Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas varalise vastutuse kohustuse eest peab tööandja lisatasu maksma?01.02.2012

Tere. Kui on sõlmitud töötajaga varalise vastutuse leping, kas siis tööandja on kohustatud maksma töötajale ka lisatasu sellise lepingu eest? Kui tööandja ei maksa tasu, kas siis töötaja peab ikka kahju hüvitama ja kui suures ulatuses?
Teid ette tänades.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Varalise vastutuse kokkuleppe sõlmimisel peab olema seal määratletud vastutuse rahaline ülempiir ja selle eest tuleb tööandjal maksta vastutuse ülempiiri arvestades mõistlikku hüvitist. Vastasel juhul kokkulepe ei kehti. Täpsemalt TLS § 75.
Sõltumata varalise vastutuse kokkuleppe olemasolust vastutab töötaja tööandja ees kogu tahtlikult või osaliselt hooletuse läbi tekitatud kahju eest. Täpsemalt TLS § 74 lg 1 ja lg 2.
Õiglaseid lahendusi soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kui mul on kaks alaealist last, kas võin siis töölt päevapealt lahkuda?01.02.2012

Tere,
Töötan kaupluses. Mul on 2 alaealist last. Juhataja ei tule mulle töögraafiku tegemisel vastu. Ma sooviksin töölt lahkuda. Kas mul on õigus päevapealt töölt lahkuda (sest mul on 2 alaealist last) või pean 1 kuu ootama?
Ette tänades

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töölepingu korralisel ülesütlemisel kehtib töötajale 30-päevane etteteatamise kohustus. Seda põhjusel, et tööandjal oleks võimalik töötaja lahkumise tõttu töö ümber korraldada nii, et see ei kahjustaks ettevõtte huve ning võimalusel leida uus töötaja.
Alaealised lapsed siin rolli ei mängi.
Kokkuvõtteks: tööandja võib, kuid ei pea töötajat töölt vabastama enne kuut aega.

Mõistlikke kokkuleppeid soovides:


Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Mitu päeva enne järgmise kuu algust peab tööandja töögraafiku kinnitama?01.02.2012

Tere,
olen küll tööseadust uurinud, kuid järgmisele küsimusele vastust ei leidnud. Nimelt tahaksin teada mitu päeva enne järgmise kuu algust peab tööandja töögraafiku kinnitama n-ö alluvatele andma?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandja üks kohustusi on anda selgeid ja õigeaegseid korraldusi töötajale tööülesannete täitmiseks (TLS 28 lg 2).

Antud küsimusele võib vastus kajastuda ettevõtte töökorralduse reeglites või Teie ametikirjelduses, kuigi tutvuma oleksite nendega pidanud ning seda allkirjaga kinnitama juba tööle asudes.
Loodetavasi on ettevõttel vastavad dokumendid loodud ning leiate sealt ka vastuse. Sellise informatsiooni vastu on Teil igati õigustatud huvi, seega võite seda tööandjalt julgesti küsida.

Lugupidamisega:

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Mida peaks tegema, kui tasu arvestamise aluseks on tükitöö, kuid tükitöö hinda ei ole kehtestatud?31.01.2012

Töölepingus on kirjas täistööajaga töötajale rakendatav palgasüsteem: soorituspõhine ja palga arvestamise aluseks on tükitöö. Tööandja ei ole vaatamata töötaja kirjalikele nõudmistele avaldanud ühtegi tükitöö hinda kolme kuu jooksul. Kuidas saab toimuda sellisel juhul tegelik seadusekohane palgaarvestus töötale väljamaksmiseks?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Eeldatakse, et töötaja töötab 40 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul (täistööaeg). Eeldatakse, et töötaja töötab 8 tundi päevas (TLS § 43 lg1, lg 2).

