi alates 10. kuupäeva õhtust, samas tööpäeva tegin 10-ndal ära, õhtul tuli minna haiglasse ravile. Kas töötasu arvestamisel ja haiguslehe esitamisel Haiigekassasse ei teki konflikti? Et töötasu peaks ma ikka selle päeva eest saama, samas peaks haigusleht hakkama jooksma ka kümnendast kuupäevast? Ja kas haiglaravil viibitud päevad käivad ka töövõimetushüvitise alla? Ei leidnud sellekohast infot Haigekasse kodulehelt.

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere.
Jah, arst väljastab Teile 10-ndast kuupäevast haiguslehe. Kuna esimesed kolm haiguspäeva ei kuulu maksmisele, siis ei teki ka konflikti tööandja makstud töötasu pärast.
Haiglaravil viibitud päevad loetakse haiguslehe perioodi sisse ning need hüvitatakse alates 4-ndast kuni 8-nda päevani tööandja poolt. Haigekassa hüvitab alates 9-ndast päevast haiguslehe.
Lisainfot hüvitiste määramise ja maksmise kohta leiate haigekassa kodulehel: http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/hyvitised/tvhmaksmine/tvhtabel/
 

Küsimus: Kas kohtutäitur saab keelata arestitud maa müümist ja otsustada müügihinda?30.05.2012

Tere,
Soov müüa väike maa metsaga, mis on aga juba 5 aastat olnud kohtutäituri poolt arestitud. Leidsin ostja, kes on nõu selle ära ostma, kuid kohtutäitur väidab, et ma ei saa metsa nii odavalt müüa. Küsimus seisneb selles, et kas maal saab arest peal olla juba 5 aastat järjest ja kas kohtutäituril on õigus keelata mul maad müüa sellise hinnaga nagu soovin? Sest saadud raha läheks niikuinii ju võla katteks.
Tänud

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

üldiselt on võlgnikul alates arestimisest keelatud arestitud vara käsutada. Seega ei saa Te ilma kohtutäituri nõusolekuta maad müüa.
Infot selle kohta, kas ja kuivõrd on kohtutäitur ise 5 aasta jooksul vara müügiga tegelenud ning miks see ei ole õnnestunud, saate temalt endalt.

Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kas juhilubadeta sõidu eest saadud karistuse tagajärjel ei saagi enne eksamile kui aasta möödudes?30.05.2012

Tere,
Jäin juhilubadeta sõitmise eest vahele ja sain trahvi 31.12.2012. Maksin kõik ilusti ära, kui arve esitati veebruari alguses. Nüüdseks olen läbinud autokooli ja soovisin minna ARK-i eksameid sooritama, käisin ARK-is kohapeal sellest rääkimas ja öeldi, et kuna mul on kehtiv karistus, siis ei saa ma minna enne selle kustumist 2013. aasta veebruari algust. Hakkasin kodus seadusi sirvima ja leidsin sellise lehekülje: https://www.riigiteataja.ee/akt/128062011018
seal on § 4. Eksamile lubamise tingimused, milles ei ole kirjas mitte kusagil minu arust, et mind ei tohiks lubada eksamile. Kuidas siis tegelikult on ja kas mul on õigus? Lisaks sellele on mul küsimus, et kas on mingi väikegi võimalus lasta kuidagi vähendada oma karistuse pikkust 12 kuult 6-le?
Aitäh

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Liiklusseaduse § 106. Auto ja mootorratta juhtimisõiguse andmine lõige 1
Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
punkt 3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või

Seega ei saa siin teha erandit aja lühendamiseks. Väärteokaristus aegub 1 aastaga. Lühendada saab seda aega ainult seadusandja.

Sama seadusesätte alusel ei lubatud Teid ka eksamile. Eksami eduka sooritamisega antakse Teile juhtimisõigus, kuid selle andmise välistab hetkel kehtiv karistatus LS § 106 lg 1 p 3 alusel.
 

Küsimus: Kas soodustingimustel pensionäri palgast peab tööandja kinni pidama töötuskindlustusmakse?28.05.2012

Olen soodustingimustel vanaduspensionär, mul on neli last ja sellega seoses saanud varem pensionile. Hetkel teen veidi tööd töövõtulepingu alusel. Kas minu palgast peab tööandja töötuskindlustuse maksu kinni pidama?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Jah, töötaja töötuskindlustusmakset peavad maksma kõik töötajad, sh võlaõigusliku lepingu alusel töötavad inimesed.
Töötuskindlustusmakse maksmise kohustus lõpeb vanaduspensioniikka jõudmise või ennetähtaegse vanaduspensioni määramise kuu viimasel kuupäeval.

Soodustingimusel vanaduspensioni saava isiku töötasult tuleb maksta töötuskindlustusmakseid.
 

Küsimus: Kas mul on õigus töötuskindlustushüvitisele pärast 4 kuud käsunduslepingu alusel tööd?24.05.2012

Tere,
Olin tööl 2 aastat, siis 2 aastat lapsehoolduspuhkusel ja siis jälle 2 aastat samal kohal tööl edasi. Lahkusin töölt "osapoolte kokkuleppel" 2011. novembris ja võtsin töötuna arvele detsembris. Olin arvel umbes üks-kaks kuud, siis sain käsunduslepingu alusel 4 kuuks tööle. Nüüdseks on leping lõppenud.

Eelmisel töötuna arveloleku korral sain töötutoetust, kas nüüd on mul võimalik saada töötuskindlustushüvitist, kuna ma ei lahkunud töölt omal soovil või mitte ja mis tingimustel?

Aitäh!

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Kas töötul on õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele, saab otsustada ainult arvelevõtmisel esitatud dokumentide alusel.

Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul:
1) kes on töötuna arvele võetud;
2) kellel on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) kellega viimane töösuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt töösuhte tähtaja möödumine).
 

Küsimus: Kuidas arvestatakse töötuskindlustushüvitis, kui töötasin Soomes ning nüüd soovitakse Eestis katseajal leping lõpetada?24.05.2012

Tere,
Töötasin Soomes 24 kuud ja lahkusin sealt, kuna leidsin Eestis töö. Nüüd 2 kuud peale Eestis töötamist soovitakse minuga leping lõpetada (hetkel katseaeg). Kuidas arvutatakse minu töötuskindlustus?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!
Soomes täitunud töötuskindlustusstaaž liidetakse Teie Eestis täitunud töötuskindlustusstaažile Soome pädeva asutuse KELA poolt väljastatud vormi U1 alusel. Kui viimane töötamine leidis Teil aset Eestis ning oli lühem kui 12 kuud ja Te töötasite viimase töösuhte lõpetamisele eelnenud ajal välisriigis, siis vastavalt Töötuskindlustuse seaduse § 9 (11) leitakse Teie hüvitise suurus viimasele kolmele töötamise kuule eelnenud üheksal töötamise kuul Teile Eestis makstud tasude alusel, millelt on kinni peetud töötuskindlustusmakse.
Hüvitise suuruse leidmiseks jagatakse viimasele kolmele töötamise kuule eelnenud üheksal töötamise kuul Teile Eestis väljamakstud ja töötuskindlustusmaksega maksustatud tasude summa arvuga 270. Ehk kui viimasele kolmele töötamise kuule eelnenud üheksal töötamise kuul Teile Eestis väljamakstud tasud puuduvad, siis määratakse Teile miinimumhüvitis. Miinimumhüvitise suurust reguleerib Töötuskindlustuse seaduse § 9 lg 5.