Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Soovin oma tee kasutamise keelata, mida teha?09.06.2011

Mulle kuulub 0,4 hektarit maad. Kogu aeg on naabrid kasutanud minu maal olevat teed. Selles osas ma ei ole kellegagi kokku leppinud ega lubanud, sest ma olen juba teise maja omanik, varem omanik on nendega kokku leppinud ja kuidas see asi käis, seda ma ei tea. Algul ei häirinud see mind, aga viimasel ajal häirib eriti palju, sest üks naaber tõi ühe suure veoautot, mis rikkus hirmsalt teed. Palusin neil see korda teha ja pidin oma närve kulutama, et sundida neil teed korda tegema. Küsimus on selles, kas on mul õigus tee kasutamine keelata? Soovin selle küsimuse lahendada ilma suure tülitsemiseta ja karjumiseta. Tuletan natukest meelde, et ükskord olen küll keelanud, see viis olukorra hullemaks - seekord tahaks kõike lahendada ilma probleemideta ja rahulikult. Mida peaksin tegema, või kuhu pöörduma? Kõike head, majaomanik.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tee kasutamist on võimalik keelata, kui see pole ainuke juurdepääs avalikult kasutatavale teele ja kõikide kinnistuomanike huve kogumis hinnates on otstarbekam kasutada teist juurdepääsuteed avalikult kasutatavale teele. Omanikul, kelle kinnisasjale puudub vajalik juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt või kinnisasja eraldi seisvalt osalt, on õigus nõuda juurdepääsu üle võõra kinnisasja. Juurdepääsu asukoht, kasutamise tähtaeg ja tasu määratakse kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, määrab juurdepääsu ja selle kasutamise tasu kohus. Juurdepääsu määramisel tuleb arvestada koormatava kinnisasja omaniku huve. Kui kinnisasja osalise võõrandamise tagajärjel võõrandatud või allesjäänud osa kaotab ühenduse avalikult kasutatava teega, peab selle osa omanik, mille kaudu ühendus seni toimus, võimaldama teise osa omanikul ühendust pidada oma kinnisasja kaudu eeltoodud tingimustel. Kinnisasja omanikul ei ole õigust juurdepääsu nõuda, kui senine ühendus avalikult kasutatava teega või kinnisasja osade vahel on katkenud tema tahtel. Märgin, et kui nad rikuvad Teie kinnistul asuvat teed ja tekitavad sellega kahju, siis on Teil õigus nõuda neilt kahju hüvitamist. Nagu eelnevalt välja sai toodud, siis tee kasutamistingimused (sh. tasu) lepitakse kokku poolte kokkuleppel ja kui see pole võimalik, siis poole taotlusel määrab selle kõiki asjaolusid arvesse võttes kohus.
 

Küsimus: Kas saan summa sisse nõuda?08.06.2011

Kunagi sai endisele elukaaslasele võetud telefon ja lepinguga liitumine, siis me teed läksid lahku ja kuna leping oli minu nime peal, kujunes võla summaks ligi 10 000 krooni. Maksin selle summa kenasti ära ning nüüd soovin teada, kas mingil seaduslikul alusel saan ma selle summa tema käest tagasi nõuda? Lisaks on mul tänu temale ka suuremad võlad kaelas, nt teine mobiili võlgnevus, mis käis kohtust läbi. Kuidas neid summasid temalt kätte saada! Mul on alles kohtu dokumendid ja maksekviitungid.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Juhul, kui Teie elukaaslane on Teie arvel alusetult rikastunud, siis on võimalik alusetu rikastumise sätete alusel nõue esitada. Siinkohal on aga oluline see, et millistel asjaoludel Te telefoni tema kasutusse andsite ning kes pidi vastavad kulud kandma. Kui ta asub seisukohale, et ta pole telefoni kasutanud, siis peate ka seda asjaolu tõendama. Kõik eelnev aga juba faktiliste asjaolude ja tõendamise küsimus, mis võib kohtumenetluses üsna keerukaks osutuda. Alusetust rikastumisest tuleneva nõude aegumistähtaeg on kolm aastat ajast, mil õigustatud isik teada sai või pidi teada saama, et tal on alusetust rikastumisest tulenev nõue.
 

