Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui endine elukaaslane ei anna mu isiklikke asju tagasi?22.11.2012

Tere,
Mure selline, et läksin 1,5 aastat tagasi lahku elukaaslasest ja kolisin Saaremaale. Olen osa asju kätte saanud ja ainuke asi, mida ma pole saanud, on minu pildialbumid ja karp õnnitluskaarte. Ekselukaaslane ei taha neid asju postiga saata ja kuna mul keeruline Tartu sõita, oli õde nõus asjad ära tooma. Ekselukaaslane aga ei taha asju üle anda. Mis ma teha saaksin, et asjad kätte saada?
Ette tänades

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere

Kui on tegemist endiste elukaaslaste ja võimalike ühisvarade jagamisega, siis saab abi tsiviilkohtust.

Antud juhul soovitaksin siiski proovida saavutada kokkulepe oma endise elukaaslasega. Keegi ei saa ka sundida teda neid kaarte kellelegi teisele üle andma. Kõige lihtsam lahendus oleks tõenäoliselt ise asjadele järele tulemine, sest sain kirjast nii aru, et sellise lahendusega on ka teine pool nõus.

Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Kuidas saada lahti iganädalasest tasulise teenuse sms-st, mis tekitab 15 eurose kulutuse mobiiliarvel?21.11.2012

Tere.
Internetis oli reklaam, kus võis võita iPad'i. Täitsin kõik väljad ning lisasin ka oma telefoni nr, mida nõuti, sest muidu ei saanud loosis osaleda. Peale seda tuleb iga nädal mulle üks sms ja arvele lisandub iga kuu selle eest 15 eurot. Kuidas on võimalik sellest sms-st loobuda? Tean, et pidi kuskile saatma või internetis täitma mingi koha sõnaga Stopp! ning peale seda enam neid ei tulnud. Kas see on õige või mismoodi ma üldse sellest tüütust sms-st vabaks saan, et iga kuu arvele seda 15 eurot ei lisanduks, sest ma ei soovi sellist teenust.
Loodan leida lahenduse sellele ja kõike ilusat Teile.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere

Kuna hetkel ei ole teada, milliselt numbrilt Te selle teenuse saite, siis täpsemat infot on keeruline anda. Samas, kasutan EMT kodulehelt väljavõtet:

"Perioodiliseks sisuteenuseks nimetatakse pideva nädala- või kuutasuga teenuseid, mis perioodiliselt (näiteks kord nädalas) pakuvad teenusega liitunutele uut mobiilisisu (helinaid, taustapilte, horoskoope jne). Teenusega liitumisel on teenusepakkuja kohustatud saatma liitujale SMS-iga teenuse hinna ja teenuse lõpetamise võimalused. Enamikul juhtudest tuleb teenusest loobumiseks saata vastavale lühinumbrile SMS märksõnaga STOP või STOPP. Kui teenuse lõpetamine õnnestus, saadetakse ka vastavasisuline vastussõnum. Lühinumbri, millele lõpetamissõnum saata, leiab teenusepakkuja poolt talle saadetud sõnumitest. See on nähtav ka kõnede eristuselt, kus on välja toodud teenusepakkuja lühinumber."

Kui inimene ise ei suuda kindlaks teha teenusepakkujat, võib abi saamiseks pöörduda oma sideoperaatori poole, neil on vastav info olemas.

Kui küsimus on selles, et kas see on seaduslik või mitte, siis üldjuhul me räägime lepingutest, kus see alustamine ja lõpetamine on väga selgesõnaliselt kirjas. Seega pole selles ka midagi ebaseaduslikku, kuna inimene on teenusega liitudes ise öelnud, et ta on selliste tingimustega nõus. Alati võib seda teenust ka mitte tellida.

Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Mis karistus võib oodata kui jäin teistkordselt joobes juhtimisega vahele, puudusid load, ülevaatus ja kindlustus?20.11.2012

Tere,
jäin teist korda joobes juhtimisega vahele. Esimene kord oli 2010, kus joove oli 0.60mg\L, sel korral oli 0.39mg\L, puudusid load (kuna libeda sõit tegemata) ja autol puudus ülevaatus ja kindlustus. Mis karistus võib sellele järgneda ja kas on võimalik kirjutada asju leevendav kiri?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

15 päeva jooksul alates väärteoprotokolli koostamise kuupäevast on Teil võimalik esitada vastulause - kahetsuskiri. Esitada tuleks see kiri politseijaoskonda, mille aadress on märgitud väärteoprotokollile.
Karistuse suurust kahjuks ennustada ei oska.
 

Küsimus: Kas peaksin eksamile saama, kui järelkoolitusel käidud, kuid trahv maksmata?20.11.2012

Tere
Lugu selline, et jäin alkoholijoobes esmaste juhilubadega politseile vahele, koostati väärteoprotokoll, sain 700 eurot trahvi ja lisakaristusena võeti ära juhiload 4 kuuks ning juhiload tunnistati kehtetuks. Et uuesti load kätte saada, pidin minema järelkoolitusele ja kui koolitus läbitud, sooritama eksamid. Probleem tekkis sellega, et mul trahv maksmata ja ARK-st öeldi, et niikaua kui trahv pole makstud, niikaua eksamile ei saa minna, kuid politseist öeldi, et trahvi mittetasumine ei mõjuta eksameid ja uute esmaste juhilubade kättesaamist - kumb on siis õige?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Liiklusseadus:
§ 106. Auto ja mootorratta juhtimisõiguse andmine

(1) Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või

§ 224. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine lubatud alkoholi piirmäära ületades

Seega hetkel tundub, et eksis politsei. Karistus aegub väärteo puhul ühe aasta möödudes trahvi tasumise kuupäevast. Seega seni, kuni trahv ei ole tasutud, ei ole võimalik Teile LS § 106 lg 1 p 3 alusel juhiluba väljastada.
 

Küsimus: Kuidas peaksin töötu abiraha saamiseks katseajal töösuhte lõpetama, kui tunnen, et see töö ei sobi mulle?20.11.2012

Tere!
Olen tööl katseajaga 4 kuud. Tunnen, et see töö ei sobi mulle. Mis tingimustel peaks töölepingu üles ütlema, et võtta ennast töötuna arvele ja saada töötuskindlustust? Kui ise lõpetan 15-päevase etteütlemisega töölepingu, kas siis on õigus töötuskindlustusele. Kui suur on summa, mida töötuna sellisel juhul makstakse? Kuidas oleks kõige õigem talitada, et saada töötu abiraha?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,
õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töösuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, asutuse likvideerimine, katseaja ebarahuldavad tulemused, töösuhte tähtaja möödumine).

Omal soovil või poolte kokkuleppel töösuhte lõppemise järel töötuna arvelevõtmisel on töötul võimalik taotleda töötutoetust, mille päevamäär käesoleval aastal on 2,11 €.
Kui töötu vastab töötuskindlustushüvitise määramiseks kehtestatud tingimustele, siis hüvitise suurus esimesel 100. päeval on 50% ja edasi, kuni määratud perioodi lõpuni 40% isiku keskmisest töötasust.
Rohkem infot leiate töötukassa kodulehelt: http://www.tootukassa.ee/index.php?id=11245
 

Küsimus: Kuidas peab kasvataja õpilase suitsetamist tõendama, vormistama?19.11.2012

Tervist.
Ise käin põhikoolis ja ööbin "ühikas", seal on ka lapsed, kes käivad seal internaatkoolis. Ükskord ühe sõbraga käisime meelega metsas ja tulime sealt joostes välja, et vaataks, kuidas kasvataja reageerib. Kasvataja nimelt ütles, tulge siia suitsumehed, ja me panime siis territooriumilt jooksu ja tulime hiljem tagasi. Kui tagasi tulime, pani kasvataja meid kirjutama protokolli suitsemise pärast, kuigi meil polnud suitsulõhnagi küljes ja mingit tõendit ei olnud. Meie loomulikult kirjutasime, et me pole suitsetanud ja kirjutasime jooksmise põhjuseks, et kasvataja "sõimas" meid suitsumeesteks. Hiljem kartsime, et äkki saamegi trahvi ja siis õhtul ütlesime kasvatajale, et kui see politseisse ei lähe, siis jätame suitsetamise maha. Meie jooksmist nägi ka pealt teine õpetaja ja kasvata ütles siis, et tal on tunnistaja ja meil pole mingit pääsu. Minu teada "ärajooksmise" eest trahvi suitsetamise kohta teha ei saa?

Ja tahaksin ka teada, et kas kasvataja saab sulle protokolli teha suitsulõhna eest? Isegi siis, kui on teisi kasvatajaid, kes tunnistavad, et suitsulõhn oli küljes.
Üks jäi lõhnaga vahele ja ei olnud nõus kirjutama oma allkirja ega midagi, siis kasvataja kirjutas ise ära ja sai see poiss ikka trahvi.
Oleks siis nendele kolmele küsimusele vastust vaja.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Suitsulõhna alusel ei saa kedagi trahvida, kui muud tõendid puuduvad. Kasvataja ise ei saa kindlasti trahvi teha, see õigus on ikkagi politseil. Politsei omakorda vajab menetlemiseks kasvatajatelt-õpetajatelt kindlat tunnistust selle kohta, et nad nägid lapsi suitsu suhu panemas või käes hoidmas. Lõhn ja nurga tagant, kus tavaliselt suitsetajad suitsu teevad, tulemine ei ole tõenditeks.

Kui keegi sai trahvi nii, et ise protokollile (mitte valgele paberile tehtud seletuskirjale) allkirja ei andnud (ega ei öelnud ka politseinikele, et keeldub allkirja andmast), siis sellest tuleks teavitada politsei sisekontrolli, kuna see ei tohiks olla võimalik.

Kui kasvataja kirjutas seletuse juhtunu kohta läbi enda silmade, on kõik korras, kui ta kirjutas nii, nagu seda oleks teinud see poiss, siis see pole tavaline. Valgel lehel olev seletus pole ametlik dokument ja tõend, seega dokumendi võltsimisega tegemist ei ole, samas niimoodi seletuskirjasid ei kirjutata.

Kui Teile tehakse trahv suitsetamise eest, kuid suitsu teinud Te tegelikult ei ole, siis 15 päeva jooksul saate esitada selle kohta vastulause politseisse. Siis vaatab menetleja ülemus samamoodi tõendid üle ja võtab seisukoha, kas tõendid on piisavad, et suitsetamise fakti tõendada. Kui Te ütlete vastulauses, et kasvataja Teid suitsetamas ei näinud, aga ta on oma tunnistuses kirjutanud, et nägi, siis ka see kontrollitakse üle.

Teinekord tasub muidugi olla selliste naljadega ettevaatlikum. Kui Te teate, et suitsetajatega on koolis probleeme, siis ei ole vaja iseendale "olen suitsetaja" naljaga tähelepanu tõmmata ja kindlasti ei tohi alaealisena ka suitsu teha.
 

Küsimus: Kas on võimalik avalduse alusel lasta töötukassa raha kanda teise inimese kontole?16.11.2012

Tere,
kas on võimalik mingi avalduse alusel lasta töötukassa raha kanda teise inimese kontole (kui endal on konto arestitud)?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,

seaduse alusel saab toetusi ja hüvitisi maksta ainult selle isiku kontole, kelle nimele töötukassa otsusega toetus või hüvitis on määratud.
 

Küsimus: Kas pärast emapuhkust saan töötuna arvele võtta, kuigi olen uuesti lapseootel?16.11.2012

Tere,

olen kuni jaanuar 2013 emapuhkusel, samas ootan teist last, kes peaks sündima juuni 2013. Kas mul on võimalik end töötuna arvele võtta jaanuarist ja kas ma saan taotleda alustava ettevõtja toetust 4474 €? Äriplaan koostamisel.
Samuti, kas töötuna arvele võtmine mõjutab kuidagi minu emapalka?

Ette tänades,
K

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,

töötuna on võimalik arvele võtta inimest, kes ei õpi täiskoormusega õppes ja kes ei tööta (töösuhe on lõpetatud, mitte peatatud lapsehoolduspuhkuse ajaks).
Töötuna arvelevõetud inimesel, kes vastab tööturuteenuste ja -toetuste seaduse § 19 sätestatud tingimustele, on õigus taotleda ettevõtluse alustamise toetust vastavalt koostatud äriplaanile.
Vanemahüvitise kohta saate informatsiooni Sotsiaalkindlustusametist.
 

Küsimus: Mis tingimustel võib turvatöötaja näiteks kaubanduskeskuses isikut kinni pidada?15.11.2012

Viimasel ajal olen mitmel korral tähele pannud, et kaubanduskeskuse turvatöötajad on nende territooriumil suitsetanud (ilmselt alaealistel) isikutel kontrollinud dokumente ning selgudes, et isik on alaealine, võtnud neid kaasa turvaruumi politsei saabumiseni.
Sellest ka küsimus, kas neil on üldse õigus kontrollida antud juhul isiku dokumenti ning neid kinni pidada?
Kui ma Turvaseadust õigesti mõistan, siis selle õiguse annab neile:
§ 32. Turvatöötaja õigused
(1) Turvatöötajal on õigus:
1) tõkestada pääs valvatavale objektile isikul, kes püüab sinna siseneda loata või muu seadusliku aluseta;
2) valvataval objektil kinni pidada süüteos kahtlustatav isik;
3) kinni pidada isik, kes tungib või on tunginud valvatavale objektile, viibib seal asjakohase loa või muu seadusliku aluseta, ohustab valveobjekti, objektil viibivaid isikuid või takistab turvatöötajat tema ülesannete täitmisel. Kinnipeetud isik tuleb viivitamata politseile üle anda;
4) isiku kinnipidamisel teostada isiku ja temaga kaasas olevate esemete turvakontrolli kindlustamaks, et kinnipeetu valduses ei ole esemeid ega aineid, millega ta võib ohustada ennast või teisi. Turvatöötajal on õigus ohtlikud esemed ja ained võtta oma kontrolli alla. Äravõetud esemed ja ained tuleb viivitamata anda üle politseile.

On mul õigus?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Jah Teil on õigus.

§ 32 lg 1 p 2 - alaealine, kes tarbib tubakatoodet, on toime pannud süüteo. Seega selle paragrahvi alusel on turvatöötajal õigus oma valvataval objektil selline isik kinni pidada ja politseile üle anda.
 

Küsimus: Kas mul on õigus dekreedirahale, kui hetkel olen töötu, kuid olen sel aastal 7 kuud töötanud?13.11.2012

Tere,
Selline küsimus, et olen hetkel viiendat kuud rase ja sünnitan järgmise aasta märtsis. Olen hetkel töötu, kuid sellel aastal olen töötanud 7 kuud. Kas mul on võimalus saada dekreedirahasid?

Ette tänades

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Paraku töötuna ei ole Teil õigust saada dekreedirahasid. Haigekassa maksab sünnitushüvitist vaid töötavale ning tööandja kaudu ravikindlustatud naisele.
Küll aga on Teil õigus vanemahüvitisele, mida maksab sotsiaalkindlustusamet (www.ensib.ee).

Kõike paremat
Katrin Saadre