Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas saab vastutusele võtta alaealise täisealist sõpra, kes korduvalt ostab alaealistele alkoholi?14.08.2015

Tere,
Kas saab vastutusele võtta alaealise täisealist sõpra, kes korduvalt ostab alaealistele alkoholi? Kas seda peab kuidagi tõestama või tabama teolt?
Ette tänades

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sellise teo eest saab toimepanijat karistada vastavalt alkoholiseaduse § 69 kuni 1200€ rahatrahviga või arestiga. Teo toimepanemine tuleb loomulikult tõendada - läbi tunnistajate ütluste, turvakaamera salvestise või kõige parem - teolt tabamisega. Ilma tõenditeta ei ole võimalik kedagi süüdi mõista.


AS § 69. Alkohoolse joogi ostmine alaealisele või joobeseisundile viitavate tunnustega isikule

Alkohoolse joogi ostmise eest alaealisele või joobeseisundile viitavate tunnustega isikule –
karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut või arestiga.
 

Küsimus: Kas on võimalik, et kriminaalse joobega avarii põhjustanud juhil ei võetagi juhtimisõigust ära?14.08.2015

tere,
Kas on võimalik, et kriminaalse joobega avarii põhjustanud juhil ei võetagi juhtimisõigust ära?
Nimelt, märtsi lõpus sõitis mulle üks tegelane küljepealt sisse, põgenes ära, politsei abiga saime ta kätte, puhus kriminaalse joobe, veeti jaoskonda täppismasina juurde, seal puhus ka kriminaalse joobe.
Müstika on see, et tüüp on ikka roolis, pidevalt näen teda ringi sõitmas. Kuna tehti kindlustuse jaoks paberid ka, on mul ta juhiloa number ja isikukood olemas. Juhiluba kontrollides on "KEHTIV JUHTIMISÕIGUS".
Keegi nüüd võiks mulle seletada kuidas selline asi võimalik on?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Jah, see on võimalik

Mootorsõiduki joobeseisundis juhtimise eest näeb karistusseadustiku § 424 ette rahalise karistuse või kuni kolmeaastast vangistust, juhtimisõiguse ära võtmist antud säte sanktsioonina ette ei näe.

KarS § 424. Mootorsõiduki, maastikusõiduki ja trammi juhtimine joobeseisundis
Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest joobeseisundis –
karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.
 

Küsimus: Kas netis sõimamine on karistatav?14.08.2015

Tere!
Kas netis sõimamine on karistatav?
Sõimas mind "meeshooraks". Kirjutas ka korduvalt nii "Tapa ära ennast". Asi ei piirdunud ka sellega, ta kirjutas oma sõpradele ja tuttavatele, et mina olen süütuse kaotanud (olen 13). Süüdistab mind selles, et ma räägin teda taga, aga seda ma ei tee. Ise räägib minu kohta igasuguseid valesi ja teisi asju. Kui mina räägin ühe asja tema poisile, kes on minu parim sõber, siis on tema meelest suur draama. Tüli algas sellest et ma astusin suhtesse ühe tüdrukuga, kes talle ei meeldi. Hakkas sellepärast minust taga rääkima.
Et kas temaga on midagi võimalik ette võtta?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,

Internetis Teie jaoks ebameeldivalt käituva kasutaja vastu aitab kõige kiiremini selle isiku blokeerimine. Sõimamine, tagarääkimine ja alusetu laimu levitamine ei ole karistatavad selliselt nagu seda on muud rikkumised, ehk politsei ei tee selle eest trahvi. Küll aga on võimalik selle eest pöörduda kohtusse ja nõuda tekitatud kahju hüvitamist läbi kohtupidamise.
 

Küsimus: Kas mul on võimalik lugeda tuttava inimese e-toimikut?03.07.2015

Kas mul on võimalik lugeda tuttava inimese e-toimikut? Kui suur on riigilõiv ja kuhu see maksta tuleb, kui tahan teise isiku e-toimikut lugeda? Kui pika aja pärast peale maakohtu süüdimõistvat otsust on e-toimik saadaval? Kas too inimene näeb mu isikukoodi ka, kelle e-toimikut vaatan?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

E-toimik on veebipõhine infosüsteem, mis võimaldab menetlusosalistel ja nende esindajatel osaleda tsiviil-, haldus-, kriminaal- ja väärteomenetluses elektrooniliselt.

