Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millised õigused mul on, kui makstakse tasu endiselt vana alammäära järgi?13.02.2012

Millised õigused mul on, kui tööandja ei muuda lepingus töötasu alammäära vastavalt 2012. aasta kehtestatud alammäärale?
Ehk siis, kui enne sain 2011. aasta alammäära järgi palka, siis nüüd peab see olema ju 290 eurot kuus, aga sain vähem ehk siis vana alammäära järgi.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Esimeseks sammuks peaks olema tööandja teavitamine, et on juhtunud eksitus ja anda mõistlik tähtaeg vea parandamiseks. Soovitav oleks teha seda kirjalikult, et jälg järgi jääks. Kui tööandja ikkagi keeldub seadusejärgset alammäära tasumast, siis on Teil põhjust pöörduda tööinspektori poole, kes saab otsustada järelvalvemenetluse algatamise tööandja tegevuse üle.
Loodetavasti on tegemist inimliku eksitusega, mille vastu kõige kiirem ja tõhusam abi on kõigepealt tööandja poole pöördumine.
Konstruktiivseid töösuhteid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kui töölepingus on konkurentsipiirang mittetäielikult sätestatud, kas siis võib selle piirangu tervikuna tühiseks lugeda?07.02.2012

Tere päevast,
Töölepingus on punktid konkurentsipiirangu kohta, mis kehtivad ka pärast töösuhete/ töölepingu lõppemist.
TLS 23/24 on kirjas, et konkurentsikeeld peab olema ruumiliselt piiratud, kuid sellest ei ole töölepingus mingit infot.

Samuti, töölepingus ei ole punkti, mille kohaselt pooled on kokku leppinud töötajale konkurentsipiirangu kokkuleppest kinnipidamise eest igakuise mõistliku hüvitise tasumises pärast töölepingu lõppemist.

Kas selles olukorras võib konkurentsikeeldu tühiseks pidada?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie poolt esitatud andmete põhjal võib eeldada, et konkurentsipiirang on tühine. Peamiseks argumendiks on mõistliku hüvitise maksmata jätmine tööandja poolt. Täieliku kindlustunde saamiseks soovitaksin siiski nõu pidada asjatundjaga, võttes hindamiseks kaasa oma tööleping ja selgitada oma praegust või kavatsetavat tegevust. Vahet tuleb teha konkurentsipiirangul, mille järgimise eest peale töösuhte lõppu tuleb tööandjal maksta mõistlikku hüvitist ja ärisaladuse hoidmise kohustusel, mida töötaja peab järgima tähtajatult ilma hüvitist selle eest saamata.
Mõistlikke otsuseid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas saamata jäänud puhkus kompenseeritakse koos lõpparvega?07.02.2012

Tere!
Esitan lähemate päevade jooksul oma senisele tööandjale lahkumisavalduse. 2012. aasta puhkus on mul välja võtmata. Kas 2012 aasta saamata puhkus kompenseeritakse koos lõpparvega? Tänan

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Jah, vastavalt TLS § 84 lg 1, muutuvad töölepingu lõppemisel kõik töösuhtest tulenevad nõuded sissenõutavaks.

Edukat töökoha vahetust soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas koondamise korral võin töölt ära käia uut tööd otsimas ja õigusabi konsultatsioonil?07.02.2012

Tere
Minu tööstaaž tööandja juures on üle 10 aasta. Välknõupidamisel (otsus oli nõukogus tehtud juba varem) teatas juhataja, et minu töökoht koondatakse ja pakutakse teist tööd. Pakutavat tööd enne käesolevale ametikohale edutamist olen 7 aastat tagasi teinud, kuid vahepeal on uuenenud projekteerimise tarkvara jms - peaksin end taas vormi ajama. Olen nüüd prillikandja ja päev läbi kuvaril joonestamisega, arvuti taga istumisega ei soovi tegeleda.
Palusin kirjalikku koondamisteadet ja pakkumist - seni pole esitatud.
Kas ülaltoodud olukorras võin töö ajal käia ära õigusabi konsultatsioonidel ja töökohti uurimas?

Lugupidamisega,
HP

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töölepingu tingimused on kehtivad kuni lepingu lõppemiseni ükskõik millistel alustel.
Konsultatsioonidel või tööotsingutel võite käia, kui lepite selles tööandjaga kokku. Kui kokkulepet ei saavuta, siis tuleb kinni pidada lepingujärgsest tööajast.

