Sotsiaalne turvalisus
Küsimus: Kas keevitamine ei olegi tervistkahjustav töö?26.12.2011
Tere.
Miks tänapäeval enam keevitamine pole tervistkahjustav töö? Keevitamisel on ju keevitusgaasid, müra ja vibratsioon. Kas see pole siis tervistkahjustav või?
Nagu meil firmas, kõik keevitajad ühes ruumis, mõelge mis kopsud teevad. Kui mõni töökotta tuleb, on töökoda sinine seest, keevitusvingust.
Miks tänapäeval enam keevitamine pole tervistkahjustav töö? Keevitamisel on ju keevitusgaasid, müra ja vibratsioon. Kas see pole siis tervistkahjustav või?
Nagu meil firmas, kõik keevitajad ühes ruumis, mõelge mis kopsud teevad. Kui mõni töökotta tuleb, on töökoda sinine seest, keevitusvingust.
Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee
Keevitamine on vägagi tervist kahjustav töö, kui töötaja viibib otse keevitusaurude keskel. Kui töötaja teostab keevitamist, on oluline luua töökeskkond ja õige tööruum, kus keevitustöid teostada. Ideaalis peab töökojas olema sundventilatsioon, mis tagab saastunud õhu väljatõmbe ruumist ning värske õhu juurdevoolu tööruumi. Kõige efektiivsem oleks saastunud õhk kõrvaldada ventilatsiooni abil juba selle tekkekohas.
Juhul kui tööruumi ei ole võimalik paigaldada nõuetekohast ventilatsiooni, siis tuleks kasutada õhujuurdevooluga keevitusmaske ning keevituskoda võimalikult muust töökeskkonnast eraldada (nt kasutada eralduskardinaid vms). On olemas ka spetsiaalse filtriga keevitusrespiraatoreid, mis kaitseb töötaja hingamisteid (nt 3M FFP2S klapiga keevitus-respiraator, 9925).
Küsimus: Kas politsei abil saab endiselt juhatuse liikmelt dokumendid ja vara kätte?22.12.2011
Kui juhatuse liige eirab teiste juhatuse liikmete poolt tehtud otsust, st ei nõustu, et ta on juhatuse esimehe kohalt tagasi kutsutud, et temaga on käsundusleping lõppenud, et ta peab kõik tema käes olevad ühistu dokumendid ja vara üle andma juhatuse määratud komisjonile. Kas saab politsei kaasabil temalt asjad kätte?
Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee
Küsimus: Kas töötasu võin lasta maksta teise inimese kontole, et täitur kõike ära ei võtaks?21.12.2011
Tere! Mul on kohtutäitur peal ja tööandja võtab palgas osa, siis võtab kohtutäitur ja kui juhtub, et keegi kannab mulle 10 eurot, võtab kohtutäitur selle ka ära. Mul käib laps kutsekoolis ja tema igakuised kulutused on 170 eurot, lapsele jäetakse koolituskulu, olen selleks avalduse teinud vist oli 92 eutot. Mina tahan ka elada ja pean makseid maksma. Kas on võimalik kanda oma töötasu teise inimese arvele, siis saab tööandja mult kinni pidada, muidu kui keegi tahab mind aidata, võtab kohtutäitur selle kohe ära. Leian, et see pole varjamine, sest olen praegu näljas ja see pole elu. Küsimus veel, miks mu arvele ei jäeta selleks raha, et ma pean ka abikaasat üleval, kellel pole sissetulekut?
Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee
põhimõtteliselt on Teie poolt kirjeldatud sissetuleku arestimine õige. Teile jäetakse igas kuus elamiseks alampalga suurune summa Teie enda ja 1/3 alampalga suurusest summast ülalpeetava kohta. Ülalpidamiskohustuse mõistet reguleerib perekonnaseadus. Teie küsimusest küll ei selgu, mis põhjusel Teie abikaasal ei ole sissetulekut, kuid üldiselt loetakse üht abikaasat teise ülalpeetavaks vaid teatud harvadel juhtudel.
Töötasu teise isiku pangakontole kandmine on Töölepingu seaduse alusel reeglina võimalik, selles peate kokkuleppima oma tööandjaga.
Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
Küsimus: Tervislikel põhjustel töö ei sobi, kas saan uuesti töötuna arvele võtta?20.12.2011
Mind koondati 9. mail. Võtsin end arvele Töötukassas, sain koondamisraha ja töötu abiraha. Uuesti tööle asusin 12.sept.2011. Praeguseks olen olnud haiguslehel juba üle kuu ja ilmselt ei sobi see töö tervislikel põhjustel ning plaanin tervenedes töölt lahkuda. Kas ma saan end töötuna uuesti arvele võtta ja hakkan uuesti saama abiraha? Olen ka töövõimetuspensionär.
Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee
Töötu abiraha mõistet praegu kehtivad seadused ei kasuta. Töötuna arveloleval isikul võib olenevalt tema eelmisest tegevusest, töötamis- ja kindlustusperioodidest olla õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele, mille määramine otsustatakse pärast töötuna arvelevõtmist, esitatud dokumentide alusel.
Kuna Te enne töötuna arvelevõtmist olite koondatud, siis tõenäoliselt maksti Teile töötuskindlustushüvitist.
Kui Teie töösuhe lõpeb, siis on võimalik end töötuna arvele võtta ja taotleda töötuskindlustushüvitist (ühe aasta jooksul esimesest töötuskindlustushüvitise määramisest arvates) eelmisel korral määratud, kuid välja maksmata jäänud päevade ulatuses, kuid töösuhe peab olema lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele.
Küsimus: Mis vanusest alates tohib alkoholi osta?20.12.2011
Mis vanuses ja millist alkoholi tohivad noored poest osta?
Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee
Seadus ei piira alkoholi müüki 18-aastastele ja vanematele isikutele. Seega noored tohivad osta alkoholi poest alates 18-aastaseks saamisest ja teha seda vastavalt oma eelistustele.
Küsimus: Korteriomanike raha on omavoliliselt kasutatud, kas teha avaldus politseile?19.12.2011
Nimelt 9 korteriline maja. Omavahel sõlmitud kirjalik raha kasutamine ja kogumine (ühisus). Korteriomanikud avastasid kontolt ebaseadusliku rahaülekande ja ebaseadusliku ehituse tarbeks (1 aasta hiljem saadi tagantjärgi poolte korteriomanike allkirjad, aga ma ei saa sellega leppida, et selliselt varga kombel tegutseti). Kas on võimalik algatada varguse juhtum ja raha tagasi nõuda? Kui saab, siis mis aja jooksul arvates raha vargusest avaldust politseile teha?
Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee
Küsimus: Leidsin minult varastatud telefoni pandimajast, kuidas see kätte saada?19.12.2011
Minu telefon on varastatud ning varas on selle pandimajja viinud. Ma leidsin juhuslikult pandimaja, kus telefon asub. Kas on võimalik telefon tagasi saada? Kuidas tuleks toimida?
Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee
Ma eeldan, et pandimaja Te juba teavitasite sellest, et tegemist võib olla varastatud telefoniga.
Edasi, kui veel ei ole esitatud, tuleks esitada avaldus ja selles ka öelda, et arvatavasti asub telefon X pandimajas. Hea oleks kui Teil oleks telefoni kohta säilinud ka dokumendid, millelt on näha mobiiltelefoni IMEI kood.
Kui avaldus on esitatud, tuleks võtta ühendust ametnikuga, kes Teie juhtumit menetleb. Selleks on kaks võimalust, kui Teile anti telefoni number, siis helistada. Kui numbrit ei ole, tuleks pöörduda jaoskonda, kuhu avalduse esitasite.
Menetleja saab minna ja võrrelda, kas tegemist võib olla Teie telefoniga ja vajadusel sealt telefoni ära võtta.
Küsimus: Kas halva silmanägemise alusel saab puuet taotleda?19.12.2011
Minu tütar on 22 aastane ja ta kannab prille esimesest klassist alates. Praeguseks on ta silma nägemine -7,5. Peaaegu iga aasta vahetame klaase - need on nii kallid, kas sellise nägemisega saab määrata puuet?
Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee
Kuna puude määramisega haigekassa ei tegele, siis palume Teil pöörduda sotsiaalkindlustusametisse (www.ensib.ee), kes selle küsimusega tegelevad.
Kena päeva
Katrin Saadre
Küsimus: Kas on mingeid ettekirjutisi külmas ja raskustega töötamisel?13.12.2011
Olen naine, kes töötab kaupluses nn külmkambris - keskmine temperatuur 6 kraadi, töö sisuks on kauba vastuvõtt ja väljapanek.
Töö vahetustega, 11-12 tunnised vahetused, pool tundi lõunat. Suurem osa päevast tegelen kaubalaadimisega u 20 kg kastid.
Kas on mingeid piiranguis, ettekirjutisi külmas ja raskustega töötamisel?
Töö vahetustega, 11-12 tunnised vahetused, pool tundi lõunat. Suurem osa päevast tegelen kaubalaadimisega u 20 kg kastid.
