Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Lubasin suuliselt korteri ostjale, et müün neile, kas parema pakkumise korral võin müüa teisele ostjale?20.02.2012

Tere!
Kui ma tahan korterit müüa ja mul on ostjatega suusõnaline kokkulepe, et müün neile, kas siis, kui tehakse parem pakkumine viimasel minutil, on mul õigus korter müüa hoopis neile, kes tegid parema pakkumise?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Korteriomandi (kinnisasja) võlaõiguslik müügileping ja asjaõigusleping asja omandi üleandmise kohta peavad olema sõlmitud notariaalses vormis ning teistsuguses vormis (sh. suulises vormis) sõlmitud tehing on tühine. Tühine tehing on kehtetu algusest peale ja ei oma õiguslikke tagajärgi. Seega saate korteri müüa parima pakkumise tegijale.
 

Küsimus: Kuidas käendaja saab realiseerida oma regressinõuet võlgniku vastu?13.02.2012

Tere,
olin 5 aastat tagasi käendaja sülearvuti ostule. Tuttav aga võlga ära ei maksnud ning pidin käendajana tegema makseasutusega tagasimaksegraafiku. Nüüdseks olen võla ära maksnud, aga tuttav mulle raha tagastada ei taha. Kas on mingeid mooduseid raha tagasi saamiseks? Mulle tundub, et mind lihtsalt peteti kasu saamise eesmärgil. Või on asi aegunud juba?

Lepingu lõpptähtaeg oli 10.08.2009 ja käendaja tegi viimase makse 16.08.2009. Põhivõlgnik tasus kogusummast 162,99 eurot ja käendaja 772,67 eurot.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Juhul, kui võlgnik rahalist kohustust vabatahtlikult ei täida, siis on võimalik nõude maksmapanekuks pöörduda kohtu poole. Selleks tuleb esitada hagi või Teie poolt väljatoodud summa osas saab esitada ka maksekäsu kiirmenetluse avalduse kohtusse. Kohtumenetluse eesmärk on saada jõustunud kohtulahend, mis on täitedokumendiks, millega saab pöörduda kohtutäituri poole täitemenetluse algatamiseks.
Aegumise osas ei saa hetkel täpselt vastata, sest on teadmata, et millal maksed käendaja poolt tehti. Aegumistähtaeg on 3 aastat ning teatud osas võivad nõuded aegunud olla. Märgin, et nõue ei pruugi aegunud olla, kui kohustatud isik on nõuet tunnustanud. Seda põhjusel, et aegumine katkeb ja algab uuesti kohustatud isiku poolt nõude tunnustamisega. Nõude tunnustamine võib seisneda õigustatud isikule võlgnetava osalises tasumises, intresside maksmises, tagatise andmises või muus teos.
 

Küsimus: Korteri üürilepingus ei ole võimalik kõike sätestada ega täpsustada, kas siis võib lähtuda heast tavast ja mõistlikkuse printsiibist?13.02.2012

Tere,
Küsimus seoses vastusega: http://www.vastused.ee/loe/oigus/lepinguoigus/2835/kas-uurinik-voib-uurileandjalt.html

Oma vastuses selgitate: "Küsimus on selles, et milles pooled üürilepingu sõlmimisel kokku leppisid ning millistele tingimustele üüripind peab üürilepingust tulenevalt vastama."

Antud üürilepingu puhul müratasemes eraldi kokku lepitud ei ole.

Minu senise arusaama kohaselt saab eraõigusliku lepinguga määratleda pooltevahelisi õigussuhteid ainult seadusega ettenähtud ulatuses ja kui lepingu eseme mõnda omadust ei täpsustata, siis vaikimisi loetakse lepingu osaks vastavas seaduses määratletu või kui ka see puudub, siis rakenduvad head tavad, kõlblus või mõistlikkuse printsiip.

Mis justkui tähendaks, et kui erandites kokku lepitud pole ja korteri müratase seadusega ettenähtud eluruumide piirnorme tõepoolest ületab, siis ei vasta eseme tegelik seisukord lepingu vaikimisi osale, mis tuleneb otseselt seadusandlusest. Kas niisugune arutluskäik on juriidiliselt korrektne?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Teie arutluskäik on loogiline ja korrektne.
 