Küsimus: Kuidas saada lõpuks selgust, kas ma olen võlgu või mitte?06.06.2011

Tere
Sai kunagi 2007 postimüügist võetud mõned asjad järelmaksuga, sel ajal tegeles järelmaksuga lepingupartnerina inkassofirma. 2009. aasta septembris saatsid nad meili, et olen postimüügile võlgu. Sai nendelt ka täpsustatud, et mis võlgnevusest jutt käib, et enda teada olen kõik kenasti graafiku järgi ära tasunud. Saadeti vastus neilt, et ühe toote eest on maksmata jäänud. Kuna palju aega oli möödas, palusin saata nende toodete kohta lepingu koopia, et saaksin võrrelda panga väljavõtet. Selle lepingu sain, aga selgus, et selle järgi on enammakstud. Siis tuli juba uus teade, et hoopis teise toote eest olen võlgu. Ja sellega sama lugu. Sai pöördutud ka tarbijakaitsesse, sealt selgus, et hoopis kolmanda asja eest olen võlgu. Palusin inkassofirmal saata kõikide lepingute koopiad, kuna ühe toote eest oli rohkem makstud, siis peab ju raha kusagil ikkagi neil olemas olema. Peale seda inkassofirma poolt vaikus ja ei mingeid lepinguid. Kuni 2011. aasta märtsini, kus saatsid nüüd uuesti, et olen neile ikkagi võlgu. Helistasin nende klienditeenindusse, sealt sõimati nägu täis, et kuidas ma siis ei tea mille eest ma võlgu olen. Selgitasin neil, et mul on ikkagi ju õigus teada, mille eest ma võlgu olen ja et olen saatnud ka pangaväljavõtted neile. Olen kirjutanud ka inkassofirma klienditeeninduse juhatajale, et see asi saaks lahendatud. 2010 kirjutasin veel ka postimüügile, et mis võlgnevusest jutt käib. Nende vastus oli, et mul on neile ülemakstud ja kanti ülemakstud raha tagasi.
Küsimus siis on järgmine - inkassofirma väidab, et ikkagi olen võlgu, kuigi nad ei ole ära tõestanud, et mis võlast jutt käib. 2006-2008 a. vahemikust käib jutt ja postimüügi väite järgi on mul ülemakstud, et kas ma siis olen võlgu või ma ei ole? Ja vastusega leian, et inkassofirma tahtlikult venitab, peal viimast meeldetuletuse (11.03.2011) saatmisest - 2 kuu jooksul ei ole mulle vastatud, kuigi lubati tagasi helistada 2 päeva jooksul. Nii on ju hea tõsta intressi ja ka nõudekulud kogu see aega kasvavad. Ja kas ei peaks olema võlanõudel kirjas, kui võlgnevus reaalselt eksisteerib, üks ja sama summa, aga mitte igakord erinev. Sest mulle on esitatud üks summa ja tookord esitati Tarbijakaitseametile teine summa. Peale seda siis oli vaikus 1 aasta ja 2 kuud, kuni siis selle aasta märtsini.
Kuidas saada lõpuks selgust, kas olen võlgu või mitte ja kas ma pean ikkagi selle summa ära maksma?
Ette tänades

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Üldprintsiibi kohaselt peab oma nõude olemasolu ja põhjendatust põhistama võlausaldaja, kes on initsieerinud vastava sissenõudmismenetluse (kas kohtueelses või kohtuvaidluse vormis). Seega, kui teie jaoks on ebaselge nõude alus või nõude summad ei klapi teie poolt teostatud maksetega, siis tuleb alati esitada vastavasisuline vastuväide, nagu te olete seniajani ka korrektselt teinud. Nii TsMS § 230 lg 1 kui ka Riigikohtu praktika rõhutab, et nõude olemasolu peab tõendama sissenõudja ning nõude adressaat võib kuni korrektse ja tõendatud nõude esitamiseni kasutada vastuväidet (RK 06. veebruari 2008.a. lahend nr. 3-2-1-137-07).
 

