Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui tööandja ei maksa töövõimetuslehe raha ära?24.07.2012

Tere!
Soovin teada, kas ma ei saagi oma haiguslehe raha. Olen ühes firmas praktikal, juhtus tööõnnetus, jäin haigulehele, nüüd firmajuht ütleb nagu ma ei saagi oma haiguse raha?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Tööõnnetuse korral hüvitab haiguslehe haigekassa. Selleks aga peab tööandja esitama raporti tööinspektsiooni. Kui tööinspektsioon käsitleb juhtumit tööõnnetusena, saadetakse vastav info otse haigekassa süsteemi ning kogu haigushüvitise maksab haigekassa. Muul juhul on kohustatud hüvitist maksma tööandja alates haiguslehe töövabastuse neljandast päevast kuni kaheksanda päevani.
Kui tööandja keeldub maksmast töövõimetuslehe eest hüvitist, tuleb pöörduda tööinspektsiooni.

Parimate soovidega
Katrin Saadre
 

Küsimus: Minu pilt on pandud facebook-i ja lisatud ebasobiv kommentaar, kasutaja ei võta pilti maha, mida peaksin tegema?17.07.2012

Tere, asi on selles, et üks kasutaja on võtnud mu pildi kuidagi facebook-ist ja enda albumi pannud, lisanud sinna ebasobiva teksti pildi juurde. Olen talle kirjutanud, et ta selle maha võtaks, aga ta ei vasta. Mis ma peaksin tegema?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kas mul on õigus saada töötuskindlustushüvitist pärast 3-kuulist tähtajalist töölepingut?16.07.2012

Sain koondamise 2011 kevadel ja seejärel sain 270 päeva töötuskindlustushüvitist. Hetkel töötan 3 kuulise tähtajalise lepingu alusel mis lõpeb 16.09.2012. Kas mul on õigus seejärel töötuskindlustushüvitisele ja millise töötasu alusel seda arvestatakse? Kasvatan 8-aastast last üksinda, kes lõpetas I klassi 2012 juunis.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Töötuskindlustushüvitise väljamaksmisega muutub varem kogutud töötuskindlustusstaaž nulliks. Kui olete 270 päeva töötuskindlustushüvitist töötuna arveloleku perioodil ära kasutanud, siis uuesti tööle asumisel hakkate koguma uut töötuskindlustusstaaži. Iga kalendrikuu eest, mil olete saanud töötasu, millelt makstakse töötuskindlustusmaksu, arvestatakse üks kuu töötuskindlustusstaaži.

Kas töötuna arveloleval isikul on (olenevalt tema eelmisest tegevusest, töötamis- ja kindlustusperioodidest) õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele, otsustatakse arvelevõtmisel esitatud dokumentide alusel.

Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul:
1) kes on töötuna arvele võetud;
2) kellel on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töösuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, asutuse likvideerimine, katseaja ebarahuldavad tulemused, töösuhte tähtaja möödumine).

Seega, kui Te ei ole pärast viimast töötuskindlustushüvitise väljamaksmist töötanud ja töötasu saanud vähemalt 12 kalendrikuul, ei ole Teil uuesti kogutud vajalikku 12 kuulist töötuskindlustusstaaži, mis on vajalik töötuskindlustushüvitise taotlemiseks.

Õigus töötutoetusele on töötuna arveloleval isikul, kes on töötuna arvelevõtmisele eelneva 12 kuu jooksul vähemalt 180 päeva töötanud.
 

Küsimus: Võtsin tagasi perevägivalla tõttu tehtud avalduse, kas mul on õigus see uuesti esitada?16.07.2012

Võtsin tagasi perevägivalla tõttu tehtud avalduse, kas mul on õigus see uuesti esitada, isegi kui rohkem pole vägivalda aset leidnud?

Aitäh vastamast

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Teil on õigus see avaldus uuesti esitada, kuid peate olema ka valmis selleks, et Teilt küsitakse täpsustavaid küsimusi (miks Te ümber mõtlesite, mis muutus?). Uuesti esitamisel on ka oluline vaadata, palju aega juhtunust on möödas. Kas näiteks traumapunktis fikseeriti midagi? Kas tunnistajaid oli? Avalduste tegemine ja seejärel nende tagasivõtmine tekitab politseile lisatööd ja hea on, kui nii ei juhtu. Samas on täiesti inimlik, et inimesed muudavad oma seisukohti, seega püüab ka politsei neist aru saada.

Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Milliseid probleeme võib tekkida pärijatel, kui inimesel on surma hetkel isikut tõendav dokument aegunud?13.07.2012

Minu vanemad on väga vanad ja ütlesid, et nemad ei viitsi sel aastal aeguvaid ID-kaarte vahetama minna, et on sellel mõtet enam. Mis saab siis, kui nad äkki surevad ja nende dokumendid on kehtetud? Kas see muudab midagi minu pärimisõiguses või dokumentide vormistamises?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Pärimise osas ei tohiks kehtetu ID-kaart midagi muuta. Küll aga võib kehtivat dokumenti veel elu ajal vaja minna erinevate toimingute tegemiseks.

Dokumendi mugavamaks toatlemiseks on siin toodud hulk soovitusi: http://www.politsei.ee/et/uudised/uudis.dot?id=227147 soovitaksin kindlasti nendega tutvuda.
 

Küsimus: Kas prostitutsioonimaigulise kuulutuse avaldajat ei peaks vastutusele võtma?09.07.2012

Tere,
Leidsin sellise kuulutuse:
Paistab, et prostitutsioon on IN.
Seega otsustasin hakata enda mehe kupeldajaks.
Mees on noor, heas vormis, sportlik (sõjaväelane), korraliku varustusega, hea huumorimeelega ja osav.
Naised tehke enda pakkumine.

Küsimus on järgmine, kas sellise kuulutuse esitajat ei peaks vastutusele võtma?
Ette tänades vastuse eest

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere. Hea oleks, kui saadaksite viite, kus taoline kuulutus on, minu e-posti aadressile maarja.punak@politsei.ee. Kupeldamine, sellele kaasaaitamine, kellegi õhutamine prostitutsiooniga tegelema on karistatavad tegevused. Kui tegemist on vaid rumala naljaga, siis politseid see küll naerma ei aja. Aitäh tähelepanelikkuse eest! Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Naaber saagis maha minu territooriumil asuva puu ilma minule teatamata, mida teha, et ta edaspidi midagi sellist ette ei võtaks?09.07.2012

Tere,
Olen probleemi ees. Mai kuus arutas naaber piirdeaia lahti ja saagis maha minu viljapuu, seejärel pani uuesti aia kinni. Ta isegi ei teavitanud, et puu oleks teda seganud. Mida teha, et ta edaspidi ei tuleks minu territooriumile oma korda looma. Kas peab esitama avalduse või on juba hilja?

Lugupidamisega
jään vastust ootama

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere. Politseisse võib avalduse teha, kuna Te olete teise inimese tegevuse tõttu kahju saanud. Lihtsalt peate arvestama sellega, et kohalik konstaabel kindlasti küsib, et miks Te alles nüüd sellest teada annate, sest aja möödudes inimesed kipuvad asju unustama ja tal on keerulisem menetleda, samas, menetlemata ta seda asja ei jäta. Iseenesest, et ära hoida edaspidi taolisi juhtumeid, oleks mõistlik siiski politseis ära käia, sest ma saan aru, et Teie enda vestlemisest selle naabriga mingit kasu pole olnud. Samas, kui Te temaga veel vestelnud ei ole, tuleks seda kindlasti enne politseisse pöördumist teha. Võimalik, et saate teha omavahelisi kokkuleppeid edaspidise käitumise suhtes. Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Naabri koer hammustas last, käisime nägu õmblemas, mida saab politsei teha selliste koeraomanike ohjeldamiseks?09.07.2012

Täna juhtus siis selline asi, et naabri koer tuli meie õuele ja hammustas 3-aastast poega. Käisime traumapunktis, tehti näkku 4 õmblust. Selle koeraga on ka varem pahandusi olnud, näksanud varem minu tütart, aga nii, et ainult sinikas jäi. Käisin täna ka avaldust tegemas, lubati helistada.
Minu küsimus siis selline, kuidas politsei ohjeldab neid koeraomanike kelle koer ei püsi kodus ja käib külapeal koeri hammustamas, murdnud maha ka paar kassi. Mis on koeraomaniku trahvid ja kas on ka minul lootust kunagi turvalist elu elada. Kas on ka juhused, kui pannakse koeraomanik fakti ette, et peavad koerast loobuma?

