Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Keegi helistab juba aasta otsa, ei räägi, vaikib, olen hirmul ning ei tea mida peaksin tegema?28.08.2012

Mulle on juba aasta otsa helistanud tundmatu numbriga keegi ja lihtsalt vaikib. Algul arvasin, et see on lihtsalt mingi nali. Kuid süütu nali ei tohiks kesta juba aasta. Ta helistab mulle tavaliselt kuus korra. On ka juhtunud, et ta helistab mulle ühe päeva või nädala jooksul mitu korda.
Mõtlesin, et äkki ta kellegi teisega räägib, kuid kui annan telefoni teisele, vaikib ta endiselt. Kuna see on nii pikalt kestnud, siis olen veidi hirmunud.
Kas politsei saab kindlaks teha, kes see inimene on?
Kuhu ma peaks pöörduma?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Politsei saab telefoninumbri omanikke kindlaks teha ainult kriminaalmenetluse raames. Seega antud olukorras politsei seda teha ei saa.

Lihtsaimaks võimaluseks oleks blokeerida telefonist salastatud numbriga helistajad.
Keerulisem võimalus oleks pöörduda helistaja suhtes kohtusse.
 

Küsimus: Kuidas arvutatakse haigushüvitis, kui läbi kallaletungi puhkuse ajal viga saadud?22.08.2012

Inimesele tungiti keset päeva kallale, tõmmati kaelast kett ja rebiti käekott. Vigastused silmaga nähtavad - perearsti juures ja politseis fikseeritud.
Järgmisest päevast haiguslehel (samal ajal inimene puhkusel, kuid see pole enam puhkus), kuidas arvutatakse haigusraha?
Lugupidamisega vastust oodates!

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Hea küsija,
Peate tööandjale esitama avalduse puhkuse katkestamiseks haiguse tõttu. Töövõimetushüvitist arvutatakse seejärel tavalises korras. Täpsemalt saate lugeda töövõimetushüvitise kohta http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/hyvitised
Lugupidamisega
Katrin Saadre
 

Küsimus: Mida teha, kui pärast vahetuskaupa ilmnes, et saadud tehnika siiski päris töökorras ei ole?21.08.2012

Tere.
Tegime internetikuulutuste kaudu vahetuse, mulle pakuti interneti muusikakeskust krossitsiklile vahetuseks. Muusikakeskus kohapeal töötas, aga kui kaup tehtud ning sai proovitud cd-mängijat, ilmnes, et see ei tööta. Sai antud tema kätte tagasi, selleks ajaks andis ta mulle telefoni, et näidata, et ei tee mulle tünga ja tuleb tagasi. Sai siis helistatud ning öeldi, et muusikakeskuse cd-mängija oli minu poolt ära lõhutud, kuigi siis, kui selle sain, olime vennaga koos toas ning proovisime. Nüüd, kui ütlesin talle, et asi nii ei käi, ütles ta, et teda ei huvita diil on juba tehtud. Mida peaks tegema, kuhu pöörduma?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Antud juhul võib tegemist olla mõlema osapoole vahel sõlmitud lepingu tingimuste rikkumisega. Kui Teil ei õnnestu kokkuleppele jõuda siis lahendab Teie vaidluse kohus ühe osapoole hagiavalduse alusel.
 

Küsimus: Kas ja kuidas on võimalik maaklerilt tagasi saada broneerimistasu, kui ta ei vasta enam telefonile?21.08.2012

Tere,
Soovisin üürida korterit. Et asjaga oli kiire ja vaatajaid oli ka teisi, soovitas maakler teha broneeringu. Selleks oli 150 eurot. Järgmisel päeval pidi ta tulema koos omanikuga, et sõlmida üürileping. Helistasin järgmisel päeval, et kokku saada, kuid maakler ei vastanud. Alles õhtul vastas ja ütles, et unustas kokkusaamise. Loomulikult soovisin, et ta raha tagasi maksaks. Helistasin talle korduvalt. Lubati küll lahkesti maksta aga lubaduseks see jäigi. Lõpuks ei vastatud enam telefonilegi. Mida teha?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere,
Kuigi tegemist on lepingulise suhtega ja tavaliselt sellistel juhtudel soovitame kohtu poole pöörduda, siis praegusel juhul võite kirjutada avalduse ka politseisse. Seda eriti juhul, kui korter üüriti välja kellelegi teisele ja Teie jäite sellest seetõttu ilma, et maakler telefoni vastu ei võtnud. Kui maakler teadis, et Teie seda korterit nagunii ei saa, siis ta pani oma tegevusega toime kelmuse. See on politsei asi, et välja selgitada, kas maakler teadlikult tegutses nii või oli tegemist siiski eksimusega.

Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Millised tulevikuvõimalused ma enda jaoks ära rikkusin, sooritades 15-aastaselt varguse?21.08.2012

Tere,
Olen alaealine (15-aastane) ja panin lolli peaga toime varguse. See selleks, olen aru saanud kui vale see oli ja enam seda kunagi ei juhtu. Ma kahetsen seda. Kuid mind huvitab see, et kuna mul on nüüd väärteoprotokoll, mis saab minu tulevikust. Kas on asju, mida ma ei saa teha või kuhu ma ei saa minna tänu sellele, et mul protokoll on? Ma mõtlen ülikoole, töökohti, viisasid välismaale jne. Ja kui mul oleks kunagi soov mängida eesti koondises, kas see protokoll mõjutab ka midagi? Lühidalt, ma sooviks teada, mis tulevikuvõimalused ma enda jaoks ära rikkusin.
Ette tänades.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere,
Tegelikult ei ole hullu midagi. Kui varastatud eseme väärtus oleks olnud üle 64 euro, oleks lugu palju tõsisem, sest kriminaalkaristus paneb piire. Väärteo korras saadud karistus aegub 1 aasta pärast trahvi tasumist. Seega, need töökohad, kus nõutakse karistusregistri õiendit, seda enam aasta pärast ei näe, kuna karistusregistri õiendil on vaid kehtivad karistused.

Reisimisele see piire ei pane ja Eesti koondises olemisele samuti mitte. Eriti, kuna ise olete aru saanud oma rumalusest. Oluline on see, et sama tegu korrata ei tohi. Vargus on üks väheseid süütegusid, kus korduvus tähendab kriminaalmenetlust (alates kolmandast vargusest).

Loodetavasti oli see ehmatus piisavaks õppetunniks ja soovin edu sportlikes tegemistest!
 

Küsimus: Kui tähtajaline tööleping lõppes ja ma ei soovinud lepingut pikendada, kas mul siis ei olegi õigus töötuskindlustushüvitisele?16.08.2012

Tere,
Mul oli tähtajaline tööleping kestvusega 18 kuud. Nüüd olen töötuna arvel. Töötukassa ütles, et kuna mina ise lahkusin töölt (tähtajaline tööleping lõppes ja ma ei soovinud jätkata samas kohas), ei saa nad maksta töötuskindlustushüvitist, mis käib tähtajalise töölepingu kohta. Selle asemel määrati töötutoetuse päevamäär. Kui mul oli tähtajaline tööleping, kas see mõjutab töötuskindlustushüvitist, kui tähtajaline tööleping lõpeb, aga ei soovi tööd jätkata s.t tähtajalist töölepingut pikendada?
Ma arvan, et see ei tohiks mõjutada minu töötuskindlustushüvitist, kui ma ei soovi seal töökohas tööd jätkata ja lahkun töölt. Kuna tööleping lõppes kuupäevaga määratud päeval.
Lugupidamisega

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Isiklikult Teid puudutavatele küsimustele vastame e-posti teel: http://www.tootukassa.ee/index.php?id=12621
 

Küsimus: Arvan, et leidsin minult varastatud rolleri, kuid sellele on nüüd paigaldatud teine kerenumber - mida saaksin ette võtta?15.08.2012

Tere.
Arvan, et leidsin minult varastatud rolleri. Olen selle kohta teinud ka politseisse avalduse kunagi, aga nii see asi ka jäi. Täna leidsin kuulutuse internetist, et müüakse samasugust rollerit. Kirjutasin, et olen huviline ja käisin vaatamas, et kas on samad vigastused ja et kontrollida ka kere numbrit, mis mul enda omast veel alles on.
Minu õnnetuseks on kerenumber erinev (võibolla vahetatud), arvele ka juba võetud, kuid vigastused on paljud sellised nagu ka minu omal olid.
Paljud asjad on ka vahetatud ja ei saa olla 100% kindel, et see minu oma on. Küsimus oleks siis selline, et mida peaks tegema edasi ja kuhu pöörduma? Äkki saaks veel masina tagasi.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,

Kahtlustega peaks pöörduma jaoskonda, kuhu esitasite avalduse.
 

Küsimus: Mida peaksin pärast liiklusõnnetuses kannatada saamist ette võtma, et kahjud saaks hüvitatud?13.08.2012

Auto alustas laias kaares tagurdamist gaas põhjas. Olin just pööranud rolleriga antud teele ja liikunud auto poole kiirusega ca 25km/h. Kui teadvusele tulin, oli roller mitu meetrit eemal, endal õnneks luud terved. Konstaablile tunnistas autojuht telefonitsi enda süüd, lubas kahjud hüvitada ja kadus. Oma uimase peaga ei taibanud ma auto numbritki kirja panna. Kas on võimalus teada saada antud isikule kuuluva musta värvi sõiduki registreerimismärki, tehnilise ülevaatuse ja kindlustuspoliisi olemasolu? Mida peaksin ette võtma, et kahjud saaks hüvitatud?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,

Asjaolude selgitamise käigus selgus, et autojuhi nimi on Teile teada. Seega on Teil kaks võimalust. Esimene on pöörduda selle nimega enda kindlustuse poole ja jätta ülejäänud andmete välja selgitamine juba kindlustusseltsi tööks. Või pöörduda avaldusega menetluse alustamiseks politseisse. Menetlus antud juhul liiklusõnnetuse põhjustamise tunnustel.
 

