Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Nõude aegumine10.02.2011

Tere,
20.09.2007 sõlmiti interneti teel SMS-laenu leping tagasimakse tähtajaga 20.10.2007. Laenu tagastatud ei ole.
22.12.2010 esitati kohtule maksekäsu kiirmenetluse avaldus. Kas selle nõude võib lugeda aegunuks?
Kas nõue muutub sisenõutavaks alates ajahetkest, mil õigustatud isikul on õigus nõuda nõudele vastava kohustuste täitmist - seega antud juhul alates 21.10.2007 ning nõude võib lugeda aegunuks alates 21.10.2010 või nagu maksekäsu kiirmenetluse avaldaja viitab TsÜS paragrahv 147 lg 3 lause 2 algab nõude 3 aastane aegumistähtaeg selle kalendriaasta lõppemisest, mil õigustatud isik võib arve esitada. Selle näite puhul algab aegumistähtaeg 01.01.2008 ning võib lugeda aegunuks 01.01.2011. Kumb variant antud juhul on õige? Tänan.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kui soovite nõudele vastu vaielda, siis aegumise vastuväite võiks esitada ikka ning asuda seisukohale, et laenu tagastamine pole tasu TsÜS § 147 lg 3 mõttes. Tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on TsÜS § 146 lg 1 kohaselt kolm aastat. Lähtudes TsÜS § 147 lg-test 1 ja 2, algab aegumistähtaeg nõude sissenõutavaks muutumisest, st alates ajast, mil õigustatud isik võib nõuda kohustuse täitmist. Korduva kohustusena aegub perioodiliselt arvestatav intressinõue TsÜS § 154 kohaselt iga intressiarvestusperioodi kohta kolme aasta jooksul alates selle kalendriaasta lõppemisest, mil intressikohustus muutus sissenõutavaks. Sõltumata sellest lõpeb intressinõue kõrvalkohustusest tuleneva nõudena TsÜS § 144 kohaselt koos põhinõudega.
Kui laenulepingu järgi pidi laenusumma olema tasutud hiljemalt 20.10.2007, muutus kohustus nii VÕS § 82 lg 7 kui ka TsÜS § 147 lg 2 järgi sissenõutavaks alates 21.10.2010. Nõue põhivõla tasumiseks aegunuks TsÜS ja § 146 lg 1 kohaselt kolme aasta jooksul, st TsÜS § 136 lg 2 kohaselt "korraliselt" 21.10.2010. Koos põhivõlaga aegunuks TsÜS § 144 kohaselt ka intressinõue. Kui maksekäsu kiirmenetluse avaldus esitati 22.12.2010, siis üldise aegumistähtaja järgi oleks hageja nõue aegunud. Selliselt on Riigikohus lähenenud asjale lahendis nr. 3-2-1-57-08 (p 11), kuid lõppastmes pole välistatud kohtu vastupidine tõlgendus, et nõuet aegunuks ei loeta, mistõttu tõde selgub vaidluse käigus.
 

Küsimus: Võlg ja üksikisiku pankrot07.02.2011

Tere,
Kuidas toimida, kui sooviksin kuulutada üksikisiku pankroti? Mida see endaga kaasa toob?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Füüsilise isiku pankroti väljakuulutamiseks peab isik esitama kohtusse pankrotiavalduse. Võlgnik peab pankrotiavalduses põhistama oma maksejõuetuse. Maksejõuetuse põhistamiseks lisab võlgnik pankrotiavaldusele seletuse maksejõuetuse põhjuse kohta ja võlanimekirja. Võlanimekirjas märgitakse võlgniku võlausaldajate nimed ja nende elu- või asukohad ning nende nõuded, samuti andmed võlgniku vara kohta. Seletusele ja võlanimekirjale kirjutab võlgnik alla.

Pankrot on võlgniku kohtuotsusega väljakuulutatud maksejõuetus. Pankrotimenetluse kaudu rahuldatakse võlausaldajate nõuded võlgniku vara arvel võlgniku vara võõrandamise kaudu. Füüsilisest isikust võlgnikule antakse pankrotimenetluse kaudu võimalus vabaneda oma kohustustest pankrotiseaduses sätestatud korras. Pankrotimenetluse käigus selgitatakse välja võlgniku maksejõuetuse põhjused.
 