E-toimiku kaudu on võimalik esitada menetlejale dokumente ning jälgida menetluse käiku. Ligipääs on tagatud üksnes nendele menetlustele ja andmetele, millega isik on seotud.

Seega igaühel õigust teiste andmeid vaadata ei ole. https://www.e-toimik.ee/ Siit leiate rohkem informatsiooni.

Pärast süüdimõistvat kohtuotsust on kohtuotsused leitavad siit: https://www.riigiteataja.ee/kohtuteave/maa_ringkonna_kohtulahendid/main.html
 

Küsimus: Kas politseil on õigus avalikustada rolleriõnnetuses osalenud alaealise nime?03.07.2015

Tere!
Kas politseil on õigus avalikustada alaealise nime? Juhtus nii, et sõitsin politsei eest rolleriga ära ja panin külili maha, politsei sai mind kätte ja järgmine päev ütlesid sõbrad, et sa oled kuulus, kuna minu nimi oli avalikustatud lehes.
Ise olen 17-aastane. Ja kas mul on õigus pöörduda kuhugi?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Üldjuhul avaldatakse alaealiste puhul nende sugu ja vanus arvestusega, et isik ei oleks kolmandatele isikutele koheselt tuvastatav. Täisnime alaealiste korral ei kasutata ei enne ega pärast süüdimõistmist, kohtuotsuses on nende nimed tähistatud initsiaalide või tähemärgiga. Kui on avalikustatud täisnimi, võib teha vastava teate politsei sisekontrollibüroole, kus selgitatakse välja, kas ametnik on eksinud andmeid väljastades või on nimi juurde lisatud ajalehe enda poolt.
 

Küsimus: Kas politsei võib kurjategijate tabamiseks ka varjata oma isikut ja esineda kellegi teisena?03.07.2015

Kui politsei tahab vahele võtta ebaseaduslikke kaubitsejaid, narkokurjategijaid, vargaid jt kurjategijaid, kas ta võib nt helistades ka end mitte tutvustada, vaid esineda kliendina, kauba-teenuse soovijana ja isegi vale nime all? Millal on politseil lubatud nt kõnede pealtkuulamist, telefoni asukoha kindlakstegemist, meilide lugemist?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud küsimus on vastamiseks liiga üldine. See puudutab eelkõige politsei jälitustegevust ning taktikaid, mille kohta ei ole võimalik konkreetset infot anda. Küll aga saate lugeda kriminaalmenetluse seadustikust seda, mida jälitustegevuse raames on võimalik teha. Lähtuvalt teie küsimustest toon siia mõned paragrahvid, seadustik ise asub siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/119032015022?leiaKehtiv

§ 1. Seadustiku reguleerimisala
(2) Käesolevas seadustikus sätestatakse ka jälitustoimingute tegemise alused ja kord.
§ 21. Eeluurimiskohtunik
(2) Käesolevas seadustikus sätestatud juhtudel annab jälitustoiminguks loa eeluurimiskohtunik.
§ 64. Tõendite kogumise üldtingimused
(6) Jälitustoiminguga tõendite kogumine on reguleeritud käesoleva seadustiku peatükis 3'1.
§ 126'1. Jälitustoimingu tegemise üldtingimused
§ 126'2. Jälitustoimingu tegemise alused
§ 126'3. Jälitustoimingud
§ 126'8. Kuriteo matkimine
§ 126'9. Politseiagendi kasutamine
 

Küsimus: Kas politsei võib sõidutada joodikuid oma bussis, kus ilmselt puuduvad turvavööd ja muu vastav sisustus?03.07.2015