Kas on mingeid piiranguis, ettekirjutisi külmas ja raskustega töötamisel?
Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee
Tööruumide sisekliima norme ei ole õigusaktidega määratletud ja alates 01.01.2010 on tunnistatud kehtetuks Sotsiaalministri 28. detsembri 1995 määrus nr 66 „Tööruumide mikrokliima tervisekaitse normid ja eeskirjad. TKNE-5/1995 “.
Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 6 lg 4 kohaselt töökoha sisekliima – õhutemperatuur ja -niiskus ning õhu liikumise kiirus – peab olema tööülesande täitmiseks sobiv. Sobiva sisekliima määramisel tuleb arvestada töötajate arvu ruumis, töötajate vaimset ja füüsilist koormust, tööruumi suurust, kasutatavate töövahendite spetsiifikat ning tehnoloogilise protsessi laadi.
Sobiva sisekliima soovituslikud väärtused on esitatud Eesti standardis EVS-EN 15251:2007 „Sisekeskkonna lähteparameetrid hoonete energiatõhususe projekteerimiseks ja hindamiseks lähtudes siseõhu kvaliteedist, soojuslikust mugavusest, valgustusest ja akustikast“.
Soovituslik on pidada piisaval arvul (kehtestab tööandja) puhkepause soojas puhkeruumis viibimise võimalusega, et vältida/vähendada terviseriski. Tööks peaksid olema ka tagatud sobilikud külmas töötamise tööriided.
Küsimus: Mida peaksin tegema, kui saan anonüümseid ähvardavaid mobiilisõnumeid?12.12.2011
Tere!
Mida peaksin tegema ja kas sellist asja saab üldse politsei kindlaks teha, et kes on selle taga? Lugu nimelt selline, et olles kirjavahetuses vana hea tuttavaga, on keegi ilmselt seda kirjavahetust lugenud või kuulanud pealt telefoni. Kolmele inimesele tulid anonüümsed sõnumid väga pahatahtliku laimu ja ähvardustega minu aadressil. Kõik see omakorda on tekitanud väga palju pahandust ja keegi sõnumisaajatest süüd omaks ei võta. Pigem süüdistatakse veel rohkem mind, et ise olengi need saatnud, et kõiki inimesi tülli ajada. Telefon on välja lülitatud ja ei vasta. Sama asi juhtus juba korra suvel. Tegemist on mingi haige inimesega ja on tunne, et igat mu sammu jälgitakse ning see hakkab juba tervisele. Kas politsei saab välja uurida, et milliselt telefonilt ja mis piirkonnast on kaarditelefoni sõnum saadetud? Kas peaksin kirjutama politseile avalduse? Nii ma ka enam edasi elada ei saa, sest pideva hirmuga, et keegi mind jälitab ja mulle halba soovib, on raske rahulikult elada. Ma ei ole mingi puberteet ega paranoiline inimene, olen tavaline oma igapäevaelu elav keskealine inimene ja lugu on juba läinud täiesti absurdsuseni. Tänud ette ja jään Teie tarka nõu ootama.
Mida peaksin tegema ja kas sellist asja saab üldse politsei kindlaks teha, et kes on selle taga? Lugu nimelt selline, et olles kirjavahetuses vana hea tuttavaga, on keegi ilmselt seda kirjavahetust lugenud või kuulanud pealt telefoni. Kolmele inimesele tulid anonüümsed sõnumid väga pahatahtliku laimu ja ähvardustega minu aadressil. Kõik see omakorda on tekitanud väga palju pahandust ja keegi sõnumisaajatest süüd omaks ei võta. Pigem süüdistatakse veel rohkem mind, et ise olengi need saatnud, et kõiki inimesi tülli ajada. Telefon on välja lülitatud ja ei vasta. Sama asi juhtus juba korra suvel. Tegemist on mingi haige inimesega ja on tunne, et igat mu sammu jälgitakse ning see hakkab juba tervisele. Kas politsei saab välja uurida, et milliselt telefonilt ja mis piirkonnast on kaarditelefoni sõnum saadetud? Kas peaksin kirjutama politseile avalduse? Nii ma ka enam edasi elada ei saa, sest pideva hirmuga, et keegi mind jälitab ja mulle halba soovib, on raske rahulikult elada. Ma ei ole mingi puberteet ega paranoiline inimene, olen tavaline oma igapäevaelu elav keskealine inimene ja lugu on juba läinud täiesti absurdsuseni. Tänud ette ja jään Teie tarka nõu ootama.