Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas elukaaslane saab haige lapsega haiguslehele jääda?22.11.2011

Minu kaheksa aastane laps on haige ja kahjuks ei saa ma ise haiguslehele jääda. Aga kas minu elukaaslane, kellega ei ole ma abielus ja lapsele on ta kasuisa, saab haiguslehele jääda?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Jah, ka Teie elukaaslasel on õigus hoolduslehele jääda lapsega, keda ta hooldab.

Kena päeva
Katrin Saadre
 

Küsimus: Kas on võimalik välismaale makstud raha kuidagi tagasi nõuda?22.11.2011

Kas Western Union'iga Kameruni saadetud raha on võimalik tagasi saada või on see väga keeruline. Suhtlesin raha saajaga meili teel, isiku kindlaks tegemine on vist sedasi väga raske. Peteti välja 1240 eurot. Muidugi olin ise rumal, et üldse maksin. Aga kas ma peaks sellega politseisse minema?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Raha tagasi saamine on keeruline olenemata olukorrast ja sõltub paljuski ka saatmise põhjusest. Teie jutust käis läbi väljend, et peteti välja, sellest saan aru, et tegemist võiks olla Karistuseadustikus kirjeldatud arvutikelmuse süüteoga. Kahju ületab väärteokahju piiri, seega võiks tegemist olla krminaalasjaga. Sellega seoses on Teil võimalik pöörduda täpsema info saamiseks kas jaoskonda, kus saate vajadusel ka avalduse esitada või siis võite asjaolude täpsemaks selgitamiseks võtta minuga ühendust e-maili teel: andero.sepp@politsei.ee
 

Küsimus: Kas 1999. aasta Maksuametile võlgnevuse osas võin apelleerida aegumisele?22.11.2011

1999. aastal üsna segastel asjaoludel tekkis Maksuametile (MTA) võlg. Küll üritasin asja selgitada, samuti esitasin ka kirjaliku palve võlgnevus kustuda (olin sel ajal sügava puudega invaliid), kahjuks ühtegi minu palvet ei rahuldatud, selle asemel hoopis arestiti minu pangakonto. 2009. aastal, seoses pensionite väljamaksmise ümberkorraldustega (ainult pangakontole), olin sunnitud võtma laenu (tasun seda oma kasinast pensionist veel tänaseni), et võlgnevus ära maksta ja MTA vabastaks minu konto arestist. Nii see ka juhtus. Tuli veel MTA kiri koju, et võlg on tasutud ja konto aresti alt vabastatud. Šokk tabas taas 2010. aasta detsembris, kui avastasin, et MTA on taas arestinud minu konto. Päringule vastati, et tegemist olla intressivõlaga. Esitati ka mingi väga segane tabel, millest mina ei saa midagi aru. Ei vastatud ka küsimusele, millest tekkis uus intressivõlg, kui kaks aastat tagasi maksin ära kogu määratud summa nulli, mis sisaldas nii põhivõla, kui ka intressi. Kuna MTA ei anna mingeid seletusi (tugevama õigusega), kas võin apelleerides Võlakaitseseadusele, paluda MTA kustutada võlgnevus seoses aegumisega (võlg tekkis 1999.aastal)?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

maksunõuete ja maksuvõlgade aegumist reguleerib Maksukorralduse seadus. Paragrahv 132 sätestab maksusumma sundtäitmise aegumistähtajaks 7 aastat. Samas on ka kirjas, millistel juhtudel aegumine katkeb. Aegumise puhul tuleb alati täpselt jälgida, millal oli kohustuse täitmise tähtpäev.
Ilma tõendavat materjali nägemata on raske öelda, kas intressinõue on aegunud või mitte. Soovitan Teil pöörduda võlanõustaja vastuvõtule, et asja täpsemalt selgitada.

Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kahjuks ajasin koera alla, kas auto remondi pean ise kinni maksma?21.11.2011

Tere!
Maanteel jooksis auto ette suur koer. Ei jõudnud pidurdamisega midagi enam päästa. Koer surnud. Auto esiosa imekombel väga viga ei saanud, kuid arusaamatul põhjusel on löögipoolne ratas täitsa väljapoole ja ka kere suhtes taha liikunud, nii et remont ei tundu lihtne olevat.
Juhtumisi sattus liikluspolitsei peagi sündmuskohale. Tegi video koerast ja auto kahjustustest. Ehmatusest ei osanud väga nõu küsida, nüüd siis paluksin abi.
Mida peaksin tegema? Kas auto remont on minu probleem või on koeraomanikule võimalik ka nõue esitada. Kes sellist asja edasi peaks ajama, kas pean kuhugi avalduse tegema?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere!
Enamikus omavalitsustes on kehtestatud koerte ja kasside pidamise eeskiri. Neis sisaldub üldiselt ka järgnev nõue: Koera ja kassi võib pidada omanikule kuuluvas või tema valduses olevas ehitises või territooriumil. Territoorium (ala) peab olema piiratud selliselt, et on välistatud koera või kassi väljapääsemine. Lisaks vastutab temale kuuluva looma eest selle omanik. Seetõttu on Teil võimalik esitada nõue koera omanikule kahjude hüvitamiseks.
 

Küsimus: Kas käsunduslepinguga kaasneb ravikindlustuskaitse?14.11.2011

Tere,
Kas käsunduslepinguga toimib ravikindlustus?
Tänan ette!