Küsimus: Kas töövõimetuspensionäril on kergema töö otsimise perioodiks õigus töötukassa hüvitisele?10.08.2012

Tere!
Olen juba detsembrikuust saadik tööõnnetuse tagajärjel töölt eemal ehk siis juunikuuni olin haiguslehel. Aprillist määrati mulle ka töövõimetuspension, aga nüüd pole veel vigastuse pärast võimalik tööle asuda (ehitusele). Kas mul on töötukassast võimalik saada hüvitist, kuni otsin kergemat tööd?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Eesti Töötukassa ülesandeks on aidata inimestel leida tööd.
Selle ülesande täitmiseks võtame isiku, kes ise meie poole töö otsimise sooviga pöördub, arvele töötuna ja osutame tema tööotsingute toetamiseks tööturuteenuseid kehtivate seaduste alusel.
Töötuna arveloleval isikul võib olenevalt tema eelmisest tegevusest, töötamis- ja kindlustusperioodidest olla õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele, mille määramine otsustatakse arvelevõtmisel esitatud dokumentide alusel.

Töötuskindlustushüvitise määramiseks peab isik vastama kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töösuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele.

Seega, kui Teie töösuhe lõpetati tööandja algatusel seoses töövõime vähenemisega terviseseisundi tõttu, siis on võimalik töötuskindlustushüvitist määrata, kui Teie töötasult on makstud töötuskindlustusmakseid vähemalt 12 kuul töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul.

Töötuskindlustushüvitist makstakse, kui töötu otsib aktiivselt tööd, kandideerib sobivatele tööpakkumistele, pöördub töötukassasse kokkulepitud ajal.

Kui Te olete valmis kasutama töötukassa abi oma tööotsingutel, siis töötuna arvelevõtmiseks tuleks isiklikult pöörduda Teile sobivamasse töötukassa osakonda.
Kaasa tuleks võtta:
-kehtiv isikut tõendav dokument;
-töötuskindlustushüvitise või töötutoetuse taotlemise korral viimase töösuhte kestvust ja lõppemise põhjust tõendav dokument (tööleping või teenuse osutamise leping),
-töötuskindlustushüvitise taotlemisel tööandja tõend kindlustatule.
Teenindame Teid: E, K, N 8.15 - 16.00 ja T 8.15 – 17.30 ning R 8.15 – 12.00
 

Küsimus: Kuidas saan kontrollida, kas haigekassa väljamakstav summa sisaldab väljamaksmisega viivitatud päevade eest vastavalt seadusele ka viivist?10.08.2012

Ajutise töövõimetuse hüvitis makstakse välja 30 kalendripäeva jooksul, alates nõuetekohaselt vormistatud dokumentide laekumisest haigekassasse. Väljamaksmisega viivitamise korral on haigekassa kohustatud maksma vastavalt seadusele ka viivist.

Hüvitise väljamaksmise pikendamisest teatab haigekassa kindlustatud isikule kirjalikult, näidates ära väljamaksmise pikendamise põhjuse ning tähtaja asja kohta oma arvamuse või vastuväidete esitamiseks.

Minu küsimus on, et kuidas õnnestub minul kontrollida, kas väljamakstav summa sisaldab väljamaksmisega viivitatud päevade eest vastavalt seadusele ka viivist? Kuidas oleks kohane talitada, kui hüvitise väljamaksmise pikendamisest haigekassa kindlustatud isikule ei teata?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Kui haigekassa ei teata hüvitise väljamaksmise pikendamisest, siis peaksite ise pöörduma järelepäringuga haigekassasse ja juhtima tähelepanu maksmise hilinemisele.
Haigekassal on kohustus maksta haigushüvitis välja 30 kalendripäeva jooksul. Kui haigekassa on ületanud seadusega ettenähtud ajalimiiti, maksab haigekassa isikule ka viivist. Ise inimene seda kontrollida ei saa. Seega tuleb Teil haigekassasse ikka järelepäring teha - uurida, mis ajal on dokumendid haigekassasse laekunud. Päevade arvestus algab haiguslehe haigekassasse jõudmise päevast ehk et, kui tööandja viivitab lehe esitamisega, siis see periood arvesse ei lähe.