Küsimus: Kohtutäituri nõue ja tuludeklaratsioon07.02.2011

Tere,
küsimus selline, et minu konto on arestitud kohtutäituri poolt. Olen abielus ja kui teeme abikaasaga eraldi tuludeklaratsiooni, kas kohtutäitur saab siis ka abikaasa raha ära võtta?
Küsin veel seda, et korter on arestitud, aga pool sellest kuulub abikaasale ja temal pole mitte mingisugust seost minu võlgnevustega. Kas siiski on võimalik kohtutäituri poolt korter müüki panna?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Sissenõude pööramine abikaasade ühisvarale on lubatav võlgnikuks mitteoleva abikaasa nõusolekul või siis, kui on olemas mõlemat abikaasat kohustuse täitmiseks kohustav täitedokument. Seega peab abikaasade ühisvarale sissenõude pööramiseks olema abikaasa, kes ei ole võlgnik ning kelle suhtes ei ole täitedokumenti, nõusolek. Kohtutäiturile tuleb teada anda, et arestitud vara on ühisvara ning abikaasa pole nõus abikaasade ühisvarale sissenõude pööramisega. Märgin, et sellisel juhul võib sissenõudja nõuda ühisvara jagamist ja sissenõude pööramist võlgniku osale ühisomandist. Vara jagamise hagi aegumistähtaeg on üks aasta alates ajast, kui täitemenetlus nõude rahuldamiseks võlgniku lahusvara arvel ebaõnnestus.
 

Küsimus: Kuidas oma raha tagasi saada04.02.2011

Mis ma pean tegema, kui andsin inimesele võlgu, aga tegin vea sellega, et ei teinud mingit lepingut ega paberit. Võlgnik lubas kahe aasta jooksul tagasi maksta. Maksis aga ainult osa summast ja 11 500 on veel võlgu. Kas mul on kuidagi võimalik veel see raha kätte saada?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Laenuleping võib olla ka suuline. Juhul, kui laenusaaja laenu vabatahtlikult kokkulepitud tähtajaks ei tagasta, siis olete sunnitud pöörduma nõudega kohtusse. Kohtuvaidluse korral peab iga pool tõendama oma väiteid tsiviilkohtumenetluses lubatud tõenditega. Teie peate tõendama laenulepingu sõlmimist ning selle olulisi tingimusi ja rahasumma laenuna üleandmist laenusaajale. Küsimus ka selles, et kuidas toimus laenu andmine - sularahas või pangaülekandega? Kui toimus pangaülekandega, siis raha tagasisaamine lihtsam. Kui laenu andmine toimus sularahas ning selle kohta puudub laenusaaja kirjalik kinnitus sularaha kättesaamise kohta, siis keerulisem. Raha tagasinõudmise korral tuleb järgida ka nõude aegumistähtaegasid. Tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on üldprintsiibis kolm aastat. Pärast nõude aegumist võib kohustatud isik keelduda oma kohustuse täitmisest. Kohus või muu vaidlust lahendav organ võtab nõude aegumist arvesse ainult kohustatud isiku taotlusel. Seega kui nõue on aegunud ning laenusaaja sellele tugineb ja taotleb aegumise kohaldamist, siis jääb kohtus nõue rahuldamata.
 

Küsimus: Arestitud arveldusarvele kantud raha03.02.2011

Tere!
Kandsin eraisiku arveldusarvele raha, et ta ostaks minu eest teisest linnas välja suure eseme. Kuid nüüd on tema arveldusarve arestitud ja raha hoitakse kinni. Kas ja kuidas on võimalus minu kantud raha tagasi saada?

Tänan!

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Raha on suure käibevõimega ning Teie poolt ülekantud raha aresti alt vabastamine pole võimalik ning seda käsitletakse konto omaniku rahana. Juhul, kui konto omanik Teile asja kokkulepitud tähtajaks ei osta ja taganete vastavast kokkuleppest, siis Teil on rahaline nõue konto omaniku vastu alusetu rikastumise sätete alusel. Konto omaniku poolt raha vabatahtliku mittetagastamise korral olete raha kättesaamiseks sunnitud pöörduma nõudega konto omaniku vastu kohtusse. Pärast jõustunud kohtulahendit, mis on täitedokumendiks, on Teil võimalus pöörduda kohtutäituri poole täitemenetluse läbiviimiseks.
 

Küsimus: Maade jagamine28.01.2011

Paarismaja omanike kasutuses olid maatükid vastavalt siis 4ha ja 2ha. Mõlemal oli maa välja ostmata. Omanik, kellele kuulus 2ha, müüs oma majaosa ära ja uus omanik ostis välja ka maa 2ha ja sellele lisaks veel mitu hektarit juurde. Aga osa sellest juurdeostetavast maast kasutas teine omanik. Tal oli sinna rajatud aed s.h õunapuud ja marjapõõsad. Vald aga mõõtis maa välja nii, et uus omanik sai endale paremad ja kõrgemad kohad s.h ka teise pargi ja aia, aga teisele jäid soised ja madalad alad. Kuna ka teisel poolel vahetus omanik kinkelepingu teel, siis ostis too selle mõõdetud 4ha maad välja.
Küsimus siis, et kas vallal oli õigus niimoodi käituda, et lihtsalt võttis teise inimese rajatud aia ja pargi ning mõõtis need välja uuele omanikule ilma maa tegeliku kasutaja nõusolekut saamata, mis sellest, et tal oli maa välja ostmata?
Kas on mingi võimalus oma aed ja park tagasi saada ja ka osa paremat maad?
Karmen