Tulemuslikke läbirääkimisi soovides:

Merike Michelson
www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas Eesti-sisese komandeeringu puhul hüvitatakse ka lähetuses viibinu toitlustus?04.02.2012

Tere,
Kas Eesti-sisese komandeeringu puhul hüvitatakse ka lähetuses viibinu toitlustamine nagu ka sõidu- ja majutuskulud?
Ja teiseks: kust soovitate hankida töölepingu blanketti netis? Kuidas peab töölepingus näidatud olema töötasu maksmine, kas kõikvõimalikud ette tulla võivad tasuvariandid tuleb eraldi välja tuua kuigi põhitöötasu makstakse tunnitasu alusel ja määr näidatud? Kas see on ebapiisav? Lugupidamisega

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
1. Ametlikus terminoloogias "lähetuse" korral on töötajal õigus nõuda eelkõige sõidu- ja majutuskulude, aga ka lähetusega seonduvate muude mõistlike kulude hüvitamist. Toitlustuskulusi ei loeta lähetusega seonduvaks täiendavaks kuluks, sest töötajal on vajadus regulaarselt süüa sõltumata lähetusest ja riigisisene võimalik hinnavahe ei saa olla märkimisväärne.
2. Ei välista, et kõikide asjaolude soodsal kokkulangemisel võib internetist leitava töölepingu blanketi abil õiguskindla töölepingu valmis teha, kuid isiklikult ei julge ühtegi teadaolevat soovitada valdkonda mittetundvale isikule. Enamasti on blanketil välja toodud küll kõik seadusega ettenähtud miinimumnõuded, kuid nende täiskirjutamine on juba tööandjapoolne tõlgendus, mis valdkonna vähese tundmise tõttu võib mõnegi tööandja jaoks olulise punkti muuta kehtetuks või lausa kahjulikuks.
Näitena võiks tuua konkurentsipiirangu tingimused või töötajapoolse kahjude hüvitamise. Töölepingu blankett võib küll ette näha nende punktide sissekirjutamise võimaluse, kuid selle omatahtsi sisse kirjutades ja igaks juhuks "täisrauaga" töötaja õigusi põhjendamatult piirates on need punktid tegelikult kehtetud ja kui kahju on sündinud, siis jääb tööandjal tegelikkuses ainult käsi laiutada. Minu hinnangul on vabalt netis saadaolevad toorikud valdkonda tundvale spetsialistile heaks abivahendiks, mille asjatundmatu käsitlemise korral on tulemus aga küsitav. Tooksin näite, et enamus meist ei ostaks poest pooleliolevat kokkutraageldatud ülikonna poolfabrikaati plaaniga see ise kodus omale parajaks teha.
Pikas perspektiivis kasulikke ja alalhoidlikke otsuseid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Lubatud koolitusi ei ole saanud, kas katseajal võin töölepingu üles öelda päevapealt?04.02.2012

Olen katseajal ja sooviksin lepingut lõpetada, kuna tööandja pole mulle võimaldanud lubatud koolitusi ja teen tööd ilma koolitusteta. Kas siis kehtib ikka 15-päevane etteütlemine või saab ka lepingut üles öelda päeva pealt?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Reeglina kehtib katseajal ikka 15-päevane etteteatamise tähtaeg. Erandid etteteatamise tähtaja järgimata jätmisel saavad tulla TLS § 91 alalõigetes toodud põhjustel. Silmas tuleb pidada, et töötajal lasub põhjendamiskohustus, mis näitab ära, miks ei ole võimalik enam päevagi tööl käia. Ei ole näinud Teie lepingut ja muid fikseeritud kokkuleppeid, kuid päevapealt TL ülesütlemine võib kõne alla tulla juhul, kui peate töötama näiteks mingi seadmega, mille jaoks puudub väljaõpe ja see seab ohtu Teie või kolleegide tervise või elu.
Kaalutletud otsuseid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas ettevõttes peab olema puhkusegraafik?02.02.2012

Töötan toateenijana, meil pole kunagi tehtud mingit puhkusegraafikut, kui inimene soovib puhkusele jääda, siis lihtsalt ütleb juhatajale ja tema otsustab, kas saab puhkust praegu või mitte. Oleme saanud siiani ikka ka suvel puhkust, aga sel aastal öeldi, et suvel keegi puhkust ei saa. Kas meiega toimitakse õigesti? Kas peaks ikka olema tehtud puhkusegraafik aasta algul või eelmise lõpus, kus töötaja saab ära märkida oma soovid puhkusele.

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Põhipuhkuse aja määrab tööandja, arvestades töötajate soove, mis on mõistlikult ühitatavad tööandja ettevõtte huvidega.