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere,
Kui inimesega, kes ei ole füüsilisest isikust ettevõtja, on sõlmitud üle kolmekuulise tähtajaga või tähtajatu käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõiguslik leping ja selle lepingu alusel makstakse iga kuu sotsiaalmaksu sotsiaalmaksuseaduse alusel vähemalt miinimum kuumääralt arvutatuna, peab sotsiaalmaksu maksja töötaja kohta esitama haigekassale vajalikud andmed. Siis on isikul ka õigus ravikindlustusele. Kui loetletud tingimused ei ole täidetud, puudub inimesel õigus ravikindlustusele.
Lisainfo haigekassa infotelefonil 16363.

Kõike head,
Katrin Saadre
 

Küsimus: Isa on Rootsis kadunud, kuidas peaks juurdlusest teada andma?14.11.2011

Poeg on isa kadumisest andnud teada ka siinsele politseile. Küsiksin, kas peaks andma siinsele politseile teada juurdluse käigust Rootsis ja juhtima tähelepanu ka sellele, et võib tegemist olla ka inimrööviga?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Kindlasti võiksite Te jagada saadavat informatsiooni ka Eesti politseiga. Selleks peaks siis poeg pöörduma siinse menetleja jutule. Tähelepanu tuleb juhtida kõigile, mis asjaga vähegi seotud on, sealhulgas ka inimröövi kahtlusele.
 

Küsimus: Kas tuledega vilgutamine on liiklusturvalisusele hea?10.11.2011

Tere,
Olen 30 aastat teisi autojuhte tulede vilgutamisega hoiatanud, kui esituled ei põle, teel ootab ees mingi oht ja ka siis, kui politsei tee ääras ootab. Viimasel ajal olen politsei eest hoiatamisest loobunud, sest palju liigub teedel ikka alkoholinähtudega juhte.
Kas politseikontrolli eest hoiatamine teeb liikluse turvalisemaks või hoopis hoiatame pätte, et nad vahele ei jääks? Kas politsei ka sellise vilgutamise eest karistab?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Keeruline on öelda, kas politsei eest hoiatamine muudab liiklust turvalisemaks või hoopis vähendab rikkuja vahele jäämise võimalust. Ühest küljest on reaalselt järgi katsetatud ja teada, et tuledega vilgutamine sunnib liiklejat kiirust vähendama, aeglasem kiirus püsib mõned kilomeetrid, seeläbi kindlasti suureneb turvalisus mingil määral. Samas võib tõesti hoiatatav juht olla aga joobes või üldse juhtimisõiguseta ning teades, et ees ootab kontroll võib juht vahele jäämise vältimiseks kõrval teed pidi patrulli vältida. Ehk siis ei ole võimalik anda ühest vastust sellele küsimusele ja õige otsuse peate vast võtma oma sisetundele tuginedes, et kumb siis õigem oleks.
Kindel ja ühene vastus on aga olemas sellele, kas politsei vilgutamise eest karistab - ei karista. Seaduslikku alust selleks lihtsalt ei ole.
 

Küsimus: Kuidas määrata kutsehaigust?09.11.2011

Tere,
Olen 4 aastat töötanud bussiettevõttes bussipesijana. Töötamise ajal olen haigestunud astmasse. Mulle määrati töövõimetus 40% - saan seda pensioni. Asutus on minuga lõpetanud töölepingu tervise paragrahvi alusel 3 kuud tagasi. Minu töötingimused olid sellised, et nende tõttu mul astma tekkiski. Enne olin täiesti terve.
Kas mul on võimalik ja kuidas praegu määrata, et mul on kutsehaigus ja kuidas seda teha? Elan Võru linnas.

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kui töötajal on oma tööga seotud kaebuseid, saadetakse ta töötervishoiuarsti juurde. Teile on juba määratud töövõimetuspension seoses astmaga, palume sel teemal nõu pidada uuesti oma perearstiga.
Haigekassa kutsehaigust ei määra.

Parimate soovidega
Katrin Saadre
 

Küsimus: Töötuskindlustushüvitise viimane maksmine03.11.2011

Tere
Töötuskindlustushüvitise maksmise periood lõpeb detsembris. Aga leidisin endale sobiva töö. Tekkis selline küsimus, et kas ma saan nende päevade eest, millal töötu (23 päeva) olin, töötuskindlustushüvitist? Töötuna arvelolek lõpetati 24.10.2011. Kui jah, kas siis kantakse raha arvele ikka 10-ndal kuupäeval? Tänan

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud töötukassa klient,
jah, töötuskindlustushüvitist makstakse töötuna arvel oldud perioodi eest.
Jah, töötuskindlustushüvitis laekub isiku kontole eelmise kalendrikuu eest - järgmise kuu 10. kuupäevaks.
Isiklikult Teile makstavate hüvitiste kohta soovitan infot küsida töötukassa infotelefoni 15501 kaudu või e-posti aadressil info@tootukassa.ee
 

Küsimus: Kas mind ja riiki petetakse?01.11.2011

Mida teha kui võlgnik ei maksa kohtu poolt määratud summat,ise soetab vara ja kohtutäitur ütleb, ju töötab mustalt? Majad pandi müüki, nüüd elab ise ikka edasi majas ja täitur ütleb, et ju keegi ostis välja. Meie majast sõidab igal tööpäeva hommikul ja õhtul mööda nagu tööle ja koju, aga pangas raha pole. Kas töötab mustalt ja petab meid ja riiki? Kas saab midagi ette võtta?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Isiku mustalt töötamine ei kuulu politsei töövaldkonda. Küll aga võiks sellesisuline informatsioon huvitada Maksu- ja Tolliametit, seega võiksite sellise vihje edastada neile. Maksu- ja Tolliameti vihjeliini kontaktid on saadaval sellelt lingilt: http://www.emta.ee/?id=21925.