Lepinguõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas mina laenust vabaks saaks, kuigi lahutusega sai korteri abikaasa ja lubas ka laenumakseid maksta?23.04.2013

Tere

Peale abielulahutust sai tehtud notariaalne abieluvaraleping. Määrasime paika, et meie ühiselt võetud kodulaenuga korter jääb abikaasale ja tema kanda ka kõik maksekohustused.

Aga sisuliselt on ju minul ikka pangalaen kaastaotlejana peal. Kuidas mina laenust vabaks saaks?
Olen proovinud talle seletada, et võtaks ka laenu ainult enda nimele aga seda ta ei tee. On mul mingeid võimalusi?

Vastus: Alo Pormeister, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kui omavahelistes suhetes olete kokku leppinud, et ühisvaraks oleva rahalise kohustuse eest abikaasade vastastikustes suhetes vastutab Teie abikaasa, siis kaaslaenutaotleja staatusest lahtisaamiseks on Teil vaja hoopis panga nõusolekut, mistõttu pöörduge selles osas panga poole.
 

Küsimus: Kas kirjavahetus on aluseks üüriraha nõudmisel, kui üürnik ei maksa ja üürilepingut ei ole sõlmitud?17.04.2013

Mul on probleem endise üürnikuga, kes ei ole mulle maksnud 2 kuud üüri. Nimelt viibisin ise välismaal ning kiiresti oli vaja leida korterisse üüriline, kes läbi tutvuste ka sai leitud. Uus üürnik kolis korterisse ja lepingut ei sõlminud, kuna olin ise sellel ajal välismaal. 2 kuu pärast naastes selgus aga, et üürnikul on makseraskused, ettemaksu 1 kuu maksis ülekandega, 2 kuud üür ja kommunaalid aga maksmata. Palusin tal kohe pind vabastada, et saaksin leida uued üürilised. Kodanik ise on tänaseks Soomes. Mul on kodanikuga olemas kirjavahetus, kus ta lubab maksta seda juba mõned kuud. Mul on olemas kodaniku isikuandmed. Arvestades seda, et üürilepingut ei ole, kas mul on üldse võimalik sellisel juhul pöörduda abi saamiseks kuskile?
Tänulik vastuse eest!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Üürilepingu võib sõlmida ka suuliselt. Kui ta maksis panga kaudu ettemaksu selgitusega, et see on üürilepingu ettemaks, siis aitab see kindlasti lepingu sõlmimist tõendada. Ka kirjavahetus aitab kokkuleppe olemasolu tõendada, kuid sellest peaks nähtuma summa ja see, mille eest võlgu ollakse - et ikka üürileping.
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, et nõuda raha tagasimaksmist võlakirja alusel?10.04.2013

Olen koostanud võlgnikuga võlakirja. Võlakirjas on kirjas meie mõlema kontaktid, võlgu olev summa ja kuupäev, mis ajaks see tuleb maksta ja siis mõlema allkirjad.
Kuhu ma peaksin pöörduma, kui summa ei ole antud ajaks makstud?

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kui tegemist on notariaalse võlatunnistusega, saate pöörduda oma nõude sissenõudmiseks kohtutäituri poole. Kui tegemist on lihtkirjaliku võlatunnistusega, peate pöörduma oma õiguste kaitseks kohtu poole ja nõudma võlgnevuse tasumist.
 

Küsimus: Kas mul on õigus arvuti garantiiremondile, kui arvuti endine omanik jätab järelmaksu maksmata?10.04.2013

Ostsin inimeselt sülearvuti, millel on poe poolt antud garantii? Kas mul on õigus saada sellele arvutile vajadusel garantiiremonti ka siis, kui peaks selguma, et endine omanik on ostnud selle järelmaksuga ning jätab maksmata?
Kas mul peaks olema kindlasti ka kirjalik ostu-müügi leping?
Tänan!

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Garantiinõue on põhimõtteliselt loovutatav nõue, st nimetatud nõue saab minna lepinguga Teile kui arvuti ostjale üle.

Erialakirjanduses on märgitud, et müügigarantii puhul võtab üks isik (müüja) endale lepingulise kohustuse, et ta täidab teise isiku (ostja, tavaliselt aga ka isik, kellele ostja hiljem ostetud kauba võõrandab) nõudel garantii sisuks oleva kohustuse. Tark oleks seejuures garantiist tulenevate õiguste üleminek siiski omavahelises kirjalikus müügilepingus fikseerida.

