Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Majaosa müük, kuidas takistada naabri poolt valeinfo levitamist09.09.2011

Palun nõu, kuidas toimida naabri suhtes (omab majast 1/4), kes takistab müüki valeinfo edastamisega potentsiaalsetele ostjatele?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Antud juhul võib kaaluda VÕS § 1047 lg 2 alusel hagiavalduse esitamist naabri vastu, kui on võimalik tõendada, et isik esitab tahtlikult avalikkusele ebaõigeid andmeid, milliste andmete avaldamise tulemusena saate teie majanduslikku kahju.

Esmalt soovitaksin talle teatada, et kui teie õiguste rikkumist ei lõpetata, siis te esitate vastava hagiavalduse, nõuate tegevuse lõpetamist ja kahju hüvitamist. Eelteate esitamine on oluline, et oleks isikule võimaldatud täiendav tähtaeg rikkumise kõrvaldamiseks ning samuti võib teade isikut distsiplineerida ja saab vältida kohtumenetlust. Oluline on antud juhul tõendite kogumine - võimaliku kohtumenetluse puhul on teil vaja tõendada, et naaber tõepoolest ebaõigeid andmeid avaldas. Paljasõnalised väited ei ole piisavaks hagimenetluse aluseks ning sellisel juhul võib kohtumenetlus tuua teile asjatuid lisakulusid ka naabri menetluskulude näol.
 

Küsimus: Korteri müük või kinkimine08.09.2011

Tere, probleem on selline, et oleme õega kaks pensionäri, õde elab Viljandis väikeses ahjuküttega katusekambris. Kuna tema tervis on halb, siis soovib ta oma korterist ära tulla minu juurde, samas ei tahaks me tema korterit ära müüa vaid vormistada minu nimele, et mul oleks lihtsam asju korraldada ning see korter ka säilitada. Millised kulutused tuleksid meil seoses korteri ostu-müügi lepingu sõlmimisega või oleks parem teha kinkeleping ning kas kinkelepinguga jäävad mulle ka veel mingid kohustused kinkija suhtes?
Lugupidamisega E.V.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Korteri ostu-müügilepinguga tekib ostjal kohustus tasuda müüjale lepingus kokkulepitud müügihind. Kinkelepinguga antakse korter tasuta kingisaajale. Kinkelepingus võib kingisaajale ette näha koormisi või kohustusi poolte kokkuleppel. Kinkija võib kinkelepingust pärast lepingu täitmist taganeda, kui
1) kingisaaja on oma käitumisega näidanud kinkija või tema lähedase inimese vastu üles jämedat tänamatust;
2) kinkija ei ole lepingu täitmise puhul võimeline täitma seadusest tulenevat ülalpidamiskohustust või ennast mõistlikult ülal pidama, välja arvatud juhul, kui kinkija on ennast sellesse olukorda asetanud tahtlikult või raske hooletuse tõttu või kui kingisaaja maksab ülalpidamiseks vajaliku raha;
3) kingisaaja jätab õigustamatult täitmata kinkega seotud koormise või tingimuse.
Kinkija võib kinkelepingust taganeda ühe aasta jooksul alates ajast, mil ta sai teada või pidi teada saama oma taganemise õiguse tekkimisest. Kinkelepingust taganemine on arusaadavalt erandlik asjaolu.

Lepingutega (nii ostu-müügi kui ka kinkelepingutega) seotud kulud on riigilõiv ja notari tasu, samuti dokumentidest eksemplaride tegemise kulu. Riigilõiv ja notari tasu arvestatakse vastavalt sellele, kuivõrd suureks hindate võõrandatava asja väärtust (asja hinda). Soovitan Teil pöörduda notaribüroo poole, kellele avaldage tehingu tegemise soov ja tingimused ning kes siis vastavalt teie poolt esitatud andmetele arvestavad välja tehingu täpsemad kulud.
 