Küsimus: Kas tegin valesti, et enne maksekäsu kiirmenetluse avalduse esitamist ei tagastanud üürnikule tagatist?09.02.2012

Tere!
Minu kui üürileandja ja üürniku vahel sõlmitud lepingus oli kirjas, et esimesele üürile lisandub tagatis 2500 krooni, mis tagastatakse üürnikule ühe kuu jooksul alates lepingu lõppemisest, kui üürnik on kohesel täitnud kõik oma kohustused.
Üürnik lahkus ilma, et oleksin saanud temaga sõlmida üleandmis-vastuvõtmis akti. Ta ei maksnud kahe kuu elektriarveid ja kahe kuu kommunaalkulude arveid. Maksmata arvete summa ületas 2500 krooni ja ma esitasin maksekäsu kiirmenetluse avalduse.
Kas tegin valesti, et enne maksekäsu kiirmenetluse avalduse esitamist ei tagastanud üürnikule tagatist? Üürik esitas vastuväite, mille kohaselt mina oleksin pidanud tema maksmata arved 2500 krooni suurusest deposiidist katma.
Tänud!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Eluruumi üürilepinguga võib ette näha, et üürnik maksab lepingust tulenevate nõuete tagamiseks üürileandjale tagatisraha kuni kolme kuu üüri ulatuses. Võlaõigusseadus sätestab, et üürnik võib nõuda tagatisraha tagastamist, kui üürileandja ei ole kahe kuu jooksul pärast üürilepingu lõppemist teatanud oma nõudest üürniku vastu. Juhul, kui Teil oli üürniku kasuks lepitud kokku 1 kuu tagatisraha, siis on vastav kokkulepe kehtiv.
Kui Te üürileandjana teatasite üürnikule, et Teil on tema vastu üürilepingust tulenev nõue, siis üürnikul on õigus nõuda tagatisraha tagastamist üksnes võlgnevust ületavas summas. Üürileandja saab tagatisraha arvel teha üürniku vastu oleva nõudega kattuvas osas tasaarvestuse, teatades sellest üürnikule. Seega õige on see, et tagatisraha arvel oleks üürileandja pidanud kandma üürilepingust tulenevaid nõudeid (sh kommunaalkulu arved, kui üürnik kohustus neid tasuma) ning kui tagatisraha summa ei katnud kõiki üürniku vastu olevaid nõudeid, siis tagatisraha summat ületavas osas oleks üürileandja olnud õigustatud üürniku vastu avaldusega kohtusse pöörduma.
 

Küsimus: Kas üürnik võib üürileandjalt nõuda mürataseme mõõtmist korteris?09.02.2012

Tere,

üürisin hiljuti Tallinnas korteri. Sisse kolides selgus, et hoone paikneb ühe Tallinna Lennujaama maandumiskoridori vahetus läheduses - regulaarsete ajaintervallide järel tuhisevad akende tagant mööda madallennul reaktiivlennukid. Müra on tugev ja küllaltki häiriv.
Teadupärast kehtestab seadus eluruumide müra piirnormid.
Kas üürnikul on õigust üürileandjalt nõuda mürataseme mõõtmist või kui üürileandja seda ise ei tee, siis tellida mürataseme mõõtmine üürileandja kulul?
Ja kas korteri mittevastavus eluruumide müra piirnormile on piisav alus üürilepingu erakorraliseks lõpetamiseks?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Küsimus on selles, et milles pooled üürilepingu sõlmimisel kokku leppisid ning millistele tingimustele üüripind peab üürilepingust tulenevalt vastama. Juhul, kui üüripind ei vasta Teie arvates kokkulepitud tingimustele, siis peate seda Teie üürnikuna tõendama ja sealhulgas mürataseme mõõtmise korraldama. Juhul, kui korter on eluruumina kirjas ning müratase ei ole tervisele kahjulik, vaid teatud juhtudel ebamugav, siis see eraldi lepingu lõpetamise aluseks tõenäoliselt ei ole. Alati ei pea lepingut erakorraliselt lõpetama, kui on võimalik leping mõistliku aja jooksul korraliselt lõpetada, kuid need võimalused sõltuvad ka sellest, et kas tegemist on tähtajalise või tähtajatu üürilepinguga. Lepingupooled võivad tähtajatu üürilepingu seaduses sätestatud tähtaegadest kinni pidades (kinnisasja puhul 3 kuud) üles öelda. Kui lepingupooled on kokku leppinud pikemas ülesütlemistähtajas, tuleb järgida seda tähtaega. Tähtajaline leping lõpeb tähtaja möödumisel ning tähtajalist üürilepingut saab üles öelda üksnes erakorraliselt.
 

Küsimus: Kui kinkija ei saa enam kingitud majja, kas seda võib käsitleda kui kingisaaja tänamatust, et kingitud asi tagasi võtta?07.02.2012

Isa (lepingus kinkija) ja ema (kinkija abikaasa) kinkisid maja, milles ise elavad, koos maa ja metsaga mujal elavale tütrele ja tingimuste lahtrisse ei soovinud märkida ühtegi tingimust, ka mitte eluaegset seeselamisõigust (mitte kumbki vanematest). Nüüd aga üks seeselavatest vanematest (kinkija abikaasa) on vahetanud ukselukud ja üleüldse ei ole nõus kinkijat enam oma koju, oma ehitatud majja sissegi laskma. Kas sellises olukorras saab kohaldada kingisaajale jämeda tänamatuse punkti (kuna ta ei taga kinkijale oma majas elamist-olemist ja isegi mitte isiklikele asjadele juurdepääsu) ja kinkija saaks kingi tagasi võtta?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Vaidlus tundub olevat pigem kinkija ja tema abikaasa vahel. Küsimusest ei selgu, et kas ka kingisaaja on esitanud kinkija vastu nõudeid majast lahkuda või mitte ja kuivõrd ta on sellisest tekkinud olukorrast teadlik. Riigikohus on oma lahendites selgitanud, et kinkijale on VÕS §-de 267 ja 270 järgi jäetud järelemõtlemisaeg, hindamaks lepinguga soovitud eesmärkide täitumist, kingisaajale on aga antud n-ö prooviaeg, tõestamaks kinkijale, et ta on "kingi vääriline". See tähendab, et kui kingisaaja oma seaduslikku õigust kasutades läheb vastuollu kinkija poolt kinkimisel soovitud eesmärkidega, võib kinkijal tekkida õigus kinkelepingust taganeda. Kingisaaja iseenesest õiguspärane käitumine võib kinkija seisukohalt asjaolusid hinnates olla mõistetav jämeda tänamatusena. "Jäme tänamatus" kui hinnanguline kategooria peab VÕS § 267 p 1 järgi avalduma kingisaaja käitumises kinkija või tema lähedase suhtes. Käitumise pidamine jämedaks tänamatuseks on ka eetiline hinnang. Kohtul tuleb sellise käitumise hindamisel lähtuda kinkelepingu eesmärgist ning arvestada kõiki konkreetse juhtumi asjaolusid, nii teo objektiivset hukkamõistetavust kui ka kinkija subjektiivset hinnangut. Näiteks on kohus kinkijale lähedasele isikule kehavigastuse tekitamist või sellega ähvardamist pidanud kinkelepingust taganemist õigustavaks asjaoluks.
Kui Teie juhtumil kingisaaja käitub õigusvastaselt või ka õiguspäraselt, kuid näiteks eetiliselt mitteaktsepteeritavalt otseselt kinkija vastu, siis see võib olenevalt asjaoludest olla jämedaks tänamatuseks ning kinkelepingust taganemise aluseks.
 

Küsimus: Käenduslepinguga on käendatud kindlat summat, pank aga nõuab ka minu eelmisi hüpoteeke, kas see on kooskõlas hea tavaga?01.02.2012

Sõber soovis saada 2008. aasta algul pangast laenu juurde, et ehitada maja suuremaks (ca 130 000 krooni), pank soovis lisatagatist. Sõber pöördus minu poole. Kuna laenuhaldur oli mul sama, mis temal, helistasin ja uurisin, mis ja kuidas. Haldur ütles, et kui nõustun tema laenule tagatist pakkuma, siis mulle määratakse hüpoteek (190 000 krooni) ning kui maja ehitatakse suuremaks, siis maja väärtus kasvab, toimub uus hindamine ja minu hüpoteek kustutatakse. Jutt tore, kui midagi juhtub, siis mina pean maksma 190 000 krooni ja kõik. Sai notari juures sõlmitud hüpoteegi seadmise leping ning asjaõigusleping ja kinnistamisavaldus. Lepingus on ära toodud ka minu eelnevad hüpoteegid (eluasemelaen).
Sõber jäi töötuks, tekkisid võlgnevused ning 2011. aastal müüdi maja maha. Loomulikult jäi üles veel võlg (ca 70 000 eurot).
Sõber on jätkuvalt töötu, pank maksepuhkust ei andnud ning sõber lasi eraisiku pankroti välja kuulutada. Nüüd nõuab pank minult kõiki minu korterile seatud hüpoteeke (20 päeva jooksul!) kogusummas ca 60 000 eurot sõbra kasuks, viidates minuga sõlmitud lepingus olevale punktile, kus minu hüpoteekidega on tagatud kõik nõuded sõbra ja tema elukaaslase poolt 2006. aastal pangaga sõlmitud lepingust. Seda lepingut ei ole mulle keegi tutvustanud ning mulle väitsid pangaametnikud, et minu kohustused, mis tulevikus tekkida võivad, on kuni 190 000 krooni.
Kas selline tegevus on korrektne ja kooskõlas heade tavadega?
Samuti sain pangalt nõude minu vastu kätte alles siis, kui oli möödas pankrotihaldurile nõuete esitamise tähtaeg. Seega on pank esitanud nõude nii minule kui ka sõbrale ning kuna nõuete esitamise tähtaeg pankrotihaldurile on möödas, siis pole mul ka nagu võimalust üldse enda raha kunagi kätte saada, kui just sõber heast tahtest ei hakka maksma.
Kuidas antud olukorras käituda?
Tänan

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Küsimus on selles, et milline oli poolte tahe ja millises täpses sõnastuses pooled hüpoteegi seadmise lepingus kokku leppisid. Juhul, kui uue hüpoteegi seadmise lepinguga muudeti varem sõlmitud hüpoteegilepinguid ning lepiti kokku, et kõik Teie kinnistule seatud hüpoteegid tagavad lisaks Teie enda kohustustele ka Teie sõbra kohustusi (laenu), siis pank saab nõuda kõikide hüpoteekide realiseerimist. Juhul, kui hüpoteegileping sätestas vastutuse Teie sõbra kohustuste katteks üksnes seatava hüpoteegi ehk 190 000 krooni ulatuses ning varem sõlmitud hüpoteegilepinguid ei muudetud, siis nimetatud summat ületava osa rahuldamist ei saaks pank tagatise arvel nõuda. Kui Te pangaga ei nõustu ja üksmeelele ei jõua ja pank alustab täitemenetlust tagatiste realiseerimiseks, siis on Teil õigus esitada sundtäitmise lubamatuks tunnistamise hagi panga vastu ja esitada kohtule enda väidete tõendamiseks kohtumenetluses lubatud tõendid, milleks muu hulgas võivad olla tunnistaja ütlused, poolte kirjavahetus jms. Sundtäitmise vältimiseks kohtuvaidluse ajaks tuleks hagi tagamise korras taotleda ka täitemenetluse peatamist.
Kui Teie sõbra pankrotimenetluses ei ole jaotusettepanekut kinnitatud ja kui nõue on mõjuval põhjusel esitatud pärast PankrS § 93 lõikes 1 nimetatud tähtaja möödumist, ennistab üldkoosolek võlausaldaja taotlusel nõude esitamise tähtaja. Nõuet ei saa esitada pärast seda, kui jaotusettepanek on esitatud kohtule kinnitamiseks. Võlausaldajate üldkoosoleku otsuse, millega nõudeavalduse esitamise tähtaeg jäeti ennistamata, võib võlausaldaja kohtus vaidlustada. Kui kohus leiab, et üldkoosolek on põhjendamatult jätnud nõude tähtaja ennistamata, tunnistab kohus otsuse selles osas kehtetuks ja ennistab nõude esitamise tähtaja. Kui nõude esitamise tähtaega ei ole ennistatud, võetakse nõue kaitsmisele, kuid tunnustamise korral rahuldatakse pärast õigeaegselt esitatud tunnustatud nõuete rahuldamist.
Küsimuse pealkirjas on räägitud ka käenduslepingust, kuid küsimuse sisust ei nähtu käenduslepinguga seotud asjaolusid. Juhul, kui olete sõlminud ka käenduslepingu sõbra kohustuste tagamiseks, siis tuleb vaadelda selles sätestatud käendaja rahalise vastutuse maksimummäära. Kuna käenduslepingust tekib nõue isiklikult käendaja vastu, siis võivad ka nö. "vanad hüpoteegid" olla tagatiseks, kui hüpoteekide seadmise lepingus on kokku lepitud, et seatavad hüpoteegid tagavad kõiki nõudeid Teie vastu, mis pangal tekivad.
Enne lõpliku seisukoha võtmist peate täpselt lugema sõlmitud lepinguid ning hindama asjaolusid ja vajadusel konsulteerima spetsialistiga, et kuivõrd on pangal õigus realiseerida kõik Teie kinnistule seatud hüpoteegid. Ilma dokumentidega tutvumiseta ei ole võimalik selles osas täpsemat seisukohta avaldada.
 

Küsimus: Kas korteri kinkelepingu peab tegema korteri asukohajärgses notaribüroos?31.01.2012

Tere,
Kas kinkelepingu peab tegema korteri asukohajärgses notaribüroos või võib seda ka muja teha?
Aitäh.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kinkelepingu võib teha ka väljaspool korteri asukohjärgset notaribürood.
 

Küsimus: Kuidas arvestatakse üürilepingu tagatisraha intressi?27.01.2012

§ 308. Tagatisraha
(2) Tagatisraha peab üürileandja hoiustama krediidiasutuses oma varast eraldi vähemalt kohaliku keskmise intressiga. Intress kuulub üürnikule ja suurendab tagatisraha.

Kas intressi arvestatakse liit- või lihtintressina? Ehk kas eelmise kuu intress lisatakse tagatisraha summale enne käesoleva kuu intressisumma arvutamist või on tagatisraha intress konstantne? Kas intressi tohib tagastada jooksvalt igakuise arvega või ühe summana üürilepingu lõppemisel?
Kui suur on keskmine intress?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Lähtudes VÕS § 308 lg 2 viimasest lausest, siis arvestatav intress peaks suurendama tagatisraha ning sellisel juhul tuleks intressi arvestada suurenenud tagatisraha pealt, välja arvatud juhul, kui kokkulepitud tagatisraha summat ületav osa on varem üürnikule tagastatud. VÕS § 308 lg 3 sätestab, et üürnik võib nõuda tagatisraha tagastamist, kui üürileandja ei ole kahe kuu jooksul pärast üürilepingu lõppemist teatanud oma nõudest üürniku vastu. Seadus aga ei keela üürileandjal jooksvalt nt kokkulepitud tagatisraha ületavat tagatisraha osa või siis jooksvalt intressi tasumist üürnikule, samuti üürnikul nõuda üürileandjalt kokkulepitud tagatisraha ületava osa maksmist. Üürileandjal ei ole õigust tagatisena nõuda kokkulepitud tagatisraha summast suuremat summat. Niikaua kui tagatisraha on üürileandja käes ja väljamakseid üürnikule ei tehta, rakendub muu hulgas VÕS § 308 lg 2 viimane lause.
Keskmise intressi arvestamiseks on vajalik teada üürilepingu eseme asukohta ning hinnata, milline on seal raha hoiustamise kohalik keskmine intress. Õigusselguse huvides võivad pooled selle ka lepingus kokku leppida. Vaidluse korral on tõenäoliselt mõistlik võrrelda erinevate pankade hoiuintresse ning arvestada nende alusel keskmine maksmisele kuuluv intress või kasutada selleks eksperdi abi.
 

Küsimus: Segadus pangatasudega, sain kinnituse, et võlgnevusi ei ole ja kontod kinni, järsku tekkis ikka teenustasude võlgnevus, kas nii ikka võib?27.01.2012

Tere!

Mul on selline probleem, et aastal 2009 tekkis pangas võlgnevus ning töökoha kaotamise tõttu ei suutnud enam laenu tasuda. Pank pöördus kohtusse ning väitis, et seoses sellega on kõik minu kontod ja teenused nende pangas peatatud. Peale seda läks asi kohtutäituri kätte.
Siis aga kolisin Eestist ära ning sain omale töö. Tänu sellel maksin ka pangale kogu summa ära ning sellega oli asi minu arust lõpetatud (2011).
Tegin ka järelpärimise panka selle kohta. Pangast sain vastuse, et võlgnevus seoses kohtutäituri kätte läinud võlaga on tasutud, kuid on tekkinud uus seoses kaardihoolustasude ning väärtpaberikontoga. See oli minu jaoks üllatus, kuna kaart on juba ammu lukus ning väärtpaberikontost ma ei tea ka midagi. Kui asi läks 2009 a. täituri kätte, siis kontrollisin ka internetipangast oma kontode seisu ning seal oli kirje "eraisikuna Teil kontod puuduvad" - seega järeldasin, et mul ei ole enam kontosid ega ei saa ka võlga tekkida.
Peale minu päringut panka, tuli ka minu vanale aadressile kiri sisuga "Teil on võlgnevus 27 eurot ning see on arvatavasti tekkinud väärtpaberikonto või kaardihooldustasudest". Seega nad ei teadnud pangas ise ka, mille eest raha küsivad. Kuna elan välismaal, siis ma ei saanud ka kohale minna. Nüüd nädal tagasi aga käisin kohal ja sain vastuseks, et mul on siiski konto avatud (väärtpaberikonto) - kuigi ma ei ole sellega mingeid tehinguid eales teinud ning samuti küsisin kontoväljavõtet, kus selgus, et on tõesti raha igakuiselt maha arvestatud ning seda siis "tühja konto hooldustasuna".
Imelik on asja juures see, et kiri, mis mulle saadeti vanale aadressile, väitis, et kui maksan enne 20. jaanuari 2012 oma "võla", siis intressi ei lisandu. Ma olen enam kui kindel, et kui ma ei oleks ise oma võla tasumise kohta infot küsinud, siis ei oleks seda infot ka veel saadetud, et mul mingi konto on. Nüüd käies pangas (vaid panga pärast raiskasin raha laevapiletitele, et teada saada mis värk on) sulgesin ka selle konto ning tasusin "võla" vaid seetõttu, et juhul kui ükski ametkond mind ei aita, siis on vähemalt sellega ühelpool ning ehk rohkem võlgnevusi ei tule.

Minu küsimus on see, et kas pangal on üldse õigust mult raha nõuda sedasi kui internetipank, kui minu ainus infoallikas (mida arvasin, et saan usaldada, kuna elasin välismaal, siis ei näinud mõtet ka minna panka ja topelt üle kontrollida, kuna võlgnevus oli juba täituri käes ning sain aru, et sinna läksid kõik mu panga ees olevad võlgnevused) väitis, et mul ei ole mitte ühtegi kontot. Ning kas mul on võimalus see raha tagasi nõuda neilt? Summa ei ole küll suur, aga asi on juba põhimõttes.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Siinkohal tuleb selgitada välja, millised lepingud on teil pangaga sõlmitud ning milliseid teenustasunõudeid saab pank teile esitada. Juhul, kui teil on sõlmitud väärtpaberikonto avamise vms. leping või väljastatud pangakaart, millega kaasneb hooldustasu, siis teenustasu tuleb maksta vastavalt kokkulepitule. Samas muidugi tekitab küsimusi nt. kaardihooldustasu nõue, kui kaart on olnud panga enda poolt kinni pandud, siis ilmselt ei saaks selle kaardiga ka hooldustasu tekkida, kui seda ei saa kasutada jne? Kui pank on kaardi sulgenud ja seda ei saa kasutada, kuid sellele vaatamata nõuab pank hooldustasu maksmist, siis selline tegevus ei pruugi olla hea usu põhimõttega kooskõlas. Küsimus on siis selles, et mida see nõutav tasu teenusena sisaldas? Kindlasti peate välja selgitama, et millise aja eest tasu nõutakse ning millisel õiguslikul (leping) alusel, samuti nõudma panga põhjendust teie väite kohta, et kaart on olnud suletud ja seda ei ole saanud kasutada pikema aja jooksul, mistõttu hooldustasu nõue on aluseta. Pärast asjaolude täpsemat väljaselgitamist ja analüüsi saate otsustada raha tagasinõude esitamise, kui raha tegelikult alusetult ära maksti. Kui selgub, et teenust sisuliselt ei osutatud, siis on ilmne, et pank peab raha tagastama.