Arvuti edasimüümise korral jääks esialgse müüja müügilepingust tulenevate nõuete (sh tasu maksmise nõue) eest vastutama isik, kellelt arvuti ostate. Need on edasimüüja kohustused ja Teile arvuti ostmise korral üle ei lähe. Seega ei saa ka esialgne müüja keelduda garantiist tulenevate kohustuste täitmisest viitega edasimüüja kohustuste rikkumisele. Hea on kui Teil ongi sellel hetkel näidata leping, millega arvuti ostsite ja millest nähtub garantiist tulenevate õiguste üleminek.

Lisaks on garantiil ka abstraktne iseloom, mis tähendab, et nimetatud kohustus on sõltumatu müügilepinguliste kohustuste täitmisest. Müügigarantiist tulenevaid nõudeid saab esitada garantiis endas sätestatud tingimuste esinemise korral ning sõltumata sellest, kas müügilepingust tulenevaid õiguskaitsevahendeid saab kasutada (ka ainuüksi sellele viidates ei saaks garantii järgi kohustatud isik keelduda garantiikohustuse täitmisest põhjusel, et nõuetekohaselt pole täidetud müügilepingut).
 

Küsimus: Mida teha, kui tellija ei maksa ja on hakanud kaks aastat hiljem vaidlustama tehtud ehitustöid?10.04.2013

Tere
Firma teostas korteriühistule lepingulisi töid. Tööde käigus palus KÜ esinaine teostada ka lisatöid keldriruumides, mis ei kuulunud lepingutööde alla. Leppisime suusõnaliselt kokku tööd, mis pidime teostama. Peale tööde teostamist esitasin KÜ arved tööde kohta. Esinaine kirjutas alla ainult ühe arve ja ühe vastuvõtu akti, kaks arvet ja kaks vastuvõtu akti jäid alla kirjutamata. Möödas on juba kaks aastat ja sõda käib arvete tasumise osas. Igast arvest on tasutud mingi väike summa, kuid nüüd hakkas ta vaidlustama neid kulutusi, mis on tehtud, viidates, et teised firmad oleksid teinud odavamalt. Andke palun nõu mida teha.
Lugupidamisega

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ilma materjalidega täpsemalt tutvumata ei ole kahjuks võimalik nõu anda. Kui kõigist arvetest on midagi tasutud, siis ei tohiks sissenõudmisega probleeme tekkida. Samas oleneb ka, millised dokumendid teil tööde teostamise ajast on säilinud.
 

Küsimus: Kes asendab üürikorteris oleva katki läinud tehnika, kui üürileping seda otseselt ei sätesta?10.04.2013

Üürileping ei sätesta kes peaks asendama katki läinud tehnika, mis üürniku sissekolimisel korteris sees oli, st oli omaniku vara (nt pliit, külmkapp või boiler). Sätestatakse vaid see, et üürnik peab omaniku vara korras hoidma ja tagastama samas olukorras, mis see oli kasutusse andmise hetkel. Kuid ka heaperemeheliku kasutamise korral tehnika vananeb ja läheb lõpuks nii rikki, et seda pole mõtet remontida ning osta tuleks uus masin. Kas seda peaks tegema üürnik või omanik ja kes kannab kulud?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Seadus ütleb, et üürileandja on kohustatud asja üürnikule üle andma sobivas seisundis ja tagama asja hoidmise selles seisundis lepingu kehtivuse ajal. Kui üürnik on kasutanud asja tavapäraselt (näiteks pliiti toidu valmistamiseks, mitte toa kütmiseks jms), siis on selle normaalse kulumise korral kohustatud üürileandja katki läinud asja samaväärsega asendama.
 

Küsimus: Mida teha, kui panin maja elukaaslase laenu tagatiseks, nüüd ta enam ei maksa, kuid mina sellest laenust kasu ei ole saanud?10.04.2013

Tere. Mure nimelt järgmine. 2008. aastal soovis elukaaslane võtta pangalaenu. Kuna kahjuks võimalikele tagajärgedele sel hetkel heas usus ei mõelnud, panin tagatiseks oma maja. Võetud laenust maksis elukaaslane ära oma eelneva pangalaenu ja ostis oma nimele auto, mille hiljem maha müüs. Mina, kes panin tagatise, otseselt mingit raha ei saanud sel hetkel. Nüüd läksid eluteed lahku, mulle jäi hiljem ostetud odav auto. Nüüd ta teatas, et temal enam raha pole, et seda laenu maksta, mille tagatiseks minu kodu, kuigi pakkusin välja solidaarselt, et kui muudmoodi ei saa, vähemalt kahepeale. Sellest ta huvitatud pole, põhimõtteliselt siis mul kodust ilmajäämise võimalus.
Niisiis küsimus - mina otseselt sellest laenust kasu ei saanud, seda dokumentidega võimalik tõestada, et tema laen sai makstud ja väga kallis auto talle ostetud. Mis oleksid minu võimalused antud olukorras teha?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