Küsimus: Kompensatsioon äritegevuse piiramise eest01.09.2011

Linnavalitsuse tellimusel teostatakse vee- ja kanalisatsioonitrasside ehitust ning tee rekonstrueerimist. Ehitusmaterjale müüva kaupluse juurde klientidel juurdepääs raskendatud juba mõnda aega. Juunist ligipääs väga keeruline ja viimased 2 nädalat ei saa isegi jalgsi korralikult juurde. Tee remondist tulenev ligipääs halvatud tõenäoliselt veel vähemalt kuu aega. Kuna linnas veel 2 analoogset poodi, meie käive peaaegu olematu.
Kuidas toimida?
Kas on seaduslikku alust esitada kellelegi kahjunõue?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Läbipääs peaks ikka tagatud olema ning peaksite rohkem selle tagamisele keskenduma, sest seaduslikult tehtavate trassiehitus- või teeremonditöödega (mida peab üldprintsiibis taluma) seoses saamata jäänud tulu nõue jääks ilmselt rahuldamata.
 

Küsimus: Naabriga ühiselt enampakkumisel maa ostmine31.08.2011

Tere!
Enampakkumisel on maatükk, mida me soovime naabriga koos osta, et siis jagada mõlema vahel ära. Kas meil on mõttekas teha ühispakkumine või peaks lihtsalt üks naabritest osalema? Mis toimingud järgnevad, kui koos teha pakkumine ja mis, kui üks osaleb?
Kumb variant on juriidiliselt lihtsam, ajakulu vähem nõudvam ning rahaliselt säästvam?
Lugupidamisega
J

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kui pakkumise tingimused võimaldavad teha ühispakkumise, siis on pakkumise ja omandi vormistamise osas kahtlemata mõistlikum ja soodsam teha ühispakkumine, kui eesmärk on kinnistu omandada kahe peale ja koos majandamiseks või hilisemaks jagamiseks.

Eraldi osalemise korral järgneks kinnistu mõttelise osa müük, millega kaasnevad kulud (notaritasu ja riigilõiv), samuti risk, et üks pooltest ei pea esialgsest kokkuleppest kinni.

Kui soetatakse kohe kaasomandisse, siis toimub hiljem jagamine juba kaasomanike vahel vastavalt kaasomanike kokkuleppele.
 

Küsimus: Sugulasele kasutada antud arvuti müüdi minu nõusolekuta31.08.2011

Tere.
Küsin murega, kas saan midagi ette võtta olukorras kus sugulane palus minult arvutit ja lubas maksta palgapäeval teatud summa arvuti eest aga hiljem selgus, et ta müüs selle arvuti maha ilma minu nõusolekuta ja nüüd ei saa enam raha ka kätte tema käest kuidagi. Kas annab midagi üldse teha sellises olukorras või tulebki leppida mul sellise olukorraga, kus olen ilma nii arvutist kui rahast?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Situatsioon mõneti keeruline, kuivõrd ilmselt puudub poolte vahel nt kirjavahetus või muud objektiivsed tõendid, millele tuginedes saaksite väita, et arvuti müüdi, mitte ei kingitud sugulasele.

Soovitaksin proovida pidada sugulasega e-maili teel kirjavahetust, et selgitada arvuti üleandmisega seotud asjaolusid ehk fikseerida võimalusel kirjalikult poolte tegelik tahe - arvuti müük, mitte kinge ja seejärel, kui sugulane on midagi on vastanud, mis annaks võimaluse tõendada müügikokkulepet, siis saaks liikuda nõudega edasi.

Kui müügikokkulepet tõendavad objektiivsed asjaolud puuduvad, on tegemist nn sõna-sõna vastu olukorraga ja väga keeruline on tõendada, et tegemist oli müügi mitte kinkega.
 

Küsimus: Nõude aegumine - kas 3-aastast aegumitähtaega saab rakendada?30.08.2011

Tere hr. Pormeister.

Võlga nõuab üks kõrgkool, kuhu asusin õppima 2002. aastal. 2004 olin sunnitud võtma akadeemilise puhkuse ning 2005 soovisin õpinguid jätkata ning koostati individuaalkava. Siis tekkisid tervisega probleemid ja jäin taas akadeemilisele. Viimased 5 aastat pole mulle arvete teemal helistatud, kirjutatud ega midagi saadetud. Samuti pole ma sellest lähtuvalt ka midagi maksnud, kuna arveid ju pole olnud. Nüüd järsku sellel kevadel tuli aga inkassonõue, et mina pole oma kohustusi täitnud. Summad on mitmekordistunud. Kas saan ka rõhuda 3 aasta möödumisele? Soov oleks teha uued kokkulepped, et ka õpinguid jätkata, aga hetkel on motivatsioon selleks võetud.

