Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui tasusin võla, kas kohtutäituri tasu maksmise kohustusest oleks tulnud mind informeerida?09.01.2012

Panga ees tekkis võlg 17.12.2009, mida ei suudetud raske majandusliku olukorra tõttu tasuda, asi läks täiturile - täituri tasu on 649 eurot (võlg oli 25 000 krooni). 05.05.2010 on pangale võlg tasutud (refinantseering). Arvasin, et sellega ongi asi korras, sest mingit teadet kusagilt ei tulnud, et pean midagi veel maksma. Nüüd selgus, et täituri tasu tuleb ikka tasuda.
1) tasu on ebaproportsionaalselt suur (täitur saatis antud menetluse käigus vaid menetluse alustamise teate)
2) kas oleks pidanud mulle keegi ka mingi info/meeldetuletuse saatma, et täituri tasu ikka vaja tasuda. Minule kui juriidikas täitsa võhikule (saan küll aru, et seaduse mitte tundmine ei ole vabanduseks) tuli see täieliku šokina ja on materiaalselt võimatu täita....

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

esmapilgul tundub kohtutäituri tasu tõepoolest suur. Täpsemalt soovitan kohtutäituri tasude kohta lugeda Kohtutäituri seadusest (https://www.riigiteataja.ee/akt/13334300) ning Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja kodulehelt (http://www.kpkoda.ee/content/avaliku-poole-lingid/tasud).
Samast saate ka infot kaebuse esitamise kohta: http://www.kpkoda.ee/content/avaliku-poole-lingid/kohtut%C3%A4ituri-tegevuse-kohta-kaebuse-esitamine

Edu soovides,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Mees jättis võlad ja ei toeta ka lapsi, mida peaksin ette võtma?09.01.2012

Tere!
Olen üksi kahte last kasvatav ema ja mure selline, et olin laste isaga abielus ja abielu aeg soetatud noorepere laenuga elamine. Aga kuna abikaasa jättis meid maha ja arvas, et maja eest ei pea tema igakuiselt pangale maksma ja ei olnud ka nii nõus kui mina maksaks edasi ja maja jääks minul ja lastele. Jõudsime asjaga nii kaugele, et maja läks kontutäituri kaudu müüki. Abielu ajal oli abikaasa võtnud lisaks pisilaene ja veel minu auto pani uue auto sissemakseks. Ühesõnaga mina jäin lastega üksi ilma kodust, autost jne. Nüüdseks oleme lahutatud ja isa ei toeta lapsi mitte sendigagi (soome riigist määratud alimendid, mida ta ei maksa) ja põhimure selles, et kuna maja ei katnud kogu võlga, siis pean ma minema temaga notarile alla kirjutama lõppvõla jäägi maksegraafikule ja lepingule. Kas tõesti pole mul mingit õigust või kaitset kuidagi pääseda vabaks laste isa tekitatud võlgadest? Mul on niigi keeruline üksi hakkama saada?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

mõistan hästi Teie pahameelt, kuid Teie poolt kirjeldatu põhjal tundub küll, et vastutate juriidiliselt panga ees oma endise abikaasaga võrdselt. Oletatavasti on tegemist solidaarse vastutusega ehk siis võlausaldaja (pank) võib võla täielikku tasumist nõuda ükskõik kummalt võlgnikult. Võlasumma nö. poolitamist ei toimu. Sel osapoolel, kes on võlast tasunud rohkem, on õigus esitada teisele võlgnikule enam makstu osas tagasinõue.
Juhin Teie tähelepanu sellele, et juriidilistes küsimustes mängivad üksikasjad vahel olulist rolli. Seega võib minu vastus olla pinnapealne. Soovitan Teil kontakteeruda oma piirkonna võlanõustajaga (kontaktid saate kohalikust omavalitsusest), kes saab dokumentide põhjal olukorda paremini hinnata.

Jõudu soovides,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kahtlustan korgijoogi segamist minu jooki, mida peaks tegema, et sellised kuritahtlikud karistada saaks?03.01.2012