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kahjuks pean märkima, et antud küsimusele põhistatud vastuse esitamine eeldab põhjalikumat õiguslikku ja asjakohaste dokumentide analüüsi, mida käesolevas keskkonnas teha ei saa. Teiseks märgin, et tegemist ei ole Võlaõigusliku küsimusega vaid pigem omandi- või maareformi küsimusega.
 

Küsimus: Auto kasutusrendilepingu ennetähtaegne lõpetamine27.01.2011

Tere!
Seoses invaliidistumisega ja töökoha kaotusega soovisin lõpetada minuga sõlmitud autokasutusrendilepingut seoses minu sissetuleku olulise vähenemisega ja sellest tingituna tekkinud maksejõuetusest. Helistasin korduvalt liisingfirmasse ja informeerisin sellest. Soovitati auto ise ära müüa. Viisin auto müüki Tallinna kauplusesse, kelle kaudu ma vormistasin lepingu. Seal selgus, et enne nad autot müüki ei saa panna, kui olen tasunud käibemaksu 20000 krooni. Sõitsin Tartusse tagasi, sest puudus sellise summa tasumise võimalus ja keegi ka selle maksu kohustuslikust tasumisest ei maininud. Käisin tasuta õigusbüroos nõu küsimas ja nemad soovitasid teha liisingufirmasse avalduse, et leping lõpetada. Tegin avalduse ja leping lõpetati. Nüüd tuli nõue, kus peale maksmata arvete ja viivise nõutakse minult ka automüügist, mis müüdi jääk- ja turuväärtusest poole odavamalt, tekkinud kahju hüvitamist. Mina sõlmisin lepingu auto kasutamiseks, mitte väljaostuks, mistõttu tekib küsimus, miks pean ma nende omandi müügist tulenevate kahjumite ja kasumitega seotud olema. Kas on õigus nõuda minult müügikahju? Kas pean esitama vastuväite kohtule?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Lepingulistes suhetes kehtib printsiip, et kohustused tuleb täita vastavalt kokkulepitule (VÕS § 8 lg 2, § 76). Lepingu ülesütlemine ja lepingust taganemine saab toimuda ainult seadusest või lepingust tuleneval alusel. Täpsemaid faktilisi asjaolusid teadmata olen veendunud, et töökoha kaotus lepingust tulenevaks aluseks ei ole. Samuti mitte seadusest tulenevaks liisingulepingu lõpetamise aluseks. VÕS § 97 näeb küll ette mõningad võimalused lepinguliste suhete vahekorra muutumisel lepingutingimusi muuta, kuid see eeldab kehtivat lepingut. Liisingulepingu tingimusi teadmata viitan VÕS § 367 lg 4 sätestatule, mille kohaselt tuleb liisingulepingu ülesütlemisel lisaks tasumata kuumaksetele liisinguandjale hüvitada ka lisakulud. Riigikohus on lahendis 3-2-1-56-08 leidnud, et hüvitama peab ainult mõistlikud lisakulud. Samuti märgib Riigikohus samas lahendis, et tühine on kokkulepe, mis paneb tagastatud liisingueseme võõrandamise hinnariski üksnes liisinguvõtjale (ehk teile), kes ei saa mõjutada müügiprotsessi. Ehk kui te väidate, et auto müüdi oluliselt alla turuhinna, siis tuginedes osundatud Riigikohtu lahendile tasuks kaaluda liisinguandja nõudele vastuväite esitamist.
 

Küsimus: Riigimaksud korteri kinkelepinguga vormistamisel27.01.2011

Kui vormistada korter kinkelepinguga, kas sellele järgneval aastal on vaja maksta tulumaksu kingituseks saadud summa pealt. Tegemist oleks õe ja venna vahelise tehinguga.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Korteriomandi kinkelepingu sõlmimise korral ei ole tulumaksu vaja tasuda, sest tegemist ei ole korteriomandi võõrandamisega tasu eest ning kasu ei teki. Juhul, kui kingisaaja võõrandab hiljem tasu eest (nt müügileping) kinke teel saadud korteriomandi ja saadakse seega kasu vara võõrandamisest ning tulumaksuseaduses sätestatud tulumaksuvabastused ei kohaldu, siis tuleb tasuda müügi tulemusel saadavalt kasult seaduses sätestatud ulatuses tulumaksu.
 

