Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Töövõtulepinguga vanal ametikohal tööl23.02.2011

Tere,
Olen töötanud ettevõttes juba kaks aastat töövõtulepingu alusel ja samas ametis, millelt koondati. Töökoormus on tunduvalt suurenenud, kuna töötajaid on ettevõttes vähendatud.
Mitu kuud või aastat võib olla ettevõttes tööl töövõtulepingu alusel? Kas see on kuidagi fikseeritud?
Kas töövõtulepingu puhul on töökoht märgitud ka tööraamatusse ning mõjutab tulevikus pensioni maksmist?
Lugupidamisega

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Seadus otseselt ei sätesta piiranguid töövõtulepingu alusel teenuse osutamisele ja selle kestvusele. Tegemist on pooltevahelise kokkuleppega, mis lähtub poolte dispositiivsuse põhimõttest. Juhin teie tähelepanu asjaolule, et töövõtuleping ei ole tööleping, millele ei rakendu seega ka tööõigusega sätestatud tagatised. Töövõtu puhul on tegemist sisuliselt teenuse osutamisega, mille eest töövõtja kohustub maksma tasu ja teie sooritama töö või osutama teenust. Seega ei kanta nimetatud tegevust ka tööraamatusse ning seetõttu ei oma ka kaalu pensioni arvutamisel.

Kuna töölepingu eristamine teistest teenuse osutamise lepingutest võib teatud juhtudel osutuda keeruliseks ja mitmetimõistetavaks, sätestab kehtiva TLS § 1 lg 2 sarnaselt varasemale TLS regulatsioonile töötaja kaitse eemärgil eelduse, mille alusel loetakse kõik lepingud, mille puhul teeb üks isik teisele tasu eest tööd seni töölepinguks, kuni pole tõestatud vastupidist. Sisuliselt on tegemist pööratud tõendamiskohustusega, mille raames tuleb väidetaval tööandjal vaidluse korral tõendada, et tegu on muu võlaõigusliku lepinguga ja mitte töölepinguga. Töötaja kaitse all peetakse silmas seda, et taolise sätte olemasolu motiveerib tööandjaid mitte sõlmima piiripealseid või varjatud lepinguid (nt sisuliste tunnuste alusel töösuhe, kuid vormiliselt töövõtt, kuna viimasest tulenevalt ei ole tööandjal kohustust puhkust tagada jne), kuna kahtluse korral tõlgendatakse see nende kahjuks.

Ehk antud juhul jääb asjaolude pinnalt mulle mulje, et sisuliselt on tööandja soovinud töövõtu kaudu vähendada teie ees enda seadusest tulenevaid kohustusi, võttes teid tööle töövõtulepingu alusel.
 

Küsimus: Tuttava nimele vormistatud kinnisvara tagasisaamine20.02.2011

Ostsin paar aastat tagasi ühe kinnisvara-objekti (ca 100 000 krooni). Pidasin läbirääkimisi müüjaga ja ruumi rentijatega. Vormistasin selle oma lähedase inimese nimele, andsin talle selle katteks kõik vajalikud summad, võtsin summa oma kontolt sularahas. Nüüd palusin selle minu nimele vormistada, kuid ta keeldub kategooriliselt.
Kas on üldse mingeid seaduslikke võimalusi selle objekti tagasisaamiseks? Temal sellist raha pole kunagi korraga olnudki.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Juhul, kui Teie ja praeguse kinnistu omaniku vahel pole notariaalselt sõlmitud kokkulepet kinnistu võõrandamiseks Teile, siis Te kinnistu omandiõigust endale nõuda ei saa. Saate nõuda temale laenatud raha tagastamist, kui tõendate temale raha üleandmist.
 

Küsimus: Haldusleping lõppenud, kuid haldamine jätkub18.02.2011

Kuidas toimida, kui korteriühistu haldamiseks valitud haldusfirma haldamistähtaeg on möödas (13.10.2009.a. valis KÜ üldkoosolek elamut haldama haldusfirma kuni 2010.a. lõpuni).
Kuid nüüd on juba veebruar 2011.a. ja uut üldkoosolekut pole toimunud ja uut haldusfirmat pole valitud.
Kas peame praegusele haldusfirmale arveid maksma?
Millised on meie riskid, kui maksame haldusfirmale, kellel ei ole juriidilist alust maja hallata?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Juhul, kui vana haldaja on jätkanud haldamist ning ta on haldamiseks vajalikke teenuseid nõuetekohaselt osutanud ja teenused on korteriühistu ning selle liikmete poolt vastu võetud, siis tuleb nende eest tasuda kokkulepitud tingimustel. Samas aga on vajalik kiiresti kokku kutsuda korteriühistu erakorraline üldkoosolek, kes siis kinnitaks vana haldaja jätkamist või otsustaks uue haldaja valimise ning edasised toimingud, et vältida ebaselget olukorda. Printsiibis peaks korteriühistu maja haldama, kui leping on lõppenud, välja arvatud juhul, kui ühistu liikmed on sisuliselt nõustunud vana haldaja jätkamisega. Põhiküsimus riskide mõttes on selles, et kas teie poolt haldajale makstav raha jõuab edasi reaalse teenuse osutajani (nt. soojusvõrguni, vee-ettevõtjani) või mitte. See aga ei sõltu sellest, kas leping on lõppenud või mitte, vaid haldusteenust pakkuva isiku tegevusest.
 