Tere.
Nähes telerist, kuidas politsei joodikuid pidevalt VW bussi tüüpi sõidukisse tagant uksest sisse paigutab, tekkis küsimus. Kas see on ikka kõik õiguspärane. Pole isiklikult sellist sõidukit seest näinud, kuid eeldan, et sellises sõidukis puuduvad taga turvavööd millega joodikut sõidu ajal kinnitada. Liiklusseaduses kirjas, et enne sõidu alustamist tuleb kinnitada turvavööd.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Turvavöö tuleb kinnitada nendes sõidukites, kus need on olemas. Turvavöösid ei ole kinnipeetute transpordiks kohandatud bussides just turvalisuse kaalutlustel. Paraku on turvavööga, mis loodud inimese elu hoidma, võimalik see ka endalt või teiselt inimeselt võtta. Seetõttu neid kongis ei olegi. Küll on selge, et kui keegi on sinna paigutatud, peab politseinik liikluses olema eriliselt hoolas ning alarmsõit on sellisel juhul välistatud.
 

Küsimus: Kuhu pöörduda kui autojuht käitub teiste liiklejate suhtes selgelt ebaviisakalt?03.07.2015

Sõitsin lastega koos jalgratastega. Järku laskis üks auto minu läheduses signaali. Muidugi ma ehmatasin ja vaatasin tagasi et kes see nii signaalitab ja miks. Auto sõitis minu kõrvale ja juht hakkas räuskama "Mida sa vaata? What?". Olin täitsa šokis.
Kuhu sellisel juhul pöörduda? Kas Politsei teeb midagi autojuhile? Muidugi ma markasin auto numbrit.
Äitah vastuse eest

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Ebaviisakaid inimesi leidub nii juhtide kui jalakäijate seas. Kui keegi ikkagi rikub pahatahtlikult teiste rahu lärmates ja ebatsensuurseid väljendeid kasutades, võib helistada 112. Olenevalt siis situatsioonist häirekeskuses otsustatakse, kas kohale saata patrull, tuleb ühendust võtta korrarikkujaga telefoni teel või mõni muu lahendus. Teatada tuleks juhtunust kohe.

Antud juhtumil tundub, et tegemist oli ühekordse olukorraga, kus isik ebaviisakalt Teie poole nähvates pöördus. Kui midagi muud sellele ei järgnenud, siis ma loeks juhtunu sellega ka lõppenuks. Politsei poolset korralekutsumist minu hinnangul siin vaja ei ole.
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, kui mul on video, millel on näha, kuidas ilma vilkuriteta politsei auto kihutab?03.07.2015

Tervist!
Kuna olen üsna tihe liikleja, näen üsna tihti kuidas politsei autod (ilma vilkuriteta) ületavad kiirust. Siinkohal ma ei räägi kiirusest +5 üle, vaid olen näinud korduvalt, kus on olnud +20 ja isegi rohkem. Sellest juba rääkida on iseenesest nõme, sest politsei peaks just eeskujuks olema. Kuidas on see reguleeritud ning kui mul on asi video peal, kas mul oleks võimalik sellega kuhugi pöörduda?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

PPA organisatsioonina on samuti huvitatud, et selliseid juhtumeid ei oleks. Politseinike võimalikke rikkumisi uurib sisekontrollibüroo. Edastage info koos videoklipi ning enda andmetega aadressile ppa@politsei.ee, pealkirjaks võite panna "Info sisekontrollibüroole".
 

Küsimus: Kas alaealisele kehtib ka aastane lubade tegemise keeld, kui olen 17-aastane ja sain lubateda sõidu eest trahvi?16.06.2015

Tahaks tegema hakkata autolube, sest saan augustis 18-aastaseks, aga ma ei tea kas ma saan teha või ma ei saa teha. Olen kuulnud, et täisealisel on aastane keeld. Kas mulle kehtib ka see?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Juhtimisõigust ei anta isikule, keda on varasemalt karistatud mootorsõiduki juhtimisõiguseta juhtimise eest ja karistus on kehtiv. Vanuselist erisust siin ei ole. Seega ei saa Teile juhtimisõigust anda enne, kui Teile määratud karistuse kandmisest (näiteks trahvi tasumisest) on möödunud üks aasta.