Küsimus: Kas kinnisvaramaaklerist saab loobuda?06.06.2011

Kuidas on võimalik kinnisvaramaaklerist loobuda?
Talle on määratud kindel summa kinnisvara müügist.
Kas selle loobumisega kaasneb mingi trahv või peab talle ikka selle kindla summa maksma?
Kuidas üldse selline asjade käik välja võib näha?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tuleks vaadata, millistes tingimustes on pooled maaklerlepingus kokku leppinud ning kas seal on ette nähtud sanktsioone või mitte. Seadus leppetrahve maaklerlepingu ülesütlemise kohta ei sätesta. Iseenesest võib kumbki lepingupool tähtajatu käsunduslepingu, kuni käsundi täitmiseni, igal ajal üles öelda. Kui käsundusleping on sõlmitud lepingupoole eluajaks või pikemaks ajaks kui viieks aastaks, võib käsundisaaja selle üles öelda pärast viie aasta möödumist lepingu sõlmimisest, teatades sellest vähemalt kuus kuud ette. Kumbki lepingupool võib nii tähtajalise kui tähtajatu käsunduslepingu üles öelda, kui ilmneb, et kõiki asjaolusid arvesse võttes ja mõlema lepingupoole huvisid kaaludes ei või oodata, et lepingut üles öelda sooviv pool jätkaks käsunduslepingu täitmist kuni ülesütlemistähtaja või lepingu tähtaja möödumiseni või käsundi täitmiseni.
 

Küsimus: Korteriomanikega lepingud kehtivad, soovitakse lepingut ühistuga03.06.2011

AS Tallinna Küte poolt olid soojusmüügilepingud sõlmitud ja arved esitatud otse korteriomanikele alates 2002 a. Nüüd Tallinna Küte nõuab, et soojusmüügileping sõlmitakse kogu hoone tervikuna - meie korteriühistuga. Teatavad KÜ-le (kellega ei ole mingit lepingut sõlmitud), et alates 1.09.2011 arveid korteriomanikele ei väljasta (aga lepingud on sõlmitud alates 2002.a. korteriomanikega ja nad on kehtivad).
Arutasime üldkoosolekul seda ja korteriomanikud ei soovi et KÜ sõlmid otse lepingu Tallinna Küttega (vastavalt pr 72 Kaasomandi valdamine ja kasutamine). Kuidas me peame käituma antud olukorras?
Tänuga
Korteriomanikud

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Juhin tähelepanu eile ilmunud samateemalisele artiklile: http://majandus.delfi.ee/news/uudised/tallinna-kute-saadab-soojaarved-septembrist-uhistutele.d?id=47081948

Õiguslikult sõltub lepingu lõpetamise võimalikkus eelkõige lepingu tingimustest, seaduses sätestatust ja seejärel poolte käitumisest lepingu täitmisel (kas esineb lepingu rikkumine jms asjaolud). Kuivõrd ma ei ole teadlik teie poolt AS'ga Tallinna Küte sõlmitud lepingu tingimustest, siis on hetkel võimatu hinnata, kas AS'l Tallinna Küte on õigus ühepoolselt teenuse osutamise leping lõpetada.

Kui on sätestatud õigus lepingu ühepoolseks lõpetamiseks, on AS Tallinna Küte käitunud korrektselt. Kui ei ole sätestatud sellekohast õigust, on kahjustatud poolel õigus rakendada lepingus sätestatud ja seadusega kehtestatud õiguskaitsevahendeid (nõuda lepingu täitmist, kahju hüvitamist jne).
 

Küsimus: Teeservituudi seadmise leping01.06.2011

Minule kuuluvat kinnistut läbib põllutee, K3, ilma katteta tee. Seda teed oleme lubanud piiranguteta kasutada naabril. Kas naabril on igal juhul õigus nõudas meie kinnistule teeservituudi seadmist enda kasuks? Takistusi pole temale siiani tehtud ja ei tehta ka tulevikus. Kas kohus saab määrata igal juhul servituudi seadmise kohustuse meile, kui me ei ole takistanud naaberkinnistu omanike teekasutust?
Vabatahtlikult me notariaalset kokkulepet servituudi seadmiseks sõlmida ei soovi.