Küsimus: Liisingfirma ühepoolne lepingu muutmine17.02.2011

Liisingfirma vahetas kindlustuspartnerit, mille käigus muutus liisinguvõtja kohustuslik kaskokindlustuse summa poole võrra. Leping näeb ette, et kaskokindlustus on liisingfirma poolt ning kindlustusandjateks võivad olla kindlusfirmad A, B või C (C-ga oli seni ka minu leping seotud). 2010 novembrist muutusid arve summad kaskokindlustuse osas poole kallimaks. Järelpärimisel selgus liisingfirmast: "seoses sellega, et meil muutus kindlustusalal koostööpartner, tegi uue kindlustusperioodi pikenduse Teile kindlustusfirma D (leping nägi ette eelnevalt märgitud kindlustusfirmasid - A, B, C). Probleem seisneb selles, et kindlustusfirma D ei suuda pakkuda varasemaga võrdväärset kaskokindlustust.
Kas liisingfirmal on õigus ühepoolselt muuta lepingut?
Kui ma sooviksin ise lepingut teha varasema kindlustuspartneriga (C), siis peaksin maksma lepingu muutmise eest trahvi (5000 EEK)?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Liisinguandja ei või muuta ühepoolselt lepingut, kui lepingus pole kokku lepitud teisiti. Kui on ära määratletud, milliseid kaskokindlustust pakkuvaid kindlustusandjaid võib liisinguandja kasutada, siis peab nende muutumisel ja uue kaskokindlustuse lepingu sõlmimisel liisinguandja heas usus andma liisinguvõtjale võimaluse valida, et kellega tuleks leping sõlmida ning liisinguvõtja seisukohta arvesse võtma. Vastasel juhul võib liisinguandja valida alati ju kõige kallima kaskokindlustuse, mis ei ole liisinguvõtja huvides. Kui soovite ise sõlmida C-ga kaskokindlustust, siis seda peaks aktsepteerima ka liisinguandja. Leppetrahvi kohustuse tekkimist ei ole võimalik kommenteerida, sest selleks on vajalik analüüsida lepingut ning leppetrahvi aluseid. Märgin, et lepingu täitmisel tuleb lähtuda hea usu ja mõistlikkuse põhimõttest ning tuleb arvestada üksteise erinevate huvidega.
 