Tööandja on kohustatud andma töötaja nõudmisel andmeid temale arvutatud ja makstud või maksmisele kuuluva töötasu kohta ning muid töötajat või töösuhet iseloomustavaid teatisi (TLS §28 lg 2 p 12).
Töölepinguseadus ei dikteeri, kuidas erinevad asutused peaksid töötasude arvestust korraldama, küll aga annab õiguse tähelepanu pöörata oluliste kohustuste rikkumistele tööandja poolt.
Kui tööandja keeldub täiendavat selgitust andma töötasu arvestamise kohta, soovitan ennast registreerida kohaliku töökaitse inspektori tasuta vastuvõtule.

Õiglust ja läbipaistvust töösuhtesse.

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas külmas ja rasketes tingimustes töötamisega ei kaasne lisapuhkepausi või soodustusi?29.01.2012

Töötan kaupluses, kus mõningatel päevadel tuleb viibida +4 kraadises külmikus peaaegu kaheksa tundi. Sealjuures tõsta raskusi, mis on üle 15kg. Lisaks on ka ventilaator, mis puhub külma tuult.
Kas sellistes tingimustes töötamisega ei kaasne lisapuhkepausi või mingit lisasoodustust?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie küsimus on rohkem seotud töötervishoiuga, mille kohta siin portaalis on eraldi vastaja olemas. Rubriik "Töötervishoid ja tööohutus". Loodetavasti saate sama küsimuse temale esitades põhjalikuma vastuse.

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas töölepingus peab olema ka selgitus töökorralduse ja lauskontrolli kohta?29.01.2012

Olen seesama inimene, kes rääkis oma karmidest töötingimustest telefonimüüjana. Töölepingus pole üldse märgitud sellist lauskontrolli ja nuhkimist, on märgitud küll piirmäär, kui palju peab tunnis helistama, aga sellest ma olen alati kinni pidanud. Nemad aga arvestavad seda tööpäeva lõikes (lepingus sellekohane märge puudub) ja arvestavad just mitte helistatud kõnede minuteid, nagu lepingus, vaid just vaheaegade/ helistamispauside minuteid ja nende jaoks on pausid ka need, kui helistada numbrile, mis ei vasta. Justkui töötaja peaks teadma, milline number vastab ja millist ei tasu valida...
Alguses sellist korda meil üldse polnud, valitses vaba õhkkond, töönormid said täidetud ja mingit sellist orjatöö tunnet polnud. Kusjuures on meil seal üldse selline tava, et uuele töötajale ei öelda paar kuud mitte midagi halvasti (tavaliselt aga ei pea seal keegi üle ühe kuu vastu, sest on näha suhtumine teistesse töötajatesse).
Kas tõesti teeb tööandja kõik õigesti, kui lepingus pole sellisest lauskontrollist sõnagi?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
TLS § 28 loetleb tööandja kohustused, sealhulgas kohustuse tutvustada töötajale töökorralduse reegleid ja kohustust austada töötaja privaatsust, kontrollides töötaja töökohustuste täitmist viisil, mis ei rikuks töötaja põhiõigusi.
Selleks, et täpselt olukorda hinnata, soovitaksin kokku korjata konkreetne faktimaterjal, võtta kaasa oma tööleping, ametijuhend, kui see olemas on ja tööandja poolt tutvustatud töökorralduse reeglid, ning minna tööinspektori tasuta vastuvõtule: http://www.ti.ee/index.php?page=120& . Viidatud lehel tuleb vasakus tulbas klikkida oma elukohajärgse inspektsiooni peale ja selle avades on näha inspektori vastuvõtu ajad.
Pingevaba töökeskkonda soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja puhkepäevade arvestusliku vea tõttu pean loobuma ühest puhkuse päevast?29.01.2012

Tere!
2009. aastal arvestati lisaks põhipuhkusele (28p) ka saamata jäänud puhkust 10p. Puhkasin siis kõik 38 päeva puhkusegraafiku järgi. Nüüd on juba teine aasta, kus raamatupidaja ütleb, et olen ühe päeva rohkem puhkust saanud. Eelmine aasta seda päeva mul maha ei võetud, kuid nüüd tahetakse anda 27p puhkust.
Kas see on õige, et juhtkonna ja raamatupidaja valearvestuse pärast pean nüüd sellest ühest puhkusepäevast loobuma?
Tänan!