Tänan!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tema eesmärk servituudi saamiseks on tagada, et samadel tingimustel ilma vaidlusteta on juurdepääsuteed õigus kasutada ka uuel kinnisasja omanikul, kui ta oma kinnistu võõrandab. Servituut kantakse kinnistusraamatusse. Seaduse kohaselt on omanikul, kelle kinnisasjale puudub vajalik juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt või kinnisasja eraldi seisvalt osalt, õigus nõuda juurdepääsu üle võõra kinnisasja. Avalikult kasutatavale teele juurdepääsu nõude rahuldamise üheks eelduseks on juurdepääsu taotleja kinnisasjal avalikule teele juurdepääsu puudumine. Juurdepääsu asukoht, kasutamise tähtaeg ja tasu määratakse kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, määrab juurdepääsu ja selle kasutamise tasu kohus. Seega, kui juurdepääsu täpse asukoha, tähtaja ja tasu osas ei ole pooled kokkuleppele jõudnud, siis määrab need kohus.
 

Küsimus: Mitu aastat peab säilitama üürilepinguga seotud dokumente?01.06.2011

Tere
Mitu aastat peavad kinnisvarafirmad säilitama üürilepinguga seotud dokumente?

Tänud

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tulenevalt Raamatupidamisseaduse §12 lg 1 sätestatust peab raamatupidamiskohustuslane raamatupidamise algdokumente säilitama seitse aastat, alates selle majandusaasta lõpust, mil algdokument raamatupidamises kajastati.

Kui dokument ei ole hõlmatud eelnimetatuga, siis ei ole seadusega kehtestatud ühest tähtaega, kui kaua peab muud infot kandvat dokumenti säilitama.
 

Küsimus: Korteri omaniku vahetuse vormistamine30.05.2011

Tere.

Minu abikaasa nimel on korter, mis ühtlasi ka pangalenu tagatiseks. Nüüd on soov see korter vormistada minu nimele.
Millest peaks sellisel juhul alustama?
Korter jääb ka minu nimel olles laenu tagatiseks.

Tänud ette vastuse eest!
T

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Korteriomandile panga kasuks seatud hüpoteek ei takista korteriomandi võõrandamist ning hüpoteek jääb kehtima korteriomandi omaniku vahetumisel. Seega peate pöörduma notari poole soovitava võõrandamistehingu läbiviimiseks. Notar valmistab vajalikud dokumendid ette, mis siis Teie poolt allkirjastatakse. Panka peate teavitama tehingust juhul, kui see on panga ja laenusaaja vahel sõlmitud kokkulepetes kokku lepitud. Seadusest tulenevalt ei ole panga nõusolekut hüpoteegiga koormatud korteriomandi võõrandamiseks vaja.
 

Küsimus: Kuidas vormistada, et teised lapsed saaksid ka oma osa?25.05.2011

Tere.
Andsime vanemale pojale osa maad, mis ta müüs ja sellega sai päranduse osa nagu varem kätte. Kuidas seda tehingut vormistada, et ta ei saaks hiljem nõuda kahele nooremale lapsele jäetud maad. Praegu on suusõnaline lepe.
Tänan

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Alternatiivseid lahendusi võiks esmalt pakkuda järgmiseid:
1) kinnistute kinkimine kahele nooremale lapsele;
2) testamendi koostamine, kus vara jagunemine on täpselt fikseeritud.

Teine variant on paindlikum ja sobivam ning mistahes asjaolude ilmnemisel ka probleemideta ümber muudetav ja täpsustatav. Sealjuures, kui kinnistute kinkimise puhul on mistahes hilisemad tehingud kinnistutega võimalikud ainult kinnistu omaniku nõusolekul (alaealise puhul ainult kohtu loal).
 

Küsimus: Kes vastutab ja korvab saamata jäänud tulu?25.05.2011

Eraisik ja firma tegelevad suveperioodil välismaalastele korterite üürile andmisega (nädalane üüriperiood). Nüüd selgub, et korteriühistu võlgade tõttu lülitatakse majal välja küte ja soe vesi. Üürnikega tehtud lepingud, kus sees soe vesi ja mille puudumise korral on neil õigus leping üles öelda. Küsimus: kes peaks sellisel juhul korvama saamata jäänud tulud?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Käesolevas küsimuses korrektse ja põhjendatud vastuse andmine eeldab asjaolude põhjalikumat ja täpsemat analüüsi. Eelduslikult võiks kaaluda nõude esitamist korteriühistu vastu, kuivõrd korteriühistu ei ole taganud teile teenuseid, mille eest olete teie (eelduslikult) ühistule tasunud. Samas rõhutan veelkord, et allakirjutanu eelnimetatud seisukoht on esialgne ning eeldab asjaolude täpsemat analüüsi.