Ootan vastust

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere. Olenevalt elukohast tuleks taolistel juhtudel pöörduda kas munitsipaalpolitseisse või politseisse, mida Te ka tegite. Kohaliku omavalitsuse korraldamise seadusest tulenevalt on ette nähtud tõsine karistus loomapidajale, kelle loom on kedagi vigastanud (trahv kuni 800 eurot). Sellistel juhtudel menetlejad uurivad ka varasemaid juhtumeid selle koeraga ja kui on näha, et inimene ei saa oma koerapidamisega hakkama, tuleb leida muid võimalusi. Esialgu soovitatakse kindlasti korralikku aeda, ketis hoidmist, elektroonilist kaelarihma vmt. Kui loomapidaja ei ole nõus selliseid kulutusi tegema, siis ta tõepoolest peab otsustama, mis koerast edasi saab. Magama panemine on kõige viimane ja äärmuslikum variant. On talupidamisi, mis asuvad metsa sees, kus sellest koerast oleks palju abi, seega tasub ka neid võimalusi kaaluda. Kui koer niisama ringi jookseb ja kedagi ei hammusta, siis on trahv kuni 400 eurot. Loodetavasti oli sellest vastusest abi!
 

Küsimus: Kui 13-aastane näitab enast veebikaameras paljalt ja hiljem kahetseb, kas siis võib seda vaatajat milleski süüdistada?09.07.2012

Kas 13-aastaselt tüdrukult võib küsida, et ta näitaks ennast paljalt läbi veebikaamera, lihtsalt nägemise pärast mitte internetti ülesriputamise jaoks või järgneb juba sellele karistus?
Samas tahan ka küsida, et kui ta ise näitab, kas siis oleks ka mingi karistus, kui mina midagi ei küsiks?
Põhiliselt tahan teada, et kui ma küsin, et näita ennast ja ta näitab, aga pärast kahetseb seda, kas ta võib mu politseisse anda ja kas mulle võib mingi karistus tulla?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Igasugune küsimine, vihjamine, mainimine, viitamine on Teie kahjuks ja karistuse järgnemine on üsna tõenäoline. Isegi kui alaealine oli ise nõus ja ise alustas, siis ta ei alustanud ju seda videovestlust samastiililiselt ka kõikide oma eakaaslaste ja sõpradega, vaid just nimelt Teiega. 13a puhul on öeldud, et ta ei suuda veel aru saada toimuvast ja ei suuda ohte hinnata. Seega, kindlasti mitte suhelda selliselt alaealiste vaid täisealiste inimestega, kes ise langetavad otsuseid ja teavad ka tagajärgi. Tüdruk, kes hakkas kahetsema ja teeb politseisse avalduse, käitub õigesti. Kui ta aga selle alusel Teilt midagi välja pressib, siis ta rikub ka ise seadust.
 

Küsimus: Probleem "kiusamisega", mida teha, kui kiusaja ei korva ära võetud asju?09.07.2012

Selline probleem, et trennis võeti särk ära ja peideti ukse taha, mina seda ei näinud. Kui järgmine trenn tahtsin särki kätte saada, seda enam polnud - oli ära võetud. Mida nüüd teha, kas see, kes särgi ära peitis peaks särgi kinni maksma, mida ma saaksin selles olukorras teha, ta ei taha särki välja maksta, aga kas ta peaks? Kas on ka muid meetmeid, kas peksa võib anda või tuleb hoopis mulle sellest jama?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Vägivald seda kindlasti ei lahenda. Kõige lihtsam on naljaninale öelda, et ta pani toime varguse ja Teil on selle kohta õigus teha avaldus politseile. Kui see on naljanina esimene vargus ja särk maksab vähem kui 64 eurot, siis on tegemist väärteoga ja ta peab selle eest maksma trahvi (maksimumtrahv on selle süüteo korral 1200 eurot) + tal tekib kohustus maksta kinni või tuua samasugune särk asemele. Seega on tal tunduvalt odavam see särk juba ennatlikult kinni maksta või uuega asendada. Alati võib proovida ka tülide lahendamist läbi tema lapsevanema. Tihti kiusajad ise oma enda vanemaid kardavad ja enamasti saavad vanemad aru, et kahjud tuleb neil kui lapsevanemal nagunii hüvitada ja teevad seda pigem kohe.