Tööandja koostab puhkuste ajakava iga kalendriaasta kohta ja teeb selle töötajale teatavaks kalendriaasta esimese kvartali jooksul.

Niisiis, puhkuse ajakava koostamine ning selle tutvustamine töötajatele on iga tööandja kohustus (TLS § 69).
Puhkuste ajakava on õigus muuta tööandja ja töötaja kokkuleppel.

Sobival ajal on õigus põhipuhkust nõuda:
1) naisel vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust;
2) mehel vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või naise rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal;
3) vanemal, kes kasvatab kuni seitsmeaastast last;
4) vanemal, kes kasvatab seitsme- kuni kümneaastast last, – lapse koolivaheajal;
5) koolikohustuslikul alaealisel – koolivaheajal.

Sellised on Töölepinguseadusest tulenevad ettekirjutused puhkuse ajakava kohta, kuid ettevõtte jätkusuutlikkuse tagamiseks on tööandjal õigus seda korraldada vastavalt vajadusele arvestades võimalusel muidugi töötajate soove.

Vastastikust kompromissi soovides:

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kui kahe päeva jooksul tehti 5 käskkirja, kas seda saab juba tööalaseks tagakiusamiseks pidada?02.02.2012

Tööandja esitas töötajale 2 tööpäeva jooksul 5 erinevat alusetut käskkirja, mille sisuks kõigil tööalased rikkumised (mida tegelikult pole toimunud).
Kõigil käskkirjadel on lisatud lause - järgmise rikkumise korral on tööandjal õigus lõpetada tööleping.
Töötaja ei nõustunud ühegi süüdistusega. Samuti võetakse töötajalt ära jaanurikuu preemia (oluline osa töötasust). Kui töötaja saab nüüd vähem töötasu, kas siis on õigus mitte tööle ilmuda (tööandja on rikkunud lepingut)? Kas antud olukorda saab nimetada tööalaseks tagakiusamiseks? Tööandja üritab viia töötajat nii kaugele, et see ise kirjutaks lahkumisavalduse.
Ning veel. Kui töölepingusse tahetakse viia sisse muudatusi - ametinimetuse muutus ning suurenevad ka sellega seoses vastutus ja kohustused (palk ilmselt mitte), kas töötaja keeldumise korral saab tegemist olla siis koondamisega?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Jääb mulje, et tegemist on tõepoolest töölt "väljasöömise" katsega, kus iga pisiasi võib olla ettekäändeks. Nõuandeportaalis ei saa ma selle juhtumi puhul palju aidata, siin oleks vaja vahetut suhtlemist. Kõige tulemuslikum oleks minna tööinspektori tasuta vastuvõtule, kelle tegevusel on seaduse jõud selja taga.
Soovides õigluse võitu:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Töötan kuus kokku 4 ööd, kas selle eest on ette nähtud lisatasu?02.02.2012

Tere.
Küsimusi oleks mitu:
Töötan ühe öö nädalas 13 tundi, kuus kokku 4 ööd, seega 52 tundi, kas mulle lisandub öisel ajal ning puhkepäevadel ja riiklikel pühadel makstav lisatasu? Kuus tuleb 2 ööd reedel vastu laupäeva ja 2 ööd laupäeval vastu pühapäeva.
Kas miinimum tunitasu 1.80 saab sisaldada lisatasusid öisel ajal ning puhkepäevadel ja riiklikel pühadel töötamise eest?

Tänan

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Öisel ajal (kl 22.00- 06.00) töötamise eest tuleb maksta 1,25-kordset lisatasu ja riiklikel pühadel töötamise eest 2-kordset lisatasu (TLS § 45). Puhkepäevadel töötamise eest lisatasu ei ole ette nähtud. Ületunnitöö hüvitatakse samas ulatuses vaba ajaga, kui on kokku lepitud selle hüvitamine rahas, siis 1,5-kordne tasu (TLS § 44). Miinimumtasu on eelduslikult ette nähtud töötamise eest normaaltingimustes, millele ülalnimetatud tingimuste lisandudes tuleb maksta seadusega ettenähtud lisatasu.
Õiglast tasu soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas koondamisel on liikumispuudega töötajal tööle jäämise eesõigus?01.02.2012

Kas koondamisel võiks olla tööle jäämise eesõiguseks töötaja liikumispuue?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 89 lg 5 on koondamise korral tööle jäämise eelisõigus töötajate esindajal ja töötajal, kes kasvatab alla kolmeaastast last. Liikumispuuet selles nimekirjas kahjuks ei ole.
Kindlustunnet tuleviku suhtes soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu