Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas peab ikka veel maksma, kuigi intresse on makstud juba rohkem kui laenusumma üldse oli?14.11.2011

Kirjutan kõik umbkaudu, sest päris täpselt igasugu numbreid ei ole mõtet kirja panna praegu. 2007. aasta aprillis võttis inimene Big-pangast tarbimislaenu, 15 tuhat krooni, tagasi kohustus maksma 28 tuhat krooni.
Laenu tagasimaksmise tähtaeg oli 3 aastat, viimane osamakse (umbes 777 krooni) oleks pidanud laekuma mais 2010.
2007. aasta mais võttis sama inimene Big-pangast sms-laenu 2000 krooni, seda ta tagasi ei maksnud.
2008. aasta mai kuus sai inimene Big-pangast kirja, milles öeldi, et tasumata on sms-laen ja pakuti uut lepingut, et mõlemad laenud liidetakse ja laenujääki koos intressidega tuleks maksta iga kuu kuni 2016-nda aasta mai kuuni iga kuu 675 krooni.
Kuna inimene seadustega kursis ei olnud, oli ta sellise niinimetatud uue lepingu tingimustega nõus ja sõlmitigi leping.
Praeguseks on inimene maksnud juba mõlema laenuga seoses tagasi Big-pangale üle 38 tuhande krooni.
Inimene sai üldse kokku Big pangalt 17 tuhat krooni.
Põhimõtteliselt on inimene maksnud tagasi esimese laenu koos intressidega ja ka teise laenu koos intressidega ja minu arvates veel natuke rohkemgi, sest seaduse järgi ei tohi rohkem intresse ega viivist ju põhivõlast rohkem küsida.
Big-pank aga rõhub sellele, et 2008. aasta mais sõlmis inimene uue lepingu, et võttis nagu Big-pangalt uue laenu, et ära maksta sms-laenu koos viiviste ja intressidega (üle 8 tuhande krooni, raha reaalselt inimene ei näinud tegelikult). Liideti tarbimislaenu jääk koos intressidega 2008. aastal võetud, niiöelda uuele laenule (mille eest tasuti sms-laen koos üüratute intressidega), arvestati uuesti intressid ja laenujääk ning kokku tuli siis summa (umbes 70 tuhat krooni), mida inimene nüüd maksma peab aastani 2016, iga kuu 43 eurot.
Küsimus ongi nüüd selline, kas inimene peaks maksma oma viimase, 2008. aastal sõlmitud lepingu järgi iga kuu 2016. aasta mai kuuni iga kuu 43 eurot? Kuigi tegelikult on inimene saanud sularahas Big-pangalt 17 tuhat krooni ja tagasi on juba käesolevaks hetkeks maksnud üle 38 tuhande krooni. Kas on mingisugustki võimalust leping tühistada (kohtu kaudu?) ja lugeda inimese laen Big-panga ees makstuks-tasutuks?
Või jääb tõesti õigus Big-pangale ja inimene peabki ikka tasuma aastani 2016 mai iga kuu veel 43 eurot?

Lugupidamisega, R

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Sellisele küsimusele ei ole võimalik paraku vastata, sest on teadmata, millised lepingud ja kuidas täpselt sõlmiti ning millistel tingimustel. See küsimus vajab eraldi õiguslikku analüüsi, mida pole ilma dokumentidega tutvumiseta võimalik teha.
 

Küsimus: Üürikorteris ütles tehnika üles, kes peaks uue ostma?10.11.2011

Tere,
Üürikorteris ütles külmik oma töölepingu üles, kes peaks uue soetama, kas üürnik või omanik?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

VÕS § 271 ja § 292 lg 1 koosmõjust tulenevalt on üürniku põhikohustus tasuda üüripinna kasutamise eest üüri, kui pooled ei ole eraldi kokku leppinud konkreetsete lisakulude (kõrvalkulude) tasumises. Seega kui üürilepingus ei ole üheselt teie kohustusena kokku lepitud üüripinnal asuvate seadmete uuendamise kulu (nt uue külmkapi ostmine), siis on selline kohustus üürileandjal.
 

Küsimus: Kuidas saavutada tasaarveldus osaku ja võlgnevuse osas?08.11.2011

Tere! Olen võlgu ühele laenuühistule, samas on minu OÜ-l (kus olen mina üks kahest osanikust) ostetud selle laenuühistu osakuid summas 200000.-krooni. Nüüd tuli kohtu kaudu nõue nii minu, kui ka OÜ laenu kohta. Kuna OÜ praktiliselt ei tegutse ja on pankrotieelses seisus, olen teinud varem ettepaneku laenuühistule võlgade ja osade vahel tasaarveldust teha, millest nad on keeldunud. Millised väljavaated on mul võita kohtuprotsess? Kas on neil õigus tasaarveldusest keelduda? Millised on minu teised võimalused nende osakute võõrandamiseks.
Aitäh!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Üldpõhimõttena tuleb kohustus täita vastavalt lepingule või seadusele. Juhul, kui esinevad vastastikused samaliigilised kohustused, siis on võimalik neid tasaarvestada kattuvas ulatuses seaduses sätestatud korras ja vastava tasaarvestusavalduse tegemisega teisele poolele.
Iseenesest on hoiu-laenuühistu liikmel õigus ühistust väljaastumisel või väljaarvamisel tagasi saada tasutud osamaks tulundusühistuseaduses ettenähtud korras, kuid hoiu-laenuühistu liikmel on õigus hoiu-laenuühistust välja astuda, kui tal ei ole hoiu-laenuühistu ees täitmata kohustusi.
Vastastikuste kohustuste olemasolu ja tasaarvestuse võimaluse väljaselgitamiseks ning teie küsimusele vastamiseks on vajalik analüüsida võlasuhete aluseks olevaid dokumente ja faktilist olukorda, sest pelgalt küsimuse pinnalt ei ole võimalik vastust kahjuks anda.
 

Küsimus: Sissenõude pööramisel solidaarvõlgnike varale nõutakse topelt summad?04.11.2011

Tere! Mõned aastad tagasi sai võetud naisega koos eluasemelaen. Aasta enam koos ei ela aga nüüd on antud korteril, mille peale sai koos laenu võetud, tekkinud kommunaalvõlg. Asi läks kohtusse ja nüüd on kohtutäitur arestinud minu pangaarve võla osa summas pluss kohtutäituritasu suuruses. 1500 eurot kuna olin solidaarne võlgnik ehk laenu kaastaotleja .Eks naise arve arestitud täpselt samas summas.
Kas on võimalik, et saab arestida nii võgniku kui solidaarse võlgniku pangakonto ja solidaarselt võlgnikult võtta sama summa pealt veel omakorda kohtutäituri tasu täpselt samas summas, mis võlgnikult? Ning kas ei oleks pidanud kohtutäitur mitte kohtus väljamõistetud summa mõlema vahel ära jagama ning kohtutäituri tasu ainult võlgnikult välja mõistma või siis samuti pooleks tegema? Muidu tekib topelt kohtutäituritasu antud võlalt ja topelt võlg ju samuti. Millised õigused on siinkohal solidaarsel võlgnikul antud juhtumi korral?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Solidaarvõlgnike puhul võib võlausaldaja nõuda kohustuse täielikku või osalist täitmist kõigilt võlgnikelt ühiselt või igaühelt või mõnelt neist (VÕS § 65 lg 1). Omavahelistes suhetes peavad solidaarvõlgnikud täitma kohustuse võrdsetes osades, kui seadusest või lepingust ei tulene teisiti (VÕS § 69 lg 1).

St et kohtutäitur võib arestida solidaarvõlgnike puhul mõlema võlgniku kontod kogu nõude ulatuses (sh täituritasu). Võlgnikud peavad oma kohustuse täitma aga võrdses ulatuses, kuid kindlasti mitte kahekordses ulatuses. St kindlasti ei ole mõlemal võlgnikul kohustust tasuda täis summas kohtutäituri tasu vaid ainult 1/2 osa tasust. Juhul kui üks solidaarvõlgnik tasub kogu nõudsumma, läheb talle üle võlausaldaja nõue teise võlgniku vastu (solidaarvõlgniku tagasinõue) (VÕS § 69 lg 2).
 

Küsimus: Kes peab maksma, kui kauba tellija ei ole kaupa saanud?04.11.2011

Tere! Mul on suur mure. Minu poja nimel on tellitud Quelle kataloogist kaupa, tellijaks oli poja ekselukaaslane. Kuna ta polnud selleks ajaks veel täisealine, tellis pakkid poja teadmata. Kuna nad enam koos ei elanud, olid pakid tellitud kahele erinevale aadressile. Kui kaup saabus, siis ekselukaaslane helistas ja ta käis neid pakke välja võtmas kahel korral. Ühel korral on tema allkirja võltsitud. Pakid olid tellitud järelmaksu peale. Nüüd on asi antud inkassosse ja sealt nõutakse poja käest raha, mida ta ka hetkel maksab. Millegipärast on Quelle oodanud sellega 2 aastat ja kahe aastaga on kogunenud lisatasude ja intressidega üle 3000 euro. Kes peab tasuma selle raha, tema pole ju neid asju saanud? Mitte-maksmise korral ähvardati kohtuga.

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kuivõrd teie küsimuses kirjeldatud asjaolud on ebatäpsed ja ebaselged, siis on keeruline anda teile üheselt ammendavat vastust.

Asjaolude pinnalt võiks teha järelduse, et tegemist on sidevahendi abil sõlmitud lepinguga. Kohustuste hindamisel tuleb seega vaadelda, kes on lepingu pooled. Kui tellijaks (tarbijaks) on teie poeg, siis lasub tasumise kohustus teie pojal. Asjaolu, et nad on oma elukaaslasega lahus, ei mõjuta kohustuste täitmist pakkuja ees.
Juhul, kui teie poeg on tellija, kuid ei ole tellitud kaupa kätte saanud, siis on võimalik esitada sissenõudjale vastav vastuväide ning keelduda võlgnevuse tasumisest. Sellisel juhul peab pakkuja (Quelle) tõendama, et on lepingu kohaselt täitnud ja teie pojale tellitud kauba üle andnud.

Samuti on kohtus võimalik vaidlustada intresside suurust, kui intressid on vastuolus hea usu põhimõttega (ebamõistlikult suured).
 

Küsimus: Kas üürnik peab maksma piiramatult kõrvalkulusid?03.11.2011

Tere,

Üürilepingus on kirjas, et tasuda järgnevad kõrvalkulud: vesi, elekter, küte, prügi, heakord jne. Kuid korteri omanik soovib ka, et tasuksin lisaks veel kindlustuse, remondifondi. Lepingus lause lõpebki nii et jne.
Kas sellest lähtuvalt peangi maksma antud kõrvalkulud ka (kindlustus, remondifond)? Kas seda saab nõuda sõnaga "jne." kui lepingus sõnaliselt viidatud ei ole, et peaksin maksma? Üürileandja ise seletab asja nii, et kuna remondifond ei ole maja laen, siis üürnik on kohustatud tasuma nn kindlustuse ning remndifondi. Vastab see tõele?

Tänan väga!

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tulenevalt üürilepingu olemusest on üürniku põhikohustuseks tasuda üüri, kui ei ole kirjalikult kokkulepitud kõrvalkulude tasumises. Sealjuures peab kõrvalkulude loetelu ja kokkulepe olema selge ja ammendav, kuivõrd vastupidisel juhul ei ole üürnikul lepingus nimetamata kululiigi tasumise kohustust.

Kõrvalkulude all peetakse eelkõige silmas asja kasutamisega seotud kulusid. Seega kulud, mis ei ole seotud asja kasutamisega (remondikulud jms) ei ole kõrvalkulud ning selliste kulude üürniku poolt tasumise kohustuse kokkulepe oleks VÕS §275 alusel tühine.
 

Küsimus: Millised on riskid ja mida peaksin arvestama suusõnalise üürilepinguga?01.11.2011

Tere

Mure järgmine, soovin üürida korterit. Üürileandja lepingut teha ei soovi, saatis ainult e-mailile tingimused (kirja vormis). Antud korter, mida soovin üürida, on sundmüügis, korteril on eelnev üürivõlg (üürileandja sõnul mind see ei puuduta). Lisaks ei soovi ta, et igakuise üüriraha tema arvele kannaksin, vaid tema firma arvele. Sooviksin teada, et kas ja milliste riskidega ma peaksin arvestama?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Soovitan kindlasti sõlmida üürilepingu, millega siis kohustub üks isik (üürileandja) andma teisele isikule (üürnikule) kasutamiseks asja ja üürnik kohustub maksma üürileandjale selle eest tasu (üüri). Üürilepingu võib sõlmida ka kirjalikult taasesitatavas vormis e-kirju vahetades, kuid vaidluste vältimiseks soovitan sõlmida kirjalikult, tuvastades üürileandja isiku ja õiguse asja üürile anda jne. Seda ka põhjusel, et Teie kirjas väljendatud asjaolud peaksid tegema üürniku ettevaatlikuks ning tuleks eriti hoolikalt uurida üürileandja tausta ning põhjuseid tema vastuolulisele tegevusele.
Kui üürilepingus on kokkulepe, et üürileandja palub üüri tasuda äriühingu kontole ja sellise makse tegemisega loetakse üürniku üüri tasumise kohustus täidetuks, siis riski selles osas ei ole. Juhul, kui korteril lasub suur kommunaalkulude võlg, siis võib tekkida probleem kommunaalteenuste osutamise järjepidevusega, sest võlgnevuse olemasolu korral võib teenuse osutaja teatud tingimustel piirata teenuste osutamist.
 

Küsimus: Kuidas vormistada korteri müük, kui ostja soovib maksta järelmaksuga?01.11.2011

Tere! Tahan müüa vana korterit vanas 8-korterilises majas, mis vajab renoveerimist. 6 korterit seal kuuluvad juba ühele omanikule ja tema on ka väga huvitatud minu korteri ostmisest. Minu küsitud hind on kõrgem turuhinnast, sest selle korteri juurde kuulub suur tükk õuemaad, mis on kuum sõna kesklinnas. Ostjaga oleme saanud hinnas kokkuleppele, ta on nõus maksma minu poolt küsitud summa. Aga ta esitas nüüd mulle maksegraafiku, hakates maksma novembrist 1100.- eurot kuus, siis teeb aprillis pangalaenu ülekande selle korteri turuväärtuse ulatuses, tahtes siis notariaalselt tehingut ostu-müügi suhtes ja edasi maksaks veel pool aastat kuude kaupa ülejäänud summat. Küsimus nüüd ongi selles: mismoodi saan garantii, et ka peale ostu-müügi teostamist mulle raha laekub? Saab küll teha otsekorralduse, aga ostja saab selle ka tühistada? Tegemist on siiski mulle võõra inimesega, kas on tal mingit võimalust mind tüssata? Kas notariaalset tehingut tehes saan sisse panna klausli, et enne tal ikkagi sellele korterile õigust ei ole kui kogu summa on laekunud? Ma tean, et ta tahab seda remontima hakata ja suvi oleks selleks parim aeg. Praegu ma pole sellele pakkumisele midagi vastanud, sooviksin nõu, kuidas toimida, kas nõustuda või mitte.
Tänan! U P

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Antud juhul oleks Teil otstarbekas sõlmida ostjaga võlaõiguslik korteriomandi müügileping (koos eelmärke seadmisega ostja kasuks), kus on fikseeritud tasumise kord ja tingimused, samuti valduse üleandmise kord. Samuti oleks kokkulepe omandiõiguse üleandmise kohta - et asjaõiguslik müügileping sõlmitakse peale viimase osamakse laekumist. Ehk - ostja saab korteriomandi valduse, saab asuda seal remonti tegema, kuid omandi saab vastavalt kokkuleppele alles kogu ostusumma tasumise järel.

Alternatiivina saab sõlmida aprillis notariaalse müügilepingu ja asjaõiguslepingu, kus fikseeritakse objekti hind ja ostja poolt selleks ajahetkeks tasutud summad ning antakse ostjale üle omand. Puuduoleva summa osas allkirjastaksite notariaalse võlatunnistuse, mis võimaldaks puuduoleva summa sisse nõuda ilma kohtumenetluseta, kohtutäituri abiga, kui ostja ei tasu kokkulepitud summat tähtaegselt.
 

Küsimus: Kaasomandi välja üürimine27.10.2011

Üks kaasomanikest soovib korteri välja üürida ja nõuab selleks teise omaniku poolt koostatud ja allkirjastatud üürilepingut. Kuna teise omaniku soov on korter müüa, käis esimene omanik välja lahenduse, et kui teine omanik tema poolt nõutud üürilepingu allkirjastab, siis annab ta 6 kuu möödudes nõusoleku kaasomandi müügiks. Kuidas peaks omanik, kellelt üürilepingu sõlmimist/allkirjastamist nõutakse, käituma? Mida võib antud üürileping kaasa tuua? Eriti keeruliseks teeb asja see, et ühel omanikul (see kellelt lepingut nõutakse) on ka antud vara peale laen pangas, teine päris vaid pool korterit.

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kaasomandi küsimused kuuluvad asjaõiguse valdkonda, mistõttu palun antud küsimuses pöörduda asjaõiguse valdkonna spetsialisti poole.
 

Küsimus: Inkassofirma ei vasta kirjadele, kuidas saada võlgnevus kaelast ära?24.10.2011

Tere.
Küsimus siis selline, et sai võetud SMS laen 18.11.2008. Laenu summa oli 191,73 eurot ja tagasimakse kolm kuud. Kaks esimest kuud sai osamakse ilusti tasutud ja kolmas kuu jäi maksmata rahaliste raskuste tekkimise tõttu. Alles jäänud võlg on siis 83,21 eurot. Koos intressidega nõutakse 1339,49 eurot. Olen üritanud leida kompromissi tagasi makstava summa osas aga inkassofirma isegi ei vasta minu poolt esitatud pakkumistele. Olen palunud neil asi anda kohtusse aga nad ei tee minu kirjadest väljagi. Tahan asja kaelast ära saada. Võlgnevus on üleval ka maksehäireregistris. Kuidas peaksin toimima.
Tänan

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Esitatud küsimusele vastamiseks oleks vajalik tutvuda sõlmitud krediidilepinguga, samuti nõudeavaldusega, et hinnata ja analüüsida kõiki õiguslikke aspekte ja kas nõude summa on põhjendatud või mitte. Dokumentidega tutvumiseta ei pruugi vastus olla sobiv. Märgin, et Riigikohus on oma lahendites jõudnud seisukohale, et kui pooled on leppinud kokku laenu tagastamise aja, siis on nad leppinud kokku ka laenu kasutamise tähtaja. Leppides kokku intressi laenu kasutamise eest, on pooled leppinud kokku lepingujärgse tasu laenu kasutamise eest kokkulepitud aja jooksul. Kui laenu kokkulepitud ajaks ei tagastata, kaotab laenaja laenatud raha kasutamise aluse ja rikub oma lepingust tulenevat laenu tagastamise kohustust. Alates laenu tagastamise kohustuse sissenõutavaks muutumisest kaotab intressi arvestamine seega õigusliku aluse ning edasi tuleb kõne alla üksnes viivise (sh seadusest tuleneva viivise) või kahju hüvitise arvestamine (laenu tagastamiskohustuse täitmisega viivitamise eest). Sellest seisukohast lähtudes, ei pruugi intressinõue õige olla.