Juhtum oli selline, et 31. detsembri õhtupoolikul olin vana aasta ärasaatmise eesmärgil ühel peol. Pidu toimus saunamajakeses ja kõik tundus olevat hea. Mingil ajal aga jätsin ma kogemata oma joogi hetkeks järelvalveta ning kui ma tagasi tuppa läksin ja selle ära jõin, hakkas kuidagi halb. Rohkem ma midagi ei mäleta, aga oma vanemate ning kahe tuttava jutu järgi olen pildi kokku seadnud. Kuna ma tean oma alkoholi taluvuspiire ja olime just sõbrannaga märjukese võtmist alustanud (kusjuures oli see ka veel väga lahja alkohol), ei ole võimalik, et selline oksendamismaraton, lihaste lõtvumine ja mälukaotus sellest tuleneda võiks. Seega, peale mõnese googeldamise ning korgijoogi kohta info lugemise, hakkasid mu vanemad pilti kokku panema, et see pidi olema kindlasti midagi muud peale alkoholi. Sellest olin ma ka ise aru saanud juba poole oksendamise peal ja midagi sõpradele hämanud. Ise ma ei mäleta aga mitte kui midagi. Jama on aga selles, et peale 40-minutilist oksendamist toodi mind koju magama ja järgmine päev polnud võimalik mul ennast põhimõtteliselt liigutadagi. Seega kohe ei võtnud midagi probleemiga ette. Mitu korda käis mõtteist läbi minna politseisse, aga ma poleks seda oma tervist arvestades ilmselt suutnud. Mõningase mürgituse sai sellest ka mu sõbranna, kes mu joogist paar lonksu rüüpas. Nüüdseks aga olen nõutu, et mida teha, kuna oleks väga huvitatud teadmisest, et kes see olla võis. Selline olukord on midagi, mida ei soovitaks ka oma vaenlasele mitte ning sellise asjaga tegelejad peaksid saama õige karistuse. Seal peol polnud eriti mu tuttavaid, kuid nüüdseks tean kõiki nimesid. Siit ka küsimus, et kas ka peale 24h möödumist on võimalik mul midagi ette võtta ja kas on lootust, et selle probleemiga tegeletakse ja midagi välja selgitatakse? Olen väga murest murtud.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Vastava informatsiooniga tuleks pöörduda piirkondliku narkokuritegude talituse poole. Kontaktandmed on toodud siin:

Lääne Prefektuur:
tel 444 6555
laane.vihje@politsei.ee
narkovihjed: tel 444 6660

Põhja Prefektuur:
pohja.vihje@politsei.ee
liikluskuriteod: pohja.lmt@list.politsei.ee
narkovihjed: tel 612 4465, pohja.nkt@list.politsei.ee

Ida Prefektuur:
tel 337 2345
ida.vihje@politsei.ee
narkovihjed: idanarko@politsei.ee

Lõuna Prefektuur:
tel 730 8850
louna.vihje@politsei.ee
louna.korruptsioonivihje@politsei.ee
narkovihjed: louna.narkovihje@politsei.ee
 

Küsimus: Kuidas peaks käituma, kui on kahtlus, et keegi on joogi sisse midagi uimastavat pannud?03.01.2012

Head uut aastat!
Mida teha, kui keegi on teismelise neiu jooki ilmselt korgijooki manustanud. Lugu minu õetütrest. Läks klassikaaslastega vastu 1. jaan. 2012 peole ja pärast millegi joomist oksendas ca 1 h, teadvus oli ka kadunud. Vereanalüüsi ilmselt oleks pidanud kohe teha laskma. Mul on politseile ettepanek. Teha reid ja otsida läbi autod, ehk leiab, kellel korgijook autos. Kohe selgitusi andma, milleks see jne. Vahejuhtum leidis aset Tartus, aga neiu sõnul olid osa peol olijaid talle võõrad.
Need korgijoogi ostjad ja müüjad on ohtlikud ka liikluse seisukohalt. Seda enam, et tuvastamine keeruline.
Politseireid oleks kasulik ka muudel juhtudel, kuigi nüüd osa kahtlasi tüüpe saab teisi kohe hoiatada.

Ilusat päeva!

Lugupidamisega

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere ja head uut aastat ka Teile!

Kuna tegemist on võimaliku narkootiliste ainete käitlemise juhtumiga, siis peaks vastav informatsioon koos seotud isikute nimedega ja võimalusel ka seotud sõidukite andmetega jõudma narkokuritegude talitusele.

Info edastamiseks on kaks võimalust. Kas edastada see minu e-maili aadressile: andero.sepp@politsei.ee või Lõuna prefektuuri narkovihje e-mailile: louna.narkovihje@politsei.ee

Parimate soovidega,
Andero
 

Küsimus: Kelle poole peaksin pöörduma, et saada selgitusi laenulepingu ja makstavate summade kohta?29.12.2011

Tere!
Olen käendaja inimesele, kes on võtnud Bigpangast laenu. Kuna ta pole üle aasta midagi maksnud, on asi antud üle inkassole. Mure nüüd selles, et laenu võtja tahab hakata maksma, aga need summad, mida inkasso ütleb, on meeletult suured. Kuidagi kahtlane tundub see kõik. Võrdlesin kaenduslepingul olevaid summasid ja laenusaaja lepinguid, siis käenduse lepingul on hoopis teised numbrid. Kas on kedagi, kes aitaks need lepingud üle vaadata ning mulle(käendaja) ja laenu võtjale selgitaks võimalusi ja annaks nõu mida teha. Selge on see, et laen on võetud, maksmata on jäänud, nüüd tahaks maksma hakata (võimaluste piires muidugi st, et nii palju, kui rahaliselt võimaldab) aga enne tahaks kellegi targemaga asjad läbi arutada ja teada saada, millised on võimalused, seadused ja millised seadused kehtivad, kui laenu võtja elab ja töötab välismaal? Mida peaks üldse tegema?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

peaksite pöörduma võlanõustaja poole, kes aitab selgitada nõudeid ning suhelda pangaga. Informatsiooni võlanõustaja vastuvõtu kohta saate kohalikust linna- või vallavalitsusest.