Siira lugupidamisega:
J.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Riigikohus on oma 14.03.2008 lahendis nr 3-2-1-5-08 märkinud, et arve mittesaamine ei ole õigustuseks jätta kasutatud teenuste eest tasumata. Ka teenuste eest, mida isik kasutas ajavahemikul, mille eest talle arveid ei ole esitatud, on isik kohustatud maksma. Kuid kui võlausaldaja arvete esitamist ei tõenda, ei ole tal ka lepingu järgi alust arvete esitamata jätmise tõttu isikult maksmisega viivitamise tõttu viivist nõuda.
Eeltoodu kehtib muidugi juhul, kui nõue pole aegunud. Kui nõue on aegunud ning kohustatud isik taotleb aegumise kohaldamist, siis kohtuvaidluse korral jätab kohus aegumise esinemisel nõude rahuldamata. Kui tegemist on tehingust tuleneva nõudega, mis on tekkinud 2002-2004, siis see nõue peaks olema aegunud, kui ei esine asjaolusid aegumise peatumise osas. Nõude aegumine peatub näiteks õigustatud ja kohustatud isiku vahel peetavate läbirääkimiste toimumise ajaks, kui läbirääkimisi peetakse nõude või asjaolu üle, millest nõue võib tuleneda. Eeldatakse, et läbirääkimised on lõppenud, kui isik läbirääkimiste jätkamisest keeldub.
 

Küsimus: Servituudiga seatud juurdepääsu eest tasu küsimine29.08.2011

Meie kinnistule on seatud juurdepääsu servituut tagumise kinnistu kasuks. Hakkame oma hoovis tegema heakorra töid, mille käigus sillutame kogu sissesõidutee ja parkimisala. Seatud servituudi juurdepääsutee 100m2 tööde summa jagasime kahe kinnistu vahel. Nemad keelduvad tasumast. Mida teha? Tean, et meil on õigus küsida igakuiselt servituudi eest tasu? Mille järgi see määratakse, kuidas arvutatakse?

Ette tänades,
K K

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tere,

tegemist on kahjuks asjaõiguse valdkonna küsimusega, milline ei kuulu Lepinguõiguse alla.
 

Küsimus: Võlanõude aegumine25.08.2011

Tere!
2005. aastal esitas inkassofirma nõude võlgnevuse tasumiseks. Viimase osamakse tegin mais 2006. Võlgnevuse jäägi osas tekkis segadus kuna inkassofirma andmebaas ei kajastanud kõiki minu makseid. Suvel 2006 jõudsime telefoni teel kokkuleppele, et võlgnevus on tasutud.
Augustis 2011 saatis inkassofirma meeldetuletuse, et ma ei ole tasunud kogu võlgnevust ning võlgnen neile veel ca 70 eurot.
Kas antud nõue on aegunud või mitte? Makseraskused tekkisid õnnetusest tuleneva tervisehäire tõttu mille tulemusena olin üle poole aasta töövõimetu.
Teie vastust ootama jäädes.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Küsimusest ei nähtu, et millisest õigussuhtest võlgnevus tulenes. Kui tegemist on tehingust, kahju õigusvastasest tekitamisest või alusetust rikastumisest tulenev nõue, siis üldprintsiibina neist tuleneva nõude aegumistähtaeg on kolm aastat, millisel juhul peaks olema nõue aegunud.
 

Küsimus: Soovin tütrele kinkida raha, kuidas seda vormistada?23.08.2011

Tahaksin maja müügist saadud raha kinkida tütrele, et tema saaks osta korteri.
Kuidas saab vormistada kinkelepingut ja kui palju see maksab?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kinkelepingu raha kinkimiseks võib sõlmida lihtkirjalikus vormis, kuivõrd seadus ei nõua raha kinkimiseks notariaalset vormi. Lepingus saab sätestada poolte õigused ja kohustused. Sellisel juhul ei kaasne lepinguga kulusid.

Kui on soov siiski sõlmida leping notariaalses vormis, siis notari tasu ja riigilõivu suurus sõltub tehinguväärtusest, et milline on kingitava asja hind ehk antud juhul kingitava summa suurus. Kui tehinguväärtus on teada, siis notari tasu seadus ja riigilõivuseadus sätestavad konkreetsed maksmisele kuuluvad summad. Sellisel juhul soovitan Teil pöörduda notaribüroo poole, kellele andke teada soovitava tehingu andmed (sh. tehinguväärtus) ning paluge kalkulatsiooni, milliseks kujunevad täpsemalt tehinguga seotud kulud, et teaksite neid arvesse võtta.
 

Küsimus: Kas korteri ostutehingu saab tagasi keerata?18.08.2011

Tere.
Ostsin eelmise aasta novembris korteri. Notari juures käisime novembris, kuid sisse saime kolida alles detsembri lõpus. Nüüd selguvad riburada igasugu asjad, millest eelmine omanik ei rääkinud ja mida varjas, kuigi küsisime selle kohta (joodikud naabrid, kes terroriseerivad meid, ei lase tuppa minna rahulikult), kohutav liiklusmüra akende all, suvel ei ole võimalik aknaid lahti hoida, jne. Tunnen, et olen saanud petta. Kas mul on veel võimalus ostust taganeda? Olen kuulnud, et müümise korral pean maksma nn. "trahvi" (ma ei müü kasu saamise eesmärgil, vaid et ei ole võimalik rahulikult elada). Kas see on nii?
Selles korteris elab minu poeg, ta on sinna sisse kirjutatud, kuid korter on minu nimel. Ise elan maal. Kuidas oleks kõige õigem toimida? Tänan ette vastuse eest.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Teie poolt kirjeldatud asjaolud pole otseselt seotud Teile müüdud korteriomandiga, kui Te müügilepingus just eraldi kokku ei leppinud, et lepingu oluliseks tingimuseks on ka vaiksed naabrid ning teelt tuleva müra puudumine. Neid asjaolusid oleks saanud ka kontrollida enne tehingu tegemist naabrite külastamise ja liiklustihedal ajal korteris viibimisega. Tõenäoliselt ei oleks esitatud asjaoludel müügilepingust taganemine kehtiv ning oleks ülemäära koormav müüjale.
Korteriomanike, kes teisi oluliselt häirivad, kohta on regulatsioon korteriomandiseaduse § 14 lg 1, mis sätestab, et kui korteriomanik on korduvalt rikkunud teise korteriomaniku suhtes oma kohustusi ja kui korteriomanikud ei pea tema ühisusse kuulumist enam võimalikuks, võivad nad nõuda, et ta oma korteriomandi võõrandab. Võõrandamisnõude võib esitada, kui korteriomanik näiteks häirib oma tegevusega oluliselt teiste korteriomandite kasutamist. Sellise nõude esitamise üle otsustavad korteriomanikud häälteenamuse alusel. Kui kohustust rikkunud korteriomanik omandit ei võõranda, otsustab võõrandamise kohus vähemalt ühe korteriomaniku hagi või kaasomandi eseme valitseja (edaspidi valitseja) hagi alusel. Otsust tehes lähtub kohus võõrandamisnõude aluseks olevatest asjaoludest. On ilmne, et selline protsess on keeruline ning selle tulemus on ette teadmata, sest on teadmata kuivõrd kohus nõustub korterit võõrandada soovivate isikute seisukohtade ning kohtule esitatavate tõenditega.
Küsimusest ei nähtu, mida mõtlete termini "trahv" all. Kui Te mõtlete tulumaksu tasumist, siis tulumaksuga ei maksustata kinnisasja võõrandamisest saadud kasu, kui korteriomandi esemeks on eluruum, mida maksumaksja kuni võõrandamiseni kasutas oma elukohana. Seda maksuvabastust ei rakendata rohkem kui ühe võõrandamise suhtes kahe aasta jooksul.