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie poolt esitatud andmete põhjal tundub, et tegemist on JOKK-olukorraga, kus juriidiliselt on kõik korrektne, sest tegelikult ei toimu ühest puhkusepäevast loobumist vaid ettepuhatud puhkusepäeva tasaarvestamine. Kuivõrd see läheb kokku töötaja õigustatud ootuse printsiibiga, seda saab teada üksnes asja ametlikult vaidlustades. Toetuda võib sellele, et eelmisel aastal enampuhatud puhkusepäeva suhtes tasaarvestust kohe ei tehtud ja seetõttu on asi osapoolte faktilise käitumisega aktsepteeritud.
Iseasi, kas üks puhkusepäev on seda aja ja võimalikku rahakulu ning pingestunud suhteid väärt, kui tulemus on kaheldav.
Mõistlikke otsuseid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas 2012. aastast on muutunud puhkusetasu arvestamise kord?27.01.2012

Tere,
Olin puhkusel 22.12-30.12. Puhkustasu arvestatud 148.52 eurot. Kuutöötasu on 696.00 eurot. Detsembris on mulle arvestatud 15 tööpäeva eest 497.15 eurot, seega kokku 645.67 eurot, täiskuu töötasust 50.33 eurot vähem. Minu küsimuse peale, miks on mulle arvestatud vähem, kui kuus ette nähtud, sain vastuseks, et vastavalt keskmise töötasu arvutamise määrusele.
Lisan juurde ka eelneva 6 kuu arvestuse:
juunis 13 tööpäeva, arvestatud 452.40 eurot, puhkustasu 564.19 eurot (20.06-08.07.);
juulis 15 tööpäeva, arvestatud 497.40 eurot;
august 13 tööpäeva, arvestatud 393.40 eurot, lisatasu 150.00 eurot, puhkustasu 404.05 eurot (08.08.-21.08.);
septembris 22 tööpäeva, arvestatud 696 eurot;
oktooberis 21 tööpäeva, arvestatud 696 eurot, + listasu 132 eurot;
novemberis 22 tööpäeva arvestatud 696 eurot.
Milline on Teie arvamus? Nagu aru saan, on alates 01.01.2012 uue keskmise töötasu määruse järgi ikkagi nii, et nn. kuupalgalistele alla selle puhkusetasu + töötasu ei tohiks olla. Aga ka varem oli selline määrus. Kas tõesti eelmisel aastal kehtinud keskmise päevatasu arvestamine puhkuseks ei luba arvestada töötajale soodsamat varianti.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Puhkusetasu arvestamise kord on tõesti muutunud ja seda juba varem. Selle arvutusmetoodika järgi võib töötaja tõesti saada puhkusetasu teatud puhkuse ajastuse korral vähem, kui tema kokkulepitud kuutasu. Tean, et paljud tööandjad on niikaua, kuni nende rahaline seisukord võimaldab, rakendanud töötajale soodsamat vana korda. Üleminek uuele korrale tekitab töötajates pahameelt, kuigi tööandja on juba mõned aastad talitanud töötajale soodsamalt.
Täpsema vastuse saamiseks soovitan pöörduda sama küsimusega www.rmp.ee .

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas puudega inimesel on õigus saada tööandja poolt teistsugust kohtlemist?27.01.2012