Parimate tervitustega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kas kohtutäitur võib kinni pidada jõulupreemia?29.12.2011

Tere,
Kohtutäitur on arestinud arve ja sinna laekus jõulupreemia 100 eurot, kas kohtutäituril on õigus kogu summa kini pidada? Ette tänades!

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

Täitemenetluse seadustiku paragrahv 132 lg 3 ütleb:
Mittearestitavat summat ületavast sissetuleku osast võib kuni viiele palga alammäära suurusele summale vastavast osast arestida kaks kolmandikku, seda ületavast sissetulekust kogu sissetuleku, tingimusel, et arestitav summa ei ületa kahte kolmandikku kogu sissetulekust.
Seega peaks osa preemiast kuuluma ikkagi Teile. Igal juhul peaksite kohtutäituriga suhtlema ja esitama talle kirjaliku avalduse preemiaraha mittetäieliku arestimise kohta.

Parimate tervitustega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kas lisatagatiseks olev korter müüakse samal ajal laenu tagatisega?27.12.2011

Tere!

Olen andnud oma korteri laenu lisatagatiseks pojale. Nüüd on poeg laenuga maksmisel jänni jäänud, töötu. Enne on teinud korteri elukaaslase nimele - kellest ta on lahku kolinud ja kes endiselt korteris elab - minule teatamata, ka pank ei teatanud ega ka vastava kande teinud notar. Nüüd on pank saanud asja nii kaugele, et poja ekselukaaslane on nõus, et pank müüb korteri võla katteks, ka nõuab pank minu eluaseme müüki. Kas neid peab müüma ühel ajal või müüakse ikka enne laenu tagatiseks olev korter ja siis alles lisatagatis? Nii notaris tagatislepingu tegemisel öeldi. Pank kutsub pidevalt mingit laenulepingut allkirjastama! Mina ei ole nõus kusagile enam allkirju andma ja olen keeldunud, et ei saa Tallinna sõita. Olen sellest väga väsinud, eluisugi otsas pidevast stressist oma kodust ilmajäämisel. Saan aru, kui olen ise laenu võtnud ja kasu saanud, aga nüüd pean buumiajal ostetud probleemide pärast tapetud saama. Kuidas käituda, mida teha, et teeks õigesti ja ei tõmbaks endale veelgi suuremaid muresid kaela?

Aitäh ja kena jõuluaega!

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

käendajate vastutus on hetkel väga kuum ja kurb teema. Paljud inimesed, kes buumiaegseid laene käendasid, kaotavad oma vara.
Üldiselt küll jah, realiseeritakse esmalt ikka laenuga soetatud vara ja seejärel alles asutakse lisatagatisi müüma. Pankade praktika võib aga olla ka erinev. Eriti, kui peaks olema ilmselge, et laenutagatise müük laenujääki ei kata.
Kahjuks ei selgu, mis lepinguga on tegemist, millele pank Teie allkirja vajab. Tegemist võib olla laenujäägi fikseerimise ja eluasemelaenu tarbijalaenuks muutmisega. Aga see on vaid oletus. Paluge kindlasti endale kõike põhjalikult selgitada enne kui allkirja annate.
Soovitan Teil kindlasti pöörduda võlanõustaja poole, et vestluse käigus asju arutada ja püüda leevendada psühholoogilist valu. Võlanõustaja vastuvõtu kohta uurige kohalikust linna- või vallavalitsusest.

Jõudu soovides,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Mida teha, kui ei saa maksta nii suurt summat, kui pank soovib?27.12.2011