See, et elukaaslane ei ole huvitatud ka laenu kahepeale tagasi maksmisest, näitab pigem seda, et ta ei taha tagasi maksta, mitte ei ole asi rahas.
Ega teil ei olegi midagi teha kui laenu ise edasi maksta, kui majast ilma ei taha jääda. See ei oma tähtsust, kas saite laenust mingi osa või mitte. Kui laenulepingut ei täideta, siis realiseeritakse laenu kättesaamiseks tagatis. Lohutuseks ehk niipalju, et kui asute laenu ise maksma, siis saate hiljem vähemalt oma endiselt elukaaslaselt neid summasid tagasi nõuda. Iseasi, kas tal siiski raha on ...
 

Küsimus: Mida peaksin tegema, kui pärast korteri ostu ilmnes, et sellel on võlg, kuigi lepingus sellest juttu ei ole?10.04.2013

Tere!
Ostsin korteri 22.03.13 maakleri kaudu. Lepingus on kirjas, et majas ei ole korteriühistut ja pole ka võlgnevusi. 1.04 sain teada, et seal majas on ikkagi korteriühistu ja korteril on ka võlg 2811 eurot. Kas seda oleks pidanud maakler välja selgitama, kas majas on korteriühistu ja et korteril lasub võlgnevus? Kes on selle eest vastutav ja kes peab selle võla tasuma? Kas lepingust taganemist mõjutab see, et olen alustanud köögis remonti?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Remondi alustamine lepingust taganemist ei mõjuta, kuid ilmselt peaksite taastama remondieelse olukorra. Kui majas on korteriühistu, siis peab uus omanik vana omaniku poolt tasumata võlgnevuse KÜ-le ära maksma. Seejärel tekib uuel omanikul õigus võlgnevus vanalt omanikult sisse nõuda. See, kas saaksite maakleri vastu nõude esitada, peaks selguma maakleriga sõlmitud lepingust.
 

Küsimus: Mis lepingu peaksin oma korterikaaslastega sõlmima, kui ise olen üürilepingu alusel üürnik?03.04.2013

Tere,
Üürisin korteri, kus leping on minu nimel. Võtsin ka korterikaaslased, kuid, et olla kindel nende maksmises, tahan ka nendega lepingu sõlmida. Mis kujul seda peaks tegema, et seda ei nimetataks allüürimiseks, kuna minu lepingus on allüürimine keelatud.

Aitäh

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Võlaõigusseaduse § 288 lg 1 kohaselt võib üürnik anda asja kolmandale isikule (allkasutus) üksnes üürileandja nõusolekul. Seega kui leping allkasutuse (allüürile andmise) välistab, pole üürnikul seaduse järgi õigus ruume allüürile anda ning vastavaid lepinguid kolmandate isikutega sõlmida. Üürileandja nõusolekuta võib majutada eluruumi üksnes abikaasat, alaealisi lapsi ja töövõimetuid vanemaid, va juhul, kui pooled on kokku leppinud, et see lubatud ei ole.

Seega, ilma üürileandja nõusolekuta üürnikupoolne üüritud asja allkasutusse andmine kujutab endast üürileandjaga sõlmitud üürilepingu rikkumist, mis võib sõltuvalt asjaoludest anda üürileandjale üürilepingu erakorralise ülesütlemise aluse. Seega riskite ruumide allkasutusse andmisel sellega, et üürileandja ütleb Teiega sõlmitud lepingu üles.

Peaksite eeltoodud riske ja norme arvestama olukorra puhul, kus üürileandjal õnnestub tõendada eluruumide allkasutusse andmine.
 

Küsimus: Kui kinkelepinguga saadud kinnistu on edasi kingitud, kas siis esmasel kinkijal on veel mingeid õigusi?02.04.2013

tere,
Minu ema sai kinkelepinguga kinnistu ja ta kinkis pool aastat hiljem selle edasi oma tütrele (sellest on nüüd juba möödas üle aasta). Kas kinkijal, kellelt ema selle kinnistu sai, on veel mingi õigus - kas see nendevaheline kinkeleping omab veel mingit rolli?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Raske öelda, milliseid õigusi te silmas peate. Ilma kinkelepinguga tutvumata ei ole siin võimalik hinnangut anda.