Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas alaealise vanemaid teavitatakse, kui olen jäänud tänaval purjus peaga politseile vahele?05.11.2012

Tere, olen 17-aastane noor. Minu küsimus siis selles, et kas minu vanemaid ka teavitatakse, kui ma olen jäänud purjus peaga vahele tänaval, tehti trahvi 12 eurot? Veel üks küsimus siis selle kohta, et käin ka autokoolis, kas see mõjutab mind, kas saan ikka lube teha ja ARK-s saan need ilma probleemideta kätte. Olin lihtsalt tänaval kui politsei mind kinni võttis, kõndisin kodu poole, ei olnud autoroolis ega midagi.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Jah teavitatakse.

Autokooli ja lubade saamist see ei mõjuta.
 

Küsimus: Kui kassas rohkem raha tagasi saanud klient selle teadlikult tasku paneb, kas turvavideo alusel on võimalik raha välja nõudma hakata?29.10.2012

Töötan kaupluses. 13.09.2012.a. andsin ekslikult ostjale tagasi tema antud 50 eurose ja veel kauba sai ta tasuta ning raha ka, mis oli 50-st peale ostu sooritamist tagasi anda. Kõik on ilusti turvalindilt näha, kui ostja võtab 50 eurot tagasi, vaatab seda ja paneb rahakotti, siis võtab ta veel tagasi antava raha ja surub selle tasku. Intsident juhtus kuskil 10 min enne tööpäeva lõppu, ostjal oli konflikt tema taga seisva kliendiga, mina olin sellest häiritud (see ei ole muidugi vabandus). Kuid tahan küsida, kas mul on mingit õigust, selle inimese käest raha tagasi saada. Miski muidugi ei vabastada mind sellest, et eksisin, kuid inimene teadlikult pani raha tasku ja sammus võidurõõmsa näoga poest välja. Nüüd külastab teist meie keti poodi, Tema kliendikaardilt on võimalik andmed saada. Kas mul on mingit õigust?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Õigus on pöörduda Teil kohtu poole ja nõuda sellisel viisil raha tagastamist.
 

Küsimus: Kas politsei võib öösel täiesti pimedas kõrvalteel kiirust mõõta?29.10.2012

Tere,
Kas politsei võib öösel täiesti pimedas kõrvalteel kiirust mõõta? Ja ma sain teada, et ei tohi eelnevat rikkumist arvesse võtta kui on möödunud 1 aasta. Mul oli üks rikkumine üle aasta tagasi ja seda võeti arvesse.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Politsei võib kiirust mõõta olenemata tee liigist, selle valgustatusest ja kellaajast.
Kahjuks sellise info põhjal ei oska selgitada, miks seda arvesse võeti. Puudub selgitus milles arvesse võtmine väljendub.
 

Küsimus: Kui on tekitatud materiaalne kahju, kas siis kannatanul on õigus teada saada, kas süüdlast on karistatud ebaseadusliku tegevuse eest?29.10.2012

Kas politsei teavitab kannatanut, et seaduserikkuja on saanud trahvi?
Kas ta saadab kannatanule teatise koju või teavitab seda mingil teisel moel või üldse ei teata midagi. Ja kas kannatanul on õigus teada trahvi suurust, mis määrati seaduserikkujale (kannatanule on tekitatud materiaalne kahju)? Kodanikuna tahan teada, kas inimest on karistatud ebaseadusliku tegevuse eest? Mis õigused mul on selles asjus?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Teise kodaniku suhtes kohaldatud karistusest kannatanut ei teavitata. Küll aga teavitatakse kui menetlus lõpetatakse toimepanijat karistamata. Kuid Teil on õigus pöörduda palvega toimikuga tutvumiseks kohtuvälise menetleja poole.
 

Küsimus: Kui pudeliga visati auto esiklaas katki, kas on mingi võimalus raha välja nõuda?29.10.2012

Tere,
Visati õllepudeliga autol esiklaas katki, kaskot ei ole. Kas on mingi võimalus hüvitist saada, Politseis on juhtum fikseeritud.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere,
Antud juhul tuleb Teil endal viskajaga kokkulepe sõlmida, et isik ise vabatahtlikult selle tekitatud kahju kinni maksaks. Tekitatud kahju hüvitamist või mittehüvitamist võtab politsei karistuse määramisel arvesse, seega see on ka viskaja enda huvides. Samas, kui isik keeldub, siis on Teil ainsaks lahenduseks kohtusse pöördumine.

Edu!
 

Küsimus: Kas politsei tohib siseneda eravaldusesse ilma valdaja loata?22.10.2012

Nimelt nädal-kaks tagasi peeti erasaunas sünnipäeva, sõbrad kutsuti kokku facebookis avalikus ürituses.
Kohale tulid õhtu jooksul ka politseinikud, kes marssisid kohe sisse. Küsimusele, mis õigusega nad sisse tulid, mingit mõistliku vastust ei antud.
Ma tean, et Politsei ja piirivalve seaduses on kirjas, et politsei võib siseneda, kui inimese elu võib olla ohus.
Peol viibis ka alaealisi alkoholi tarbinud noorukeid, kuid kas see tähendabki, et inimese elu võib olla ohus ja kui politseil on alus arvata, et peol on alkoholi tarbinud alaealisi, siis kas see annab neile õiguse siseneda ilma valdaja loata?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere

Selleks, et selgitada viimase aja praktikat, toon näite juhtumist, mis toimus umbes kuu aega tagasi Tartus. Noored pidasid paneelmajas pidu ja selle käigus tehti lärmi ning loobiti väikeseid esemeid aknast välja. Politsei läks kohale, kuid keegi ust ei avanud. Nüüd oli politseil seaduse järgi mitu erinevat võimalust: ära minna ja järgmisel päeval politseimajas peol viibijatega vastavaid menetlustoiminguid teha, lülitada korteris vool välja, et edasist rikkumist (valju muusika kuulamise näol) ei saaks jätkuvalt toime panna või lõhkuda uks maha. Valiti viimane võimalus, kuna asjade loopimisega pandi ohtu möödakäijate tervis ja autod, lärmamisega segati naabreid ning peol viibisid väidetavalt ka alaealised, kes tarbisid alkoholi ja olid seeläbi ohus. Päästeamet lõikas luku ketassaega läbi.

Üldiselt on õigustuseks vahetu ohu tõrjumine - joobes alaealine võib ise oma elu ohtu panna või võidakse tema suhtes panna toime kuritegu, kuna ta on abitus seisundis. Teiseks põhjuseks tuuakse üldjuhul valdusest väljapoole levivad teist isikut oluliselt häirivad mõjutused. Valdusesse sisenemine mõlema põhjuse korral on kirjas politsei- ja piirivalveseaduse § 7´37. Samas peaks politsei niipea, kui valdaja on kohapeal olemas, teda sellest ka teavitama (selgitama täpsemalt, mis on see põhjus ja mida soovitakse teha), kuid see ei tähenda, et ilma valdaja nõusolekuta siseneda üldse ei tohi. Kahju, et seekord siis politseinikud end arusaadavaks ei osanud teha, et Teile selgitada oma seaduslikku õigust sisenemisel. Samas, kui Te leiate, et Teile on ikkagi liiga tehtud, võib esitada politseisse kaebuse nende politseinike tegevuse peale ja siis juba sisekontroll selgitab välja, kas kõik sai tehtud nii, nagu seadus ette näeb.

Loodetavasti oli see vastus piisavaks põhjenduseks.
 

Küsimus: Kui minu abikaasa lahkus kodust omal soovil, kas pean teda otsima ja kadunuks kuulutama?22.10.2012

Tere,
Minu 74-aastane abikaasa on juba kolmas kord kodunt minema kõndinud. Eelmistel kordadel tuli ta 2-3 nädala pärast tagasi, kuid nüüd on juba poolteist kuud ära olnud. Kuna ma ei tea tema asukohta (ta on seda siiani varjanud), kas pean politseisse minema ja ta kadunuks kuulutama?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere,
Kindlasti soovitan politseisse pöörduda. Võib-olla piisab vaid palvest temaga ühendust võtta ja kui selgub, et kõik on korras, jääb ka Teie süda rahule. Kui ka politseil ei õnnestu temaga kohe kontakti saada, tuleb alustada tagaotsimisega selle seaduslikus mõttes (sellel on kindlad protseduurireeglid, avatakse eraldi toimik jne), sest möödunud on juba päris pikk aeg ning ilmad muutuvad järjest külmemaks. Kui isikul püsivat varjupaika ei ole, võib sügis eriti selles eas inimesele ohtlikuks muutuda. Välistatud ei saa olla ka tema muud võimalikud kadumaminemise põhjused. Parem olla kindel. Selleks politsei ongi.

Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Kas arstidel on kohustus patsiendi kohta käiv terviseinfo patsiendi digiloole kanda?18.10.2012

Olen pidanud oma krooniliselt haige emaga viimasel ajal palju arstide juures käima ja mulle oli suur üllatus, et ehkki arst veedab visiidi ajast suure osa arvutis, ei tea ta mitte kui midagi patsiendi terviseloost. Iga kord hakkab kõik otsast peale: diabeet, läbi tehtud südameoperatsioon, glaukoom... kõik kroonilised hädad tuleb igale arstile uuesti läbi rääkida, uuringutulemused näpu otsas paberil kohale viia. Mis on üldse digiloo mõte? Miks arstid seda ei kasuta? Kas neil on üldse kohustus patsiendi kohta käiv terviseinfo sinna kanda?
Minu meelest viidab selline kilplasetöö nii patsiendi kui ka arsti aega - ilmselt oleks see üks koht, kus meditsiini efektiivsemaks teha ning arstide koormust vähendada.

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Arstil ei ole kohustust kanda patsiendi kohta käiv terviseinfo (läbipõetud haigused, tehtud operatsioonid jm) tema digilukku, kuna tehnilised lahendused on arstidel erinevad.
Kui eriarst küsib täpsustusi, siis see tähendab, et ta ei ole saanud piisavalt informatsiooni patsiendi digiloost.
Digilugu hõlbustab küll arstide tööd, kuid aega kulub ühtemoodi nii digiloo kui ka paberil uuringutulemuste lugemiseks.

Kena päeva soovides
Katrin Saadre
 

Küsimus: Kas koondatud pensionäril on ka õigus töötuskindlustushüvitisele?11.10.2012

Mind koondatakse alates 31.12.2012 §89 lg 1 alusel. Ka uut tööd ei pakuta. Olen pensionär. Kas ka mulle kehtivad töötuskindlustuse hüvitised. See on siis .... mitu kuud millise tasuga?
Lugupidamisega

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!
Kui olete juba jõudnud pensioniikka (63a), siis ei ole võimalik Teid töötuna arvele võtta ega määrata töötuskindlustushüvitist, mida makstakse ainult töötuna arveloleku perioodil.

Kui olete töötanud Teid koondanud firmas üle 5 (10) aasta, on Teil õigus koondamise kindlustushüvitisele ühe (kahe) kuupalga ulatuses. Töötukassa maksab Teile hüvitise välja umbes ühe kuu jooksul tööandja poolt esitatud taotluse alusel.
 

Küsimus: Mida peaksin tegema, kui internetist eraisikult ostmisel maksin raha, kuid kaupa pole saanud?10.10.2012

Ostsin interneti vahendusel eraisikult naiste jope. Kandsin raha üle ja mida pole, on pakk. Summa on küll tühine 15 eurot, aga ikkagi...
Mida saan teha? Kas avaldus esitada? Andmed on kõik olemas.
Hiljem googeldasin netis (oleks pidanud seda enne raha ülekandmist tegama), et tegu on tõsise petturiga. Kannatajaid on teisigi.
Aitäh!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere
Kindlasti tehke avaldus lähimasse politseijaoskonda või interneti teel. Rahasumma suurus mängib karistustuse mõttes rollis: antud juhul on tegemist siis väärteoga, mille eest inimesele saab määrata rahatrahvi kuni 1200 eurot. Kui teate ka teisi inimesi, kes sel viisil on petta saanud, andke sellest ka neile teada!
Meeldivat päeva jätku!