Tere! Võtsin 4 aastat tagasi Bigpangast laenu. Kuskil 2 aastat pole maksnud midagi, kuna olin töötu jne. Nüüd elan ja töötan välismaal. Sissetulek on väike ja minu palgast pean ära elatama 3 inimest. Bigpank on andnud asja inkassole üle. Me ei ole leidnud kompromissi, kuna pank ütleb, et ainus võimalus on neil pakkuda maksepuhkust kus ma maksaksin ainult intresse ja see summa oleks 75 eurot kuus aasta aega ja siis aasta pärast oleks 135 eurot kuus. Aga kuna mul on veel muid laene ka, siis ma olen võimeline maksma ainult 60 eurot. Kui küsisin, et mis võimalused on, siis vastati mulle, et konto arestitakse ja asi läheb kohtusse. Siin tekib küsimus, et mida ma siis tegema peaksin, ma tahaksin hakata maksma aga see summa neile ei sobi. Mis mõttes konto arestitakse, kas siis see konto, mis mul on siin välismaal? Eestis on kõik kontod kinni. Ja kui praegu ma ei suuda maksta seda 75 eurot, vaevalt ma seda ka aasta pärast suudaksin. Millised on minu võimalused või kelle poole ma peaksin pöörduma. Sooviksin maksta, aga seda summat mida nemad nõuavad, ma pole suuteline maksma. Kui ma vaatan oma lepingust, siis selle paari aastaga on laenulõppsumma tõusnud 110 000 krooni (7000 euroni umbes), kas see on võimalik? Laenu on võetud 50 000 krooni, tagasimaksev summa, mis minul lepingus on 160 000 krooni ja nüüd inkasso ütleb 270 000. Kuidas see on võimalik?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

see, et BIGBANK'ile võlgu jäädes summad umbes kolmekordistuvad, on tavaline ning tuleneb lepingujärgsetest intressidest, väga suurtest sissenõudekuludest jmt.
Väheste vahendite korral on BIGBANKiga hea lahenduse saavutamine keeruline. Soovitan Teil maksekokkuleppe sõlmimiseks koostada võimalikult hästi põhjendatud taotlus, et võlausaldajale saaks tõesti selgeks, et Teie maksevõime on 60 eurot ja mitte rohkem. Tihti ei taha võlgnikud avaldada infot oma muude võlakohustuste, igapäevaste väljaminekute jmt. kohta. Läbirääkimisi soovitan pidada eelkõige panga endaga.
Kui Te pangaga maksekokkuleppele ei jõua, tuleb pangal tõesti pöörduda kohtusse, sest
a) muidu nõue aegub (reeglina 3 aastaga, kuid on rida asjaolusid, mil aegumise tähtaeg katkeb),
b) vajab pank täitedokumenti (siinse juhtumi puhul kohtuotsus), et pöörduda kohtutäituri poole ja algatada sundsissenõudmine.
Juhul kui pank esitab Teie vastu hagi kohtule, peaksite kindlasti kaitsma end ebamõistlike intresside, viiviste, sissenõudekulude eest (esitades vastuväide, osaledes kohtuprotsessis). (Soovitan Teil tutvuda ka ühe samateemalise Riigikohtu lahendiga: http://www.riigikohus.ee/?id=11&tekst=RK/3-2-1-167-09 ).

Jõudu ja edu soovides,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kas jututoas solvamise eest saab tõesti kohtusse kaevata ja karistada?27.12.2011

Tere,
Juhtus selline asi, et käisin ükspäev jututoas. Seal hakkas minuga rääkima mingi tüüp, kes esimese asjana küsis, kas ma olen "ment". Ma vastasin, et otse loomulikult ja sina oled ka kindlasti "pervo". Selle peale teatas ta, et salvestas minu ip aadressi ja kaebab mind solvamise pärast kohtusse. Tegelikult ma arvan, et ta tahtis midagi välja pressida, aga ma ei läinud selles osas liimile, vaid teatasin, et tehku mis tahab.
Kas sellise asja eest saab tõesti kohtusse kaevata ja kui tõenäoline on, et sellist asja üldse uurima hakatakse?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,

Jah, tõesti võib sellises olukorras kohtusse pöörduda. Kohus peab ka selles asja mingi seisukoha võtma kui nende poole pöördutakse. Lõplikku lahendit kahjuks ennustada ei oska.
 

Küsimus: Kui autos on joobes alaealised, kes siis nende eest vastutab?27.12.2011

Tervist, mind huvitab selline küsimus. Juht on ise kaine ja sõidab oma autoga. Kui ta sõidutab oma autos alaealisi, kes on alkoholijoobes, siis kes on vastutav?
Kas purjus alaealiste eest vastutab sel juhul juht, kes nad oma autosse võttis? Või vastutavad alaealised ikka ise?
Ja millest see oleneb sel juhul? Näiteks, kui juht võtab pahaaimamatult hääletajaid peale, kes osutuvad alaealisteks ja alkoholijoobega, siis juht ei pruugi seda tähelegi panna.
Tänan.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,

Sellises olukorras tuleb tuvastada politseil asjaolu kus ja kuidas alaealised alkoholi said. Kui ilmneb, et alkoholi ostist ja andis alaealistele juht, siis juht vastutab selle eest tulenevalt Alkoholiseaduse §47. Kusjuures selle isiku roll juhina ei oma tähtsust.
Kui juht võttis alkoholi tarvitanud alaealised peale kui hääletajad, siis juht ei vastuta alaealise alkoholi tarvitamise eest.