Küsimus: Maksekäsk kiirmenetlus25.01.2011

Tere!
Kui maksekäsu kiirmenetluse menetlustegevuse vältel jõuavad avaldaja ja võlgnik kompromisskokkuleppele, kas siis on võimalik avaldajal kohtult pool riigilõivu tagasi taodelda.

Ette tänades.

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tere,

Küsimusele vastamiseks on vaja teada faktilisi asjaolusid ja muu hulgas seda, et millises staadiumis menetlusega ollakse ning mida mõeldakse kompromissi all, sest maksekäsu kiirmenetluses on selles osas piirangud ja üldjuhul kohus kohtulikku kompromissi maksekäsu kiirmenetluses ei kinnita. Seetõttu pole võimalik ka riigilõivu osalist tagastamist taotleda. Kui tegemist on kohtuvälise kompromissiga ning võlgnik tasub võla, siis võlausaldaja avaldajana saab kohtule enne maksekäsu tegemist esitada avalduse võla tasumise kohta. TsMS §-s 488 prim lg 1 sätestab, et kui avaldaja kinnitab kohtule esitatud kirjalikus avalduses, et võlgnik on võla tasunud, lõpetab kohus määrusega maksekäsu kiirmenetluse. Avaldaja võib avalduse kohtule esitada kuni maksekäsu tegemiseni. TsMS § 174 prim lg 1 kohaselt maksekäsu kiirmenetluses näeb kohus maksekäsus või menetluse lõpetamise määruses võla tasumise tõttu lisaks menetluskulude jaotusele ette ka hüvitatava riigilõivu rahalise suuruse. Tsiviilkohtumenetluse seadustiku § 172 lg 9 sätestab maksekäsu kiirmenetluses kulude kandmise eriregulatsiooni, mille kohaselt maksekäsu kiirmenetluse kulud kannab maksekäsu tegemise korral ja TsMS §-s 488 prim sätestatud juhul võlgnik, muul juhul avaldaja, kui seadusest ei tulene teisiti.

Lugupidamisega
Alo Pormeister
Vandeadvokaat
 

Küsimus: Üldpinna kasutusele võtmine25.01.2011

Omame reaalosadeks jaotatud majas korteriomandit. Korteriomandeid on majas 5. Tahaksime ehitada toa korteri kohal asuvale pööningule (osale pööningust), mis on reaalosadeks jaotamata. 4 korteriomandi omanikud, kelle korteriomandi reaalosad on kokku u 66% on nõus. Kas ja millised on võimalused pööningu väljaehitamiseks, kui vastu on 1 reaalosa omanikud osalusega 34% reaalosadeks jaotatud hoonest?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tere,

Korteriomandiseaduse § 8 prim kohaselt võib korteriomanik nõuda sama paragrahvi 2. lõikes sätestatud juhul teiselt korteriomanikult korteriomandi koosseisu kuuluvast kaasomandist osa eraldamiseks vajalike võõrandamislepingu ja asjaõiguslepingu tahteavalduste andmist, samuti vastava kinnistusraamatu kande tegemise eelduseks oleva puudutatud isiku nõusoleku andmist. § 8 prim lg 2 sätestab, et kui korteriomanikuga ei saavutata kokkulepet (kohtuväliselt) nimetatud tahteavalduste andmiseks, võib teine korteriomanik nõuda temalt tahteavalduste andmist (kohtu kaudu) juhul, kui on täidetud kõik järgmised tingimused:
1) vastavate tehingutega ei kahjustata ebamõistlikult korteriomaniku huve;
2) vastava tahteavalduse on andnud (notariaalselt tõestatud vormis) vähemalt 2/3 elamu korteriomanikest;
3) võõrandamisest saadav tulu vastab võõrandatava osa harilikule väärtusele võõrandamise ajahetke seisuga;
4) võõrandamisest saadav tulu makstakse korteriomanikule või kulutatakse mõistlikult korteriomandi kaasomandi osa korrashoiuks või parendamiseks. Kui ei maksta võõrandamisest saadavat tulu korteriomanikule rahas, vaid kulutatakse mõistlikult korteriomandi kaasomandi osa korrashoiuks või parendamiseks, võib seda teha üksnes juhul, kui korteriomanikul on vastavate kulutuste kandmise kohustus.

Kohtuvaidluse korral tuleb kõiki ülaltoodud asjaolusid kohtus ka tõendada.

Kui kinnistusraamatu kande tegemine eeldab ehitusloa olemasolu, võib korteriomanik kinnistusraamatu kande tegemise eelduseks oleva puudutatud isiku nõusoleku andmise seada sõltuvusse ehitusloa olemasolust.

Lugupidamisega,
Alo Pormeister
Vandeadvokaat