Olen isiksusehäirega ja kroonilise depressiooni ning ärevushäire all kannatav keskmise puudega inimene, kelle töövõimest on säilinud vaid 30%, seega on töövõime kaotus 70%. Kuna invaliidsuspensionid on absurdselt väikesed ja elan ka üürikorteris (ma ei saa endale oma kodu lubada, laenu ju ei anta miinimumpalga või väiksema sissetulekuga), siis pean käima tööl. Probleem on selles, et tegelikult on see töö minu tervisliku seisundiga ebakõlas. Olen telefonimüüja ettevõttes, kus toimub pidev kontroll ja konkurents teiste sama firma kontorite vahel, kus peab seitse tundi järjest helistama, ainult 10-minutilised pausid iga pooleteise tunni tagant (lõuna 20 minutit) ja kui mingil põhjusel on päevas helistamispausid suuremad, kaasneb pahandamine, olenemata sellest, et müüginormid on täidetud.
Küsimus ongi selles, et kas on võimalik puudega inimesel kuidagimoodi saada erineva suhtumise osaliseks? Kas peab minult niipalju nõudma kui teistelt? Tööandja keeldub mind poole kohaga tööle vormistamast, kas tal on selleks õigus?
Et töökoht mõjub mu tervisele, seda tõendab juba see, et olen kolmas päev haiguslehel ülepinge ja sellest tuleneva peavalu tõttu. Ja samas ma saaksin nii perearstilt kui ka oma psühhiaatrilt vastavasisulised soovitused tööandjale, kui vaja.
Mida ma peaksin tegema? Uut töökohta pole ka kuskilt võtta...

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Puudega inimesele on ette nähtud täiendav puhkus, kuid töö kvaliteedi osas erikohtlemist ette nähtud ei ole. Lähtuda tuleb ikkagi sellest, milles Te töölepingule alla kirjutades kokku leppisite. Kui töö kokkulepitud tingimustel üle jõu käib, siis tuleks ikkagi otsida teine töö. Samas on tööandja kohustatud kohtlema kõiki töötajaid, sõltumata nende puude olemasolust või selle puudumisest, viisakalt. Töötaja ebaväärikas kohtlemine võib anda aluse töötajapoolseks töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks koos sellest tulenevate hüvitistega.
Soovides Teile vastuvõetavat töökeskkonda:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kuidas peaks toimuma ühest kauplusest teise üle viimine?27.01.2012

Tere. Olen töötanud Konsumis kassapidajana 2 aastat. Mul on 2 alaealist last, 5- ja 11-aastane. Abikaasa käib oma töökoha kaudu välismaal tööl. Palusin juhatajat, et kas ta saaks töögraafiku nii teha, et ma ei ole tööl kauem kui kuni 20.00. Juhataja oli nõus. Kuu saingi nii tööl käia. Siis juhataja enam ei olnud nõus sellist töögraafikut tegema. Mees on välismaal tööl ja lapsed on üksi, osad tööpäevad lõpevad 22.00 koju saan 22.30. Läksin personalijuhi jutule. Personalijuht pakkus mulle teise kauplusse üleviimist, seal pidi koht vabanema. Käisin teises kaupluses juhataja jutul, ta oli nõus mind tööle võtma 9.00-17.00, et koht vabaneb just. Sai kokku lepitud, et veebruari alguses viiakse mind sinna üle. Ja nüüd ütles minu juhataja, et ma ei saa minna, et pean veel 1 kuu tööl olema. Sooviksin teada, kuidas ühest kauplusest teise üleviimine käib ja kas ma pean veel 1 kuu ootama. Sel juhul võib teisest kaupluses töökoht kaduda. Ette tänades.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Asutusesisene liikumine ei ole töölepingu ülesütlemine, millega kaasneb 30-päevane etteteatamise kohustus. Samuti ei pea selleks sõlmima uut töölepingut. Kui muutub töölepingus märgitud töö tegemise asukoht, mis tavaliselt on määratletud asula täpsusega ja töötingimused, siis tuleks teha sellekohane töölepingu lisa.
Siiski on tööandjal, milleks on Konsum, mitte ühe kaupluse juhataja, oma sõna siin öelda ja otsustada, millal on töökorralduslikult võimalik Teie üleviimine teise kauplusesse. Eeldan, et kaupluse juhataja käis ka ise personalijuhi juures ja selgitas temale, et 1 kuu on vajalik Teile asendaja otsimiseks.
Olemasoleva info põhjal tundub, et tööandja soovib Teile vastu tulla, kuid samas peab ta tagama katkematu töökorralduse.
Soovides Teile jõudu selle 1 kuu korraldamiseks, mis Teil tuleb oodata:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu