Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas minu abistaja tõendab, et aitas puudega inimest, kui ma bussi peale minnes võtan puuet tõendava kaardi kaasa?05.03.2012

Tere!
Mul on raske liikumispuue. Oman parkimiskaarti. Käin vahel bussiga kaugematel sugulastel külas. Kannan kaasas ka parkimiskaarti, kuna mind viiakse autoga 40 km kaugusele bussi peale. Kuidas sellises olukorras kasutada seda kaarti, sest kuna mu liikumine on raskendatud, on ju loomulik, et pargime invakoha peale. Kui mina lähen bussi peale, võtan ma ju kaardi kaasa, et seda mujal kasutada. Kuidas autojuht tõestab ära, et ta abistas puudega inimese bussi peale?
Päikest!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Kahjuks tõesti on selles olukorras autojuhil üsna keeruline tõendada oma tegevus. Sisuliselt kui buss on juba jaamast lahkunud, ei ole võimalik suunata kontrolöri ka Teie käest üle küsima.
Samas on täiesti võimalik juhul, kui otsustatakse Teid saatnud juhti karistada, ehk teda ei usuta, esitada tagantjärgi kohtuvälisele menetlejale Teie parkimiskaart ja bussipilet, mis tõendaks, et sellel ajal, kui trahviotsus koostati, Te tõesti vajasite bussile saatmist ning autojuht parkides omas parkimiskaarti.
 

Küsimus: Mida ette võtta lärmakate naabritega päevasel ajal (kui ei ole öörahu)?05.03.2012

Tere!
Ma olen hädas oma ülemise korruse naabritega (täpsemini üürnikega) kortermajas. Probleem on lühidalt järgmine: hommikust õhtuni lastakse kahel väikelapsel piiramatult möllata - joosta, hüpata, klopsida põrandaid, radiaatoreid, seinu jms; palle põrgatada, esemeid loopida, vedada ja veeretada, lärmata jne. Ühesõnaga lastakse lastel teha, mida nad tahavad, seda 1-toalises korteris. Minu, kui naabri, rääkimine pole aidanud. Ühistu esimees on samuti käinud rääkimas. Aga rahu ei saabu hetkekski. Millised seaduslikud võimalused on mul üldse kuidagi oma naabreid korrale kutsuda kui öörahu pole rikutud?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Üldiselt ei ole võimalik lastel mängimist keelata. See kuulub lapse normaalse arengu juurde. Kuigi jah, niipalju oleks vaja neid suunata, et tegevus jääks normaalsuse piiridesse aga totaalset vaikust väikelaste puhul nõuda on võimatu ja ei ole võimalik karistada ka lapsevanemat selle eest, et lubab lapsel mängida.
Üürniku puhul võiks suhelda üürileandjaga, ehk temal on võimalik oma üürnikku suunata.
 

Küsimus: Kas Teil on näide, mis ajaga on Soome töötuskindlustusest vastus saadud?02.03.2012

Tere.
Teie käest küsiti 20.02.2012. Soome töötuskindlustuse kohta - kas KELA-st vastuse saamiseks on mingi ajatähis ette antud, kus vastate, et Eesti pool ei saa sekkuda teise riigi siseasjadesse ja sellepärast seda aega ei ole kehtestatud. Küsiksin aga, et kas on Teil mingeid näiteid võimalik tuua, kaua selline asjade kulg on aega konkreetselt võtnud, kui Eesti poolt U1 avaldus ja kõik teised vajalikud dokumendid on korrektselt esitatud ja Soomest vastus tulnud.
Ette tänades

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja!
Töötuskindlustuse ja töötuna arvelevõtmise tingimuste kohta Euroopas (s.h. Soomes) saate infot Eures portaali kaudu: http://www.eures.ee/
Infot Euroopa sotsiaalkindlustuse koordinatsiooni kohta üldiselt saab Euroopa Komisjoni vastavalt teemalehelt:
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=849&langId=et
Eesti Töötukassa vastab isiklikult Teid huvitavatele küsimustele ja selgitustaotlustele e-posti teel:
http://www.tootukassa.ee/index.php?id=12621
 

Küsimus: Kas peale töölepingu lõpetamist saab ka haiguspäevade eest haigushüvitist?02.03.2012

Kui tööleping on lõpetatud ja töötaja ise on haiguslehel, kas peale töölepingu lõpetamist saab ka nende haiguspäevade eest makstud, kuna perearsti visiit alles tulemas?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kui tööleping lõpetati haiguslehe ajal, hüvitatakse Teile haigusleht täies mahus. Tööandjal tuleb selleks Teie haigusleht esitada haigekassasse koos saatekirjaga.

Kena päeva
Katrin Saadre
 

Küsimus: Mis tingimustel loetakse 18-aastast ülalpeetavaks?02.03.2012

Tere,
Kohtutäitur arestis arveldusarve juba ligi aasta tagasi, sain iga kuu kätte elatusmiinimumi ja summa, mis oli 3 ülalpeetava eest. Nüüd aga saan ainult 2 ülalpeetava eest, kuna üks laps sai 18-aastaseks, aga samas ta õppib gümnaasiumi viimases klassis ja ei oma sissetulekut ning on ta ju ikkagi minu ülalpeetav. Kas on mõnes seaduses kirjas mis vanuseni saan last nimetada ülalpeetavaks?
Ette tänades

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

ülalpidamist reguleerib Perekonnaseadus, mille § 97 lg 3 kohaselt on ülalpidamist õigustatud saama: ...
2) laps, kes täisealiseks saanuna jätkab põhi- või keskhariduse omandamist põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses, kuid mitte kauem kui 21-aastaseks saamiseni;
...
Teil tuleb esitada kohtutäiturile avaldus, mil põhjendate, et Teie laps õpib gümnaasiumis ja on Teie ülalpeetav.

Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Mida teha tüütavate telefonikõnedaga, kui tundub, et kõned on tingitud samanimelise inimese probleemidest?29.02.2012

Tere,
olen korduvalt saanud telefonikõnesid, milles nõutakse minult arvete tasumist. Küsitakse nime, mis on õige, kuid sünniaeg ei klapi. Telefonikõnede sisu on ähvardav ja solvav ning igapäevast elu oluliselt mõjutav. Mida teha? Internetist sain infot, et tõepoolest on ühele inkassofirmale loovutatud nõue minu nimekaimu vastu, seost minuga ei ole. Korduvad selgitused ei ole seni tulemusi andnud.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Paraku on see tõesti olukord, mida võib nimekaimude puhul esineda. Kõige lihtsam võimalus oleks selliselt numbrilt tulevat kõnet mitte vastu võtta ja pöörduda, eelistatult isiklikult, selle inkassofirma poole ning kohapeal asju selgitada.

Muidugi alati võib uurida ka mobiilside operaatorilt, kas pakutakse kõnefiltri teenust. Sisuliselt tähendaks see konkreetse telefoninumbri blokeerimist.

Karistusõiguslikku tegu siit ei nähtu.
 

Küsimus: Kui mind ähvardatakse, kas peaksin pöörduma politseisse?29.02.2012

Tere, üks inimene ähvardas mind telefoni teel ja saadab mulle sõnumeid ning räägib teistele, mis inimene ma olen. Kas mul on õigus minna politseisse ja kirjutada kaebus, kuna ma väga kardan seda inimest, sest ta ähvardas mind üles otsida ja teha halba. Inimene tegi mulle moraalselt väga haiget. Kui ma prindin internetist kõik need sõnumid, kas mul on õigus näidata seda politseis? Inimene suitsetab peaaegu iga päev kanepit ja minu arust seetõttu tal lihtsalt sõidab katus ära.
Lugupidamisega

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Kanepi tarvitamine ei ole Eestis legaalne tegevus, info kanepit tarvitava isiku kohta võite edastada näiteks piirkonna politseinikule.

Ähvaradmine on karistatav ainult juhul, kui ähvardatakse tapmisega, tervisekahjustuse tekitamisega või vara rikkumise ja hävitamisega ning on reaalselt alust karta ähvarduse realiseerimist. Sellistel puhkudel on tegemist politsei pädevusse kuuluva juhtumiga. Muudel juhtudel on tegemist tsiviilvaidlusega, ehk tuleb pöörduda kohtusse.
 

Küsimus: Kas avalikult internetis salakütuse osmisega kiitlejatelt ei saaks politsei kütusemüüjaid kindlaks teha?29.02.2012

Ühes foorumis teatud härrasmees kiitleb juba mitmendat korda, kuidas ta oma isiklikult kütusemüüalt Venemaalt pärit kütuse ostmisi kokku lepib. Viimane postitus oli temalt selline:
"Hommikukohvi kõrvale tegin postimees.ee lahti ja mis ma näen - kütuse hind tõusis jälle! Masendav... helistasin siis oma kütusemüüjale, kes teatas rõõmsalt, et langetas hinda 5 senti, kuna Venemaal kütuse hind langes. Positiivne. Saabki jälle paagi täis lasta ilusti :)
Jutu jätkuks, siis hommikul Jõhvis oli sisuliselt sama seis - teedel korralik lobjakas, marsa pidama ei saanud, lendas ristmikule välja punase tule alt. Õnneks kedagi teisest suunast ei tulnud. Läks hästi."

Kas selliste tegelaste käest ei ole võimalik välja uurida, kes need salakütuse müüad on?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Salakütuse müüjate kindlakstegemine ja nende karistamine on enamasti Masku- ja Tolliameti töövaldkond. Ka politsei reageerib konkreetsetele vihjetel. Aga selleks peab meil olema piisavalt infot, mille põhjal edasi liikuda. Vastava info võite saata kas elukohajärgse prefektuuri vihjeliinile, milliste kontkatid leiate siit: http://www.politsei.ee/et/kontakt/kliendiinfo/ või siis minule andero.sepp@politsei.ee

Kahjuks ei oska öelda, kas punase tulega ristmikule, valesti valitud sõidukiiruse tõttu, välja sõitnud juhi käest saaks välja uurida, kes need salakütuse müüjad on või mitte, kuna ei tea kas konkreetne juht mõnda müüjat tunneb.
 

Küsimus: Mida teha, kui töökohas valitseb hapnikupuudus? 28.02.2012

Mida teha, kui töökohas valiteb pidev hapnikupuudus? Kõik haigutavad, aknaid avada ei lubata - ähvardatakse vallandamisega.
Põhjus vallandamiseks:
akende avamine on keelatud - see rikub ära kliimaseadme.
akende avamine on keelatud - avatud aknast tuleb külma õhku mistõttu töötajad jäävad haigeks ja firma peab neile haigusrahasid maksma.

selgituseks veel:
Tuulutussüsteem-kliimaseade on, aga kui see sisse lülitada tuleb sealt paksu tolmust (veel hullemat) jahutatud õhku ja need, kes tuulutusavade all istuvad, on nädala või isegi vähema aja pärast nina-kurgu-kõrva hädadega haiguslehtedel.

Surnud ring - Õhtuks on hapnik totaalselt otsas ja kõigil pead paksud. Koju minnes tabab värskeõhumürgitus ja koju jõudes tohutu peavalu.

Lisaks sellele on töökeskkonnas õhk kohutavalt kuiv!

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (TTOS) § 14 (5) Töötajal on õigus: 1) nõuda tööandjalt töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavaid töötingimusi.
TTOS § 6 (4) Töökoha sisekliima – õhutemperatuur ja -niiskus ning õhu liikumise kiirus – peab olema tööülesande täitmiseks sobiv, tagada tuleb töökohtade varustatus värske õhuga.

Üks variant on kollektiivselt pöörduda tööandja poole ja viidata probleemi tõsidusele: kui ikka kõik töötajad ühiselt pöörduvad tööandja poole oma murega, siis vast tööandja peaks midagi ette võtma. Teise variandina soovitan kindlasti Tööinspektsiooni (www.ti.ee) poole pöörduda. Võite Tööinspektsiooni poole pöördudes paluda oma anonüümsuse tagamist.
 

Küsimus: Kas on võimalik/lootus töötu abiraha saada?28.02.2012

Tere!
Olen lapsega kodus. Laps südis 2010. aasta aprillis. Seega viimati töötasin 2010. a jaanuaris ja 2011 ei ole töötanud, kuna olin lapsega kodune. Emapalk lõppes nüüd eelmise aasta oktoobris ära. Ja nüüd saan vanemhüvitist ligi 50 eurot kuus (lisaks seal lasteraha). Küsimus, kas saaks ennast võtta töötukassas arvele ja saada ka mingit toetust?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!
Töötuna on võimalik arvele võtta inimest, kes ei tööta (tema töösuhe on lõppenud, mitte peatatud lapsehoolduspuhkuse ajaks) ja kes ei õpi statsionaarses või täiskoormusega õppes, kes otsib tööd, soovib tööle asuda ja kes on koheselt valmis vastu võtma sobiva töö.
Seega, kui vastate töötuna arvelevõtmiseks kehtestatud tingimustele, siis on Teid võimalik alati töötuna arvele võtta.

Töötuna arvelevõetud isikul võib olenevalt tema eelmisest tegevusest, töötamis- ja kindlustusperioodidest, olla õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele, mille määramine otsustatakse arvelevõtmisel esitatud dokumentide alusel.
Töötutoetuse kohta leiate infot töötukassa kodulehelt: http://www.tootukassa.ee/index.php?id=11355#oigus

Oma küsimuses Te ei nimetanud kõige tähtsamat momenti - mis põhjusel lõppes viimane töösuhe, millest oleneb, kas Teil võib töötuna arveloleku perioodil olla õigus töötuskindlustushüvitisele. Töötutoetuse kohta leiate täpsemat infot töötukassa kodulehelt:
http://www.tootukassa.ee/index.php?id=11245#hyvitis

Töötuna arvelevõtmiseks tuleb isiklikult pöörduda lähimasse töötukassa osakonda ja kaasa võtta kehtiv isikut tõendav dokument, viimase töösuhte kestvust ja lõppemise põhjust tõendav dokument ja tööandja tõend kindlustatule.

Teie eraelu puudutavate asjaolude puhul võiksite küsimuse esitada otse töötukassale:
http://www.tootukassa.ee/index.php?id=12621
Vastame Teile e-posti teel.