Küsimus: Probleem pangalaenuga16.02.2011

Tere,
Olen võtnud aastaid tagasi pangast laenu ja maksmisega tekisid raskused. Minuga tehti kokkulepe, millest ma ei suutnud päris kinni pidada (madala sissetuleku tõttu) ja lõpuks läks asi kohtutäiturile. Temaga kokkulepele ei saanud - ta tahtis koheselt kogu summat või sel hetkel minu jaoks päris suuri summasid kuus. Tegin avalduse, et suudan maksta 3500 krooni, aga kahjuks ei oldud nõus. Asi jäi pooleli ning vara ja kontod arestiti - siiani on kontolt võetud kõik, mis jääb üle miinimumi. Eelmise aasta lõpus helistati mulle laenu andnud pangast ja pakuti, et hakkaksin maksma 350 krooni kuus, et neil on kampaania 2=3 ning sellega väheneb minu võlg. Olin nõus ja olen tänase hetkega kaks kuud ka maksnud, kuid on täielik arusaamatus sellega tekkinud! Kui asi läks kohtutäiturile, siis tegeleb tema minuga ja tema võtab minult rahasid? Kas tõesti on nii, et intress pangas jookseb edasi? Teiste asjade puhul kohtutäiturite juures küll nii ei ole. Mulle saadeti just meilile kohtuotsus, kus on kirjas, et intress jookseb koguaeg edasi, kas maksad või ei. Nüüd ma maksan vabatahtlikult pangale iga kuu ja lisaks võtab ka kohtutäitur minult raha. Kas tõesti nii peabki olema? Mul pole ju mõtet maksta, sest jään igal juhul miinustesse - maksan ise ja vaba raha võetakse ka veel minult ära, aga mina maksan ju oma miinimumist? See tähendab, et jääb alla miinimumi!
Ma tahaksin sellele asjale anda ametliku käigu, sest leian, et siin ei toimu asjad päris õigesti, eriti selle intressi pärast. Põhivõlg on mul 60000 krooni, aga intress on 3x sama palju veel. Pank väidab, et võlg on 180000 krooni, kohtutäitur 106000 krooni ja ametlikus e-riigis on 50000 krooni. Milline summa on õige ei suuda mulle keegi vastust anda, sest väljavõte on tasuline ligi 4 eurot ja ligi 7 eurot.
Summadest, mis kohtutäitur on minult võtnud, on ta koheselt katnud oma kulud, aga seda suuremates summades, kui pank saab.
Siin on kindlasti asju, mida saab muuta ja ma ei pea surmani maksma. Tahan väga selle laenuga ühele poole saada, kuid lihtsalt neile makstes teen seda igavesti :(
Selleks, et leida korralik lahendus, pean saama abi ja nõu asjalikelt inimestelt ja seetõttu ka pöördun Teie poole. Olen kahe lapse üksikema ja see olukord on päris jube. Tahaksin oma elamist, aga ei saa lubada enne, kui olen selle asjaga ühele poole saanud või leidnud lahendi, mis on stabiilne.
Mida teha ja millest alustada kohe ei teagi. Loodan, et saate selle lühikirjelduse peale mind aidata. Lisan veel, et käendaja on töötu juba aastaid ja ilma varata - seega temalt pole midagi võtta.
Vastust ootama jäädes.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Laenu põhisumma, intressi ja viivise võlgnevus tuleb välja arvestada vastavalt laenulepingus kokkulepitud tingimustele ning juba teostatud maksetele. Peate põhjalikult lugema lepinguid, mida olete allkirjastanud ja teadma makseid, mida olete pangale teinud, et teada oma kohustuste tegelikku ulatust. Pank peab osutama selleks kaasabi. Peaksite pöörduma panga poole ning võimalusel sõlmima selgesõnalise ja konkreetse kokkuleppe, et kuidas te edaspidi võlga tasute ehk kas kohtutäituri kaudu või mitte ning millistel tingimustel. Kohtutäitur soovib muidugi saada oma töö eest seaduses sätetatud ulatuses tasu, mistõttu täitemenetluse vältimine on alati mõistlik. Täitemenetluse seadustiku § 48 p 1 sätestab, et sissenõudja (teie juhtumil siis panga) avalduse alusel on täitemenetlust võimalik lõpetada. Seega lahendus sõltub Teie ja panga vahelistest läbirääkimistest. Juhul, kui pangaga kokkuleppele ei saa ja pank ei ole nõus võlga ajatama, siis täitemenetluse seadustiku § 45 sätestab, et kohus võib võlgniku avalduse alusel täitemenetluse peatada või täitmist pikendada või ajatada, kui menetluse jätkamine on võlgniku suhtes ebaõiglane. Seejuures tuleb arvestada sissenõudja huvisid ning muid asjaolusid, muu hulgas võlgniku perekondlikku ja majanduslikku olukorda. Juhul, kui Teil ei ole majanduslikult võimalik endale advokaati palgata, siis Riigi Õigusabi seaduses sätestatud alustel määratakse Teile advokaat riigi poolt. Muu hulgas on võimalik riigi õigusabi määrata isiku esindamiseks tsiviilasja kohtueelses menetluses ja kohtus ja ka isiku esindamiseks täitemenetluses, samuti õigusdokumentide koostamiseks või muu õigusnõustamise juhtumil. Taotlus riigi õigusabi saamiseks esindamisena tsiviilasja kohtueelses menetluses, õigusdokumendi koostamisena või muu õigusalase nõustamise või esindamisena esitatakse taotleja elu- või asukohajärgsele või õigusteenuse osutamise eeldatava koha järgsele maakohtule. Seejärel kohus otsustab, kas riigi õigusabi taotlus on põhjendatud ja kuulub rahuldamisele või esinevad riigi õigusabi andmisest keeldumise alused.
 

Küsimus: Auto müüdud, aga ostja registris ümber ei vormistanud15.02.2011

Müüsime auto rumala peaga ainult müügilepinguga, mille koopiat meile endale ei jäänud. Ostja pani selle kohe uuesti müüki kallima hinnaga, aga ARK-s ümbervormistamist ei teinud. Kui ta nüüd seadusega ettenähtud korras ümbervormistamist ei tee, kas siis meil on ka mingeid õigusi või võimalusi, kuidas ennast kaitsta tulevaste võimalike probleemide eest? Kas meil on võimalik auto tagasi nõuda sama summa eest, mille eest müüsime? Tehing toimus 09.02.2010. Meil on õnneks teada ostja nimi ja isikukood, kellega tehing tehtud sai.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Võtke ostjaga ühendust, et saaksite ARK-is vajalikud andmed ümber vormistada. See peaks olema ka ostja huvi, sest tema poolt auto edasimüümisel kolmandale isikule võib neil ARKis ümberregistreerimisel takistusi tulla. Samuti küsige ostjalt vaidluste vältimiseks müügilepingu teine originaaleksemplar. Auto tagasinõudeõigust teil ei ole, kui olete lepingus kokku leppinud auto võõrandamises ja omandiõiguse üleminekus ning olete ka auto valduse ostjale üle andnud.
 

Küsimus: Auto purunes pärast remonti15.02.2011

Lasksin remonditöökojas autol ära vahetada hammasrihma. Auto sõitis peale seda ainult paar päeva ning selgus, et äsja paigaldatud hammasrihm oli katki läinud. Nüüd läheb auto remont päris palju maksma. Töökoda ütleb, et oli praak rihm.
Kuidas edasi käituda?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Töövõtja vastutab töö lepingutingimustele mittevastavuse eest, mis on olemas töö juhusliku hävimise ja kahjustumise riisiko tellijale ülemineku ajal, isegi kui mittevastavus ilmneb alles pärast seda. Töö ei vastanud lepingu tingimustele, kui paigaldati praak hammasrihm. Töövõtja peab hammasrihma tasuta ära vahetama, kui Töövõtja selle tellis.
 

Küsimus: Kohtutäitur ja töötasu kandmine teise inimese arvele10.02.2011

Kui kannan oma töötasu kellegi teise arvele, kas kohtutäituril on õigus selle teise inimese konto "kallale ka minna".

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Küsimusest ei nähtu, et millisel õiguslikul alusel töötasu teise isiku arvele kantakse. Iseenesest võib sissenõude pöörata võlgniku, mitte kolmanda isiku, kontole. Samas aga tuleb arvestada, et täitemenetluse seadustiku § 111 kohaselt saab sissenõude pöörata ka nõudele. Sissenõude pööramiseks nõudele arestib kohtutäitur nõude ja kohustab võlgniku suhtes kohustatud kolmandat isikut täitma kohustuse sissenõudja kasuks kohtutäiturile. Arestimisaktiga keelab kohtutäitur ka võlgnikul nõuet käsutada, eelkõige nõuet sisse nõuda. Seega töötasu ülekandmine teise isiku kontole ei aita, sest kohtutäituril on õigus isiku sissetulek (töötasu) samuti arestida (täitemenetluse seadustiku § 130) ning arestimisakt tehakse tööandja suhtes.
 

Küsimus: Töövõtulepingu tähtaeg ja töötuskindlustus10.02.2011

Tere,
sõlmitud on töövõtuleping teatud töö tegemiseks (aruannete koostamiseks, mis võtab orienteeruvalt aega 5-6 kuud). Töö eest tasumine toimub kolmes osas vastavalt tehtud tööle. Mingit konkreetset tähtaega lepingus toodud pole, sest pole võimalik ette näha töö valmimise aega.
Kas tegemist on tähtajalise või tähtajatu töövõtulepinguga?
Kui tähtajalisega, siis mis on lepingu lõppemise kuupäevaks? Kui tähtajatuga, siis kuidas toimub hiljem selle lepingu lõpetamine, kui töö on tehtud? Kas see annab õiguse saada töötukassast töötuskindlustushüvitist?

Ette tänades,
Annely

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Töötuskindlustuse seaduse mõttes on muu hulgas kindlustatu töötaja ja võlaõigusliku lepingu alusel teenust osutav füüsiline isik, kui nad on maksnud töötuskindlustusmakseid seaduses sätestatud alustel ja korras, kuid selleks, et küsimustele vastata peaks tutvuma sõlmitud lepingu sisuga ning selles sätestatud kokkulepetega, samuti selgitama välja kõik faktilised asjaolud, mis on hetkel teadmata.
 

Küsimus: Maksehäirete registrist väljaarvamine10.02.2011

Mul on selline mure, et mul jäi kunagi raskuste tõttu telefoniarve maksmata ning asi läks lõpuks inkassofirmale üle ja minu andmed edastati maksehäireregistrisse. Tuli mitu hoiatavat kirja koju ning iga korraga võlgnevus aina kasvas. Lõpuks blokeeriti mu pangakonto ning võlasumma õnnestus inkassofirmal kätte saada. Kas pärast võla kättesaamist on inkassofirma kohustatud maksehäire registrile edastama info, et minu võlgnevus on tasutud? Mingil põhjusel seisab ka aasta pärast võla tasumist endiselt maksehäireregistris, et minu võlgnevus on tasutama. Mida on vaja ette võtta, et maksehäireregistris minu tasutud võlgnevus õigeks märgitaks? Tänan.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Esitage maksehäireregistrile ja võlausaldajale ebaõige informatsiooni avaldamise lõpetamise nõue ning andke neile mõistlik aeg nõude täitmiseks.